استقرار اداره میراث فرهنگی،از مطالبات مهم داورزنی ها


استقرار اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری  از خواسته های مهم مردم و مسئولان داورزن است

میراث تاریخی در هر جامعه بشری میراث ماندگاری است که نشان از فرهنگ و تمدن ان جامعه را برای ایندگان از گذشته های دور تبیین می کند.

هر کشوری دارای تاریخ دیرینه ای است که به طور قطع این تاریخ برگرفته از مجموعه آثار تاریخی و فرهنگی تمام مردمان و سکنه های شهر و روستاهای آن کشور است که دیرینه ای و قدمت این تاریخ فخری برای مردمان ان دیار است.

شهرستان داورزن با اقلیمی نیمه خشک که در غرب استان خراسان رضوی به عنوان ورودی این استان از غرب واقع شده است،از نظر تاریخی دارای قدمت و پیشینه بسیار کهنی بوده و در دو حوزه تمدنی پیش و بعد از اسلام دارای ویژگیهای خاص و منحصر به فرد در تاریخ ایران می باشد .

واقع شدن در کنار خط ارتباطی شرق و غرب دنیای باستان ، قرار گرفتن مابین دو سرزمین کهن ری و خراسان وعبور شاهراه ادویه و جاده ابریشم از این منطقه ، استقرار حوزه باستانی بادغوث و همچنین وجود یکی از سه نماد و مرکز زرتشتیان ایران باستان ( آتشکده آذر برزین ) همگی دال بر وجود تاریخ و مدنیت این منطقه جغرافیایی بوده و پس از ظهور اسلام نیز خاستگاه اصیل ترین نهضت ملی و شیعی ایران ( نهضت سربداران و تشکیل حکومت سربداران ) بوده است و در دوره معاصر نیز اندیشمندان و مصلحانی همچون محمد تقی شریعتی و دکتر علی شریعتی تقدیم ایران اسلامی نموده است .

وجود بیش از ۲۵ بقعه متبرکه امامزادگان و ۱۷۵ مسجد ،تکیه و حسینیه نشان از اعتقاد دیرین این مرز و بوم است.

اهالی شهرستان داورزن به عنوان وارثان نهضت و حکومت اسلامی سربداران از گذشته تا حال ،همواره درعرصه های مختلف سیاسی ، اجتماعی و مذهبی حضوری نقش آفرین داشته اند ظهور و پرورش شخصیت هایی همچون عبدالرزاق باشتینی مؤسس حکومت سربداران در قرن هشتم ، امیر مسعود باشتینی ، خواجه شمس الدین علی چشمی ، حکیم محمد بن عیسی نجیبی باشتنی ، حاج میرزا مهدی باشتنی ، حاج محمد تقی فشتنقی ، فاضل صدخروی ، فیاض مقیسه ای ، حاج ملا حسن صدخروی پدر ملا باشی ، علامه بهمن آبادی ، شیخ قربانعلی شریعتی ، علامه محمد تقی شریعتی، دکتر علی شریعتی ، شیخ حسن داورزنی و… جلوه خاصی به غنای شهرستان بخشیده است.

از ۶۸اثر به ثبت رسیده در این شهرستان قلعه گوپارگی سویز،تپه بلقوز،آتشکده آذربرزین مهر،پشته های سفال اتکا، تپه داشخانه تاج آباد،پشته سفال فیض آباد،پشته سفال صدخرو،محوطه پشته سفال خسرو آباد،قلعه کوکو کمیز،تپه داشخانه باشتین، شهر دقیانوس، کاروانسرای مهر ، بافت تاریخی مزینان ، مسجد جامع مزینان ،رباط شاه عباسی مزینان ، آب انبار مزینان ، مسجد جامع چشام ، حسینیه داورزن، تپه و مقبره خواجه حسین چشام ،قلعه مؤمن آباد،امام زاده سید ابوالحسن سویز ، بقایای قلعه دزدان ساروق و … را می توان نام برد.

داورزن با داشتن تفرجگاه های زیادی همچون  کوه گر(کوه بیزه) ، کوه نظر گاه ریوند ، طبیعت زیبای بفره ، سایت کویر نوردی آموزش و پرورش در کلاته مزینان ، سایت کوه نوردی آموزش و پرورش در آبرود، غار کمیز ، امام زاده سید سلطان قریش شملق ، امام زاده علی آباد و …. را دارا می باشد.

بودن ظرفیت های فراوان در هر نقطه نیازمند تعمیر و نگهداری از این میراث ماندگار است تا بر ماندگاری آن بتوان صحه گذاشت و این امر نیز نیازمند نهاد یا سازمان متولی است که در کشور ما ان را برعهده سازمان میراث فرهنگی و گردشگری گذاشته اند.

در این میان شهرستان داورزن با وجود ظرفیت های گردشگری و میراث فرهنگی فراوان متاسفانه هیچ گونه نهاد نگهدارنده ای را برای احیای این اماکن در خود ندارد.

فرماندار داورزن استقرار اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری را از خواسته های مهم مردم و مسئولان این شهرستان در غرب خراسان رضوی میداند.

رضا فلاحی در گفتگویی ابراز داشت: ده ها اثر تاریخی و فرهنگی شناسایی شده با قدمت طولانی در شهرستان داورزن واقع شده اند.
وی گفت: نبود اداره یا نمایندگی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در این شهرستان سبب شده است برخی از آثار تاریخی و ظرفیت های گردشگری شهرستان مورد غفلت و بی توجهی واقع شوند.فرماندار داورزن فلاحی

وی با بیان اینکه در این منطقه ۱۵۰ اثر تاریخی شناسایی شده است ادامه داد: از این تعداد ۶۸ اثر تاریخی در فهرست آثار تاریخی ملی ایران ثبت شده است.
فلاحی با اشاره به عبور سالانه بیش از ۲۰ میلیون مسافر و زائر از مسیر این شهرستان گفت: ظرفیت خوبی در این منطقه برای جذب گردشگر وجود دارد که مورد توجه جدی واقع نشده است.
وی افزود: کاروانسراهای تاریخی مهر و مزینان دارای ظرفیت خوبی برای سرمایه گذاری بخش خصوصی و استفاده های فرهنگی و گردشگری است.
فلاحی با اشاره به وجود دژ تاریخی سربداران در روستای باشتین داورزن اظهار کرد: با توجه به نزدیک شدن برگزاری کنگره بزرگداشت قیام سربداران یکی از درخواست های ما ایجاد سایت موزه سربداران در این منطقه تاریخی است.
وی ادامه داد: از مهمترین ظرفیت های گردشگری منطقه داورزن وجود آتشکده آذربرزین مهر مربوط به دوره تاریخی ساسانیان است که به دلیل بی توجهی با خطر تخریب و نابودی مواجه است.
فلاحی گفت: در گذشته فعالیت های خوبی برای کاوش و مرمت این اثر تاریخی ارزشمند توسط کارشناسان میراث فرهنگی ایران و لهستان انجام شده بود که این کاوش ها متوقف شده است.
وی یادآورشد: ازسرگیری و تداوم این کاوش ها و تامین اعتبارات مورد نیاز برای جلوگیری از تخریب این اثر تاریخی از دیگر درخواست های ماست.
وی افزود: وجود کویر مزینان ظرفیت خوبی برای برگزاری اردوها، مسابقات و سفرهایی در قالب کویر نوردی در این شهرستان فراهم کرده که این موضوع نیز مورد توجه قرار نگرفته است.
وی با تاکید بر اینکه توجه به این ظرفیت ها و ایجاد بازارهای سوغات و صنایع دستی در ایجاد اشتغال و کارآفرینی نیز موثر است اظهار کرد: امیدواریم در سفر رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور خواسته های شهرستان مورد توجه قرار گیرد تا بتوانیم از فرصت های ایجاد شده در توسعه منطقه بهره ببریم.
شهرستان داورزن در غرب استان خراسان رضوی از آثار تاریخی بسیار برخوردار است که می توان به آسیاب های آبی و بادی، کاروانسراهای تاریخی بین راهی، مساجد قدیمی، یخدان ها، آتشکده آذربرزین مهر، روستاهای قدیمی مزینان و باشتین اشاره کرد.
وجود مناطق ییلاقی و آبشارهای منطقه بفره و کویر جنوب داورزن بخشی از جاذبه های طبیعی و جذاب این شهرستان است.
روستای قدیمی مزینان زادگاه دکتر علی شریعتی در پنج کیلومتری شهر داورزن و در حاشیه کویر قرار دارد که برای مسافران بسیار دیدنی است.
مناطق تاریخی بادغوس، تپه های سیزده بدر، ده ها مسجد تاریخی و اماکن مذهبی و جاذبه های طبیعی از دیگر مکانهای زیارتی و دیدنی شهرستان داورزن هستند.

معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری نیز احیای جاده ابریشم را از مهمترین اولویت های این سازمان عنوان می کند.

مسعود سلطانی فر، دوازدهم آذرماه در حاشیه بازدید از تپه دامغانی های سبزوار در گفت و گو با خبرنگاران افزود: جاده ابریشم از تاریخی ترین جاده هایی است که از کشور چین آغاز و در ایتالیا به پایان می رسد.مسعود سلطانی فر ،رئیس سازمان میراث فرهنگی

وی با بیان اینکه این جاده نقش مهمی در توسعه تجارت این کشورها داشته است اظهار کرد: ایران از کشورهای واقع در مسیر جاده قدیم ابریشم است و بر همین اساس در گذشته کاروانسرا های بسیار برای اسکان مسافران و بازرگانان در این کشور ایجاد شده است.
سلطانی فر که معتقد به احیا و بهره برداری از ظرفیت های تاریخی این جاده است افزود: کشورهای واقع در مسیر این جاده تاریخی از ظرفیت های فرهنگی و اقتصادی آن آگاه بوده و برخی نیز از این ظرفیت ها در حال بهره برداری هستند.
سلطانی فر با اشاره به عبور سالانه چندین میلیون زائر از محور تهران – مشهد اظهار کرد: براساس بررسی های صورت گرفته توسط کارشناسان، مجتمع های خدمات رفاهی در طول این مسیر کافی است و زائران می توانند از خدمات آنها بهره مند شوند.
وی با اشاره به واقع شدن شهرستان هایی مانند سبزوار و داورزن در کنار این جاده گفت: این شهرستان ها باید از ظرفیت مهم زائران و گردشگرانی که از این مسیر عبور می کنند استفاده کنند.
وی افزود: این شهرستان ها علاوه بر واقع شدن در کنار جاده های اصلی و دارا بودن آثار تاریخی ارزشمند هنوز در جایگاه واقعی خود در حوزه گردشگری قرار نگرفته اند.
مدیرعامل صندوق احیا و بهره برداری از اماکن تاریخی و فرهنگی تنها راه نجات میراث فرهنگی را تغییر کاربری بناهای تاریخی میداند.

محمدرضا پوینده افزود: صندوق احیا و بهره برداری از اماکن تاریخی و فرهنگی بناهای تاریخی را که در مالکیت میراث فرهنگی قرار دارند از طریق مزایده به چرخه اقتصادی بر می گرداند.

وی افزود: دو اثر تاریخی کاروانسرای شاه عباسی بین راهی روستای مهر داورزن و کاروانسرای روستای زعفرانیه سبزوار توسط صندوق احیا و بهره برداری از اماکن تاریخی و فرهنگی و از طریق مزایده واگذار شده است.
مدیر عامل صندوق احیا و بهره برداری از اماکن تاریخی و فرهنگی ادامه داد: قرار است در آینده کار مرمت کاروانسرای بین راهی روستای مهر داورزن توسط شرکت بزرگ هتل ساز آغاز و به یک مرکز پذیرایی اقامتی و گردشگری تبدیل شود.

در این راستا به نظر اغلب صاحب نظران و کارشناسان ظرفیت های گردشگری داورزن نیازمند توجه مسئولان به ویژه برای تقویت این زیر ساخت مهم نیاز به همکاری و همراهی مسئولان بالادستی و ملی است.

یکی از خواسته های  مهم نیز برای حفظ و نگهداری از این آثار ارتقای یگان حفاظت میراث فرهنگی است به گونه ای که افراد سودجو دائم به فکر تخریب این اماکن هستند و هرازگاهی در اخبار خبر از تخریب این منابع ملی داده می شود و نمونه بارز آن ماه گذشته ایجاد گودال و خرابی بسیار زیادی در کاروانسرای تاریخی مهر شده بودند.

یکی دیگر از خواسته های مهم در این راستا اختصاص پایگاهی در توسعه زیر ساخت های گردشگری شهرستان ها است.

نماینده مردم این شهرستان در مجلس شورای اسلامی نیز با بیان اینکه  بی توجهی های بسیار به ظرفیت های گردشگری این منطقه شده و غفلت های صورت گرفته سبب شده است این منطقه از استان خراسان رضوی از صنعت گردشگری فعال و دارای رونق محروم باشد.
محمدرضا محسنی ثانی با تاکید براینکه در گذشته پیگیری های زیاد برای توسعه زیرساخت های گردشگری منطقه صورت گرفته است اظهار کرد: با وجود این پیگیری ها باز هم این ظرفیت ها مورد توجه قرار نگرفته که بخشی از آن به دلیل مشکلات اعتباری بوده است.

وی با اشاره به فرصت های مهم سرمایه گذاری در حوزه میراث فرهنگی بیان کرد: وجود کویر در شهرستان داورزن و کاروانسراهای مختلف در مسیر جاده ابریشم بخشی از ظرفیت های گردشگری این منطقه است که می توان با جذب سرمایه گذاران به رونق گردشگری منطقه کمک کرد.

وی اظهار کرد: استقرار میراث فرهنگی داورزن و ارتقای نمایندگی های میراث فرهنگی شهرستان های جوین، جغتای، خوشاب و ارتقای اداره میراث فرهنگی سبزوار به پایگاه پژوهشی از مهمترین مطالبات و درخواست های ما می باشد.
وی یادآورشد: با ارتقای این ادارات بخش مهمی از زیرساخت ها در حوزه تقویت گردشگری در شهرستان های سبزوار، جوین، جغتای، خوشاب و داورزن تامین می شود که در رونق این ظرفیت نیز موثر است.

وی گفت: درخواست ما از رئیس جمهوری این است که توجه ویژه به روستای باشتین داورزن به عنوان خاستگاه سربداران و ایجاد یک سایت موزه در آن داشته باشد.