حسین آباد روستایی کوچک با مردمانی بزرگ

«حسین آباد» روستایی کوچک با مردمانی بزرگ 
خراسان رضوی – مورخ دوشنبه ۱۳۹۳/۰۴/۰۹ شماره انتشار ۱۸۷۲۳
<< >>

داورزن، حسین داورزنی -روستای حسین آباد داورزن به لحاظ تقسیمات سیاسی – اداری کشور در استان خراسان رضوی، در شهرستان داورزن بخش باشتین و در فاصله حدود ۵۵کیلومتری جنوب شهر داورزن قرار گرفته و از نظر اقلیمی در ناحیه گرم و خشک و از نظر ژئومورفولوژیکی در ناحیه دشتی که پوشیده از پادگانه های آبرفتی جوان است، واقع شده است. واقع شدن در حاشیه کویر و ندیدن هیچ گیاهی جز خارشتر و گون نشان از ایستادگی و مقاومتی است که مردم این سرزمین را نیز با خود همراه کرده است.

روستای حسین آباد نیز از این قاعده مستثنا نیست و از نظر پوشش گیاهی طبیعی، به شدت فقیر است.

گونه های گیاهی موجود در اطراف روستا چون خارشتر، گون و … نشان از مقاوم بودن این گیاهان در برابر گرما و خشکی دارد.

مردم این دیار، روستا را به نام حسین آباد ناوی می شناسند و علت آن، حضور زیاد ناوی ها در این روستا برای زندگی بوده است و جالب است که نام خیابان ناوی سبزوار نیز به خاطر خانواده ناوی ها می باشد.

این روستای ۵۰۰ساله دارای ساکنانی فارسی زبان، با گویش خراسانی و شیعه دوازده امامی است که جمعیتی بالغ بر ۷۵۰نفر را در خود جای داده است. اگر نگاهی به علل مهاجرت روستاییان به شهرها شود به طور قطع نبود اشتغال از دلایل اصلی به شمار خواهد رفت و عدم حمایت ها از روستاییان به عنوان نیروی مولد و فراهم کردن امکانات و سرمایه گذاری دولت ها در شهرها، جاذبه اقامت در روستاها را از بین برده است.

روستای حسین آباد همانند دیگر روستاهای منطقه اگرچه در منطقه کویری قرار دارد ولی روزی روزگاری دارای باغات و باغستان های انگور و دیگر میوه ها بود.

آن زمانی که سه رشته قنات به نام های حسین آباد، شاهرخ آباد و غیاث آباد در این روستا و کلاته های اطرافش جاری بود و کشاورزی توسط آبیاری با این سه رشته قنات رونق داشت. شغل اصلی مردم این روستا کشاورزی و دامپروری است و زمانی کشاورزان این آبادی سهم بزرگی در تولید غلات و صیفی جات و پرورش دام و تولید گوشت قرمز داشتند و محصولات کشاورزی نظیر زیره، پنبه، گندم، جو، دانه آفتابگردان، کنجد و صیفی جات (خربزه و هندوانه) تولید می شد.

متأسفانه از زمانی که سبزوار با کمبود آب شرب مواجه شد، کارشناسان این منطقه را به عنوان بهترین سفره های آب زیرزمینی شیرین معرفی کردند و پمپاژ آب تأثیر خود را بر قنات های منطقه گذاشت، کم کم کشاورزی با بستن آب قنات ها از رونق افتاد، تا جایی که به خشکی منجر شد و موجب خشکی زمین ها و باغات و در نهایت بیکاری مردم شد.

ضلع جنوبی روستا که روستای شاهرخ آباد به آن وصل شده بود، نیز از این آسیب در امان نبوده و به روستایی متروکه تبدیل شده است که اکنون ساکنان آن در روستای حسین آباد سکنی گزیده اند.

به گفته ساکنان حسین آباد این دو روستا، جزو جدایی ناپذیر همدیگر هستند به طوری که به عقیده برخی از آنان منشاء شکل گیری روستای حسین آباد، شاهرخ آباد بوده است. شاهرخ آبادی که تا ۳۰سال گذشته دارای جمعیت و روستایی آباد پر از باغ میوه بوده، ولی اکنون خرابه هایی بیش از آن نمانده و تنها وجود چند باغ پسته حیات و خاطرات شیرین گذشته آن را زنده نگه داشته است. نبود آب و خشک شدن قنات ها در جنوب داورزن و ایجاد بیش از ۳۵حلقه چاه آب و پمپاژ آن برای آب شرب شهر سبزوار زاویه غربی حسین آباد را نیز هدف قرار داده و روستای غیاث آباد را که تا پنج سال پیش با آبادانی و سرسبزی پر از درختان میوه بوده را تحت تأثیر خود قرار داده است. این روستا با وجود این که سال هاست، خالی از جمعیت می باشد اما باغ های این محل منبع درآمد و محلی باصفا برای مالکان خود که در روستای حسین آباد زندگی می کردند، بود.

روستای حسین آباد نیز تا ۱۵سال پیش به لطف وجود قنات ها سرشار از شور و سرزندگی و سرسبزی بود ولی بعد از خشک شدن قنات ها، سرسبزی از این روستا رخت بربسته و اکنون تبدیل به یک روستای بی درخت شده است.

امامزاده بی بی مریم شاهرخ آباد

امامزاده بی بی مریم شاهرخ آباد نیز به عنوان یکی از مکان های معنوی و قطب آرامش روستاییان از جایگاه خاصی برخوردار است. این امامزاده هنوز پذیرای حسین آبادی ها و اهالی روستاهای دیگر در طول سال می باشد. امروزه امامزاده بی بی مریم برای مردم روستا مکانی زیارتی و سیاحتی شده و هر صبح جمعه مردم طی یک پیاده روی خانوادگی با برگزاری مراسم دعای ندبه و نیز آش نذری و غیره دور هم جمع و با همدلی از حال و هوای یکدیگر باخبر می شوند.

به گفته یکی از ساکنان حسین آباد تا چند سال پیش امامزاده به علت فاصله دو کیلومتری با روستای حسین آباد زائر فراوانی داشت و با تلاش دهیار و شورای اسلامی روستا تحولاتی در آن به وجود آمد.

وی گفت: در این بقعه متبرکه طی دو سال اخیر خدمات شایانی نظیر دیوارکشی، مرمت بنای امامزاده، ساختن حسینیه و ایجاد سرویس بهداشتی انجام گرفته و با کمک های مردمی به این مکان آبرسانی و اطراف آن درختکاری شده است.

حسین آبادی ها از گذشته های دور در برگزاری مراسم مذهبی ید طولایی دارند و در مراسم تعزیه خوانی روز عاشورا و اربعین حسینی میزبان عزاداران سیدالشهدا بوده و هم اکنون نیز در روز شهادت امام جعفرصادق(ع) جوانان پرشور و انقلابی، این مراسم را برگزار می کنند. تعزیه خوانی این دیار به گفته ریش سفیدان سابقه ای نزدیک به یک قرن دارد. همچنین این روستا زادگاه خدمتگزاران زیادی است که امروز به عنوان استاد دانشگاه، پزشک، مهندس، دبیر، معلم، کارمند، کارشناس و دانشجو به جامعه خدمت می کنند. از افتخارات این دیار همین بس که در قبل از انقلاب، دارای چند مکتب خانه بود که آوای قرآن را با گوشت و پوست بچه ها عجین می کرد و همین امر باعث شده بود که سطح سواد مردم این روستا نسبت به روستاهای همجوار بیشتر باشد.

ازمهم ترین امکانات روستا می توان به مدرسه ابتدایی فیاض، مدرسه راهنمایی محمد ممبینی، مسجد، حسینیه، مخابرات، پست و پست بانک، نانوایی، شرکت تعاونی توزیع نفت و نفت گاز اشاره کرد.

روستاییان به ما پیشنهاد می کنند تا گشت و گذاری در روستا داشته باشیم و برخی از مشکلات را خود ببینیم و لمس کنیم. در ادامه در می یابیم که پروژه هایی نظیر دیوارکشی خانه بهداشت، ساختمان دهیاری و حصارکشی، نرده کشی گلزار شهدا و خانه عالم روستا چند سال است نیمه کاره رها شده است و در عصر پیشرفت تکنولوژی این مردم با عدم آنتی دهی تلفن همراه (ایرانسل و همراه اول) روبه رو هستند که متأسفانه مردم حسین آباد و روستاهای جنوب داورزن مجبورند برای صحبت با تلفن همراه به روی دیوار یا پشت بام بروند. نبود امکانات ورزشی برای جوانان روستا ، نبود پاسگاه انتظامی که باعث شده سارقان در جنوب داورزن جولان داده و باعث ناامنی در روستاها شوند، وجود ریزگردها و گرد و خاک که آسایش را از اهالی روستاهای جنوب داورزن گرفته، جاده آسفالته نامناسب که بسیار باریک بوده و نوسانات برق روستا که متأسفانه در تابستان باعث خسارت به وسایل برقی می شود، گوشه ای از مشکلاتی است که این مردم با آن دست و پنجه نرم می کنند. آن ها می گویند پیگیر رفع مشکلات بوده ایم اما متأسفانه مسئولان چندین بار قول رفع آن را داده اند ولی هنوز برطرف نشده است.

3 دیدگاه برای «حسین آباد روستایی کوچک با مردمانی بزرگ»

 • ژوئن 30, 2014 در t 11:18 ق.ظ
  Permalink

  با سلام. تیتر حسین آباد روستایی که آباد نیست خیلی زننده است.لطفا یک تیتر بهتر انتخاب و اصلاح گردد.پیروز و سربلند باشید.

  پاسخ دادن
 • نوامبر 3, 2014 در t 9:32 ب.ظ
  Permalink

  باسلام حسین اباد گرچه از لحاظ اب در مضیقه است ولی مردمانی دیندار وپرشور دارد وخداوند به این مردمان کمک خواهد کرد که روستا را سر پا نگه دارند وطی زمان سر سبزی وطرواطت خود را باز خواهد یافت انشائ اله هادی فهیمی نیا

  پاسخ دادن
 • فوریه 18, 2015 در t 5:18 ب.ظ
  Permalink

  باسلام وعرض ادب واحترام خدمت شما بزرگوران عزیز وگرام لطفا درصورت امکان از مردم روستا حسین آباد گزا رش تهیه نمایید.باتشکر ازشما

  پاسخ دادن

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کدامنیتی را وارد کنید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.