آشنایی با جاذبه های تاریخی وگردشگری داورزن

داورزننقشه داورزن920811

داورزن که در وجه تسمیه ، آن دورزن بوده است یکی از بخش های قدیمی خراسان بزرگ و خاستگاه قیام شیعی سربداران است که در بیست ودوم بهمن ماه یک هزار رو سیصدو نود ویک با استقرار فرمانداری به شهرستان ارتقا یافت.

این شهرستان به عنوان مرز بین استان سمنان و خراسان رضوی در مسیر ۳۰۰ کیلو متری حرم علی بن موسی الرضا (ع) واقع شده است.

 تاریخ این دیار به دوران پیش از اسلام میرسد،وجود آثار باستانی فراوانی در سطح منطقه ،دلیلی بر این ادعا است.

روزگاری این سرزمین مورد توجه تمامی ایرانیان و مسلمانان بود،آن زمان که شیر مردانی فریاد می زدند<<سر به دار می دهیم اما تن به ذلت نمی دهیم.>> نهضتی که فصلی درخشان در تاریخ اسلام برجای گذاشت و خود سرآغازی می شد برای قیامها وجنبش های دیگر.سربداران،مردمانی که با الهام از تعالیم دینی و مذهبی علیه ظلم وستم قیام کردند.

 مردم این منطقه اغلب به شغل کشاورزی و دامپروری  رزق روزی میکنند. کشت فلفل وهندوانه از رونق و شهرت خوبی برخوردار است به  گونه ای که مردم یکی از روستاهایداورزن به نام روستای  بیزه به تجارت فلفل در کشور مشهور می باشند.

 هرکس از انار شیرین وسرخ روستای نهاردان این بخش یک بار تناول نماید دیگر به دنبال انار های شهرهای مشهور نمی رود.روستای ییلاقی نهالدان1

 دامنه کوههای سرسبز و ییلاقی آبرود داورزن از آب وهوایی خاص برخودار است .که سالیانه افراد زیادی را جذب می کند.

 در حاشیه کویر ساربانان و شتران زیادی دل به خار ستان آن سپرده اند .

در این حال به عنوان اولین میقات الرضا رضوی سالانه میلیون ها زائر و مسافر از خطه بزرگ سربداران عبور می کنند.

در بدو ورود زائر سرای آستان قدس به عنوان یکی از بهترین مجتمع های استراحتی مجهز به رستوران،پمپ بنزین وگاز،مکان تفریحی و…برای مسافران است که توسط آستان قدس رضوی ساخته شده است.

 پس از این زائر سرا در فاصله ۱۰ کیلومتری مسیر حرکت وارد شهر داورزن می شویم که در ورودی آن دو شهید گمنام خفته اند و در ادامه میدان نمازی است که در حال ساخت است.مقبره شهدای گمنام

وجود خوابگاه ها و خانه معلم برای شب ماندن به ویژه در ایام تعطیل میزبان مسافران است.

از مکان های دیدنی این شهر میتوان بتای تاریخی مسجد جامع ،یخدانهای خشتی،امام زاده سه تن (ع) و سی وهفت پل نام برد .

در کنار آن می توان از پشته سفال داورزن ، رباط مزینان،دخمه چهل دختر کمیز یاد نمود.

روستای مزینان

زادگاه معلم شهید دکتر علی شریعتی در فاصله ۶ کیلومتری جنوب شهر داورزن نمایان است .

روستای مزینان داورزن در دل کویر در کنار جاده ابریشم واقع شده است و کاروانسرای شاه عباسی آن یکی از مکان های گردشگری وتاریخی است.که در کنار آن تندیس دکتر شریعتی جانمایی شده است.کاروانسرای مزینان (2)

بر اساس اولین گزارش منتشر شده باستان شناسی ، این بنا به سال ۱۰۶۴هجری قمری توسط حاج محمد طالب فرزند حاج معین الدین محمد اصفهانی برسم سنت حسنه وقف ، بر بازماندگان راه احداث گردیده است در سال ۱۲۸۳هجری قمری توسط حاج علی تقی تاجر کاشانی مرمت گردیده وسپس به سال ۱۳۱۸توسط حاج محمد علی آقا فرزند حاج علی تقی کاشانی ترمیم گردیده است

داشتن ایوان های قرینه در مقابل یکدیگر و غرفه ها و طاقنماهای جناقی این بنارا مربوط به دوران صفویه کرده است.

از آثار باقیمانده این کاروانسرا آجرهای بزرگ آن است که احتمالاً متعلق به دوره ساسانی بوده و در اوایل دوره اسلامی احتمالاً دوره عباسیان با مصالح آن کاروانسرای بزرگی در این منطقه ساخته اند ، آن را به زمان هارون الرشید نسبت می دهند

روستای صدخرو

روستای صدخرو در۱۸ کیلومتری شرقداورزن درمسیرراه شوسه شاهرود- سبزوار بین ۵۷ درجه و۰/۵ دقیقه طول جغرافیایی ۳۶ درجه و۱۹ دقیقه عرض شمالی واقع شده است. این روستای ازطرف شمال به کوههای صدخرو ( ادامه رشته کوههای البرز ) وازجنوب به روستای چشام وچوبین وازشرق به روستای مهر وازغرب به شهرداورزن محدود است. روستای صدخرو به شکل مربع مستطیل می باشدوطول آن ۱۹ کیلومتروعرض آن ۹ کیلومترومساحت کل آن ۱۷۱ کیلومتر مربع است.

برای زمان ایجاد و پیدایش روستای صدخرو تاریخ دقیقی وجود ندارد ، ولی برخی قدمت روستا را بیش از۱۰ قرن و حتی قبل از اسلام می دانند.
طبق نظر باستان شناسان ،وجود قلعه ای قدیمی در ارتفاعات “پاقلعه” و “شاهرو” مربوطه به دوران قبل از اسلام و قصر بی بی شیرین در شمال روستا و آثار بدست آمده از ویرانه های “بادغوس” در جنوب روستا از قدیمی بودن روستا حکایت دارد .

کاوانسرای مهر

روستای مهر که در حال  حاضر یکی از روستاهای بزرگ منطقه غرب خراسان رضوی است در حد فاصل کیلومتر ۲۵ شهر داورزن با توانمندی های بالایی در زمینه طبیعی وانسانی قرار گرفته استکاروانسرای مهر (5).

کاروانسرای تاریخی روستای مهر در محور سبزوار-داورزن در حاشیه روستای مهر قرار دارد که در روزگارهای قدیم منزلگاه کاروان‌های خسته جاده تاریخی ابریشم بوده و یکی از بهترین و زیبا ترین

کاروانسراهای بین راهی این مسیر محسوب می‌شود.

مصالح این اثر که مربوط به‌دوران قاجاریه است، از آجر، ملات گل و گچ و تزئینات آن به‌صورت آجری نیم دایره است. طاق هاو قوس‌های آن نیز جناقی و هلالی است و دارای هشتی ، حیاط مرکزی ، اصطبل‌های شرقی و غربی و یک محل شاه‌نشین است.

اتشکده آذربرزین مهر

آتشکده در ارتفاع ۲۰۶۱ متری از سطح دریا و در کوهستان ریوند(بین روستاهای ریوند، مهر، فشتنق) داورزن و در حوالی روستای فشتنق مابین شهر داورزن وسبزوار قرار دارد و در فاصله ۳۵ کیلومتری شهر داورزن واقع شده استاتشکده اذربرزین مهر.

در فاصله ۸کیلومتری شمال غرب روستای فشتنق – در روی تپه ی سنگلاخی به ارتفاع تقریبی ۲۰۰ متر که بسیار صعب العبور بوده وتا حدود ۲۰ سال پیش راه پلکانی زیبایی در یک سمت ان قرار داشت که به پایین رود خانه میرسید که الان به کلی از بین رفته است.

 واین تپه در دره ی بزرگی به نام دره ی کوه یوز پلنگ قرار گرفته که رودخانه ریوند از انجا میگذرد.

امامزاده سیدعلی اصغر ریوند

در فاصله حدود ۲۶۰کیلومتری مشهد مقدس در کنار اتوبان اصلی تهران مشهد بارگاه امامزاده علی اصغر ریوند دیده می شود که به عنوان اولین میقات الرضای رضوی نام گزاری شده است.

این امامزاده مکان خوبی برای زیارت واستراحت محسوب می شود که به تازگی مجتمع ها وسرویس های زائر سرای آن آماده پذیرایی زائران شده است.

طبیعت زیبای بفره در شهرستان داورزن

برای دسترسی به منطقه فوق العاده زیبای بفره در ابتدا باید به روستای ساروق سفر کرد واز آنجاست که برای رسیدن به طبیعت بکر منطقه بفره حدود ۲ الی ۳ ساعت پیاده روی و کوهنوردی به سمت غرب روی دامنه های کوه های سر به آسمان کشیده شهرستان داورزن داشته باشیم .بفره

در بین مسیر نیز طبیعت دست نخورده به دور از هیاهوی وسایل نقلیه ماشینی صیقلی است بر روح و روان آدمی.در راه چشمه های کوچک و بزرگ وجود دارد که می توان علاوه بر نوشیدن آبی گوارا که دل کوه می جوشد.دمی را به استراحت گذراند.

زیباترین و جالبترین جایی که در بفره خودنمایی می کند آبشارهای بلند وکوتاه آنجاست که زیبایی خاصی به آن بخشیده است.مسیر به آبشاری بلند حدود ۱۵م ختم میشود.(برخی از آبشار ها ارتفاعی حدود ۵۰م نیز دارند.) البته که این پایان راه نیست بلکه شروعی برای کوهنوردان حرفه ایست که می توانند بوسیله ابزار صعود و فرود بقیه مسیر را طی کنند و از دیدن ۴۰ آبشار بفره لذت ببرند.به گفته برخی کوهنوردان  حرفه ای که این مسیر را طی کرده انداز این تعداد آبشار، ۲۶ آبشار فنی است که قبلا گشایش شده و دارای کارگاه آماده می باشدونیازمند ابزارالات کوهنوردی است.

اما  برای کسانی که وقت بیشتری را برای گردشگری دارند مکان های بکر و زیبای زیادی را در سطح شهرستان داورزن می توان یافت.

امام زادگان وبقاع متبرکه در ارتفاعات شهرستان با وجود مکان های ییلاقی علاقمندان زیادی را به خود جذب کرده است.

امامزاامامزاده علی اکبرعلی ابادده علی اکبرعلی آباد،غار اصحاب کهف،امامزاده سید قریش شملق،سید ابراهیم درقدرق در ارتفاعات کوه گر داورزن وطبیعت زیبای روستای آبرود،نهالدان،بفره و.. از مکان های زیبای این دیار است.

روستای نامی باشتین به عنوان خاستگاه قیام سربداران از افتخارات شهرستان داورزن محسوب می شود.

از دیگر جاذبه های گردشگری داورزن روستای تاریخی چشام است که در اواخر قرن اول هجری هنگامی که شاهراه خراسان- عراق از مسیر کویر مرکزی ایران(کرمان – فارس) به بیهق- ری- عراق تغییر یافت این روستا نیز ساخته شدمسجدجامع چشام.

خرابه های فاریاب و کلروون در چشام ،مسجد جامع چشام ،آسیاب بادی مقیسه، خرابه های بادقوس از مکان های دیدنی وتاریخی چشام داورزن محسوب می شود

گالری عکس داورزن نیوز کلیک کنید

ادامه دارد…

2 comments on “آشنایی با جاذبه های تاریخی وگردشگری داورزن

  1. مهدی باشتنی گفت:

    جناب آقای داورزنی حالا که از روستای نامی باشتین نوشتی لااقل تصویر امامزاده بی بی علیه خاتون و قلعه تاریخی سربداران را در خبر میگذاشتی .خیلی سریع از یباشتینی که بهش افتخار کردی گذشتی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کدامنیتی را وارد کنید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.