مهر داورزن، روستای الهه عشق و دوستی

مهر داورزن، روستای الهه عشق و دوستی

مهر سبزوار  روستای الهه عشق و دوستی

تقدیم به همه همشهریان عزیزمان در روستای مهر که با فرهنگ غنی و پیشینه تاریخی کهن خود باعث افتخار خطه پرافتخار سربداران بوده و هستند. 
روستای مهر که در حال  حاضر یکی از روستاهای بزرگ منطقه غرب خراسان رضوی است در حد فاصل دو شهر داورزن و سبزوار با توانمندی های بالایی در زمینه طبیعی وانسانی قرار گرفته و به یکی از کانونهای اثرگزار فرهنگی در ناحیه سبزوار بزرگ – با حساب شهرستان های تازه تأسیس داورزن ، ششتمد ، خوشاب ، جوین و جغتای – تبدیل شده است.
از نگاه مجله اینترنتی اسرارنامه یکی از قابلیت های فرهنگی امروز مهر تقدیم تعدادی از سرشناس ترین خبرنگاران و نویسندگان وعکاسان رسانه ای به شهرستان سبزوار از روستای مهر است.
آقایان روح الله مهری  نویسنده و خبرنگار ، محسن و رضا مهری عکاس ، احمد مهری وبلاگ نویس و مدیر وبلاگ روستای مهر  از نام های سرشناس مهر سالهای اخیر هستند و به واسطه تلاش های این عزیزان نام پرافتخار و تصاویری زیبا از مهر ، داورزن و سبزوار بارها در رسانه های محلی وملی مطرح شده و تحلیل های سیاسی و اجتماعی و فرهنگی این عزیزان مخاطبین خاص خود را پیدا کرده است.
امروز اگر به وبسایت روستای مهر سربزنیم شاهد شکل گرفتن یک جریان رسانه ای سالم و پویا در  یکی از روستاهای عزیز منطقه خواهیم بود. جریانی که به موجب آن همه روزه یک یا چند مطلب خبری یا تحلیلی در این وبلاگ منتشر شده و مخاطبین بسیاری دارد.
افتخارات روستای مهر داورزن تنها به بحث فعالیت های رسانه ای تعدادی از جوانان آن مربوط نمی شود بلکه تاریخ افتخارات مهر روستای الهه عشق ودوستی ریشه در قرون گذشته تاریخ خراسان و ایران دارد.
حتی وصف فرهیختگی و توانمندی

مردمان این روستا در امر نویسندگی در منابع معتبر تاریخی هم مورد اشاره قرار گرفته است. آنجا که ابن فُندق صاحب کتاب ارزشمند تاریخ بیهق قدرت قلم مردم روستای مهر را چنین توصیف کرده  است : «از قلم  تحریر در خراسان و مازندران ، بهترین آن در دیه مِهر بیهق  خیزد و آنگاه آنکه در دیه ششتمد باشد و …»۱

علاوه برآن ، ردپای اهمیت تاریخی روستای مهر را در شواهد و قراین تاریخی دیگری نیز می توان مشاهده کرد . مثلاً احداث آتشکده آذربرزین مهر یکی از سه آتشکده با اهمیت ایران در دوران ساسانیان در نزدیکی این روستای سبزوار ، نشانه ای همیشگی درتاریخ روستای مهر است تا همگان بدانند اهمیت فرهنگی و اجتماعی این منطقه حتی به قرن ها پیش از اسلام باز می گردد. جا دارد که آتشکده آذربرزین مهر در  فرصتی دیگر به صورت کامل ومفصل معرفی گردد. انشاالله اسرارنامه این مهم رانیز در اولویت های خود قرار خواهد داد.
روستای مهر در دوره اسلامی نیز ادامه حیات داد که از این دوره نیز کاروانسرای زیبای این روستا نشانه دیگری است که هرچند این بنا در سالهای گذشته مورد بی توجهی مسئولین و بسیاری از مردم منطقه قرار گرفته است ، لیکن امیدمی رود با فعالیت های رسانه ای وتلاش گروه های مردمی که اخیراً در حال شکل گیری است ، این کاروانسرای تاریخی به زودی به یک مرکز تفریحی و اقامتگاهی زیبا و گردشگرپذیر در مسیر جاده آسیایی تهران – سبزوار – مشهد  تبدیل  شود.
هردو بنای زیبای نامبرده در روستای مهر تنها بخشی از جاذبه های گردشگری این منطقه هستند. حال آنکه روستای مهر که در دامنه کوه های بُهُنگر و ریوند قرار دارد ، به نسبت مناطق حاشیه کویر ، از جاذبه های طبیعی مناسبی نیز برخوردار است به عنوان مثال وجود یک رودخانه فصلی زیبا دراین روستا به جذابیت گردشگری آن یاری رسانده است.
علاوه بر آنچه اسرارنامه تا بدینجا در خصوص معرفی بخش هایی از توانمندی ها و سیمای طبیعی و فرهنگی روستای مهر ارائه داد ، بد نیست نگاهی هم بیاندازیم بر کتاب فرهنگ اماکن و جغرافیای تاریخی بیهق که اطلاعات مبسوطی در معرفی روستای مهر ارائه داده است.
مهر : ده بخش داورزن* ، دهستان کاه . این روستای باستانی در مسیر جاده اصلی تهران قرار دارد . از غرب به صَدخَرو ، از شرق به ریوَند ، از جنوب به کوشکباغ و طَزَز و از شمال به کوه های بُهُنگر محدود می شود. درکتاب فرهنگ جغرافیای ایران ، رودخانه ی مهر یکی از رودهای ییلاقی سبزوار معرفی شده است .اسناد موجود دراداره کُلّ صنایع و معادن خراسان بیانگر این است که جنس کوه های شمال مِهر ، از مارن های سبز ماسه سنگ است و یا از باندهای ژیپسی پوشیده شده است. دارای معادن مس با رگه های ۹% و کرومیت می باشد . بیهقی آن را از توابع رَبع مزینان خوانده است و به خامه ِ آن اشاره کرده  و می نویسد : «از قلم تحریر در خراسان و مازندران ، بهترین آن در دیه مِهر بیهق خیزد و آنگاه آنکه دردیه ششتمد باشد و …»
مِهر در لغت معانی گوناگون دارد ، از جمله نام دیگر خورشید ، یکی از ماه های ایرانی ، و به معنی عشق و محبّت و نیز الهه عشق و دوستی است که به آن میترا نیز گفته می شود .از آثار باستانی این روستا آتشکده ی آذربُرزین مِهر است . فردوسی به نقل از دقیقی برپایی آن را به گشتاسپ نسبت داده است و آن را نخستین آتشکده معرفی می کند. این  آتشکده به نام کشاورزان در شرق مملکت ودر کوه های ریوَند بنا شده و به خانه دیو معروف است.
در پایان لازم است تأکید کنیم : بسیاری از روستاهای دیار سربداران از افتخارات خوب و ارزشمندی برخوردارند . روستاهای عزیزی چون بهمن آباد ، مزینان ، افچنگ ، نوده صرصره ، نوده انقلاب ، بسک ، بلاش آباد ، استاج ، کهنیدر ، نصرآباد ، کراب ، چشام ، سنگ سفید و... که هریک از این روستاها باید به ترتیب در مطالبی مفصل معرفی شوند . که انشاالله در آینده اگر مجالی دست دهد اسرارنامه به این امر مهم اقدام خواهد کرد.
منابع :
منبع اصلی : فرهنگ اماکن و جغرافیای تاریخی بیهق (سبزوار) / نویسنده : محمود محمّدی (کارشناس ارشد در زمینه تاریخ و تمدن ملل اسلامی) ، نشرآژند ، ۸۱
منابع غیر مستقیم :
فرهنگ جغرافیایی ایران ، ۲۰۸/۹
ابن فُندُق ، تاریخ بیهق ، صص ۳۹ – ۲۷۹
زنجانی ، محمود ، فرهنگ جامع شاهنامه ، ص ۹
* پی نوشت
بخش داورزن : داورزن در اردیبهشت ۹۱ با فرمان رئیس جمهور که به دارالمومنین سبزوار سفر کرده بود ، به شهرستان مستقلی ارتقاء یافت. روستای مهر نیز از این پس جزء روستاهای شهرستان داورزن در غرب سبزوار محسوب خواهد شد. لیکن ریشه های مشترک فرهنگی  و تمدنی این شهروروستاها که همه در دامان خطه پرافتخار سربداران واقع شده اند باعث شده درگویش عامه ، مردمان شهرستان های سبزوار و داورزن یکدیگر را همشهری بدانند.

اسرارنامه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کدامنیتی را وارد کنید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.