دامنه زیبای کوه گر-شهرستان داورزن

نقاط کوهستانی از جمله اماکن طبیعی هستند که گردشگران زیادی را به سوی خود جلب می کنند. فعالیت های کوهنوردی، کوه پیمایی، صخره نوردی و غارنوردی در چند سال اخیر مورد توجه اقشار مختلف مردم در سطح شهرستان قرارگرفته است. به خصوص کوه پیمایی که نیاز به تخصص و آموزش خاصی ندارد و مسیرهای کوه پیمایی غالبا برای استفاده همگانی از قبل آماده شده و موانع موجود بر طرف شده است.
در سطح شهرستان  داورزن،برخی از ارتفاعات مورد توجه هیئت های مختلف کوهنوردی و علاقه مندان به فعالیتهای کوه پیمایی می باشد. که به منظور امکان سنجی ویژگیهای اکوتوریستی یا همان طبیعت گردی به بررسی و معرفی هر یک از آنها می پردازیم. و دو قابلیت مهم صخره نوردی و دامنه نوردی را در آنها مورد بررسی قرار خواهیم داد.
۱- کوه گر به ارتفاع ۲۹۲۴ متر، بلندترین ارتفاع در سطح شهرستان می باشد. این کوه در دهستان مزینان شهرستان داورزن  و در شمال شرقی روستای آبرود قرار دارد .
در دامنه های شمالی و پشت به آفتاب این کوهستان امکان انجام ورزشهای زمستانی از جمله اسکی و برف نوردی وجود دارد . کوه گر مورد توجه هیئت های مختلف کوهنوردی در سطح کشور می باشد و هر سال چندین هیئت کوهنوردی جهت صعود به این کوه عازم روستای آبرود می شوند .
۲- کوه نظرگاه ۲۸۵۸ متر ارتفاع دارد که در نزد مردمداورزن به کوه شملق معروف است و زائران زیادی(۱۲۰۰۰زائردر سال) برای زیارت امامزاده سلطان سید قریش به این کوه عزیمت می کنند.
معروف ترین راه دسترسی از طریق روستای ساروق معروف به راه خاکستری از کنار کوه یاغی میگذرد .
در ضلع شرقی کوه یاغی دیواره هایی به ارتفاع ۳۰ متر و طول۱۵۰ متر قرار دارد که مورد توجه صخره نوردان و هیئت های کوهنوردی است . در مسیر کوهستانی به طرف شملق و قله نظرگاه به آبشارها متعددی بر می خوریم که در کنار آنها درختان کهنسالی از میان سنگلاخها روییده اند .

دیواره آبشار شملق با ارتفاع ۷۰ متر که توسط صخره نوردان حرفه ای استان عملیات صعود بر روی آن انجام شده و تربیت بدنی در نظر دارد مسیرسهل الوصول تری را جهت صعود بازگشایی کند.
۵- دیواره های اطراف آتشکده آذربرزین مهرکه در بعضی نقاط به ۶۰ تا ۷۰ متر می رسد و دارای سنگهای آهکی بدون حفره می باشد که از نظر استحکام درجه سختی بالایی دارد و می توان با اطمینان عملیات میخ کوبی را بر روی آنها انجام داد.
۶- دامنه های شرقی کوه سفید مهر و کوه لور و همچنین در اطراف زوپلنگها در پشت آبشار بفره، صخره های مرتفعی وجود دارد که به دلیل صعب العبور بودن تا کنون عملیات میخ کوبی و آماده سازی بر روی آنها انجام نشده و تاکنون دو کوهنورد جان خود را در این منطقه از دست داده اند.
۷- در دامنه های غربی کوه گر در اطراف آبرود و بیزه و نهالدان دیواره هایی به ارتفاع ۶۰ تا ۸۰ متر وجود دارد که از نظر فنی دارای استحکام بالایی می باشد ولی به دلیل فاصله زیاداز سبزوار، روی آنها هیچ کار فنی صورت نگرفته است.

داورزن دارای دامنه کوهی زیبا است با توجه به اینکه کوه آن به کوه گر مشهور است ولی نقاطی سرسبز ودیدنی هم دارد .

روستای آبرود درشمال این شهراز دامنه سر سبز وآب وهوای سردسیری برخوردار است که اغلب طبیعت دوستان از گردش بر روی دامنه کوه مشرف به این روستا بهره فراوان می برند.

عکس هایی از این مسیر برای کوهنوردان کلیک کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کدامنیتی را وارد کنید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.