پنجم مرداد سالروزاقامه اولین نماز جمعه کشورگرامی باد

اولین نماز جمعه کشور

اولین نماز جمعه کشوردر روز جمعه، پنجمین روز از مرداد ماه ۱۳۵۸، آغازین نماز جمعه تهران به امامت مرحوم آیت الله سید محمود طالقانی در دانشگاه تهران برگزار شد.

این رویداد که یکی از شاخص‌ترین وقایع تاریخ نظام جمهوری اسلامی به شمارمی رود، آغازی بود بر برگزاری باشکوه نماز عبادی سیاسی جمعه در سایر شهرها، که تا هم اینک ادامه دارد.

تصاویری که پیش روی دارید، جلوه‌هایی از اولین نماز جمعه پرشکوه و تاریخی مردم تهران پس از پیروزی انقلاب اسلامی است.

مسجد الجمعه محل اولین نماز جمعه پیامبر(ص)

مسجدالجمعهیکى از مساجد متبرک و تاریخى مدینه، مسجد جمعه است و به مناسبت اینکه در محله بنوسالم قرار داشته، به نام «مسجد بنوسالم» نیز شناخته مى شود. این محله در کنار وادى رانوناء، یکى از وادى هاى مهم مدینه قرار داشته و به همین مناسبت، روزگارى این مسجد را «مسجد الوادى» مى نامیده اند. به علاوه، نام دیگر آن مسجد عاتکه مى باشد؛ نامى که در قرن سوم رواج یافت. ابن شبّه با یادآورى خبر نماز خواندن پیامبر (صلى الله علیه وآله) در آن، آن را مسجد عاتکه نامیده است.

نامگذارى این مسجد به «مسجدالجمعه» به این مناسبت است که حضرت رسول (صلى الله علیه وآله) پس از اقامت چند روزه در قبا، زمانى که عازم بخش اصلى یثرب شدند، در اینجا نماز جمعه اقامه کردند. این نخستین نماز جمعه اى است که به امامت رسول خدا (صلى الله علیه وآله) برگزار شد.

ابن اسحاق به صورت کلّى، بدون اشاره به مسجد، نوشته است که حضرت نماز جمعه را در وادى رانوناء خواندند. در برخى نقل ها آمده است که مُصْعَب بن عُمَیر یا اسعدبن زراره، پیش از ورود رسول خدا (صلى الله علیه وآله) به مدینه، با مسلمانان نماز جمعه خوانده است.

مسجد یاد شده، در شمال مسجد قبا، با فاصله اى حدود ششصد تا هشتصد متر قرار دارد و برخلاف مسجد قبا، تنها در اوقات نماز باز است.

نامگذارى این مسجد به «مسجدالجمعه» به این مناسبت است که حضرت رسول (صلى الله علیه وآله) پس از اقامت چند روزه در قبا، زمانى که عازم بخش اصلى یثرب شدند، در اینجا نماز جمعه اقامه کردند. این نخستین نماز جمعه اى است که به امامت رسول خدا (صلى الله علیه وآله) برگزار شد

این مسجد به مانند مسجدالنبى (صلى الله علیه وآله) از خشت و گِل ساخته شده بود و سقفى کوچک داشت. بعدها بازسازى شد و از سنگ بنا کردند و دیوار آن کوتاه; یعنى تا نصف قامت انسان بوده است. مساحت مسجد تا قرن هشتم بسیار کم بوده و در قرن نهم هجرى، بازسازى شده است. طول آن از شمال به جنوب ۱۰ متر و عرض آن از شرق به غرب ۲۵٫۸ متر بوده و شبستان مسقّفى هم براى آن ساخته شده است. در نقلى دیگر آمده است که مسجد تا قبل از بناى نخست سعودى، مسجد کوچک با طول و عرض هشت در شش بوده است.

بازسازى نخست آن، توسط سید حسن شربتلى ـ از اشراف مدینه ـ که این مسجد در میان باغهاى وى قرار داشت، انجام گرفت. اهمیت این مسجد سبب شد تا در سال ۱۴۱۲ ق مورد توجه جدى دولت سعودى قرار گیرد و به شکل بسیار زیبایى در مساحت ۱۶۳۰ متر بازسازى شود.

منبع:بخش تاریخ و سیره معصومین تبیان

اولین نماز جمعه داورزن اولین نماز جمعه داورزن

اولین نماز جمعه شهرستان داورزن در ۲۲ بهمن ۱۳۸۹ با حضور گسترده و استقبال پرشکوه مردم شهر و روستاهای داورزن در محل مسجد امام رضا(ع) برگزار و سپس هیئت علی اصغری به عنوان مصلی موقت انتخاب گردید.

این مراسم با معرفی حجت الاسلام محمود مداحی به عنوان اولین امام جمعه داورزن با حضور مسئول شورای سیاست گذاری ائمه جمعه خراسان رضوی حجت الاسلام معادی انجام گرفت.

از آن تاریخ تاکنون حجت الاسلام محمود مداحی به عنوان امام جمعه داورزن و حجت الاسلام محمد تقی معلمی فر و شهید منا حجت الاسلام هادی ذاکری به عنوان امام جمعه موقت بوده اند که پس از شهادت حجت الاسلام ذاکری در فاجعه منا ،حجت الاسلام مومن نیز یک بار امام جمعه موقت داورزن را برعهده داشته اند.

پنجم مرداد ماه سالروز برگزاری اولین نماز جمعه کشور بعد از انقلاب اسلامی بر همه نماز گزاران و ائمه جمعه گرامی باد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کدامنیتی را وارد کنید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.


Fatal error: Call to undefined function setPostViews() in /home/davarzan/public_html/wp-content/themes/SilverOrchid/single.php on line 52