توضیحات ظریف درباره جزئیات بیانیه سوئیس؛ از غنی سازی در نطنز و فردو تا فکت شیت آمریکا و لغو تحریم ها

توضیحات ظریف درباره جزئیات بیانیه سوئیس؛ از غنی سازی در نطنز و فردو تا فکت شیت آمریکا و لغو تحریم هاآخرین خبر/ وزیر امور خارجه کشورمان باحضور در برنامه “نگاه یک” گفت: هنوز توافقی نشده، آنچه هست چرک نویس است.لحظه اجرای توافقنامه، آمریکا موظف است کلیه تحریم‌های فرامرزی مالی و اقتصادی که علیه ایران است را متوقف کند.

به گزارش آخرین خبر، مهمترین محورهای سخنان محمدجواد ظریف در برنامه “نگاه یک” به این شرح است:

**جان کری در کنفرانس اخیر خود حرفه‌های نامربوط زد اما حرف جالب و درستی هم زد و گفت “ما نمی توانیم ملت ایران را به تسلیم وادار کنیم”.

**ما دنبال بمب نیستیم ما دنبال روابط خوب با کشورهای منطقه در جهان هستیم.

**ما هیچ چیز فراتر از حقوق مان نمی خواهیم.

**ما امنیت همسایگان مان را با کسی معامله نمی کنیم امنیت آنها امنیت ما هم هست.

**من از همان اول هم گفته ام که مذاکره یعنی بده و بستان.

**این طور نیست که ما در مذاکره یک چیزی بگوییم و بیرون از مذاکره چیز دیگری. حاظر نیستیم به مردم چیزی غیر از واقعیت بگوییم.

**دنیا دیگر دنیای زور نیست دنیا عوض شده است؛ حرف زور زدن نشانه قدرت نیست.

**بیانیه لوزان، متن حقوقی نیست یک بیانیه مطبوعاتی است؛ ما یک توافق داریم آنهم در تیر ماه.

**راه حل هایی که ما به آن دست یافتیم فقط یک چرک نویس است پرانتزهای زیادی دارد که هنوز کار دارد.

**هیچ کس در آنجا حتی سخنگوی فارسی زبان کاخ سفید نگفت که ترجمه شما اشتباه است اما بعضی دوستان گفتند که ترجمه شما غلط است.

**هنوز توافقی نشده هست آنچه هست چرک نویس است.

**آمریکایی ها در فکت شیت هر چه دوست داشتند منتشر کردند؛ آمریکایی‌ها متن شان (فکت شیت) را چهارشنبه آماده کرده بودند. ما و حتی اروپایی هم به فکت شیت آمریکا اعتراض کردیم.

**در بیانیه خانم موگرینی آمده: لغو تمامی تحریم های اتحادیه اروپا.

**هیچ فکت شیت ایرانی وجود ندارد، وزارت خارجه چیزی را منتشر نکرده؛ تعدادی از دوستان ما رشته ای از دستاوردهای ما را نوشتند.

**این بیانیه ها و فکت شیت ها در نهایت باید تبدیل به یک توافقنامه شود.

**ما صادق هستیم در داخل سالن مذاکره صادق هستیم خارج از سالن مذاکره هم صادق هستیم.

**اگر پروتکل الحاقی را بپذیریم این پروتکل پایان ندارد و ابدی است.

**در چرک نویس راه حل ها مشخص کرده ایم که بیش از پنج هزار سانتریفیوژ نظنز و بیش از هزار سانتریفیوژ در فردو داریم، تصمیم نظام درباره فردو همین بوده، قرار نبوده هزار سانتریفیوژ آنجا غنی سازی کند.

**از روز اولی که توافق اجرایی شود روی بهترین ماشین مان (IR8) تحقیق و توسعه را انجام می دهیم. شورای امنیت ناظر اجرای توافق خواهد بود.

**تحریم ها سه دسته هستند: شورای امنیت، آمریکا و اتحادیه اروپا؛ کلیه قطعنامه های شورای امنیت (۶ قطعنامه) لغو می شود؛ شورای امنیت می شود ناظر اجرای توافق.قطعنامه ۱۹۲۹ یک فاجعه حقوقی بین المللی بی سابقه است و این قطعنامه هم لغو می شود. برخی تحریم های سازمان ملل که مربوط به اشاعه تسلیحات است در نامه به شورای امنیت، نه به عنوان تحریم بلکه به عنوان یک محدودیت موفقت اعلام می شود.

**فاصله ای بین روز امضای توافق و زمان اجرایی شدن آن وجود دارد ؛ با فاصله کمی بعد از توافق، همه به نیویورک می روند و قطعنامه را همراه با یک برنامه زمانی برای اقدامات مشترک صادر می کنند.

**لحظه اجرای توافق، آمریکا موظف است کلیه تحریم های فرامرزی مالی و اقتصادی که علیه ایران است را متوقف کند.

**اینکه متن آمریکایی گفته رژیم تحریم‌ها باقی خواهد ماند؛ بیجا گفته‌اند؛ واقعیت این است که معماری تحریم ها فرو ریخته است.

**هر دو طرف می توانند در صورت نقص توافقنامه، به حالت اول برگردند.

**آمریکایی ها ۳۵ سال است ایران را تحریم کرده اند ولی این تحریم ها تاثیر زیادی نداشته است.

**اگر آمریکایی ها تحریم ها را برگردانند در دنیا خریداری نخواهد داشت ولی اگر آنها این کار را بکنند ما هم می توانیم به همان اندازه برگردیم.

**زمانی که توافق حاصل شد عین آن را در اختیار مردم خواهیم داد ما مردم دروغ نخواهیم گفت. دروغ پایدار نخواهد ماند.

**متن انگلیسی توافق ژنو را من خودم به خبرنگاران آمریکایی دادم؛ مقامات آمریکایی فقط فکت شیفت دادند؛ واشنگتن پست بعدها درباره تفاوت فکت شیت با متن توافق مقاله نوشت. برادر من! مومن! کجای بیانیه مطبوعاتی سوئیس توافق دو مرحله ای است؛ ما با توافق دو مرحله‌ای مخالفت کرده ایم.

**محدودیت های غنی سازی ما ۱۰ ساله خواهد بود. قبول کرده ایم مواد تولیدی خود را تا ۱۵ سال یا در دنیا بفروشیم یا تبدیل به میله سوخت کنیم. آنچه به نام ۲۰ یا ۲۵ سال محدودیت از سوی آمریکایی ها بیان شده برخی برداشت ها از بعضی موارد پروتکل الحاقی است که بعدا برای همه مشخص می شود.

**نقد خوب است ولی ما وسط مذاکره هستیم مشغول مذاکره هستیم اگر بیشتر وارد جزئیات بشویم مشتمان باز می شود ما هم دلمان می سوزد ما هم دلپواس هستیم به ما سه ماه فرصت بدهند.

**آمریکا قابل اعتماد نیست این را به خود آنها هم گفته ایم. بی اعتمادی آمریکا و ایران به هم، یک فاجعه تاریخی است.

**اگر طرف مقابل به تعهدات خود عمل نکند ما در کمتر از دو ماه می توانیم برگردیم.

**کسی جرات و توان حمله به ایران را ندارد.

**اگر آمریکا ابرقدرت بود پای میز مذاکره نمی نشست.

**در شرایط کنونی نیازی به غنی سازی زیادی نداریم. ۱۹۰ هزار سو برای زمانی است که بخواهیم سوخت بوشهر را بسازیم.باید برای سانتریفیوژهای خودمان یک سری استانداردها را بگیریم که این زمان بر است.

**PMD ربطی به مسائل نظامی ندارد.

**در حوزه توانمندی های دفاعی هیچ مذاکره ای نداریم. اجازه داده نخواهد شد که با ساز و کار بین المللی، اطلاعات داخلی ما در اختیار خارجی ها قرار بگیرد.

**پروتکل الحاقی این اجازه را به آژانس می دهد که برود اعلام کند هیچ یک از فعالیت های هسته ای یک کشور انحرافی نیست. آژانس باید ثابت کند سازمان مستقل است و تحت تاثیر نیست. آژانس بعد از چند سال از اجرای پروتکل الحاقی می تواند بر صلح امیز بودن کلیه فعالیت های هسته ای صحه بگذارد.

**توافق وقتی دائم می شود که به تصویب مجلس برسد. می دانیم زمانی پروتکل الحاقی برای ما به صورت دائم الزام آور است که به تصویب مجلس برسد ما به قوانین داخلی مان پایبند هستیم.

**ایران با دنبال روابط معقول با همه دنیا است، ایران به دنبال روابط بسیار نزدیک به همسایگان خود است.

**دور بعدی برای مذاکرات وجود ندارد فقط یک هفته قرار شده دوستان استراحت کنند هفته بعد دوباره مذاکرات شروع می شود.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کدامنیتی را وارد کنید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.