اظهار نظرها و ارزیابی های داخلی از مذاکرات جامع هسته ای

نویسنده: انوار – بردبار political@khorasannews.com

همزمان با انجام مذاکرات حساس و نفس گیر ایران و ۱+۵ در وین برخی مقام ها ، شخصیت ها و چهره های داخلی از جمله هاشمی رفسنجانی ، ناطق نوری ، حجت الاسلام صدیقی خطیب جمعه تهران ، باهنر ، محسن رضایی و…طی ۲ روز گذشته به اظهار نظر و ارزیابی درباره ماهیت و چشم انداز این مذاکرات پرداخته اند.

 

خطیب جمعه تهران : صحبت درباره تعداد سانتریفیوژهای ایران زیاده طلبی و باج گیری است

به گزارش خراسان ، حجت الاسلام والمسلین کاظم صدیقی خطیب موقت نماز جمعه تهران در خطبه های عبادی سیاسی نماز جمعه این هفته با اشاره به آغاز دور جدید مذاکرات ایران و ۱+۵ گفت: در حال حاضر مذاکرات به شرایط حساسی رسیده است و لازم است نکاتی را در این باره بیان کنم. باشد که مورد توجه قرار گیرد.خطیب موقت نماز جمعه تهران خاطرنشان کرد: در مسئله هسته ای ملت ما خون و قربانی داده تا نعمت انرژی هسته ای را داشته باشد. لذا در این مذاکرات باید خطوط قرمز را رعایت کنند که یکی از خطوط قرمز بقای تحقیق و توسعه است که قابل مذاکره نیست و باید حفظ شود. صدیقی خط قرمز دیگر را صحبت درباره تعداد سانتریفیوژها عنوان کرد و گفت: صحبت کشورهای دیگر درباره تعداد سانتریفیوژهای ایران زیاده طلبی، باج گیری و طرف را ضعیف شمردن است. … اینکه آنها بخواهند تعداد سانتریفیوژهای ما را مشخص کنند، اگر ما در این جهت با آنها کنار بیاییم دلیل ضعف و ذلت ما خواهد بود.وی خط قرمز دیگر در مذاکرات هسته ای را سطح غنی سازی کشورمان برشمرد و اظهار داشت: سطح غنی سازی باید متناسب با نیازهای کشورمان باشد.وی خط قرمز دیگر مذاکرات هسته ای را حفظ ماهیت نیروگاه آب سنگین اراک عنوان کرد و گفت: قراردادی که در مذاکرات منعقد می شود باید متوازن، متقابل و همزمان با رفع تحریم ها باشد. به گزارش خبرگزاری تسنیم از قم، آیت الله سید محمد سعیدی امام جمعه قم نیز در خطبه های نماز جمعه این شهر گفت: تیم هسته ای مورد تائید نظام هستند و هیچ کس حق ندارد نسبت به تضعیف آن ها اقدام کند، مذاکره کننده های ما نیز با تمرکز بر مذاکرات، باید مراقب باشند که نه خودشان از خطوط قرمز عبور کنند و نه به دشمن اجازه عبور بدهند.

 

هاشمی رفسنجانی: نگران نباشید همه مسئولان کشور در تلاشند تمام حقوق کشور را محقق کنند

به گزارش ایرنا به نقل از روابط عمومی مجمع تشخیص مصلحت نظام، آیت ا… هاشمی رفسنجانی عصر چهارشنبه ۲۴ اردیبهشت ماه با حضور در دانشکده مهندسی انرژی و فیزیک دانشگاه صنعتی امیرکبیر از دستاوردهای جدید پژوهشگران، استادان و دانشجویان این دانشکده در خصوص دستگاه توکامک البرز بازدید کرد.براساس این گزارش به هنگام خروج آیت ا… هاشمی رفسنجانی از این دانشکده، جمع معدودی از جوانانی که خود را دانشجوی دانشکده می نامیدند و تعداد آنان حدود ۲۰ الی ۳۰ نفر تخمین زده می شد با بلند کردن دست نوشته هایی با عناوین «ما همچنان دلواپس دستاوردهای هسته ای هستیم»، «مرگ برآمریکا»، «وای بر مسئولینی که به فکر آشتی با شیطان هستند»، «دستاوردهای هسته ای تعطیل بردار نیست» و … نسبت به روند مذاکرات ژنو ابراز نگرانی کرده و گاهی هم شعار انرژی هسته ای حق معلق!! ماست سر می دادند.آیت ا… هاشمی رفسنجانی به هنگام خروج از دانشکده برای لحظاتی با پیاده شدن از خودرو به میان این گروه از جوانان رفت و با آنان گفت و گو کرد.وی در جمع این گروه اظهار داشت: شما جوانان و مردم همه کشور حقوق بسیاری دارید که باید همه آنان محقق شود و مطمئن باشید که همه مسئولان کشور در تلاشند تمام حقوق کشور را محقق کنند. لذا نباید نگران باشید.

 

ناطق نوری:با تبعیت از رهبری آگاه و فرزانه، چرا باید دلواپس باشیم

به گزارش ایرنا حجت الاسلام علی اکبر ناطق نوری روز پنجشنبه در جلسه شورای اداری استان لرستان، گفت: حمایت همه جانبه و منطقی از تیم مذاکره کننده هسته ای کشورمان در شرایط فعلی، امری مهم و بسیار ضروری است. رییس بازرسی دفتر رهبر معظم انقلاب با تاکید بر اینکه ولی امر مسلمین؛ شخصیتی اجرایی، مسلط و هوشمند هستند، گفت: با وجود رهبر معظم انقلاب اسلامی در کشور، جای هیچ نگرانی و دلواپسی وجود ندارد.وی تاکید کرد: در این شرایط برخی افراد با جوسازی و حاشیه آفرینی به دنبال تضعیف تیم مذاکره هسته ای کشور هستند و این درحالی است که باید به گونه ای عمل کنیم که موجب دلگرمی اعضای این گروه در روند پیگیری مطالبات و حقوق کشور باشیم. ناطق نوری تصریح کرد: افرادی که در زمینه مذاکرات هسته ای و توافقات حاصله مردم را می ترسانند و مسئولان مذاکره کننده را به تردید می اندازند؛ یا آگاهی و تحلیل درستی از مسائل ندارند و یا خدای ناکرده به صورت عمد دچار اشتباه و یا خطا شده اند. وی گفت: امروز اوباما و دولت آمریکا به دنبال مذاکره با جمهوری اسلامی ایران هستند، پس نباید خود را در این شرایط تضعیف کرده و ارزان بفروشیم. وی افزود: هم اکنون اوباما دریافته که جمهوری خواهان نادان بودند که جنگ در منطقه خاورمیانه را به آمریکا تحمیل کردند و خود را در عراق و افغانستان گرفتار و میلیاردها دلار هزینه ایجاد کردند.

 

مذاکرات هم به نتیجه نرسد هیچ اتفاقی نمی افتد

وی تصریح کرد: مذاکرات هسته ای یا به نتیجه می رسد یا در بدبینانه ترین حالت ممکن است به نتیجه نرسد که در آن صورت هم هیچ اتفاقی نمی افتد و ایران راه خود را با عزت ادامه خواهد داد.

 

محسن رضایی :اگر غرب موجب شکست مذاکرات شود، باید بالای ۲۰درصد غنی سازی کنیم

در همین حال محسن رضایی دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: اگر طرف غربی باعث شکست مذاکرات شود، به نظر من ایران نباید خود را محدود به غنی سازی ۲۰ درصد کند و باید تا آنجا که منافع ملی ایجاب می کند، غنی سازی را در درجات بالاتر ادامه دهد.به گزارش تسنیم، محسن رضایی دیروز جمعه در گفت و گو با خبرنگاران در ارتباط با ملاک موفقیت ما در مسئله هسته ای تصریح کرد: شاخص موفقیت در مسئله هسته ای این است که کلیه تحریم ها تا پایان سال ۹۳ برطرف شود و مسئله هسته ای ایران از دستور کار شورای امنیت سازمان ملل خارج شود و از آن سو نیز ما فناوری هسته ای را حفظ کنیم.

 

آمریکا در شرایط چند سال پیش نیست که این شرایط را نپذیرد

وی در پاسخ به این سوال که آیا آمریکا این موضوع را می پذیرد یا نه، گفت: آمریکا در شرایط چند سال پیش نیست که این شرایط را نپذیرد همان طور که برزیل و آرژانتین و چند کشور دیگر تا ۸۰ درصد اورانیوم غنی می کنند و درآمد بالایی از این طریق به دست می آورند. شکست آمریکا در سوریه، اوکراین و حوادث دیگر نشان می دهد که آمریکا قادر به ایجاد یک چالش دیگر نیست و اگر این کار را انجام دهد، هزینه سنگینی برای این کشور به دنبال خواهد داشت و منطقه خاورمیانه را از دست خواهد داد، پس بهتر است آمریکا این فرصت را از دست ندهد و در مذاکرات کارشکنی نکند.

 

مذاکره کنندگان در چارچوب حرکت می کنند

به گزارش ایسنا محسن رضایی همچنین در حاشیه مجمع عمومی سالانه حزب اسلامی ایران زمین با تاکید بر اینکه “ما به هیچ وجه از فناوری هسته ای خود عقب نشینی نمی کنیم”، گفت: کسانی که امروز در مذاکرات حضور دارند، افراد توجیه شده ای هستند که در چارچوب های نظام حرکت می کنند. ما امیدواریم که این افراد بتوانند با موفقیت کامل به کشور بازگردند.

 

باهنر: حزب دموکرات و اوباما در این برهه به تفاهم نیاز دارد

به گزارش تسنیم ،محمد رضا باهنر نایب رئیس مجلس نیز در سخنانی در کنگره حزب اسلامی ایران زمین با اشاره به مذاکرات هسته ای گفت: دولت کار خود را شروع کرده است و در رابطه با مسائل دیپلماسی در ضمن اینکه حمایت می کنیم باید مواظب باشیم، سرداران جبهه گفت  وگو و دیپلماسی کار ظریفی را پیش رو دارند و مذاکره کنندگان نیز نیروهای متبحر و کاربلدی هستند و از آن طرف نیز طمع دشمن یکی، دوتا نیست و باید مراقبت کنیم. وی با بیان اینکه نظام وارد یک بازی برد- برد شده و اگر آنها متعهد باشند این بازی برد-برد محقق خواهد شد، اما اگر خلف وعده کنند، شرایط چیز دیگری خواهد بود، گفت: هر وقت آنها بازی را به سمت برد – باخت کج کنند، ما هم بلدیم که چه کار کنیم. وی ادامه داد: بنده از یک جهت امیدوارم و به این جمع بندی رسیدم که حزب دموکرات و اوباما در این برهه به تفاهم نیاز دارد. ما نقاط ضعف آنها را می دانیم و آنها نیز به دنبال نقطه ضعف ما هستند و باید با یک نتیجه خردمندانه مذاکرات را در حین حفظ منافع پیش ببریم.

خراسان – مورخ شنبه ۱۳۹۳/۰۲/۲۷ شماره انتشار ۱۸۶۸۸

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کدامنیتی را وارد کنید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.