گرفتاری‌های سیل برای «ایران خانم»/ چند روایت از خسارت ۶۰ میلیاردی تنها در ۲ روستای خراسان رضوی+ عکس

ایران، خانمی که ساکن خانه کنار مسجد بود گفت: چیزی برایم نمانده است، اتاق پشتی تخریب شد و سیل درب چوبی آن را شکست و تمام زندگیم پر از ماسه و گل‌ولای شد.

به گزارش خبرگزاری فارس از داورزن، بارندگی‌های اخیر در کشور همانطور که جلوه‌ای از رحمت بود در برخی مناطق نیز یادآور نقمت بود، شاید بتوان گفت خراسان رضوی در بخش کشاورزی نامهربانی سیل را بیشتر احساس کرده اما در غرب استان به‌ویژه در شهرستان داورزن، بارندگی علاوه بر وارد کردن خسارات فراوان در حوزه‌های کشاورزی، باغات و قنات‌های روستایی در روستای علی‌آباد موجب تخریب منازل در این روستای کوهستانی شد.

شاید با انعکاس نامهربانی باران سیل‌آسا در این روستای کوهستانی گره‌ای از مشکلات مردم روستا باز شود و از غم آثار به جا مانده از سیلاب بکاهد.

روایت اول: راه روستا از سیل می‌گذرد

به سمت روستای علی‌آباد حرکت کردیم، پس از رسیدن به منطقه به دلیل سیلابی بودن راه ارتباطی روستا با بولدوزری که در مسیل کار می‌کرد از سیل گذشته و وارد روستا شدیم.

مردم روستا با دیدن تجهیزات خبری و دوربین‌هایمان برای بیان نامهربانی‌های سیل به سمت ما آمدند و هر کسی ما را برای دیدن خسارات ناشی از سیل به سمت خود می‌کشید.

روایت دوم: ۱٫۵ متر گل‌ولای مهمان خانه‌های روستایی

با احترام به همه آن‌ها کار را از ابتدای روستا آغاز کردیم، اولین محل آسیب دیده مسجد روستا بود که چیزی از آن باقی نمانده تخریب شده و خانه کناری آن نیز آسیب فراوانی دیده بود.


مسجد تخریب شده روستای علی‌آباد

روایت سوم: درددل‌های ایران خانم

ایران، خانمی که ساکن آن خانه بود شروع به سخن کرد و گفت: چیزی برایم نمانده است، اتاق پشتی تخریب شد و سیل درب چوبی آن را شکست و تمام زندگیم پر از ماسه و گل‌ولای شد.

داخل خانه که می‌شدی هرچند نیروهای بسیجی و جهادی آن را از گل‌ولای تخلیه کرده بودند اما آثار به جا مانده بر روی دیوار نشان از گل‌ولای در ارتفاع یک‌ونیم متری خانه‌ها بود؛ ایران راست می‌گفت، چیزی برایش نمانده بود، فرش‌ها، ظروف آشپزخانه، وسایل داخل پذیرایی و تمام آنچه در کمد دیواری اتاق‌ها داشت همه از بین رفته بود و حتی دام‌هایش نیز از سیل در امان نمانده بودند.

ایران درددل بسیاری کرد و چشم انتظار کمکی از سوی مسؤولان بود تا قسمتی از خساراتش را حداقل با تسهیلات جبران کنند.

سیل درب آهنین منزل روبه‌رویی را کنده و با خود برده و زیرزمین این خانه هم پر از گل‌ولای و سنگ شده بود.

در مسیر دیوارهای باغ مجاور را می‌بینم که تخریب شدند و سیل چیزی از درختان را باقی نگذاشته و یک دستگاه خودرو نیسان را تا مسیر ۳۰۰ متری با خود به پایین دست برده تا آنجا که درختی تنومند مانع حرکت آن شده بود.

روایت چهارم: خانه پیرمرد ۸۰ ساله

پیرمرد ۸۰ ساله در گوشه‌ای زانوی غم بغل کرده بود و به نمانده‌هایش می‌نگریست، خانه قدیمی او زیر سیل چشمک می‌زد تا اشکش را بیشتر درآورد، تمام اتاق‌ها، آشپزخانه و سرویس‌ها تخریب شده بود، روی گل‌های مانده از سیلاب که می‌ایستادی سرت به سقف می‌خورد، از بخاری فقط دریچه‌اش، از یخچال فریزرش، از دیوار ساعت و ازبرق‌کشی هم لامپ سقفش به چشم می‌خورد و دیگر هیچ.

علی هم از اهالی علی‌آباد بود، به گفته خودش هشت سال می‌شود خانه و زندگیش را در تهران فروخته و به این روستا مهاجرت و در باغی سرمایه‌گذاری کرده اما اکنون سیل تمام هستی و زحمات این سال‌ها را از بین برده بود.

کوچه‌ها انباشته از گل‌ولایی مخلوط با ماسه، شن و سنگ‌های درشت و ریز، مردمان روستا و نیروهای جهادی از بزرگ و کوچک در حال تلاش برای تخلیه سریع و پاک‌سازی منازل هستند تا قبل از خشک شدن گل‌ولای بتوانند از چهره نامهربان سیلاب بکاهند.

عضو شورای روستا هم که مسافرکشی با پراید از روستا به شهر وسیله امرار معاش و تامین خانواده‌اش بود با غمی که در کلامش آشکار است می‌گوید: بعد از سیل ماشینم را انتهای روستا در گل‌ولای دیدم و فهمیدم در مسیری که ماشین را کشیده و با خود برده حسابی آن را به در و دیوار کوبیده است!

روایت پنجم: آوارگی ۲۳ خانواده علی‌آبادی

آمار تخریب سیل در علی‌آباد نشان می‌دهد از روستای ۳۵ خانواری، ۲۳ خانواده آواره شده‌اند، دیوار ساحلی در مسیل رودخانه تخریب شده و درختان انار و گیلاس ناپدید شده‌اند، پارک کوچک روستا که در سایه سار دو درخت تنومند چنار فضای استراحت زائران امامزاده در مجاورت روستا و مردمان گردشگر بود به زمینی مملو از ماسه و بایر تبدیل شده بود و آثاری از لوازم ورزشی و بازی آن به چشم نمی‌خورد.

پای صحبت مردم که می‌نشینیم همه یک صدا از کمبود ماشین‌آلات راهسازی گله‌مندند.

روایت ششم: گلایه از مسؤولان

اصغر از اهالی روستا می‌گوید: چند روز از حادثه می‌گذرد، بیشتر حضور سرپرست فرمانداری مشهود است که دائم تلاش می‌کند که لودر یا بولدوزری پیدا شود اما نبود اداره راهداری در داورزن مشکل را بیشتر کرده است، بلاخره لودری از دهیاری روستای صدخرو به روستا آمد و دو روز برایمان کارکرد و رفت.

وی ادامه داد: گریدری هم یک روز از سبزوار آمد راه را باز کرد و رفت، یک بیل مکانیکی کوچک هم از دهیاری چشام روز چهارم آمده است اما هیچ کدام کافی نیست، فقط یک بولدوزر شخصی دارد جهادی به مردم روستا خدمت می‌کند.

راننده بولدوزر که از روستای هم‌جوار است ابراز می‌کند: وقتی این وضعیت را دیدم برخود واجب دانستم به یاری این مردم بشتابم، متاسفانه در این مواقع بحرانی باید ستاد بحران وارد عمل شود اما انگار خبری از آن‌ها نیست.

اغلب روستاییان گله‌مند از برخی مسؤولان ادارات هستند که روز اول در روستا حضور یافته و عکس یادگاری و سلفی گرفته‌اند تا آمار رد کنند و دیگر از آن‌ها خبری نیست.

عضو دیگر شورای روستا می‌گوید: هلال‌احمر شب اول در روستا حاضر شد و تعدادی کنسرو به مردم داد، چند عکس گرفت و دیگر در طی این چند روز دیده نشده است.

دهیار، شورای روستا و مردم معتقدند علت اصلی تخریب‌ها مربوط به معدن کروم در بالا دست است که ضایعاتش را در مسیل رودخانه ریخته‌اند و ماسه‌ها نیز از همین مکان آمده و حجم سیل را افزایش داده است.

در کنار این گله‌مندی‌ها روستاییان قدردان نیروهای بسیجی و سپاهی، مردم شهر داورزن و روستاهای مجاور هستند که در امر تخلیه، پاک‌سازی و تامین مایحتاج مردم از هیچ کوششی دریغ نکرده‌اند.

قیاسی جوان خنده‌رویی است که می‌گوید: هر چند برای این اتفاق متاسفم اما خوشحالم که بتوانم کمکی به مردم سیل زده بکنم.

همتی که به همراه دوستانش چند روز است برای کمک به روستا می‌آید از این حضور ابراز خرسندی می‌کند و از مردم منطقه می‌خواهد به کمک این مردم بشتابند.

روایت هفتم: خسارت ۶۰ میلیارد ریالی فقط در دو روستا

سرپرست فرمانداری داورزن نیز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس گفت: در ساعات اولیه وقوع حادثه ستاد مدیریت بحران شهرستان تشکیل شد و امدادرسانی اولیه برای اسکان و تغذیه سیل‌زدگان انجام گرفت.

علیرضا عبدالهی با بیان اینکه سیل بالغ بر ۶ میلیارد تومان به مردم دو روستای علی‌آباد و نهالدان خسارت وارد کرده است، افزود: نیروهای بسیجی، سپاه، مردمی و ادوات راه‌سازی در این چند روز حضور فعال داشته‌اند اما نیازمند کمک‌های بیشتر ستاد مدیریت بحران استان در تامین سریع خسارات به بخش کشاورزی و منازل روستاییان هستیم.

وی ادامه داد: مهم‌ترین مسئله تعمیر و ساخت دیوار ساحلی روستا است که بالغ بر دو میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد تا از وقوع حوادث بعدی جلوگیری شود.

سرپرست فرمانداری داورزن به کمک‌های گرفته شده اشاره و بیان کرد: از ادوات دهیاری صدخرو و چشام برای تخلیه گل‌ولای روستا کمک گرفته‌ایم و امیدواریم فردا برخی ادوات راهداری در روستا مستقر شوند.

عبداللهی با بیان اینکه راهداری سبزوار از امکانات کمی برخورداربوده و بارش‌های اخیر در کل منطقه سبزوار و داورزن نیز افزایش قابل توجهی داشته است، ابراز کرد: باید دهیاری و شورای روستا برخی ادوات نظیر تراکتور و کمپرسی از مکان‌های دیگر تهیه کنند و ساعت کاری را اعلام کرده تا توسط راهداری هزینه آن پرداخت شود.

روایت هشتم: ورود دادستان برای برخورد با مقصران سیل

دادستان داورزن نیز در پاسخ به اینکه مردم روستا علت حجم بالای سیل را نخاله‌های معدن در مسیر سیل عنوان کرده‌اند، گفت: اگر اصول تقصیری از مرجع در خصوص فعالیت معدن‌کارها و ارائه مجوز صادر شده باشد، برخورد می‌شود که مستلزم بررسی اسناد و مدارک معدن‌کارها و گزارش دهیاری روستا است.

محمد دهنوی افزود: به‌زودی پیگیر موضوع می‌شویم و از طریق فرمانداری ادارات ذیربط پای کار هستند تا گزارشات‌شان را ارائه دهند و عوامل موثر بر خسارت سیل بررسی می‌شود.

روایت نهم: هر روز تیم‌های امداد به محل سرکشی می‌کردند

سرپرست هلال‌احمر داورزن نیز در پاسخ به گلایه‌های مردم روستا گفت: وظیفه هلال‌احمر در ساعات اولیه حادثه تامین، اسکان و مواد غذایی است که از امکانات موجود استفاده کرده و تیم امداد و نجات ساعات اولیه در محل تعداد ۹ بسته غذایی و ۶۸ تخته پتو در اختیار سیل‌زدگان قرار داد که این روند تا نیمه شب ادامه داشت.

سید علی دلبری با بیان اینکه هر روز تیم‌های امداد به محل سرکشی می‌کردند گفت: در روز دوم تیم ۵ نفری  برای کمک به تخلیه منازل و روز سوم تیم سه نفری برای اهدای ۱۹ بسته پک غذایی ۷۲ ساعته ویژه خانواده‌های آسیب دیده به محل اعزام شده‌اند و در کنار این کمک‌ها، دو معدنچی نیز در معدن گرفتار شده بودند که توسط تیم امداد نجات یافتند.

روایت دهم: افطار و سحر غذای گرم توزیع می‌شود

مسؤول بسیج سازندگی مستقر در روستا نیز اظهار کرد: سپاه داورزن پس از اعلام وقوع حادثه با تشکیل جلسه ستاد بحران، تیم بسیج سازندگی را به محل اعزام کرد.

ابراهیم علیزاده افزود: با اعزام نیروهای جهادی، بالغ بر ۴۰۰ پرس غذای گرم نیز روزانه برای وعده افطار و سحری مردم روستا با همکاری خیران و مردم در اختیار آنان قرار گرفت.

توضیحات مسؤولان حکایت از توجه به مشکلات مردم روستای علی‌آباد را دارد اما حجم نامهربانی سیلاب و غمی که بر دل این مردم گذاشته آنقدر زیاد است که انتظار توجه بیشتر برای رفع مشکلات اولیه از جمله تخلیه گل‌ولای و بازسازی منازلشان را دارند تا شاید این تسریع در حل مسائل داخل روستا از درد اینکه زمین‌های کشاورزی و محصولات‌شان طعمه سیل شده بکاهد.

روستای علی‌آباد در داورزن

===================

گزارش از: حسین داورزنی

===================

http://fna.ir/da467y فارس

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کدامنیتی را وارد کنید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.