آئین اسب چوبی

اسب چوبی یکی از مراسم قدیمی آئینی مرسوم در مزینان داورزن که همراه با آواهای محلی در جشن ها و ایام نوروز در دیار شریعتی و سربداران اجرا می شود . عباس عبدالله سلمانی مزینان که به وی لقب استاد را داده بودند این مراسم را در عروسی ها به همراه چند مرد نیرومند مزینانی چون ؛ مراد علی و عبدالحسین نیکوفر به زیبایی اجرا می کردند .

این رسم کهن نشان از غنای فرهنگی ایران زمین دارد و مزینان داورزن با پیشینه ی قوی فرهنگی از این قائده مستثنی نیست .

هر کدام از این رقص ها و آئین های محلی حرکات بی معنی و از سر لهو و لعب نمی باشد بلکه به ضرورت و مقتضای زمان شکل گرفته است .

اسب چوبی نمادی از شخصیت منفور در پوشش حکومت مغول نیز دانسته شده که همیشه در پایان مغلوب گشته و این نابودی را جشن می گرفتند .

اسب چوبی نمایشی است عامیانه و مردمی که در بعضی از نواحی ایران از جمله داورزن،سبزوار، سمنان، کاشان، سیستان،ترکمنستان و تاجیکستان برگزار می شود.

بیهقی می نویسد :”اسب چوبی عبارت است از چوب هایی که به شکل اسب درست کرده اند و دست های آن پای اجرا کننده است و دو پا هم بعد از آن، و بر روی آن پارچه های مخملی رنگارنگ و مجری هم لباسی در همان زمینه به تن دارد و سر پوشانده و با شمشیری که در دست دارد با نواختن دهل و سرنای به جولان می افتاد و دیگران هم با دست زدن هلهله کنان مجلس او را رو نق می بخشیدند.”

شایسته است بدانیم که این مراسم آئینی زیبا، هفتم فروردین در همایش “مزینان ،فرهنگ و جاذبه ها” به میزبانی شورای اسلامی و به همت مجله فرهنگی کویر مزینان، اداره میراث فرهنگی شهرستان، با اجرای گروه هنری “صدای سبزوار” برگزار شد . و با استقبال بی نظیر مزینانی ها مواجه شد.

لازم به ذکر است جشن نوروزگاه و گردهمایی فوق الذکر به امید حق همه ساله هفتم هر نورز،برگزار خواهد شد .
این مراسم آئینی توسط هنرمندان سبزواری، در کشور های اروپایی هم اجرا شده است .

حسن دست مراد مزینانی

/انتهای پیام

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کدامنیتی را وارد کنید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.