گزارش ویژه داورزن نیوز از تلاش بسیج سازندگی برای رفع محرومیت زدایی /سی امین اردوی جهادی داورزن درروستای نامن

سی امین اردوی جهادی داورزن درروستای نامن،با تلاش بسیج سازندگی سپاه برای رفع محرومیت‌زدایی در شهرستان داورزن برگزارشد

داورزن‌نیوز: خدمت به مردم و گره‌گشایی از کارخلق از جمله اهداف انقلاب اسلامی در سایه سفارشات اسلام و ائمه اطهار است که بعد ازپیروزی انقلاب اسلامی سرلوحه امور و وظیفه هر نهاد یا ارگانی در کشور قرارگرفت که انجام این مهم در کارنامه ۴۰ساله سازمان ها یا ادارات قرار دارد و معدل این کارنامه می‌تواند اساسی برای قضاوت عملکردآن نهاد قرارگیرد.

عدم رسیدگی به روستائیان جفایی نابخشودنی است

اما نکته ای که بیشتر حائز اهمیت بوده رسیدگی به مردم مناطق محروم  به‌ویژه روستائیان به عنوان قطب مولد کشور است که نیاز به توجه بیشتر دارند.

روستائیانی که همیشه در همه‌ی عرصه‌های اقتصادی،اجتماعی ،مذهبی و دفاعی پیشگام بوده و حضور شگفت آوری در صحنه داشته‌اند که چه بسا رسیدگی  به این مردم بی ریا و بی‌آلایش ،جفایی نابخشودنی است.

به جرات می‌توان شهرستان داورزن در استان خراسان رضوی را نمونه بارز یک شهرستان روستانشین نام برد که با ۳۹ منطقه روستایی و یک منطقه شهری ،بیش از ۹۵درصد جمعیت آن در روستاها به سر می‌برند.

امروز در یک نگاه به برخی روستاها که به نسبت از جمعیت خوبی برخوردارند به وضوح دیده می‌شود که در برخی شاخص‌ها از محرومیت رنج می‌برند.

خرابی کوچه های خاکی امان مردم را بریده است

روستای نامن در بخش باشتین داورزن از جمله روستاهای جنوب شرقی شهرستان و کویرنشین است که معضل کوچه‌های آن امان مردم را بریده، به ویژه که بعد از گودبرداری برای لوله‌کشی گاز و فاضلاب بیش از یک سال است که خاک کوچه‌ها شخم زده شده و موجب نارضایتی اهالی روستا را فراهم آورده بود.

درگفتگو با اهالی روستا همه از این وضعیت ناراضی بودند و به خبرنگارفارس می‎گفتند:در زمان بارندگی باید لباس مخصوص و چکمه  بپوشیم تا بتوانیم از کوچه ها عبورکنیم.

دربارندگی‌ها،امورات مردم با مشکل مواجه می‌شود

یکی از جوانان روستا گفت:ساختار و ترکیب کوچه ها و خیابان ها در روستاها با یک بارندگی کم تبدیل به خندق های پرآب یا باتلاق‌های گلی می‌شود که در این ایام مانع حرکت برای روستائیان نجیب است.

حسن نامنی افزود:در ایام خشک نیز گردو غبار دائم امان از آنان می برد هرچند جز واژه‌ای به نام تحمل و بردباری را بر آن نمی‌توان یافت.

پیرمردی هم گفت:همه‌ی فصول سال عبور سخت است،خاک‌های نرم با کوچک‌ترین بادی منطقه را به خاک می‌کشد،بیش از یک سال است کوچه‌ها وضعیت قدیمی خود را ازدست داده‌اند.

پیرزن عصازنان به سمت ما آمد و اظهارداشت:هرلحظه ممکن است در این کوچه ها به زمین بخورم یا در چاله ای فرو افتم حال اگر باران هم آمده باشد دیگر وامصیبتا،باید برای گرفتن دوعدد نان دیگر ازخانه بیرون نیایم،

وضعیت اسف باری است،اغلب مردم در ایان بارندگی به سختی تردد می‌کنند که جای نگرانی است و اگر مسئولی به این روستاها سرکشی کرده باشد باید بفهمد زندگی برای مشکلاتی این چنینی که به راحتی قابل حل است چه اندازه سخت است.

اما چرا،بیش از یک‌سال این روند طولانی شده است را مسئولان مربوطه پاسخ دهند.

رئیس شورای اسلامی نامن در گفتگو با خبرنگار ما اظهارداشت:بارندگی‌ها مانع می‌شد که مردم روستا از منزل بیرون شوند و امورات روزمره آنان با مشکل مواجه شده بود.

محمدرضا نامنی افزود:در قدیم اغلب کوچه‌ها سنگ فرش بود اما امروزه به خاطر کندوکاری‌ها و عبور وسایل نقلیه وضعیت دگرگون شده است.

پس از پیگیری‌های زیاد با مسئولان،فقط بسیج سازندگی لبیک گفت

وی ادامه داد:نامه‌نگاری و پیگیری‌های زیادی از طریق دهیاری انجام شد تا مشکل از سمت مسئولان برطرف شود،اما پاسخ قانع کننده ای دریافت نشد، و بلاخره دست به دامن بسیج و سپاه شدیم که تیپ مهندسی ۴۷ سلمان اعلام کمک کرد و اکیپ موتوری خود را به روستا فرستاده است تا این معضل برطرف شود و امیدواریم بعد از زیرسازی افتخاری نیروی سپاه و بسیج،بتوانیم از طریق دهیاری برای آسفالت معابر و دیگر نهادها اقدام کنیم.

تلاش سپاه رفع محرومیت زدایی است

فرمانده ناحیه بسیج سپاه داورزن نیز با اشاره به تلاش سپاه برای رفع محرومیت زدایی گفت:از افتخارات نیروهای بسیجی و سپاه رفع محرومیت زدایی در کشور است  که با توجه به اینکه حدود ۹۵ درصد مردم منطقه روستانشین هستند،و از امکانات محروم هستند تلاش می کنیم اقداماتی را به ثمر برسانیم.

روح الله پسندیده افزود:پس از بررسی‌های انجام شده و گفتگو با مردم روستا، این مهم از نیروی مهندسی تیپ ۴۷سلمان سبزوار درخواست شد تا به کمک این مردم بشتابند.

سی‌امین اردوی بسیج جهادسازندگی در نامن

وی‌گفت:این سی‌امین اردوی جهادی بسیج سازندگی سپاه داورزن است که برای رفع محرومیت‌های منطقه برگزار می‌شود.

مسئول دفتر فرماندهی گروه مهندسی تیپ ۴۷ سلمان نیز با اشاره به سخن مقام معظم رهبری مبنی براینکه بهترین راه مبارزه با امریکا خدمت به مردم است بیان کرد:گروه مهندسی تیپ ۴۷سلمان در حوزه شهرستان‌های سبزوار،داورزن و استان سیتان و بلوچستان اکیپ سازندگی خود را به این مناطق گسیل داشته است.

حسن پسندیده گفت:بنا به درخواست‌های مردمی برای تسطیح مزارع کشاورزی،زیرساخت‌های فعالیت‌های اقتصادی آنان ماشین‌آلات مختلفی را برای کمک به مردم محروم منتقل کردیم.

شناسایی مشکلات توسط مهندسان بسیج سازندگی

وی افزود: از جمله شناسایی مشکلات توسط مهندسان بسیج سازندگی وضعیت نابسامان جاده‌های روستایی بود که خاکریزی و تسطیح شد و ساخت حمام روستای،لایروبی قنات،حفر و احداث کانال آب‌رسانی کشاورزی از دیگر مشکلاتی بود که بسیج سازندگی در قالب اردوهای جهادی برای رفع آن تلاش کرد.

هرچند این تلاش‌ها فقط می تواند گامی به سوی بهترشدن باشد اما هنوز حل کامل مشکل نخواهدبود و باید هرچه سریع‌تر اقدامات بهتری ولازم انجام‌شود تا حداقل زحمات بسیج سازندگی نیز به هدر نرود.

روستای نامن نمونه بارزمشکلات روستاهای کشور

روستای نامن یکی از بسیار روستاهایی است که در سراسر کشور با این گونه مشکلات دست و پنجه نرم می‌کنند،و هنوز هم شاید صدای شان را کسی نشنیده است.

در هر حال آنچه مشهود است رفع پاره ای از مشکلات مردم به راحتی و با استفاده از توان‌های داخلی با همکاری و همدلی امکان‌پذیر است،و اکنون در چله دوم انقلاب و توجه به بیانیه مهم رهبری، رفع مشکلات مردم روستاها،این مردم کم توقع و مظلوم در دستور کارمسئولان قرارگیرد تا باری از دوش ملت برداشته شود.

گزارش:حسین داورزنی c

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کدامنیتی را وارد کنید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.