رئیس دامپزشکی:بیش از ۵۰درصد دام‌های داورزن واکسیناسیون شدند

رئیس شبکه دامپزشکی شهرستان‌داورزن از عملیات واکسیناسیون بر علیه بیماری تب برفکی درداورزن خبرداد

علی‌رضا داورزنی درگفتگو با داورزن‌نیوز اظهارداشت:عملیات واکسیناسیون برعلیه بیماری تب برفکی در جمعیت دام‌های سبک و سنگین شهرستان از سوم مهر به مدت ۳۰ روزکاری و بااستفاده از توان  بخش خصوصی ودولتی دامپزشکی در حال اجراست.

وی‌افزود:در طول انجام این طرح همه دام‌های سنگین(گاو و گوساله) در واحدهای دامی سطح شهرستان اعم از گاوداری‌های صنعتی،نیمه‌صنعتی و دامداری‌های روستائی بر علیه بیماری تب برفکی واکسینه می‌شوند.

داورزنی با بیان اینکه تعداد۴هزار راس گاو در داورزن وجودداردگفت:هزینه خرید واکسن برعهده دامدار و اجرت تزریقات و ایاب وذهاب به‌صورت رایگان است که تاکنون باهمکاری دامداران دوهزار دام واکسینه شده‌اند.

وی در ادامه از دامداران خواست با توجه به مشاهده مواردی از بروز بیماری در برخی نقاط شهرستان و برای تضمین سلامتی وجلوگیری از بروز بیمار دردام و عدم ایجاد مشکلات اقتصادی ،برای انجام واکسیناسیون دام‌های خود در زمان مقرر با شبکه دامپزشکی هماهنگی لازم را به عمل‌آورند.

وی یادآور شد بیماری تب برفکی یکی از بیماری‌های ویروسی و واگیر دام بوده که با جابجایی و نقل وانتقال دام ،فرآورده‌های دامی آلوده،خودرو، کود دامی،علوفه آلوده و… به حیوان سالم منتقل می‌شود و در صورت وقوع بیماری در یک نقطه، سایر دام‌های آن روستا و حتی روستاهای مجاور نیز در معرض خطر ابتلا به بیماری مذکور قرار می‌گیرند و درصورت درگیری دام ،خسارات اقتصادی زیادی را به صنعت دامپروری کشور وارد می‌کند.

رئیس شبکه دامپزشکی شهرستان داورزن اعلام کرد بیماری تب برفکی قابل سرایت از دام به انسان نیست،ولی گوشت دامهای ذبح شده مبتلا به بیماری تب برفکی باید تحت نظارت و تایید کارشناسان دامپزشکی مصرف شوند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کدامنیتی را وارد کنید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.