فرماندارداورزن:برخی سیاست هویج و چماق را در داورزن دنبال می کنند فرماندار داورزن رسانه های داورزن را محرک خواند/ امکانات فرمانداری در شان من نیست

فرماندارداورزن:برخی سیاست هویج و چماق را در داورزن دنبال می کنند

فرماندار داورزن رسانه های داورزن را محرک خواند/ امکانات فرمانداری در شان من نیست

به گزارش داورزن نیوز،چند روزی است انتقال و استقرار بخشداری مرکزی از مرکز شهرستان به روستای صدخرو توسط فرماندار داورزن مطرح شده است و این استقرار باعث برخی نارضایتی ها شده که توسط اعضای روستاهای بخش مرکزی داورزن و مردم شده است.

خبرنگار داورزن در طی تحقیقات میدانی برای این موضوع پیشگام شد تا به بررسی خبری این موضوع مهم پرداخته شود.

گفتنی است بخش مرکزی داورزن حدود ۱۷روستا دارد که ۵روستا در شرق و ۱۲ روستای دیگر در غرب و شمال و جنوب غربی واقع شده اند و استقرار بخشداری مرکزی در روستای صدخرو،مسیر تردد ۱۲ روستای غربی را به فاصله ۱۸ کیلومتر دورتر می کند که این امر یکی از دلایل اعتراض به این موضوع است.

رسانه های محلی و شبکه های اجتماعی نیز به دفاع از این اعتراضات نیز قلم فرسایی کردند و این روش را مورد نقد قرار دادند.

یک مقام محلی که نمی خواست نامش فاش شود نیز به خبرنگار فارس گفت:این موضوع در جلسه ای با حضور اعضای شوراهای بخش و شهرستان و نماینده شورا در استان توسط فرماندار مطرح شده است که همگی این اعضا صورت جلسه آن را امضا کرده اند.

همچنین یکی از اعضای شورا نیز بیان کرد که موضوع استقرار توسط فرماندار به عنوان تصمیم حکومتی بیان شده است.

فرماندار داورزن در جلسه امور زنان و خانواده روز گذشته در سالن اجتماعات فرمانداری گفت: آنچه من می خواهم صحبت کنم پیرامون باور هست و باور کنید خیلی سوال می‌کنند که این باور یعنی چه یعنی اینکه فرمانداری را باور کنید ساختمانش را باور کنید

سید غلامعلی پیش بین اظهار داشت:اخیراً یک بحث اجتماعی داشتیم استقرار بخش مرکزی در روستای صدخرو که شبکه های اجتماعی مطالبی را نوشتند که در پشت پرده حرف و حدیث هایی شده سرنخی از شورای داورزن پیدا کردیم و همچنین از شورای مزینان،وقتی که یک تصمیم حاکمیتی گرفته می شود  فکر می‌کنند فرمانداری ،فرمانداری سابق است و شروع می کنند به همان روشهای قدیمی شده که برای ما خیلی قدیمی شده است ۲۰ سال پیش این روش ها را ما در تهران کنار گذاشتیم و ابداع کردیم روش های نوین را، فشار از بالا بیاورند و چانه زنی از پایین بکنند و سیاست هویج و چماق را دنبال می کنند برگزاری جلسه را  این جا طراحی کردیم که اعضای اداری شهرستان به خصوص بانوان درک متقابل داشته باشند از امکانات اداری و رفاهی فرمانداری داورزن که حداقل در شان من نیست و وقتی چیزی در شأن کادر اداری نیست اگر بنده در رابطه با عمران بازسازی توزیع منابع دیگر تصمیمی می گیرم خواستم این را خودتان حس کنید و پیشنهاد دهید.

وی ادامه داد:از روش های سایت بازی ،طرف یک شخصیت مرفه نشین در تهران نشسته یک آدم این جایی که ریشه اش اینجاست ولی پنجاه سال به تهران رفته است در رابطه با بحث صدخرو قلم می‌زند ما اجازه نمی دهیم ،یک تعداد آدم اینجا داریم محرک ،که یک سایتی اینجا درست کن هرازگاهی فرمانداری را یک انگولک بکنیم، ما این اجازه را نمی دهیم و به یقین از آن ابزار و امکاناتی که به لحاظ امنیتی و انتظامی در اختیارمان هست لحاظ محکمه می توانیم بهره مند شویم به طور قطع دنبال می‌کنیم نمی‌گذاریم این موضوع ادامه پیدا کند و شما امروز با پوست خونتان این موضوع را باور کردید و باور کردید که جلسه تان پربار است من در رابطه با هر موضوعی جلسه بگذارم همین تعداد خواهد بود چه بسا بیشتر، شاید خیلی از عزیزان در مسیر کارشان خیلی تخصص دارند کسانی که آنها را انتخاب کرده‌اند درست انتخاب کردند و احترام می گذاریم به سازمان کاریشان در مسیرکاریشان اشرافیت دارند و تخصص کافی را دارند و احترام می گذاریم به سازمان شان و به انتخاب شان و کسانی را که انتخاب کرده اند در راس ریاست ادارات شان درست انتخاب کرده اند و هرکدام از شما از حوزه فعالیت فرمانداری همان اندازه اطلاع دارید که یک فیل را برای اتاق تاریک گذاشته اند و هرچیزی را لمس کردند چیزی را برداشت کردند.

فرماندار داورزن افزود:حوزه اقدامات فرمانداری آن چیزی نیست که ادارات ما فکر کنند یک امور بسیار ساده است بنده به جرات به شما بگویم ۵۰هزار نوع شغل و فعالیت در زیرشاخه های انجام فرمانداری و فرماندار است.

و این امکانات و فقدان این امکانات باعث می شود ما به جهت ترمیم این امکانات وقتی یک تصمیمی می گیریم با واکنش اجتماعی و تهدید مواجه می شویم.

وی ادامه داد:مطلب بعدی که می گویم:تا یکی دوهفته دیگر جلسه ای با عنوان کمیته  برنامه ریزی را خواهیم گذاشت ،بسته ای به من دادند آقای استاندار و معاونت ایشان که بسته مالی شهرستان است  آن را فاش نکرده ام بد نیست قسمتی از آن را بدانید از این موضوع نگران هم هستم اصلا با توجه به همه اقدامات رئوس قضایی،فقط در بحث بانوان که خانم داورزنی مسئول امور بانوان شهرستان اشاره کردند و هزینه هایش را در ذهنم مرور می کردم خیلی راحت باید بگویم سرکارخانم داورزنی فعالیت تان را کناربگذارید با بسته هایی که در سال ۹۷ در اختیار داریم به نظر می رسد باید درفرمانداری را هم ببندیم تا آب و برق و انرژی هم مصرف نکنیم.

پیش بین گفت:بنده از پنجره شکسته صحبت کردم این که یک تئوری ساده است چیز دیگری آن را تفسیر کردند و مفهوم آن این است که اگر شما یک خانه داشته باشید که آن را خالی کنید و کودکی سنگی پرت کند و شیشه آن زا بشکند اگر پنجره شکسته را ترمیم نکنید بلافاصله عوامل تخریب،ظرف یک ماه شما شاهد یک خانه مخروبه خواهید بود و الی هذا…،ما وارد این فرمانداری شده ایم یک پنجره شکسته داریم کیوسکی داشتیم ما جا بجا می کردیم اصلا در شان نیروی انتظامی و یک سرباز نبود که فرزند من و شماست بیاید اینجا پاس بدهد که می خواهد ساختمان را حفظ کند.

وی ابراز داشت:تحلیل کردیم می خواهیم پیشخوان دولت و میز خدمت راه بندازیم همین اقدام ما را،آمده اند فشار آوردند از طریق افکار عمومی و برخی دستگاه ها که پشت این قضیه هستند که مگر درب فرمانداری را می شود بست ،ما داریم اقدامات و تعاریف فرمانداری را جدا می کنیم از تمام اقداماتی که یک بخشدار انجام می دهد چون بخشدار کاملا جنس وظایفش خدماتی است و با هر پوششی می تواند ارباب رجوع وارد شوداشکالی ندارد و نگاه امنیتی به آن نمی کنیم چون یک کشاورزبا داسش بیاید می آید مطالبه اش را بگیرد و برود اما این ساختارسازی باید تفکیک شود نمی تواند ساختمان بخشداری جایی متمرکز بشود هرچند ساختمان بخشداری نداریم بعد من در شان شما جلسه ای دارم و دونفر ارباب رجوع ،که دیروز اتفاق افتاد یک نفر پشت دراتاق من عربده کشید بعد به خاطر اینکه من برخورد انتظامی نکنم و تحویل دادگاه ندهم رفع رجوع کرده بودند و گفتند دیوانه بوده است مگر می شود یک دیوانه وارد فرمانداری بشود بیاید پشت درب اتاق من عربده بکشد بعد بگوید کارخانه کفش می خواهد بزند مگر صاحب کارخانه کفش با فحاشی وارد ساختمان فرمانداری می شود ما تا حالا ندیده ایم، صاحب سرمایه ای مسلط به اوضاع خودش نباشد بعد بخواهد مسلط بر اوضاع سرمایه ایش باشد باید این اتفاق بیفتد.

نماینده عالی دولت در داورزن ادامه داد: فرمانداری مامن جلسات اداری است تصمیمات حاکمیتی و تصمیم سازی ها باید اینجا انجام شود، نه اینکه اینجا خدمات بدهیم،تصمیماتی گرفته ایم یک روستایی امده گفته در سقف پانصدمیلیون تومان باتوجه به اینکه بسته تان ضعیف است کمک کنیم.

بدانید ۵میلیاردتومان اعتبار تخصیصی برای سطح شهرستان است بفرمایید هرکدام تان می توانید فرمانداری را با این پول اداره کنید بیایید جای من بنشینید.

من مکلفم با وضعیت موجود از هر امکاناتی که به من پیشنهاد شود استقبال کنم این اجازه را استاندار به من داده ،روستای صدخرو پیشنهاد داده تا سقف ۵۰۰میلیون تومان مکان و امکانات بدهم و روستای صدخرو با توجه به موقعیت جغرافیایی تمرکز دارد ما می خواهیم ادارات را تمرکز زدایی بکنیم فرمانداری که در شهر داورزن هست همان اقداماتی را می تواند انجام دهد که بخشدار انجام می دهد من هستم اگرمهری که بخشدار می زند من می زنم هیچ مشکلی پیش نمی آید ،یک شهروند از آبرود اینجاست می گوید چرا شما بخشداری تان را می برید،من مطالعه کردم می گویند ایشان هر روز صبح از سبزوار مسیر صدخرو را طی می کند می رود آبرود شورایش را اداره می کند بعد عصر برمی گردد به سبزوار بعد ایشان می گوید چرا صدخرو، من این را متوجه نمی شوم یعنی ایشان روزی دوبار از صدخرو رد می شود یک بار بحث بنزین مطرح کرد گفتیم مشکل بنزینش حل شود بعد عوامل اطلاعات به من می گویند ایشان روزی دوبار از صدخرو رد می شود گفتیم پلاکش رو عکس برداری کنند ما جلویش قرار دهیم.

اگر کسی کار کارشناسی کرد من مطیع او می شوم و او در نقش استادی من است اما اگر از سر معده حرفی بزند که من می خواهم مخالفت بکنم این از نظر من وجاهت ندارد.

داورزن هفت ساله شد ادارات نیامدند

این روزها ارتقای بخش داورزن به شهرستان هفت ساله شده است و هنوز تعداد زیادی از ادارات آن مستقل نشده اند و یا استقرار نیافته اند.

داورزن به عنوان یک شهرستان تازه تاسیس می توانست و می تواند از این سیاست به راحتی برخوردار شود اما متاسفانه مانع تراشی ها و زیادی خواهی های برخی مسئولان مانع شده است تا مردم این منطقه توان پاره از عدم اجرای سیاست های درست را نداشته باشند.

مردمی که اگر توان مالی خوبی داشتند مانع مهاجرت جوانان خود می شدند اما با این وجود، باز همراه نظام و همیشه در صحنه هاحضور مستمر داشته اند.

هر اداره ای برای استقرار خود درخواست زمین و ساختمان را از مسئولان شهرستان می کند که در توان مردم ضعیف این منطقه نیست هرچند با وجود کمبود درآمدها در این شهرستان باز هم همکاری قابل توجهی از سوی مردم انجام پذیرفته است.

اگر فقط در بلوار اصلی شهر داورزن یک نظر بیاندازیم به وضوح دیده می شود که سرتاسر بلوار را اداراتی مستقر شده اند که تمام و کمال زمین های آن را مردم بخشیده یا وقف نموده اند.

این اماکن از زمین فرمانداری گرفته تا اوقاف و درمانگاه و کمیته امداد بنیاد شهید دفتر امام جمعه و…همه بلا استثنا اهدایی مردم بوده است اما متاسفانه بارها در گوشه کنار باز هم از عدم حمایت این مردم سخن به کنایه گفته شده است.

نکته جالب اینجاست که فضاهای بسیار و زمین های بکری در اطراف شهر در فواصل کم وجود دارد که به راحتی می شود با کمک اداره منایع طبیعی که به نحوی تمام اینها دولتی محسوب می شود را برای سایت اداری در نظر گرفت و تمام ادارات را در آن مجتمع نمود .

معضل آینده داورزن،تمرکز ادارات در خیابان های اصلی

از معضلاتی که آینده شهر داورزن گریبان گیر آن خواهد بود وجود همین اداره ها در مراکز و خیابان های اصلی شهر موجب خواهد شد که خیابانهای کوچک درگیر ترافیک سنگینی شود که هیچ انتظار هجمه این تردد نیست.

عدم پیش بینی و آینده نگری و فشار برای گرفتن بهترین اماکن در ایجاد و ساختار این ادارات اکنون در میدان امام رضا(ع) شهر داورزن به وضوح دیده می شود ،وجود بیمارستان،اورژانس،کمیته امداد،اداره گاز،بهزیستی،بنیاد شهید،گلزار شهدا اماکنی هستند که ورودی شهر را نیز با تردد سنگینی روبرو خواهند کرد.

تقسیم ادارات در روستاها بحران اداری

اما یکی دیگر از مسائلی که در آینده می توان به جرات از آن به عنوان بحران اداری در داورزن نام برد تقسیم ادارات در روستاهای مجاور می تواند باشد که موجب سرگردانی بلامنازع مراجعین خواهدشد به گونه ای که مراجعین برای امضا یا مهر یک نامه جدای هزینه باید چندین کیلومتر را طی کنند و چند روز از کار بیافتند تا بتوانند به مقصود و نتیجه کار خود برسند.

ارباب رجوعی که برای کاراداری به مرکز شهرستان مراجعه کرده است و برای ادامه کار خود وی را به اداره ای در روستای دیگر ارجاع می دهند و سپس بایدبرای اتمام کار خود دوباره به مرکز داورزن برگردد و در آخر اگر زمان او را یاری داده یا نه و آن گاه به روستای خود برود با چه مشکلات و مخاطراتی روبرو خواهد شد.

شاید نگاه اول ،بودن اداره ای به نفع مردم آن روستا باشد اما در نگاه کلان زمانی آن به نفع مردم است که تمام ادارات مرتبط در آن روستا باشند ولی نبود این تمرکز مطلقا مردم آن روستا را نیز به زحمت ودرکش و قوس فراوانی خواهد انداخت و مهمتر آن که مردم ان روستا برای این زحمت خود پایه ریز و هزینه گذار اولیه بوده اند و برای آن بها پرداخت کرده اند.

سیدغلام علی پیش بین در شورای اداری چند روز پیش نیز اذعان داشت:فرماندار باید مجری خواسته های مردم باشد و با بررسی پیوست اجتماعی سیاسی ،قوانین به نفع مردم تفسیر شود.

فرماندار داورزن بابیان اینکه ایجاد بخشداری درروستاها میز خدمت است افزود:بجای این که مردم به سمت مسئولان بیایند باید مسئولان به سمت و خدمت مردم بروند.

گفتنی است وی معتقد است که حضور بخشدار در جمع مردم روستاها،مشکلات آنها را لمس خواهد کرد اما به نظر می آید این پراکندگی ادارات در شهرستان ،دردید اول شاید خدمت باشد اما در دید کلان زحمت ارباب رجوع را افزایش خواهد داد که به یقین تمرکززایی ادارات منافع آن بیشتر از تمرکززدایی آن خواهد بود.

فرماندار بجای استقرار ادارات درروستاها،مدیرانش را ساکن روستاها کند

پیشنهاد می شود فرماندار بجای استقرار بخشداری یا اداره ای در روستاها،بخشدار و مدیران خود را در روستاها ساکن کند تا مدیران با زندگی همگام با مردم با درد و مشکلات آنها عجین شده و برای رفع آن بکوشند.

مدیران پروازی که بهانه شان نبود مسکن در داورزن است ،چه اشکالی دارد بخشداران بجای استقرار ساختمان بخشداری در روستاها،خودشان در روستا ساکن شوند واز همان امکاناتی استفاده کنند که مردم از آن بهره مندند،بخشدار مرکزی داورزن در صدخرو و مزینان که از لحاظ اغلب امکانات هم تراز شهر داورزن است ساکن شود آن وقت ببینید اغلب مشکلات حل نخواهد شد.

امام خمینی(ره) خود را خادم مردم می دانست

آرمان امام خمینی(ره)این بود که مسئولان خادم مردم هستند و خود را خادم مردم میدانست اما این بالاتر دانستن مسئولان،خود را از مردم که اغلب در شهرها به دلیل امکانات بیشتر زندگی می کنند کدام راه امام (ره)  است که دائم از آن دم می زنند.

فرماندار برای اجرای میز خدمت،معضل پروازی مدیران را حل کند که ۸۰درصد مدیران و کارمندان در محل خدمت سکونت ندارند، و برخی نیز با خودرو خدمت از مال بیت المال تردد می کنندو برای خدمت بهتر آنان را در تمام نقاط شهرستان ساکن کند و به یقین کسی هم معترض نخواهد بود./

گزارش: حسین داورزنی

 

 

 

بازدیدها:217
     

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کدامنیتی را وارد کنید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.