بالغ بر ۳۵ هکتار گل محمدی در داورزن برداشت شد

سرپرست مرکز جهاد کشاورزی روستای صدخرو داورزن از برداشت بالغ بر ۳ هکتار گل محمدی از سطح گلستان های شهرستان خبر داد
فرزاد قربانی در گفتگو با خبرنگارداورزن نیوز اظهار داشت:با توجه به رغبت بیشتر کشاورزان به کشت این گل و افزایش سطح زیر کشت و بالا رفتن دانش تولید در بین کشاورزان با توجه به بازدیدها و توصیه های کارشناسان جهاد کشاورزی شاهد روز افزون سطح زیر کشت گلستان ها و البته میزان تولید هستیم.

وی افزود:متوسط عملکرد تولید گل در گلستان ها ۳ تن است که امیدواریم  درحوزه دهستان کاه در بخش مرکزی داورزن تا پایان فصل برداشت ۲۱تن برداشت محصول برداشت شود.
قربانی به مصرف این گل اشاره کرد و گفت:از مهمترین استفاده ها و فرآوری گل محمدی در منطقه عرق گیری است که از هر ۲۵ کیلو گل ۵۰ لیتر گلاب تهیه می شود و غنچه و گلبرگ های خشک شده نیز به عنوان دم نوشی پر خواهان است که سابقه ای دیرینه در خوش ذوقی ایرانیان دارد.
سرپرست مرکز جهاد کشاورزی صدخرو بیان داشت: کم آب طلبی و مقاوم بودن این گل نسبت به کم آبی و توقع پایین آن می تواند جایگزین مناسب این گل و گیاه دارویی در بین محصولات پر توقع و با درآمد زایی پایین باشد.

قربانی گفت: سطح زیر کشت گل محمدی در سطح شهرستان ۳۵ هکتار بوده و میزان تولید بالغ بر ۱۲۰ تن خواهد شد و تغییر الگوی کشت با توجه به تغییر اقلیمی منطقه این گیاه به عنوان گزینه ای مطرح در عرصه تولید و درآمد زایی توسط کارشناسان کشاورزی توصیه می شود.

شهرستان داورزن در کیلومتر ۳۱۰غرب مشهد مقدس واقع شده است.

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کدامنیتی را وارد کنید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.