بالغ بر ۳۵ هکتار گل محمدی در داورزن برداشت شد

سرپرست مرکز جهاد کشاورزی روستای صدخرو داورزن از برداشت بالغ بر ۳ هکتار گل محمدی از سطح گلستان های شهرستان خبر داد
فرزاد قربانی در گفتگو با خبرنگارداورزن نیوز اظهار داشت:با توجه به رغبت بیشتر کشاورزان به کشت این گل و افزایش سطح زیر کشت و بالا رفتن دانش تولید در بین کشاورزان با توجه به بازدیدها و توصیه های کارشناسان جهاد کشاورزی شاهد روز افزون سطح زیر کشت گلستان ها و البته میزان تولید هستیم.

وی افزود:متوسط عملکرد تولید گل در گلستان ها ۳ تن است که امیدواریم  درحوزه دهستان کاه در بخش مرکزی داورزن تا پایان فصل برداشت ۲۱تن برداشت محصول برداشت شود.
قربانی به مصرف این گل اشاره کرد و گفت:از مهمترین استفاده ها و فرآوری گل محمدی در منطقه عرق گیری است که از هر ۲۵ کیلو گل ۵۰ لیتر گلاب تهیه می شود و غنچه و گلبرگ های خشک شده نیز به عنوان دم نوشی پر خواهان است که سابقه ای دیرینه در خوش ذوقی ایرانیان دارد.
سرپرست مرکز جهاد کشاورزی صدخرو بیان داشت: کم آب طلبی و مقاوم بودن این گل نسبت به کم آبی و توقع پایین آن می تواند جایگزین مناسب این گل و گیاه دارویی در بین محصولات پر توقع و با درآمد زایی پایین باشد.

قربانی گفت: سطح زیر کشت گل محمدی در سطح شهرستان ۳۵ هکتار بوده و میزان تولید بالغ بر ۱۲۰ تن خواهد شد و تغییر الگوی کشت با توجه به تغییر اقلیمی منطقه این گیاه به عنوان گزینه ای مطرح در عرصه تولید و درآمد زایی توسط کارشناسان کشاورزی توصیه می شود.

شهرستان داورزن در کیلومتر ۳۱۰غرب مشهد مقدس واقع شده است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کدامنیتی را وارد کنید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.