داورزن نیوز:مبارزه ۸۰ چوخه کار خراسانی در داورزن

داورزن نیوز گزارش می دهد
کشتی با چوخه گردهمایی اجتماعی برای نشاط جامعه / مبارزه ۸۰ چوخه کار خراسانی در داورزن
ایام نوروز در ایران همیشه بهانه‌ای برای بودن در کنار یکدیگر است و کشتی با چوخه به عنوان یک ورزش پهلوانی توانسته گردهمایی اجتماعی را برای نشاط میان مردم به وجود آورد و زمینه‌ای برای حضور ورزش دوستان در هر گروه سنی را فراهم آورد.

 

به گزارش خبرگزاری داورزن، برگزاری مسابقات ورزشی در روستاهای کوچک و حتی شهرهای بزرگ و جمع شدن برای انجام یک بازی سنتی و محلی، منجر به یک گردهمایی اجتماعی زیبا می‌شود و نشاط اجتماعی پایداری را رقم خواهد زد.

چند سالی است که برخی شهرهای خراسان میزبان ورزش‌های پهلوانی هستند و امروز هم دوازدهم فروردین بنا به سنوات قبل تعداد زیادی پهلوان و کشتی‌گیر از شهرستان‌های مختلف خراسان بزرگ در گود کشتی شهدای روستای چشام شهرستان داورزن کنار یکدیگر جمع شدند تا رقابتی زیبا را در کنار اخلاق و منش پهلوانی در کشتی با چوخه به نمایش بگذارند.

حضور بی‌نظیر مردم باوجود طوفان شدید و وضعیت بدهوا در میان خاک‌های نرم این روستای کویری نشان از بی‌ریایی و طبع صبور و بی‌آلایش کویرنشینی دارد که مهمان‌نوازی را بر هر چیزی ترجیح داده و به تشویق و تماشای مبارزه پهلوانان می‌نشینند.

حضور کشتی گیران از استان‌های خراسان در چشام

مسئول برگزاری مسابقات کشتی با چوخه چشام به در گفت‌وگو با خبرنگار داورزن گفت: در چهارمین سال برگزاری این مسابقات، ۸۰ نفر چوخه کار در وزن‌های مختلف برای سکوی قهرمانی دوستانه جنگیدند و پهلوانی خود را به نمایش گذاشتند.

حسین بروغنی با ابراز امیدواری نسبت به اینکه با حمایت ورزش دوستان باید وضعیت نامناسب این گود برای سال‌های آینده سامان‌دهی شود، افزود: این کشتی گیران از استان‌های خراسان رضوی، شمالی و جنوبی به داورزن آمده و به مصاف هم رفتند.

اهدای ۳۵ میلیون تومان به گود کشتی چشام

نماینده مردم داورزن در مجلس شورای اسلامی نیز در این مراسم از اهدای یک تخته تشک کشتی برای این روستا خبر داد.

حسین مقصودی در جمع مردم چشام و کشتی گیران گفت: اعتبار ۲۰ میلیون تومانی برای ساخت این گود پرداخت‌شده است و ۱۵ میلیون تومان دیگر نیز تا تابستان کمک می‌شود تا این گود کشتی دارای سکو و امکانات لازم شود.

استقبال بی‌نظیر مردم از ورزش چوخه در قبال کمبود امکانات

رئیس هیئت کشتی سبزوار نیز با اشاره به سطح کیفی این دوره از مسابقات بیان کرد: باوجود مسافت طولانی و دور بودن محل مسابقات استقبال ورزشکاران و ورزش دوستان بی‌نظیر بوده است.

اسحاق الهی‌فر گفت: استقبال ازاین‌گونه مسابقات موجب می‌شود مسئولان نیز به فکر حمایت از این ورزش‌ها برآیند و توجه بهتری برای رفع مشکلات داشته باشند.

محمد قلندریان نیز به‌عنوان یکی از داوران این دوره از مسابقات بیان کرد: هرچند کشتی باچوخه یک ورزش نوپا در شهرهای خراسان محسوب می‌شود اما استقبال ازاین‌گونه ورزش‌ها بسیار شگفت‌انگیز است و هرسال بر ارتقای کیفی این ورزش افزوده می‌شود.

ورزش کشتی باچوخه زمینه‌ای برای معرفی روستای تاریخی چشام

دبیر شورای فرهنگی ورزشی روستای چشام نیز با تقدیر از حضور چشمگیر مردم و مسئولان گفت: این حضور موجب شده است ورزش کشتی در روستا و سطح شهرستان از حمایت ویژه‌ای برخوردار شود و خیران زیادی برای کمک درزمینه جوایز مسابقات پیش‌قدم شده‌اند.

علی‌اصغر چشمی تصریح کرد: روستای چشام با بافت تاریخی در حاشیه کویر زمینه مناسبی برای گردشگران به وجود آورده است و برپایی این‌گونه مسابقات علاوه بر ایجاد نشاط برای مردم می‌تواند راه گشای معرفی روستا و ظرفیت‌های ناشناخته آن در سطح ملی شود.

گفتنی است این مسابقات همه‌ساله در طول ایام نوروز در روستاهای شهرستان‌های جوین، جغتای و سبزوار نیز برگزار می‌شود.

در این دوره از مسابقات محمدتیموری از تربت‌جام که سابقه قهرمانی در آسیا را در کارنامه خود دارد توانست در وزن مثبت ۹۰ کیلوگرم قهرمان شود.

سید علی شاکری از فریمان در وزن ۹۰کیلوگرم، محمد آبرومند از چناران در وزن ۸۰کیلوگرم، طاهر شعبانی از درگز و حسام رزم‌آرا از تایباد نیز به ترتیب در وزن‌های ۷۰ و ۶۰کیلوگرم مقام اول این مسابقات را از آن خود کردند.

=====================

گزارش از حسین داورزنی

=====================

انتهای پیام/

گزارش تصویری در ادرس زیر ببینید:

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کدامنیتی را وارد کنید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.