داورزن نیوز:افزایش استراحتگاه زائر نیازمند توجه بیشتر مسئولان

اقامتگاه یا استراحتگاه‌ها بین راهی سبب توقف مسافران شده و کسالت انها را برای ادامه راه از بین خواهد برد، در این میان وجود زائرسراهای بین راهی به‌ویژه بقاع متبرکه یکی از بهترین و امن‌ترین اماکنی است که هر مسافری را به سوی خویش فرا می‌خواند.

به گزارش داورزن نیوز، سلامتی و رسیدن به مقصد یکی از مهمترین دغدغه‌هایی است که هر مسافر به آن می‌اندیشد، تعیین یک نقشه راه درست برای سلامت رسیدن به مقصد، ملزم به داشتن یک شناخت از مسیر حرکت توسط فرد خواهد بود اما در این میان وجود فضاهای مختلف برای استراحت می‌تواند زمینه مناسبی برای رسیدن به مقصد باشد.

اقامتگاه یا استراحتگاه‌های بین راهی سبب توقف مسافران شده و کسالت انها را برای ادامه راه از بین خواهد برد، در این میان وجود زائرسراهای بین راهی به‌ویژه بقاع متبرک یکی از بهترین و امن‌ترین اماکنی است که هر مسافری را به سوی خویش فرا می‌خواند.

توقف مانع حوادث جاده‌ای است

دستگاه‌های گردشگری نیز به این نتیجه رسیده‌اند که توقف باعث خواهد شد تا برخی افراد متمایل به دیدن اماکن تاریخی و گردشگری شهری شوند.

اغلب کارشناسان هم معتقدند توقف در مسیر حرکت می‌تواند از حوادث زیادی جلوگیری کند و در کاهش چشمگیر حوادث جاده‌ای بسیار موثر است اما این توقف‌ها زمانی میسر خواهد بود که فضاهای لازم برای ایست وجود داشته باشد.

شهرستان داورزن به عنوان ورودی غربی خراسان رضوی و دارای محور جاده‌ای طولانی و عبور بالغ بر ۲۰ میلیون مسافر که از کنار آن عبور می‌کنند، یکی از حادثه‌خیزترین جاده‌های کشور محسوب می‌شود و امار و ارقام این حوادث اغلب نشان از خستگی و خواب‌آلودگی رانندگان است که توجه بیشتر مسئولان براین محور را می‌طلبد.

برگزاری برنامه‌های متنوع در آرامش بهاری

اولین میقات‌الرضای رضوی در ریوند داورزن یکی از اماکن متبرکه‌ای است که چند سالی میزبان زائران و مسافران علی بن موسی‌الرضا‌(ع) است.

مکانی معنوی با تعدادی زائرسرا و محوطه‌ای باز و وسیع که  توانسته است در ایام مختلف سال به ویژه ایام تعطیلات پذیرای مسافران زیادی برای استراحت و شب‌مانی باشد.

در کنار این خدمات اداره اوقاف با همکاری هیأت امنای بقاع متبرکه نیز با اجرای طرح آرامش بهاری، برنامه‌های متنوعی را به زائران ارائه می‌دهد.

رئیس اداره اوقاف داورزن در گفت‌وگو با خبر نگار داورزن با اشاره به برگزاری طرح آرامش بهاری اظهار می‌کند: امسال در ۹ بقعه متبرکه طرح آرامش بهاری از ۲۵ اسفند تا ۱۵ فروردین اجرا شد که میقات‌الرضای ریوند از شاخص‌ترین بقاع در اجرای این طرح قرار گرفت.

محمدرضا محسن‌آبادی می‌افزاید: این بقعه به خاطر واقع شدن در مسیر تردد زائران و مسافران مشهد مقدس در تمام اوقات شبانه‌روز از حضور باشکوه مردم برخوردار بود.

وی با اشاره به خدمات این بقعه گفت: در لحظه تحویل سال مسافران زیادی در این مکان معنوی حضور داشتند و نماز جماعت باشکوهی نیز اقامه و به دلیل مقارن بودن با شب شهادت امام هادی(ع) مراسم ویژه‌ای نیز به این مناسبت برگزار شد.

محسن‌آبادی ادامه داد: ایام نوروز نیز خدماتی متنوعی نظیر: برپایی خیمه معرفت، نمایشگاه عکس، غرفه کودکان و نوجوانان، مسابقه با اهدای جوایز، غرفه پاسخگویی به مسائل شرعی، راهنمای زائران و پخش محصولات فرهنگی رایگان ارائه شد.

میقات‌الرضای ریوند میزبان هزاران مسافر

مسئول امنای میقات‌الرضای داورزن نیز از اسکان نزدیک به ۲ هزار نفر در طول این ایام خبر داد و گفت: بیش از ۲۵ هزار مسافر در این مکان توقف کردند که از امکانات بقعه امامزاده علی اصغر(ع) بهره‌مند شدند.

احمد آرش‌نیا  ادامه می‌دهد: تعداد ۱۶ زائرسرا در این بقعه با یک سالن بزرگ وجود دارد که هر شب به حدود ۱۰۰ نفر اسکان داده می‌شد و در محوطه امامزاده نیز تعداد زیادی چادر مسافرتی برپا بود.

امنیت و رفاه ویژگی توقف در بقاع متبرکه

یک زائر اصفهانی در ادامه به خبرنگار داورزن می‌گوید: موقعیت مناسب و فضای وسیع این مکان سبب شده است تا چند سالی است با خانواده دراین مکان توقف کرده و شب بمانیم.

مسافری که از شهر قم آمده  نیز اظهار می‌کند: این اماکن به دلیل امنیت بالایی که برخوردار است محل‌های مناسبی برای توقف است و چه بسا که در مسافرت‌هایم اغلب این بقاع را انتخاب می‌نمایم.

خانم ابراهیمی از شهرکرد نیز به خبرنگار ما اظهار می‌کند: ما در مسیر طولانی که در پیش داشتیم مکان‌های زیادی برای استراحت انتخاب کردیم اما هیچ جایی به خوبی اماکن متبرکه نیست، این اماکن به دلیل معنوی بودن باعث شده است تا خادمان آن نیز در جوار این امامزادگان مهربان‌تر و خوش خدمت‌تر به زائران باشند به نحوی که تمیز بودن محل استراحت از شرایط خوب توقف است.

علی حمیدی یکی از مسافران تهرانی در این مسیر نیز می‌گوید: سال‌های قبل که از تهران به قصد مشهد حرکت می‌کردم بیشتر به این می‌اندیشیدم که این مسیر خشک و خسته‌کننده را چگونه طی کنم، هزار کیلومتر راه خسته‌کننده و کسالت‌آور،که اتفاقی در این بقعه ایستادم مکانی مناسب بود ساعت ۳ بعد ازظهر و ۳ ساعت مانده به حرم رضوی، اما به اتفاق خانواده شب را ماندیم و صبح فردا با فراغ بال حرکت کردیم برای همین چند سالی است که اینجا در برنامه مسافرت مشهدمان قرار دارد.

در هر حال افزایش هرچه بیشتر این اماکن می‌تواند در روند سلامتی و نشاط اجتماعی کمک زیادی نماید و در رفاه و فرهنگ مردم نیز موثر خواهد بود که نیازمند توجه مسئولان و حمایت از این اماکن را می‌طلبد.

====================

گزارش از: حسین داورزنی

====================

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کدامنیتی را وارد کنید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.