مشروح صحبت های روحانی در گفت و گوی تلویزیونی

رئیس جمهور در گفت و گوی زنده تلویزیونی با مردم از بسته شدن پرونده مسکن مهر تا آخر سال خبر داد.

به گزارش خبرنگار سیاسی سایت خبرفوری حسن روحانی رئیس جمهور کشورمان در گفت و گوی زنده تلویزیونی با مردم با تبریک روز پرستار و ولادت حضرت زینب درباره اینکه آیا قرار است به سوالات خاص پاسخ دهد اظهار کرد: ما آمدیم به سوالاتی که مردم دارند پاسخ دهیم و خاص بودن سوالات کاری نداریم.

وی در پاسخ به سوالی پیرامون حادثه رخ داده برای  نفتکش ایرانی تاکید کرد: بنده نسبت به رخ دان این حادثه بسیار متاثر شدم و از همان روز اول با مامور کردن وزیر کار دستور ویژه برای پیگیری این حادثه دادم و حتی یک روز عزای عمومی از سوی دولت اعلام کردیم و کسانی را که در این حادثه جانشان را از دست دادند شهید خدمت اعلام کردیم.

**نفتکش ها به دلیل بدهی دولت نهم و‌ دهم زیر مجموعه سازمان تامین اجتماعی هستند

رئیس جمهور با بیان اینکه ما امیدوار بودیم که این عزیزان زنده باشند اما این موضوع رخ نداد درباره اینکه چرا وزیر کار مسئول این پرونده بود نه وزیر نفت تصریح کرد: متاسفانه در جریان کار دولت نهم و دهم به دلیل بدهی هایی که وجود داشت مسئولیت نفتکش های ما به سازمان تامین اجتماعی داده شده است از این رو وزیر کار مسئول این ماموریت شدند.

روحانی درباره اینکه آیا شهید خدمت خوانده شدن سرنشینان نفتکش سانچی برای خانواده های آنها کافی است و اینکه آیا این موضوع وجه شعاری دارد گفت: قبول ندارم چنین چیزی را. قبل از اینکه این روز اعلام شود، با نماینده آنها صحبت کردم، یکی از درخواست انها همین محسوب شدن به عنوان شهید بود. این ارزش والایی برای انها دارد.

وی در ادامه تصریح کرد: مقامات مسئول باید مسائل حقوقی را پیگیری کنند، اما اینکه روزی به عنوان عزای عمومی اعلام شود، اصلا شعاری نیست و در شهید خدمت خوانده شدن هم ارزشمند است.

روحانی خاطرنشان کرد: کمیته ای که تعیین شده قرار است تا پایان به کارش ادامه دهد. هنوز معلوم نیست این حادثه به چه علتی بوده است.

رئیس جمهور درباره اینکه چرا در جریان سفر به مناطق زلزله زده کرمانشاه با اتوموبیل ضدگلوله و با محافظان بسیار حضور پیدا کرده است اظهار کرد: در حادثه زلزله کرمانشاه یک حادثه ای بود که قدرت بزرگی داشت و کم سابقه بود؛ ۷.۳ ریشتر. خداوند کمک کرد پیش لرزه ای امد و مردم از خانه ها خارج شدند و تلفات کمتری داشت. اما ۶۰۰ نفر هم جانشان عزیز بود.

**طرح بازسازی بافت های فرسوده در دستور کار دولت قرار دارد

وی افزود: در همان دقایق اول با وزیر کشور صحبت کردم، کمیته تشکیل شد و بلافاصله تیمی به کرمانشاه اعزام شد.

روحانی با اشاره به اینکه بخش امداد کار بزرگی کردند و ۷۸۱۷ نفر را نجات دادند و به بیمارستان ها منتقل شدند تصریح کرد: من فردای آن روز وقتی به کرمانشاه رفتم، برخی از دوستان می گفتند دیرتر بروید. چون بی نظمی هست، لب مرز هست، مسائل نا امنی وجود دارد.

رئیس جمهور اظهار کرد: روز اول وزیر کشور و بهداشت گفتم بروند. در کرمانشاه جایی مشخص شده بود که من پیاده شوند و من برای مردم صحبت کنم. در مسیر دیدم جایی فروریخته و همانجا خواستم بایستند. رفتم کنار ساختمانی که فروریخته بود، با مردم حرف زدم. برگشتم در همان محل که قرار بود،بلندگو گذاشته بودند، دیدم بلندی نیست که مسلط باشم که حرف بزنم، رفتم در ماشین که حرف بزنم.

وی تاکید کرد: در جریان حضور در کرمانشاه به مصدومان سر زدم، برخی پزشکان و پرستاران از خستگی بیهوش شده بودند.

وی گفت: از همه تشکر می کنم برای امدارسانی در حادثه، اما هنوز کاستی هایی داریم. بودجه لازم بلافاصله تخصیص داده شد.

رئیس جهور درباره طرح دولت برای بازسازی بافت فرسوده در تهران و شهرهای دیگر خاطرنشان کرد: طرحی که از گذشته در دولت‌ها وجود داشته، برای مهندسی ساز بودن ساختمان ها بوده است.

وی اظهار کرد: آنجایی که مراعات شده، با خانه های مستحکم مواجه هستیم،‌آنجایی که رعایت نشده، اوضاع خوب نیست

روحانی با اشاره به اینکه برای بازآفرینی شهرها و بافت های فرسوده تصمیم گرفتیم اطهارکرد: البته از سال ۹۳ برنامه ها و بررسی ها شروع شد و قرار شد به هرکسی که در بافت فرسوده ساکن است، ۱.۲ مسکن بدهیم، زمین در اختیار توسعه گر می دهیم، توسعه گر در ازای ساخت ساختمان در زمین های خالی، ساختمانی معادل همان در بافت فرسوده می‌سازد و برای فروش آن تسهیلاتی میدهیم که خانه اولی ها و بی مسکن ها خانه بخرند.

وی اظهار کرد: اولین کلنگ این طرح را در چند نقطه در تهران و برخی از شهرساتان ها زده می شود و سال آینده در تمام کشور ادامه می دهیم.

**مسکن مهر هیچ امکاناتی ندارند

رئیس جمهور در ادامه تصریح کرد:  مسکن مهر، امکانات مسکونی ندارد؛ و در مکان هایی که مسکن مهر ساخته شده است نه مدرسه هست، نه آب هست، نه برق و نه اتوبوس.

وی با بیان اینکه یکی از طرح های دولت این بود که برای مسکن مهر امکانات را مهیا کنند خاطرنشان کرد: اما بازسازی بافت فرسوده چنین نیست، امکانات شهری دارد، ما فقط خانه هایی که در بافت فرسوده هستند و در کوچه های باریک هستند و امکانات خدمات رسانی نیست را تخریب می کنیم روندی که مقررات مفصلی دراین باره وجود دارد و مردم می توانند آن را مطالعه کنند.

روحانی درباره رشد قیمت ارز در طی روزهای اخیر تصریح کرد:ًوعده دولت به مردم این بود که ارز مورد نیاز کشور را تامین کند. اما تا پایان امسال ما حدود ۹۰ میلیارد دلار درامد نفتی و غیرنفتی داریم مخارجی که داریم اعم از واردات و حتی واردات قاچاق که حدود ۷۰ تا ۷۵ میلیارد دلار می شود.

وی تاکید کرد: برای مبارزه با انواع قاچاق و فساد، اقدامات مختلفی باید انجام بگیرد، چون برخی بگویند قاچاق نیست، ممکن است از مناطق آزاد بیاید اما این کافی نیست و باید  با قاچاق مبارزه شود از این رو  اینکه دولت ۲۰ میلیارد قاچاق را به  ۱۲ میلیارد، تبدیل کرده نشان می دهد که اقدامات خوبی انجام شده است.

**در هیچ کجای دنیا کسی در کنار خیابان اسکناس به دست نمی گیرد

رئیس جمهور در ادامه درباره وضعیت ارز تصریح کرد: مردم باید بدانند درامد ارزی کشور در کل مخارج بیشتر است و سال آینده هم بیشتر می شود.

روحانی گفت:  در هیچ کجای دنیا کسی کنار خیابان اسکناس دستش نمی گیرد از این رو‌ ما باید راهکاری برای توزیع دلار پیدا کنیم.

وی تصریح کرد: ایراداتی از قبل برای ما باقی مانده؛ از جمله ارتباط با بانک های دیگر است. ما به مردم به صراحت می گوییم تمامی نیازمندی های کشور را دولت تامین می کند و نرخ ارز و نوساناتی که دارد، بلندمدت نیست و مقامات بانک مرکزی در این زمینه تلاش می کنند و این نوسانات بلند مدت نیست.

رئیس جمهور تاکید کرد: وضع منابع ارزی ما خوب است و در آینده هم بهتر می شود

روحانی در پاسخ به به شائبه گران کردن عمدی دلار برای تامین هزینه های دولت گفت: اینگونه نیست که دولت دلار را برای افزای هزینه هایش بالا ببرد چراکه دولت هیچ گاه دنبال افزایش قیمت ارز برای تامین کسر بودجه خودش نیست و این نوسانات اثرات ناپسندی را بر زندگی مردم می گذارد.

**پای قولی که به مردم دادیم هستیم/مردم می توانند اعتراض کنند

رئیس جمهور با اشاره به اینکه ما پای قولی که به مردم دادیم هستیم؛ گفت: آرامش، امنیت ، آزادی سه مولفه اساسی است که در دستور کار دولت قرار دارد.

روحانی تصریح کرد: مردم می توانند اعتراض کنند، انتقاد کنند، حتی در خیابان اما چیزی که مردم را نگران می کند، ناامنی و ناآرامی است.

وی خاطرنشان کرد: ممکن است نوساناتی بوجود بیاید، مثلا آنفلوآنزایی بیاید، دام مردم را دچار مشکل کند، اما گذراست، فضا باید امن و ازاد باشد تا موقعیت برای پیشرفت مردم باز باشد.

روحانی درباره رویکرد دولت برای مقابله با گرد و خاک این روزهای خوزستان گفت: مشکل گرد و خاک مشکل برای شهرهایی چون اهواز و خوزستان و آلودگی هوا در تهران و شهرهای بزرگ مسئله مهمی است و همانطور که عقل می گوید برای زلزله خود را اماده کنید، آلودگی ها هم به ما می گوید به محیط زیستتان برسید.

وی اظهار کرد: نمی شود که آلودگی هوا سلامت مردم را تهدید کند، مدارس را تعطیل کند از این رو ما برای مهار کانون های داخلی گرد و غبار تلاش می کنیم، اما حتما این موضوع  زمان بر است.

**بودجه گرد و غبار در مجلس حذف شود راه دیگری پیدا می کنیم

رئیس جمهور در ادامه اظهارکرد: در اهواز یک بخش الودگی ما به منطقه جنوب شرق اهواز . جایی که نهال کاری را اغاز کردیم مربوط می شود از این رو ماراین روال را ادامه دادیم و تاکنون ۵ هزار هکتار نهالکاری شده. و تا پایان امسال  هم۳۰هزار هکتار دیگر نهال کاری می شود.

روحانی تصریح کرد: برای انتقال اب از کارون به دشتی در اهواز که کانون ریزگرد است احداث کانال بزرگی را شروع کردیم که فردا یا پس فردا آب به آن می رسد که امیدواریم با این موضوع بخشی از مشکلات حل شود.

رئیس جمهور با اشاره به اینکه وزیر کشاورزی و رییس سازمان محیط زیست نیر به خوزستان رفتند درباره خذف بودجه گرد و غبار در مجلس حذف شود گفت: نمی توانم بگویم بودجه گرد و خاک حذف شده است، اما اگر حذف شده باشد، من به عنوان رییس جمهور قول می دهم که از هر راهی که بشود، این بودجه را تامین کنیم

روحانی در ادامه پیرامون فعالیت صندوق ها و موسسات مالی گفت: از دهه ۷۰ فعالیت این صندوق ها با مجوز و بی مجوز شروع شده است از این رو از مردم می خواهم هر بانکی خلاف متعارف قول سود داد، شک کنند، تردید کنند چرا که اینها برای اینکه پول را جذب کنند، قول سود بالا دادند.

وی تصریح کرد: می خواهم به مردم بگویم اشتباه کردند، اما از این پس حواسشان باشند.

**۱۱ هزار میلیارد پول مردم از موسسات مالی غیرمجاز وصول شده است

رئیس جمهور در ادامه با تاکید بر اینکه ما می توانستیم بگویم فعالیت موسسات مالی و‌صندوق ها غیرمجاز بوده و به ما بطی نداشته است اظهار کرد: اما نمی توانیم  و نمیخواهیم بگوییم مردم به صندوقی اعتماد کردند و پول گذاشتند حالا خودشان مسئول هستند.

روحانی با اشاره به اینکه بانک مرکزی تاکنون ۱۱هزار میلیارد تومان پول مردم را وصول کرده و  ۹۸ درصد مشکلشان حل شده تاکید کرد: تمام قوا را گذاشتیم تا مشکل را برطرف کنیم.

وی خاطرنشان کردد: به بانک مرکزی دستور دادم که مجوز هیچ بانک جدیدی صادر نکند چون مجوزهای بی حساب مشکل ایجاد می کند.

رئیس جمهور اظهارکرد: مردم بدانند اگر ته دلشان فکر می کنند طلبکار هستند و فکر می کنند سر مردم کلاه گذاشته شده و با سودهای واهی اعتماد آنها جلب شده به ما بگویند تا  با کمک قوه قضاییه و مجلس مشکلات را حل کنیم.

روحانی در ادامه با اشاره به اینکه حتما باید از پس آلودگی هوا بر بیاییم خاطرنشان کرد: بنزین و گازوییلی که در اختیار مردم می گذاریم، استاندارد شده است و تلاش می کنیم این امر در همه شهرها توسعه پیدا کند.

**ناوگان حمل و نقل عمومی باید گسترش پیدا کند

رئیس جمهور با اشاره به اینکه حمل و نقل عمومی باید گسترش یابد تصریح کرد: برای نوسازی خودروهایی که فرسوده است، دولت طرحی دارد و ما با بخش خصوصی جلسه ای داشتیم از این رو تلاش می کنیم در سال آینده برای جایگزین کردن خودروی جدید به جای خودروی فرسوده، کارهایی انجام دهیم چرا که با روند فعلی، عقب هستیم.

وی تاکید کرد: امیدمان این است که تمام کامیونها و اتوبوس های فرسوده را جمع کنیم با تسهیلاتی در اخیتار مالکان خودروها قرار دهیم از این رو درخواست کردیم ۷۰ هزار کامیونه در سال جایگزین خودروهای فرسوده شود چرا که ما  ۲۴۰ هزار کامیون فرسوده داریم.

روحانی با اشاره به طرح دولت برای تعویض خودروهای فرسوده خود به نام طرح “کلید به کلید” خاطرنشان کرد: این طرحی بدون شک مردم را به تعویض خودروهای فرسوده خود ترغیب خواهد کرد.

وی در ادامه پیرامون اینکه چرا دولت اقدام به فیلترینگ تلگرام کرد گفت: سالی ۱۰۰هزار شغل موبایل محور در کشور  تولید شده است که این امر در سایه فضای مجازی است روندی که تارحدودی مشکل بیکاری را برطرف کرده است از این رو  ما باید تلاش کنیم زیرساخت ها تامین کنیم. آزادی به مردم بدهیم و این فضا برای مردم آزاد شود و باشد.

روحانی با بیان اینکه فضای مجازی به طور موقت تعطیل شد تاکید کرد: همه تلاشم را گذاشتم تا این فضا باز شود.

**به دلیل اضطرار تلگرام را فیلتر کردیم

رئیس جمهور با اشاره به اینکه دست برای چند روز روی دکمه فیلترینگ رفت گفت: به دلیل اضطرار این اتفاق افتاد، اما اجازه ندادیم دائمی شود انا برخی گفتند دنبال این بودیم که دائمی شود اما معتقدیم  باید از اخلاق مردم و ایمان آنها حراست شود.

روحانی درباره فیلتر توئیتر اظهار کرد: بدون شک اینکع که فضا بازتر این باشد. این شبکه ها قبل از دولت بسته شد،

وی در ادامه خاطرنشان کرد: کلید دولت یازدهم نتوانست قفل توئیتر را باز کند امیدواریم دولت دوازدهم بتواند و این فضا را بازتر کنیم و از فرهنگ و دیانت مردم صیانت کنیم.

رئیس جمهور در ادامه درباره اینکه چرا تعرفه خودروهای هیبریدی ۱۱۰۰درصد زیاد شده است تاکید کرد: خودروهایی که به اسم هیبریدی می‌آید، هیبریدی واقعی نیست، همان خودروهایی است که با سوخت فسیلی کار می‌کند. اما اگر خودرویی هیبریدی واقعی باشد، تعرفه بسیار پایین تر است و اگر واقعا هیبریدی باشد، قطعا دولت کمک های لازم را انجام خواهد داد/منبع:خبر فوری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کدامنیتی را وارد کنید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.


Fatal error: Call to undefined function setPostViews() in /home/davarzan/public_html/wp-content/themes/SilverOrchid/single.php on line 52