پرورش شتر، حجم مغفول در توسعه غرب خراسان رضوی

به گزارش داورزن نیوز به نقل از ایرنا ،شتر بعنوان حیوان حلال گوشت علاوه بر فواید زیاد و هماهنگی زیاد با اقلیم های گرم و خشک، سرمایه ای در دل کویر شمرده می گردد که خشکسالی های موخر ضرورت توجه به پرورش آنرا اکثر از پیش کرده هست.
روستاهای کویری داورزن در غرب خراسان رضوی یکی از مناطقی هست که با پوشش گیاهی مناسب مثل خارشتر، تاغ، گون، علف شور، برشنک، خارخاسک و درمنه که تغذیه کلیدی شتر شمرده می گردد، پرورش این حیوان را برای دامداران این منطقه مقرون به صرفه کرده هست.

*بلاتکلیفی مرتع’ بزرگ ترین دغدغه شترداران داورزن 
یک شتر دار اهل روستای کلاته از توابع بخش مرکزی شهرستان داورزن که ۴۰۰ نفر شتر دارد به خبرنگار ایرنا اظهار کرد: در این شهرستان مرتع های مشخص برای چرای دام وجود ندارد.
محمدحسن کلاته اضافه کرد: در بعضی چراگاههای شهرستان داورزن که بوته شور ویژه خوراک شتر می روید به دلیل ممیزی نشدن مراتع، اداره مراجع طبیعی مانع چرای شترها می گردد.
وی اظهار کرد: یکی از عمده ترین مشکل شترداران بلاتکلیفی مراتع هست و علی رغم این که منطقه سگزیل بین شهرستان های سبزوار، داورزن و استان سمنان مشترک هست، پرورش دهندگان شتر در داورزن توان ندارند از این منطقه استفاده نمایند و مکررا شتران ما از سوی ساکنین روستاهای مجاور در استان سمنان مورد اذیت کردن و اذیت قرار گرفته اند.

* احتیاج به تخصیص علوفه یارانه ای
یک شتردار ساکن روستای چشام داورزن نیز به خبرنگار ایرنا اظهار کرد: با توجه به خشکسالی طولانی سال های گذشته جهاد کشاورزی لازم هست با تخصیص علوفه و تسهیلات به پرورش دهندگان شتر مساعدت کند.

وی با اظهار این که منطقه داورزن برای پرورش شتر با استعداد هست، اظهار کرد: در صورتی که تسهیلات دولتی با کارمزد مناسب در اختیار جوانان قرار گیرد علاوه بر رونق صنعت پرورش شتر در منطقه، گام بلندی در طریق اشتغالزایی برداشته خواهد گردید.
وی با اظهار این که اعتبار یک نفر شتر باردار حدود ۵۰ میلیون ریال هست اظهار کرد: برای بازار فروش مشکلی نداریم و درخواست های فرآورده ها این دام به گونه ای هست که هم حالا قادر به جواب گویی به سفارشات استان خود هم نیستیم.

 

*نداشتن پروانه چرا مشکل عمده شترداران
مدیر جهاد کشاورزی داورزن نیز در این زمینه به خبرنگار ایرنا اظهار کرد: در صورتی که اداره مراجع طبیعی به واگذاری مرتع و صادر کردن پروانه چرا برای شترداران اقدام کند، صنعت شترداری در داورزن توسیع می یابد.
حسین تاج آبادی اضافه کرد: پرورش دهندگان شتر با توجه به فقیر بودن مراتع و درگیریهای منطقه ای برسر تصاحب مرتع و تعرض به حریم چرای دام سبک، لازم هست به ایجاد واحدهای صنعتی توجه نمایند.

وی اظهار کرد: طی یک سال گذشته برای پرورش دهندگان شتر سه آبشخور با هزینه ۳۷ میلیون ریال در مراتع روستای بروغن احداث و سمپاشی شترهای منطقه و آغل ها بر علیه کنه نیز انجام شده هست.
تاج آبادی اضافه کرد: افزایش تولید گوشت و شیر شتر، ایجاد واحد های پرورش نوین شتر با استفاده از فناوریهای تازه و استفاده از حجم شتر در گردشگری از برنامه های مورد توجه جهاد کشاورزی هست.
وی اظهار کرد: شهرستان داورزن با ۲ هزار و ۱۰۰ نفر شتر از جایگاه نخست استان خراسان رضوی در پرورش شتر بهره مند هست.

* در ممیزی مرتع پروانه چرا برای شترداران صادر می شود
ریاست اداره مراجع طبیعی و آبخیزداری شهرستان داورزن نیز اظهار کرد: در ممیزی مرتع بر مبنای تناسب دام و مرتع تا حد امکان پروانه چرا برای شتر صادر می گردد.
حسن قلعه نویی اضافه کرد: از سال گذشته که اداره مراجع طبیعی و آبخیزداری در داورزن ایجاد گردید تا الان ۶ سیستم عرفی و ممیزی به مرتع مبدل شده که بخش هایی از آن برای تعلیف به شترداران واگذار شده هست و باقیمانده نیز تا انتهاء سال واگذار خواهد گردید.
وی اظهار کرد: تا انتهاء سال جاری با تخصیص قسمتی از منطفه کویری سگزیل به شهرستان داورزن که هم حالا بین دامداران سبزوار و استان سمنان مشترک هست، مشکل زیادی از شترداران داورزن رفع خواهد گردید.
شترداران منطقه داورزن در بخش مرکزی و روستاهای مزینان، کلاته مزینان، بروغن و چشام مشغول فعالیت می باشند.
شهرستان داورزن در ۳۱۰ کیلومتری غرب مشهد قرار دارد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کدامنیتی را وارد کنید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.


Fatal error: Call to undefined function setPostViews() in /home/davarzan/public_html/wp-content/themes/SilverOrchid/single.php on line 52