گفتگو ویژه خبری با رئیس اداره بهزیستی شهرستان داورزن/عکس

گفتگوی ویژه داورزن نیوز با مسئول اداره بهزیستی شهرستان داورزن ،پیرامون معرفی ،خدمات و مشکلات این اداره و جامعه معلولان شهرستان داورزن


لطفا خودتان را معرفی بفرمایید :

با عرض سلام وادب احترام وقبولی طاعات وعبادات شما عزیزان وعرض ادب به ساحت مقدس آقا امام زمان (عج)وآرزوی طول عمر با برکت برای مقام معظم رهبری اینجانب رضا شایان دوست بامدرک کارشناس ارشد مدیریت ۱۵سال سابقه کار دربهزیستی و۸سال سابقه معاونت مالی بهزیستی سبزوار از سال ۸۹به عنوان مسِول نمایندگی وا ز سال ۹۲به عنوان اولین رئیس  اداره بهزیستی شهرستان داورزن  منصوب شدم.

 

***اهم فعالیتهای بهزیستی را به طور مختصر توضیح دهید:

فعالیتهای بهزیستی بر ۴محور استوار است قبل از معرفی این فعالیتها باید این را خدمت عزیزان بگویم بهزیستی یک سازمان کاملا تخصصی با بیش از۱۶۸نوع فعالیت است اداره بهزیستی شهرستان با ۴پرسنل و۵۰۰پرونده توانبخشی و۱۵۰خانواده بی سرپرست و۳۵فرزند بی سرپرست وبد سرپرست ۱۰مهدکودک ۲مرکز غیر دولتی خدمات بهزیستی یک مرکز نگهداری فرزندان یک کمپ تر ک اعتیاد ۲مرکز خیریه ویک مرکز نگهداری سالمندان در حال راه اندازی رودارا میباشدواحد توانبخشی شامل دفتر توانمند سازی معلولین وتوانبخشی حرفه ای که امور مربوط به معلولین عزیز که بخش بزرگی از فعالیتها رو شامل می شود انجام وظیفه مینمایدواحد اجتماعی امور مربوط به زنان سرپرست خانوار وفرزندان بی سرپرست رو عهده دار است واحد پیشگیری مربوط به برگزاری کلاسهای پیشگیری ژنتیک ترک اعتیاد پیشگیری ازمعلولیت بینایی سنجی شنوایی سنجی و…میباشد واحد مشارکتها وموسسات غیر دولتی مسِول جمع آوری کمکهای مردمی وصدور مجوزها است

 

*** گفتید اهم کار شما در بهزیستی به معلولان مربوط می شود ممکن است کمی درباره تاریخچه معلولیت برای ما بگویید؟

درواقع معلولیت همزاد با پیدایش انسان است، به طوری که در ابتدا افراد ضعیف و ناتوان را مفید نمی دانستند و آنها را تحمل نمی کردند اما با گذشت زمان وافزایش تجربه، انسان ها فهمیدند که چگونه با ناهنجاری های عضوی و امراض مختلف برخورد کنند. مسأله معلولیت بعد از جنگ جهانی اول و دوم که معلولین بسیاری از خود به جای گذاشت به صورت جدی مورد بررسی قرار گرفت و با پیشرفت های علمی و پزشکی اهمیت توجه به این مسأله افزایش یافت. از سویی شیوع بیماری فلج اطفال نیز از دلایل توجه به معلولیت است، به طوری که از سال ۱۹۴۰ توجه به معلولین رشد فزاینده ای داشته و بیمارستان ها و مدارس ویژه ای برای آنها در نظر گرفته شد. تنوع معلولیت ها و مشکلات عدیده این قشر در سال های اخیر توجه دولت ها و سازمان های جهانی را به خود جلب کرد و با هدف پیشگیری از معلولیت و توانبخشی افراد معلول و مناسب سازی شرایط اجتماعی برای مشارکت معلولان در زندگی اجتماعی دهه ۱۹۸۲ تا ۱۹۹۳ به عنوان دهه معلولان و روز سوم دسامبر را روز جهانی معلولان نام گذاری کردند.

***شما به عنوان ریاست اداره بهزیستی و مدیریت امور معلولین می توانید پدیده معلولیت را تعریف و یا در قالبی خاص توضیح دهید؟

معلول در لغت به معنای بیمار، علیل و صاحب عیب و مترادف کلمه انگلیسی disabillity” ” handicapped , است. کلمه معلول در گذشته وضع شده و با توجه به عدم امکانات توانبخشی و دیگر مسائل هر فرد ناتوانی معلول تلقی می شد؛ در حالی که با پیشرفت تکنولوژی نه تنها ناتوان معیوب نیست، بلکه تمام افراد از توانایی خاصی برخوردار هستند. معلولیت از نظر شدت و ضعف فرق می کند و بر توانایی های جسمی ذهنی معلول مؤثر است در نتیجه همین تعابیر نیاز به تغییر این واژه به خوبی احساس می شود. چون مفهوم اعتباری کلمات در رفتار هم تاثیر می گذارد و بی ارتباط با عملکرد فرد نیست. زمینه لازم برای تغییر این واژه ایجاد بینش صحیح در ارتباط با افراد معلول است.

آیا می توان به طور کلی گفت چند درصد افراد یک جامعه معلول هستند؟

در حال حاضر ۱۰ تا ۱۵ درصد افراد هر جامعه ای را معلولین و افراد با نیازهای ویژه تشکیل می دهند. در نظر داشته باشیم جمعیت کشور ما روبه کهنسالی می رود و این ناتوانی های جسمی روزی گریبان همه را خواهد گرفت و حادثه ها در کمین هستند و فاصله بین افراد سالم و معلول به تار مویی بند است پس همیشه شکرگزار سلامتی خویش باشیم.

عمده ترین مشکلات و دغدغه های فردی معلولین شهرستان چه مواردی بود؟

مشکلات معلولان را باید باتوجه به نوع وشدت معلولیت آنها تقسیم بندی کرد: عدم مناسب سازی و وجود موانع شهری که نخستین و مهم ترین مشکل معلولان است، چون سبب ایجاد مانع درانجام فعالیت های اجتماعی و توانبخشی اجتماعی معلولان می شود. انسان ذاتا موجودی اجتماعی آفریده شده است اما وقتی در نخستین قدم روابط اجتماعی را از آن فرد بگیرند، مشکلات روحی و روانی و مشکلات دیگر به وجود می آید. ضعف در خدمات درمانی و توانبخشی، همانطور که مستحضرید؛ یک فرد دچار آسیب دیدگی ضایعه نخاعی می بایست تحت خدمات درمانی مخصوصی قرار گیرد، البته چند سالی ست که سازمان بهزیستی طرح ویزیت در منزل را اجرا می کند که کافی نیست ولازم است وزارت بهداشت نیز تمهیداتی در این زمینه بیاندیشد. از سویی معلولانی که نیاز به فیزیوتراپی ویا کاردرمانی برای رسیدن به بهبود نسبی هستند باید هزینه های زیادی متقبل شوند که با توجه به بضاعت کم قادر به انجام در وقت لازم آن نیستند و یا برای تهیه لوازم کمک توانبخشی پای مصنوعی بریس پا و عصا و…. که هزینه های زیادی متقبل می شوند؛ البته با توجه به کمک سازمان بهزیستی باز هم مشکلات فراوانی دیده می شود. تامین داروی بیماران ام اس، دراین حیطه معلولان و یا افراد با مشکلات دیگر که نیاز به مصرف داروهایی هستند که گران است و به آسانی قابل تهیه نیست. نبود امکانات تحصیلی، ورزشی و فرهنگی مناسب، سختی هایی که در راه تحصیلات به ویژه در تحصیلات تکمیلی و عدم وجود رشته های متناسب و یا هزینه های سرسام آور دانشگاه های غیر دولتی وجود دارد و یا در مقاطع پایین تر؛ عدم وجود مدرسه مناسب و عدم مقبولیت جامعه ویا در حیطه امکانات ورزشی مربوط به معلولان، متاسفانه در بسیاری از رشته های ورزشی باشگاه و یا مربی ورزشی که در طول یک سال کامل به طور مستمر فعالیت نمایند وجود ندارد، به عنوان مثال برای یک کودک مبتلا به مشکلات ذهنی و یا سندرم دان که مشکلی از لحظ جسمی نداشته ومی تواند در فعالیت های ورزشی شرکت داشته باشد هیچ باشگاه ورزشی و یا تیم ورزشی که مستمر فعالیت نماید وجود ندارد. البته مشکلات در حیطه ورزشی بسیار زیاد است که در این بحث نمی گنجد. در زمینه فعالیتهای فرهنگی و هنری هم به علت عدم وجود امکانات و عدم شناخت جامعه ازاستعداد این عزیزان همیشه مظلوم واقع شده است.هر چند سازمان بهزیستی با برگزاری جشنواره های تاتر و غیره فعالیت های خوبی را آغاز نموده که کافی نیست ولازم است تا نهادهای فرهنگی کشورنیز بیشتر به این مقوله بپردازند و بدانند هنر درمانی هم می تواند باعث رشد و شکوفایی توانایی های بالقوه افراد معلول و تبدیل آن به بالفعل شود. رفع مشکل اشتغال، این موضوع برای بیشتر معلولان از اهمیت اساسی برخوردار است و همواره بر آن تاکید داشته ام. اشتغال برای یک معلول یعنی هویت و استقلال و عدم نیاز در بسیاری از زمینه ها به دیگران. اشتغال می تواند بسیاری از مشکلات دیگر معلولین را حل کند. وقتی فرد معلول با تحمل رنج وسختی های فراوان به مدارج بالای علمی می رسد زمینه ای برای ظهور توانمندی و ساختن زندگی مستقل ندارد. شاید شما بگویید افراد سالم بیکار هستند چه برسد به…. اما این موضوع را هم درنظر داشته باشید ارزش کار و توانایی فردی که از نعمت کامل سلامتی جسمی برخوردار نیست را با افراد عادی نمی توان مقایسه کرد.

***جناب شایان از پیشگیری صحبت کردید اهم فعالیتهای بهزیستی در زمینه پیشگیری رو توضیح دهید:

از برنامه‌های دولت ، پیشگیری از معلولیت‌ها و آسیب‌های اجتماعی با ابزار و تکنیک‌های علمی و تخصصی بوده است. مراکزوطرحهای که امروز در شهرستان واستان ازقبیل طرحهای پیشگیری از معلولیت ،غربالگری ژنتیک، پیشگیری از اعتیاد،پیشگیری از آسیبهای اجتماعی ،طرح غربالگری شنوایی وبینایی ونظیر اینهادر حال برگزاری است تمام خدمات بهزیستی را به جمعیت هدف و خدمات پیشگیرانه را به تمام ساکنان این مناطق ارائه می‌کنند.در بحث اعتیاد وپیشگیری از اعتیاد به همین جمله بسنده کنم و به جرات می‌توان گفت که بهزیستی دارای تمامی چرخه‌های پیشگیری، درمان و کاهش آسیب اعتیاد در کشور است.   دولت در موضوع معلولیت و آسیب‌های اجتماعی، یک رویکرد سیستمی، فرایند‌محور و اقدام مستمر دارد. با تأکید بر اینکه خدمات پیشگیری از معلولیت و پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی از سوی بهزیستی به تمام اقشار مردم ارائه می‌شود اگر چه در تصویب‌نامه‌ دولت در خصوص غربالگری ژنتیک، وزارت بهداشت مسئول است اما بهزیستی به دلیل سر و کار داشتن با پدیده‌ معلولیت و رصد مستمر مشکلات خانواده‌های دارای معلول، احساس مسئولیت می‌کند و به همین جهت، چتر خدماتی خود را بر سر همه‌ مردم می‌گستراند.  با بیان اینکه برنامه‌های پیشگیری در درازمدت نتایج ملموس می‌دهدامیدواریم در چند  سال آینده بتوانیم ثمربخشی و اثرگذاری عمیق و دقیق برنامه‌های پیشگیری از معلولیت‌ها و آسیب‌های اجتماعی بهزیستی را در قالب عدد و رقم به مردم ارائه دهیم.

نگهداری هر معلول در یک مرکز توانبخشی حدود ۱٫۵ میلیون تومان هزینه دارد که بخشی توسط دولت و قسمتی توسط خیرین تأمین می‌شود. بنابراین هر اندازه در زمینه‌ مشاوره و آزمایش‌های ژنتیک به منظور پیشگیری از معلول‌زایی هزینه کنیم باز هم به هزینه‌های نگهداری این عزیزان نمی‌رسد.   علاوه بر این، هزینه‌های معنوی، فرهنگی و اجتماعی که معلول‌زایی در جامعه و خانواده ایجاد می‌کند، بسیار بالاتر از اینهاست.   انشالله با اجرای اجباری مشاوره ژنتیک قبل از ازدواج در برخی شهرهای کشور وسپس بسط وگسترش در سطح تمام کشور امیدواریم بتوانیم  در کشور وشهرستان با کاهش چشمگیر معلولیتها مواجه شویم .

***آقای شایان در رابطه با مشارکتهای مردمی صحبت کنیم اگر فردی بخواهد به بهزیستی کمک کند چه راههای پیش رو دارد:

قبل از هر موضوعی تشکر صمیمانه ای داشته باشم از مسِولان محترم ،فرماندار و امام جمعه شهرستان ،ائمه جماعت مساجد روستاها وروسای ادارات ،بخشداران ،شوراها ودهیاران  که ما را در امر خطیر خدمت رسانی وجمع آوری مشارکت یاری می کنند خدا را شکر بحث مشارکتها از سال ۸۹ و به ویژه سال ۹۲روند رو به رشد چشمگیری داشته که اعتماد مردم به بهزیستی وشفاف سازی توزیع کمک ها از عوامل این رشد بوده است.

اداره بهزیستی شهرستان در راستای تحقق اهداف خداپسندانه در جهت ارائه خدمات بهتر و مطلوب تر به اقشار نیازمند و آسیب‌پذیر جامعه و معلولان،‌ همچنین به لحاظ حمایت خیرخواهانه و بعنوان یک تکلیف الهی و انسانی،‌ اقدام به جلب و جذب کمک‌های نقدی و غیرنقدی و خدمات داوطلبانه از افراد خیر و مردم نیکوکار نموده و همواره خود را موظف می‌داند تا با سازماندهی و ایجاد شرایط مناسب،‌ زمینه گسترش و تعمیق فرهنگ خیر جمعی و مشارکت‌های مردم را فراهم سازد.

امسال نیز حوزه مشارکت‌های مردمی بهزیستی شهرستان برای رفاه حال هموطنان گرامی راه‌های جذب و جلب کمک‌های مردمی را اعلام می‌داردشماره کارت۶۰۳۷۷۰۷۰۰۰۰۳۰۴۷۲وشماره حساب ۲۱۶۳۴۵۱۷۰۲۰۰۴بانک کشاورزی وصندوقهای جمع آوری فطریه در سراسر شهرستان آماده دریافت کمکهای خیران و نیکوکاران  است ضمنا یادآور می شوم که تمامی مراجع تقلید  وعالمان دینی متفق القول بر این عقیده هستند که زکات مال وزکات فطریه به مدد جوی بهزیستی تعلق می گیرد.

در پایان از کلیه عزیزان وشما عزیز بزرگوار خبرنگار خدوم شهرستان تشکر می کنم واز مردم عزیزخواهشمندم که معلولین ونیازمندان را در بهزیستی رها نفرمایید.

استفتا از دفاتر مقام معظم رهبری حضرت آیت الله خامنه ای، حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی و حضرت آیت الله العظمی سیستانی  در مورد پرداخت فطریه به مددجویان بهزیستی

1 دیدگاه برای «گفتگو ویژه خبری با رئیس اداره بهزیستی شهرستان داورزن/عکس»

  • ژوئن 22, 2017 در t 11:49 ب.ظ
    Permalink

    آقای شایان بفرمایید برای معلولان داورزن و روستاهای اطراف چه کرده اید … معلول در بیمارستان سبزوار بستری شد که تحت پوشش شما بود ولی حتی حالش را نپرسیدید و به بهانه ی نداشتن اعتبار هیچ کمکی به او نکردید

    پاسخ دادن

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کدامنیتی را وارد کنید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.