اگر دسته چکتان گم و یا سرقت شد، این کارها را انجام دهید

اگر دسته چکتان گم و یا سرقت شد، این کارها را انجام دهید

پاراف اگر دسته چکتان گم و یا سرقت شد، این کارها را انجام دهید : ممکن است این اتفاق برای هر کس روی دهد که دسته چک یا یک برگ چک خود را گم کند یا به هر طریقی، اعم از سرقت یا کلاهبرداری، برگه چک را از او بگیرند. شاید اولین سوالی که برای آن فرد پیش بیاید، این باشد که مگر یک برگه چک، دارای ارزش مالی است که قابل سرقت کردن باشد؟

در جواب باید گفت که چک ربوده شده، اگر نوشته و امضا شده باشد، در حکم اسکناس است و به میزان مبلغی که در آن نوشته شده، دارای ارزش مالی است و در صورتی هم که آن چک نوشته نشده باشد، علاوه بر قیمت برگه چک، چون با نوشتن و تکمیل کردن آن می‌تواند ارزش مالی پیدا کند، دارای ارزش مالی است.

با توجه به اهمیت این موضوع، در صورت گم شدن یا سرقت چک، چه باید کرد؟

در این گونه موارد، ماده ۱۴ قانون صدور چک، راه‌حل قانونی را پیش پای صاحب چک گذاشته است. در ذیل این ماده آمده است که صادر کننده چک یا ذی‌نفع یا قائم‌مقام قانونی آنها، با تصریح به این‌که چک مفقود یا سرقت یا جعل یا از طریق کلاهبرداری یا خیانت در امانت یا جرایم دیگری، تحصیل شده است، می‌تواند کتباً، دستور عدم پرداخت وجه چک را به بانک بدهد.

نخستین اقدام، اعلام مفقود شدن چک به بانک مربوطه ( بانک صادر کننده چک مفقود شده ) است.

مطابق ماده ۱۴، پس از ارائه دستور کتبی مبنی بر عدم پرداخت وجه چک مورد نظر به بانک، بانک هویت دستور دهنده را احراز می‌کند و از پرداخت وجه آن خودداری و چک را به مدت یک هفته مسدود می کند. در صورت ارائه چک به بانک، گواهی عدم پرداخت، با ذکر علت که اعلام مفقودی چک است، صادر و به آورنده چک تسلیم می‌شود

صاحبانی که به نوعی نسبت به این چک حق دارند، مثل صادرکننده چک یا کسی که چک در وجه او نوشته شده است یا کسانی که به نوعی چک را ظهرنویسی کرده‌اند (یعنی پشت چک را امضا کرده‌اند)، می‌توانند تقاضای دستور عدم پرداخت وجه چک را به بانک بدهند.همان طور که اشاره شد، در این مواقع، بانک پس از احراز هویت دستور دهنده، از پرداخت وجه چک به دارنده آن که ممکن است در آینده به بانک مراجعه کند، خودداری خواهد کرد.

اما مسئولیت دستور دهنده، تنها در مراجعه به بانک و تسلیم درخواست کتبی عدم پرداخت وجه چک خلاصه نمی شود. صادرکننده چک یا فرد ذی‌حق در آن، باید بعد از اعلام موضوع به بانک، ظرف مدت یک هفته، شکایت خود را در مراجع قضایی تنظیم و گواهی آن را به بانک تسلیم کند. در غیر این صورت، پس از پایان یک هفته، بانک از محل موجودی حساب، به تقاضای هر فردی که چک را ارائه کند، پاسخ مثبت خواهد داد.

 

https://telegram.me/davarzannews

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کدامنیتی را وارد کنید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.


Fatal error: Call to undefined function setPostViews() in /home/davarzan/public_html/wp-content/themes/SilverOrchid/single.php on line 52