سبقت مساجد روستایی از شهری در برگزاری اعتکاف دیار سربداران

رئیس ستاد اعتکاف شهرستان‌های سبزوار، خوشاب و داورزن گفت: از مجموع ۵۸ مسجدی که اعتکاف در سال جاری در آن‌ها توسط مردم و خیران برگزار شد، ۲۰ پایگاه شهری در سه شهرستان و ۳۸ پایگاه در مناطق روستایی میزبان معتکفان بود.

به گزارش داورزن نیوز؛ انسان‌ها در گریز از هوای نفس و فرار از مشغولات زندگی، در راه انس با خدا همیشه نیازمند خلوتی هست تا در انزوای وجود خویش در آثار آفرینش پروردگارشان با دیده عبرت بیندیشند و با اشک دیده، باطن خود را از زنگار گناهان شسته و خانه دل را مصفای حضور خالق هستی‌بخش سازند.
اعتکاف در مسجد و خانه خدا زمینه خلوتی را برای انسان فراهم می کند و فرصتی می دهد برای پرداختن به امور نفس خویش و جلوه گری نور محبت خدا در اعماق وجودی انسان، تا انسان بدون نگرانی از کارهای انجام نشده و وابستگی‌های دنیایی در اعمال خودش بیندیشد و فرصتی برای عبادت و بندگی خالصانه داشته باشد.
پیامبر اسلام حضرت محمد مصطفی(ص) درباره عبادت و بندگی خدا فرموده‌اند: «أفْضَلُ النّاسِ مَنْ عَشِقَ العِبادَهَ فَعانَقَها وَاَحَبَّها بِجَسَدِهِ وَتَفَرَّغَ لَها؛ با فضیلت ترین مردم کسی است که عاشق عبادت باشد و با اشتیاق تمام عبادت را به آغوش بکشد و با جسمش آن را دوست بدارد و برای آن فراغتی به وجود بیاورد».
عقربه‌های ساعت، پایان مراسم اعتکاف را در ۲۴ فروردین بعد از سه روز عبادت و بندگی خدا نشان می‌دهد؛ مراسمی که با تمام کاستی‌هایش از جمله نبود روحانی در برخی مناطق، نبود برنامه‌های فرهنگی در بعضی مساجد روستایی و برخی شهرهای اطراف سبزوار و داورزن به پایان رسید.
حجت الاسلام سید جواد سجادی نژاد، رئیس اداره تبلیغات اسلامی شهرستان‌های سبزوار، خوشاب و داورزن در گفت‌وگو با خبرنگار ایکنا با ابراز اینکه در سال جاری علی رغم دریافت هزینه، روستائیان گوی سبقت را در برگزاری اعتکاف مردمی ربودند، گفت: در چند سال گذشته اعتکاف در سبزوار معمولا با کمک خیران و به ضورت رایگان برای معتکفان برگزار می‌شد.
وی با اشاره به درگذشت برخی از این خیران، ادامه داد: در سال جاری تمام هزینه‌ها و ثبت نام مراسم اعتکاف را به هیات امنای مساجد واگذار کردیم و اداره تبلیغات اسلامی مسئولیت نظارت و انجام برنامه‌های فرهنگی و دینی را برعهده داشت.
رئیس ستاد اعتکاف شهرستان‌های سبزوار، خوشاب و داورزن در ادامه با ارائه آماری از شرکت کنندگان و مساجدی که در آنها اعتکاف برگزار شد، افزود: از مجموع ۵۸ مسجدی که اعتکاف در سال جاری در آنها توسط مردم و خیران برگزار شد، ۲۰ پایگاه شهری در سه شهرستان و ۳۸ پایگاه در مناطق روستایی میزبان معتکفان بود.
وی ادامه داد: بیش از چهار هزار نفر در اعتکاف شرکت داشتند که بیش از نیمی از آن‌ها در مساجد روستایی معتکف بودند.
حجت الاسلام سجادی نژاد با ذکر مردمی بودن اعتکاف سال جاری تصریح کرد: از ویژگی های مهم اعتکاف سال جاری کمک مردم در تمام مراحل اعتکاف از ابتدا تا پایان آن بود و با اینکه مبلغ چهل هزار تومان هزینه دریافت شد ولی آمارها تقریبا با زمان رایگان بودن برابری می‌کند و این نشان می‌دهد که مردم برای هزینه در راه دین و اعتقادشان پایبند هستند و از جان و دل هزینه می‌کنند.
رئیس اداره تبیلغات اسلامی سبزوار با بیان اینکه تعداد مساجد سطح شهر سبزوار را برای اعتکاف از هشت به ۱۲ رساندیم، اظهار کرد: در بسیاری از مساجد با حضور خیران، بخشی از هزینه ها تأمین شد؛ همچنی در برخی از مساجد به صورت رایگان برگزار شده است./خبرگزاری ایکنا
گفتنی است علت این سبقت در منطقه داورزن و خوشاب ،اغلب مردم روستا نشین هستند.
https://telegram.me/davarzannews
https://telegram.me/davarzannews

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کدامنیتی را وارد کنید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.