Archive for: خرداد ۱۳۹۷

جاذبه‌های گردشگری خطه شریعتی را دریابیم

مراسم بزرگداشت چهل و یکمین سال درگذشت دکتر شریعتی، امروز در روستای «مزینان» شهرستان داورزن خراسان رضوی برگزار می‌شود

جاذبه‌های گردشگری خطه شریعتی را دریابیم

امروز سه‌شنبه (۲۹خردادماه)، مراسم بزرگداشت چهل و یکمین سال درگذشت دکتر علی شریعتی، روشنفکر و جامعه‌شناس برجسته کشور با حضور استادان، متفکران، شریعتی دوستان و مسئولان شهری و کشوری در روستای «مزینان» شهرستان داورزن خراسان رضوی برگزار می‌شود که امید می‌رود برگزاری این مراسم زمینه لازم برای شناساندن بیشتر ظرفیت‌های گردشگری زادگاه دکتر شریعتی را به ایران و جهانیان فراهم کند.

در غربی‌ترین مرزهای خراسان رضوی در شهرستان داورزن روستایی پرآوازه برای بسیاری از ایرانیان بویژه جوانان اهل مطالعه و جست‌و‌جوگر دهه‌های اخیر به چشم می‌خورد که «مزینان» نام دارد. این روستای کویری که درخطه سربداران  قرار دارد، آثار تاریخی و باستانی و جاذبه‌های گردشگری آن ثبت ملی شده است. مزینان، خاستگاه استاد «محمد تقی شریعتی» و فرزندش دکتر «علی شریعتی» است.

دوستان دکترعلی شریعتی، بعد از ۴۱ سال از پایان زندگی ۴۳ساله این اندیشمند روشنفکر، سالگرد درگذشتش را در زادگاهش گرامی می‌دارند.
زادگاه دکتر علی شریعتی، خانه‌ای در روستای «کاهک»، نرسیده به دهستان مزینان است که از آثار دوره پهلوی اول به حساب می‌آید و به صورت ساده خشت چینی شده است. اتاق نشیمن خانه که احتمالاً اتاق پذیرایی بوده، پلانی مستطیل شکل دارد و سقف آن طاقی گهواره‌‌ای است و سه دری آن رو به حیاط باز می‌شود. این خانه بعدها به دایی دکتر علی شریعتی انتقال پیدا کرد و متأسفانه در حال حاضر به شکل متروکه و ویران باقی مانده است. این بنا در سال ۱۳۸۲ به ثبت ملی رسید. گفتنی است، دیگر املاک دکتر شریعتی در این روستا، وقف تحصیل فرزندان مستعد منطقه شده است.
معرفی دکتر شریعتی به گردشگران
جذابیت نام مشاهیر برجسته می‌تواند فرصت‌های زیادی نظیر تمایل گردشگران داخلی وخارجی برای بازدید از محل زادگاه افراد بزرگ و مشهور و در نتیجه درآمدزایی و اشتغال آفرینی برای مردم محلی در حوزه صنعت گردشگری را به همراه داشته باشد. این امر زمانی برای مردم روستاهای کویری مزینان و کاهک میسر می‌شود که نام خود را در کنار نام پرآوازه دکتر شریعتی قرار دهند و با برگزاری مراسم و همایش‌ها در جهت بزرگداشت و معرفی بیشتر این متفکر به نسل‌های جدید زمینه را برای رشد و رونق گردشگری خود فراهم کنند.
‌امروز سهم روستای مزینان از جذب گردشگر، حضور نه چندان پر رنگ استادان و متفکران شریعتی دوست، به همراه شاگردان و مریدانشان به زادگاه این اندیشمند است تا شبی را در کویر شریعتی بگذرانند و کویریات بخوانند و کمی از دید او به آسمان پر ستاره‌اش خیره شوند.
ضرورت سرمایه‌گذاری گردشگری در مزینان
دکتر «ابوالفضل حسینی» عضو هیأت علمی دانشگاه حکیم سبزواری و یکی از شریعتی‌شناسان عصرحاضر، درخصوص این کم توجهی، گفت: شهرستان جدید التأسیس داورزن هنوز هم نیاز به شناساندن توانمندی‌ها، امکان سرمایه‌گذاری و توسعه گردشگری به‌عنوان زمینه‌ای مناسب دارد. شریعتی، کاهک و مزینان هم بخشی از این جاذبه‌ها هستند.
وی حضور خانواده فرهیخته دکتر شریعتی در زادگاه پدرشان را در توسعه گردشگری این منطقه مؤثر دانست و افزود: حضور خانم دکتر پوران شریعت رضوی (همسر دکتر)، دختران ایشان (سوسن و سارا شریعتی) و پسرشان (احسان شریعتی) در سبزوار، مزینان و کاهک رابطه معنوی آنان را با خاستگاه‌شان بر قرار کرده و تلاش ما این است تا با برقراری این ارتباط‌ها، از اندیشه و صمیمیت این خانواده، خود و دوستداران شریعتی بهره‌مند شویم.
حسینی که هر سال یکی از دست‌اندرکاران برگزاری مراسم بزرگداشت دکتر شریعتی است، افزود: در تمام سال‌های پس از درگذشت این اندیشمند بزرگ تاکنون، تقریباً همه ساله مراسم تجلیل و تحلیل شخصیت آن بزرگوار در مزینان برگزار شده است. نخستین مراسم ترحیم دکتر(۱۳۵۶)، در مسجد ملا هاشم مشهد برگزار شد که بخشی از برنامه‌ریزی، تدارکات و سازماندهی حضور دانشجویی آن مجلس در خانه دانشجویی اینجانب انجام شد. آن روز، فضای نظامی- امنیتی مشهد به قدری سنگین بود که بهت آور می‌نمود. در آن جلسه استاد محمدتقی شریعتی در حالی که زیر بغلش را گرفته بودند، حضور یافت و سخنرانی کرد. از آن زمان تاکنون در مراسم تجلیل و تحلیلِ نقش و اندیشه‌های شریعتی در تهران، مشهد، سبزوار، بجنورد، اسفراین و مزینان شرکت داشته‌ام.
وی ادامه داد: بسته به شرایطِ فضای عمومی کشور، این قبض و بسط‌ها بر کیفیت مراسم هم تأثیر نسبی داشته است. هیچ گاه بنا براین نبوده که این مراسم دولتی یا حکومتی باشد، البته بنا هم نبوده که ضد آن باشد. بهتر است بگوییم مردمی بوده است، اما گاه، دولتمردانی که علاقه‌مند به شریعتی بوده‌اند یا به نواندیشی دینی گرایش داشته‌اند، با علاقه شخصی در این مراسم شرکت کرده‌اند.
شناسایی جاذبه‌های مزینان
با وجود این حُسن شُهرت برای مزینان و ظرفیت‌های فراوان و کشف نشده‌اش در زمینه گردشگری، افسوس که این روستا تاکنون در زمینه صنعت گردشگری با کم توجهی رو به رو شده است. در نتیجه امروز باید شاهد آن باشیم که منطقه پر رمز وراز و کویری مزینان، زادگاه متفکر بزرگ کشورمان مانند گنجینه بکری در شمال شرق کشور به حال خود رها شده تا از پس ماه‌ها و سال‌ها غفلت و بی‌مهری مسئولان وحتی نهادهای مردمی، بالاخره روزی چنانکه باید و شاید شناخته شود و به کانونی قدرتمند برای جذب گردشگر در شمال شرق کشور تبدیل شود.

ارزش‌گذاری به جاذبه‌های مزینان

ذکر این نکته ضروری است که هرچند برخی ازمسئولان محلی و استانی در امر توجه به جاذبه‌های فراوان گردشگری خطه سربداران از جمله روستای تاریخی – فرهنگی مزینان کوتاهی کرده‌اند، اما یک نکته را نباید فراموش کرد که متأسفانه خود مردم و رسانه‌های محلی نیز تاکنون چنان که باید و شاید برای امکانات و توانمندی‌های محلی خود ارزش‌گذاری نکرده و تقریباً با بی‌تفاوتی نسبت به آنها رفتار کرده‌اند.

ایران آنلاین

معاون وزارت علوم:بازنگری در تاریخ معاصربدون شریعتی امکان پذیر نیست

معاون فرهنگی وزارت علوم و آموزش عالی گفت:دکتر شریعتی بخش مهمی از تاریخ و فرهنگ معاصر است و بازنگری در تاریخ معاصربدون شریعتی امکان پذیر نیست.

به گزارش داورزن نیوز،غلامرضا غفاری عصر امروز در مراسم بزرگداشت دکتر علی شریعتی در داورزن اظهارداشت:شریعتی همواره جلوتر از زمان خویش است و آن چه امروز توسط نسل سوم و چهارم دانشگاه مطرح می شود،شریعتی در ۷دهه پیش درباره آن سخن گفته است.

وی افزود:علی شریعتی با ذهن خلاق و پربار خویش با نگاهی نو،دغدغه های جامعه را مقدم بر همه امور خود دانست و با مناسبات موجود در جامعه در عرصه های اجتماعی و فرهنگی کارجهادی انجام داد.

غفاری در ادامه گفت: از نظر جامعه شناسی،شریعتی درد و رنج مردم را از حیث معرفتی شناخت و ما را واداشت تا با تامل و تفکربه دنبال مسائلی برویم که هویت ما را بازآفرینی می کنند.

وی بیان کرد:شریعتی با وجود این که یک چهره دانشگاهی با تحصیلات عالی است اما خود را در این مجموعه محصور نساخت وبا حضور در عرصه های مذهبی و اجتماعی با آثار و سخنرانی های خود اثر قابل توجهی را در حوزه اجتماعی و فرهنگی ایران داشته است.

وی گفت:امروز نیز نسل جدید ما نیازمند آشنایی با اندیشه های شریعتی هستند و بستری نیز به وجود آید تا این اندیشه ها مورد نقد و بررسی قرار گیرند چرا که این نقد این اندیشه ها به غنای فرهنگی و اسلامی ما کمک می کند.

وی ادامه داد:برای نسل جدید ما مباحث هویتی مهم است و اندیشه های شریعتی و دیگر اندیشمندان دوره وی که نکات خود را بیان کرده اند می تواند بنیان معرفتی خوبی برای افکار و ذهن دانشجویان ما باشدو با واکاوی در این اندیشه ها و آثار به هویت گذشته و نسل جدید کمک کرده ایم.

 

مراسم گرامیداشت دکتر علی شریعتی در زادگاهش روستای مزینان برگزارشد

داورزن نیوز گزارش می دهد

مراسم گرامیداشت دکتر علی شریعتی در زادگاهش روستای مزینان برگزارشد

مراسم گرامی داشت چهل و یکمین سالگرد دکتر علی شریعتی مزینانی در زادگاهش روستای مزینان داورزن برگزار شد

به گزارش خبرگزاری فارس از داورزن،در این مراسم که تعدادی از دوستداران دکتر علی شریعتی،معاون فرهنگی وزارت علوم،مشاور استاندارخراسان رضوی و مسئولان از سطح شهرستان داورزن سبزوار و استان خراسان رضوی و گروههای دانشجویی و کاروان راهیان دانش متشکل از نخبگان و دانش پژوهان شهرستان نیشابور شماری از مسوولان، فرهیختگان، صاحبنظران، استادان و دانشجویانی از برخی شهرستان های کشور برای بزرگداشت این استاد فرزانه حضور داشتند.

علی شریعتی مَزینانی مشهور به دکتر علی شریعتی زاده ۲ آذر ۱۳۱۲ در روستای کاهک بلوک مزینان شهرستان داورزن است. وی ۲۹ خرداد ۱۳۵۶ در شهر ساوتهمپتون انگلیس درگذشت. پیکر شریعتی در دمشق و در جوار حرم حضرت زینب(س) به خاک سپرده شده است.

حجت الاسلام والمسلمین معلمی فر روحانی مستقر در روستای مزینان با ایراد سخنانی پاسداشت علم و عالمان را برهمه واجب دانست و گفت : دکتر علی شریعتی برای علم ودانش این مرز و بوم زحمات فراوانی کشیده اند

وی ادامه داد:خاندان شریعتی که جملگی از بزرگان دین محسوب می شوند سهم بزرگی در پاسداشت علوم دینی و ایجاد تفکر مبارزه با استکبار را در بین مردم داشته اند.

مشاور استاندار خراسان رضوی نیز ابراز داشت:اینکه چرا امروز شریعتی منبع مجادلات تکبیرانه و بزرگانه شده است و پیرامون اندیشه و شخصیت او اختلافات است نشان از اثرگذاری وی را دارد.

سیدجواد حسینی ادامه داد:کردار و گفتار و اندبشه های شریعتی تاثیرگذار بود و برای درک این موافقت ها و مخالفت ها باید به آثار وی مراجعه کرد.

وی گفت:سخنرانی یا گفتاری در آثار دکتر شریعتی مشاهده نمی شود که طبق براساس اسلوب استادان یا دانشگاه نوشته شده باشد بلکه دردمندی و درک از زمان و تعهد دردمندانه او بود که مسائل را تبدیل به نیاز امروز و فردا می کند.

وی با بیان اینکه تعداد کمی از آثار دکتر در زمان حیاتش توین و منتشر شده است تصریح کرد:بیشترین آثار شریعتی منتشر نشده و به مخاطبین عرضه نشده است وچه بسا اگر منتشر می شد جواب برخی سوالات داده می شد.

استاد جامعه شناسی افزود:دلیل این که بسیاری او را مورد انتقاد قرار داده اند اینست که خواسته ها از وی برابر فیلسوف اسلامی یا عالم شرعی است در صورتی که کار اصلی او جامعه شناسی است که بر مبنی دین بنا نهاده بود.

وی گفت:مبنای کار جامعه شناسی شریعتی آسیب شناسی دینی در جامعه داشت و در کتاب نیایش او این آسیب شناسی هویداست.

پژوهشگر علوم اجتماعی بیان کرد:دکتر علی شریعتی در کنار آسیب شناسی،باز آفرینی هویت فرهنگی و ایرانی را راه حرکت جوشش مداوم را ارائه می دهد.

وی افزود:در عصری که دو ایدئولوژی کاپیتالیست حاکم بر غرب و مارکسسیت حاکم بر شرق برای زندگی سعادت بخش انسان ها با شکست مواجه شدند دکتر شریعتی با رویکرد بازآفرینی هویت فرهنگی و اسلامی توانست ایدئولوژی ارائه دهد که مصادف با انقلاب اسلامی به رهبری امام خمینی(ره) شد.

رئیس دانشگاه حکیم سبزواری نیز به خبرنگارفارس اظهار داشت:از اهداف مهم این دانشگاه،قرار دادن منطقه مزینان یا کاروانسرای تاریخی آن به عنوان اردوگاه ملی دانشجویی معرفی و دانشگاه حکیم کار مرمت آن را برعهده خواهد گرفت.

علی اصغر مولوی افزود:با راه اندازی این اردوگاه مجموعه فاخر برای دانشجویان کل کشوردر مسیر تاریخی جاده ابریشم ایجاد خواهد شد.

فرماندار داورزن نیز ابراز داشت:دکتر شریعتی یک شخصیت مردمی بود و مراسم بزرگ داشت این اندیشمندهمه ساله در خاستگاهش با همت مردم و دوستدارانش برگزار می شود.

سید غلام علی پیش بین افزود:تلاش خواهیم کرد برای مجموعه فرهنگی دکتر شریعتی که چندسالی است روند تکمیل آن در روستای مزینان راکد مانده است اعتباراتی را پیگیری کنیم تا مراسم های پاسداشت در این مجموعه قابل برگزاری باشد.

این مراسم با برنامه های متنوعی نظیر ، سخنرانی،بازخوانی زندگینامه دکتر شریعتی،اجرای تواشی، دلنوشته و شعر ،و پذیرایی از میهمانان به پایان رسید.

اجرا دکلمه و شعر خوانی توسط شاعران سبزواری در وصف دکتر علی شریعتی نیز از دیگر برنامه ای این مراسم بود

این مراسم از ساعت ۱۰ آغاز و تا زمان اذان ظهر به طول انجامید

کاروان راهیان دانش از کانون نخبگان و پژوهشگران شهرستان نیشابور همه ساله در این مراسم شرکت می کنند.

ودر آخر جمله ای از دکتر شریعتی:

هیچ ملتی، هیچ دین و آیینی، هیچ تاریخ و فرهنگی چنین خانواده ای ندارد؛ خانواده ای که پدر علی ، مادر فاطمه، پسر حسین و دختر زینب است.

 

ماشین چینی،کلاهبردار باغ ویلاهای مشهد را تسلیم پلیس کرد

فرمانده انتظامی شهرستان داورزن از شناسایی و دستگیری عامل ۲۸ فقره کلاهبرداری در پی واژگونی خودرو سرقتی خبر داد.

داورزن نیوز:سرهنگ “سید جمال معتمد الشریعتی ” گفت: روز گذشته در پی گزارش سرقت یک دستگاه سواری شاسی بلند “تیگو فایو” در جلو زائر سرای “کاهک” بلافاصله طرح مهار در سطح حوزه استحفاظی به مراحله اجرا گذاشت شد .

فرمانده انتظامی شهرستان داورزن افزود: لحظاتی پس از اجرای طرح مهار تیم پاسگاه انتظامی باشتین در انتهای حوزه استحفاظی خودروی سرقتی که در حاشیه جاده واژگون شده بود را مشاهده کردند.
وی تصریح کرد : راننده خودرو که به صورت جزئی مصدوم شده بود پس از مداوای اولیه با هماهنگی قضائی به پلیس آگاهی منتقل شد.
سرهنگ معتمد الشریعتی گفت: در ادامه تحقیقات مشخص شد این سارق کلاهبردار حرفه ای و تحت تعقیب مقام قضائی است که از طریق سایت های واسطه گر اینترنتی برای اجاره باغ ویلا در مناطق ییلاقی مشهد مبالغی را بیعانه گرفته و افراد مالباخته با کمال تعجب در موعد مورد نظر که به همراه افراد خانواده به باغ مراجعه ، متوجه می شود باغ در اختیار فرد دیگری است.
وی خاطر نشان کرد: این فرد شیاد در مواجهه با مستندات و ادله جرم به ۲۸ فقره کلاهبرداری به این روش از شهروندان اعتراف و با تشکیل پرونده برای سیر مراحل قانونی روانه دادسرا شد./قدس انلاین

داورزن مهد تولید گیاهان دارویی کشور

۲ هزار و ۲۵۲ هکتار از زمینهای کشاورزی شهرستان داورزن به کشت هزار و ۳۰۰ نوع گیاه دارویی اختصاص دارد

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان داورزن گفت: همچنین در ۴۸۰ هکتار دیگر از زمین های کشاورزی این شهرستان کشت گیاهان دارویی مرتعی(خودرو) انجام می شود.

حسین تاج آبادی افزود: داورزن با سطح زیر کشت ۴۰۰ هکتار محصول فلفل و تولید هزار و ۶۰۰ تن فلفل قرمز خشک، رتبه نخست تولید این محصولات را در کشور دارد.

وی گفت: تاکنون برای ۳ هزار نفر بصورت مستقیم در این حوزه از شهرستان داورزن شغل ایجاد شده است.

تاج آبادی افزود: این شهرستان با ۳۹۰ هکتار خاکشیر و تولید ۳۵۰ تن محصول بیشترین سطح زیر کشت و تولید گونه دارویی خاکشیر را در خراسان رضوی دارد.

وی گفت: داورزن با ۱۰۰ هکتار زیر کشت گیاه دارویی شیرین بادیان (رازیانه)، رتبه نخست این محصول را در استان دارد.

شغل ۸۵ درصد جمعیت شهرستان داورزن کشاورزی و دامداری است.

مرکز این شهرستان ۲۱ هزار نفری در فاصله ۳۱۰ کیلومتری غرب مشهد واقع است./صدا وسیما


Fatal error: Call to undefined function getPostViews() in /home/davarzan/public_html/wp-content/themes/SilverOrchid/archive.php on line 41