Archive for: اسفند ۱۳۹۵

آشنایی با جاذبه های تاریخی وگردشگری داورزن

این شهرستان به عنوان مرز بین استان سمنان و خراسان رضوی در مسیر ۳۰۰ کیلو متری حرم علی بن موسی الرضا (ع) واقع شده است.

 تاریخ این دیار به دوران پیش از اسلام میرسد،وجود آثار باستانی فراوانی در سطح منطقه ،دلیلی بر این ادعا است.

روزگاری این سرزمین مورد توجه تمامی ایرانیان و مسلمانان بود،آن زمان که شیر مردانی فریاد می زدند<<سر به دار می دهیم اما تن به ذلت نمی دهیم.>> نهضتی که فصلی درخشان در تاریخ اسلام برجای گذاشت و خود سرآغازی می شد برای قیامها وجنبش های دیگر.سربداران،مردمانی که با الهام از تعالیم دینی و مذهبی علیه ظلم وستم قیام کردند.

 مردم این منطقه اغلب به شغل کشاورزی و دامپروری  رزق روزی میکنند. کشت فلفل وهندوانه از رونق و شهرت خوبی برخوردار است به  گونه ای که مردم یکی از روستاهایداورزن به نام روستای  بیزه به تجارت فلفل در کشور مشهور می باشند.

 هرکس از انار شیرین وسرخ روستای نهاردان این بخش یک بار تناول نماید دیگر به دنبال انار های شهرهای مشهور نمی رود.

 دامنه کوههای سرسبز و ییلاقی آبرود داورزن از آب وهوایی خاص برخودار است .که سالیانه افراد زیادی را جذب می کند.

 در حاشیه کویر ساربانان و شتران زیادی دل به خار ستان آن سپرده اند .

در این حال به عنوان اولین میقات الرضا رضوی سالانه میلیون ها زائر و مسافر از خطه بزرگ سربداران عبور می کنند.

در بدو ورود زائر سرای آستان قدس به عنوان یکی از بهترین مجتمع های استراحتی مجهز به رستوران،پمپ بنزین وگاز،مکان تفریحی و…برای مسافران است که توسط آستان قدس رضوی ساخته شده است.

 پس از این زائر سرا در فاصله ۱۰ کیلومتری مسیر حرکت وارد شهر داورزن می شویم که ورودی آن میدان نمازی است که در حال ساخت است.

وجود خوابگاه ها و خانه معلم برای شب ماندن به ویژه در ایام تعطیل میزبان مسافران است.

از مکان های دیدنی این شهر میتوان بتای تاریخی مسجد جامع ،یخدانهای خشتی،امام زاده سه تن (ع) و سی وهفت پل نام برد .

در کنار آن می توان از پشته سفال داورزن ، رباط مزینان،دخمه چهل دختر کمیز یاد نمود.

روستای مزینان

زادگاه معلم شهید دکتر علی شریعتی در فاصله ۶ کیلومتری جنوب شهر داورزن نمایان است .

روستای مزینان داورزن در دل کویر در کنار جاده ابریشم واقع شده است و کاروانسرای شاه عباسی آن یکی از مکان های گردشگری وتاریخی است.که در کنار آن تندیس دکتر شریعتی جانمایی شده است.

بر اساس اولین گزارش منتشر شده باستانشناسی ، این بنا به سال ۱۰۶۴هجری قمری توسط حاج محمد طالب فرزند حاج معین الدین محمد اصفهانی برسم سنت حسنه وقف ، بر بازماندگان راه احداث گردیده است در سال ۱۲۸۳هجری قمری توسط حاج علی تقی تاجر کاشانی مرمت گردیده وسپس به سال ۱۳۱۸توسط حاج محمد علی آقا فرزند حاج علی تقی کاشانی ترمیم گردیده است

داشتن ایوان های قرینه در مقابل یکدیگر و غرفه ها و طاقنماهای جناقی این بنارا مربوط به دوران صفویه کرده است.

از آثار باقیمانده این کاروانسرا آجرهای بزرگ آن است که احتمالاً متعلق به دوره ساسانی بوده و در اوایل دوره اسلامی احتمالاً دوره عباسیان با مصالح آن کاروانسرای بزرگی در این منطقه ساخته اند ، آن را به زمان هارون الرشید نسبت می دهند.

کاوانسرای مهر

روستای مهر که در حال  حاضر یکی از روستاهای بزرگ منطقه غرب خراسان رضوی است در حد فاصل کیلومتر ۲۵ شهر داورزن با توانمندی های بالایی در زمینه طبیعی وانسانی قرار گرفته است

.

کاروانسرای تاریخی روستای مهر در محور سبزوار-داورزن در حاشیه روستای مهر قرار دارد که در روزگارهای قدیم منزلگاه کاروان‌های خسته جاده تاریخی ابریشم بوده و یکی از بهترین و زیبا ترین

کاروانسراهای بین راهی این مسیر محسوب می‌شود.

مصالح این اثر که مربوط به‌دوران قاجاریه است، از آجر، ملات گل و گچ و تزئینات آن به‌صورت آجری نیم دایره است. طاق هاو قوس‌های آن نیز جناقی و هلالی است و دارای هشتی ، حیاط مرکزی ، اصطبل‌های شرقی و غربی و یک محل شاه‌نشین است.

اتشکده آذربرزین مهر

آتشکده در ارتفاع ۲۰۶۱ متری از سطح دریا و در کوهستان ریوند(بین روستاهای ریوند، مهر، فشتنق) داورزن و در حوالی روستای فشتنق مابین شهر داورزن وسبزوار قرار دارد و در فاصله ۳۵ کیلومتری شهر داورزن واقع شده است

.

در فاصله ۸کیلومتری شمال غرب روستای فشتنق – در روی تپه ی سنگلاخی به ارتفاع تقریبی ۲۰۰ متر که بسیار صعب العبور بوده وتا حدود ۲۰ سال پیش راه پلکانی زیبایی در یک سمت ان قرار داشت که به پایین رود خانه میرسید که الان به کلی از بین رفته است.

 واین تپه در دره ی بزرگی به نام دره ی کوه یوز پلنگ قرار گرفته که رودخانه ریوند از انجا میگذرد.

امامزاده سیدعلی اصغر ریوند

در فاصله حدود ۲۶۰کیلومتری مشهد مقدس در کنار اتوبان اصلی تهران مشهد بارگاه امامزاده علی اصغر ریوند دیده می شود که به عنوان اولین میقات الرضای رضوی نام گزاری شده است.

این امامزاده مکان خوبی برای زیارت واستراحت محسوب می شود که به تازگی مجتمع ها وسرویس های زائر سرای آن آماده پذیرایی زائران شده است.

طبیعت زیبای بفره در شهرستان داورزن

برای دسترسی به منطقه فوق العاده زیبای بفره در ابتدا باید به روستای ساروق سفر کرد واز آنجاست که برای رسیدن به طبیعت بکر منطقه بفره حدود ۲ الی ۳ ساعت پیاده روی و کوهنوردی به سمت غرب روی دامنه های کوه های سر به آسمان کشیده شهرستان داورزن داشته باشیم .

در بین مسیر نیز طبیعت دست نخورده به دور از هیاهوی وسایل نقلیه ماشینی صیقلی است بر روح و روان آدمی.در راه چشمه های کوچک و بزرگ وجود دارد که می توان علاوه بر نوشیدن آبی گوارا که دل کوه می جوشد.دمی را به استراحت گذراند.

زیباترین و جالبترین جایی که در بفره خودنمایی می کند آبشارهای بلند وکوتاه آنجاست که زیبایی خاصی به آن بخشیده است.مسیر به آبشاری بلند حدود ۱۵م ختم میشود.(برخی از آبشار ها ارتفاعی حدود ۵۰م نیز دارند.) البته که این پایان راه نیست بلکه شروعی برای کوهنوردان حرفه ایست که می توانند بوسیله ابزار صعود و فرود بقیه مسیر را طی کنند و از دیدن ۴۰ آبشار بفره لذت ببرند.به گفته برخی کوهنوردان  حرفه ای که این مسیر را طی کرده انداز این تعداد آبشار، ۲۶ آبشار فنی است که قبلا گشایش شده و دارای کارگاه آماده می باشدونیازمند ابزارالات کوهنوردی است.

اما  برای کسانی که وقت بیشتری را برای گردشگری دارند مکان های بکر و زیبای زیادی را در سطح شهرستان داورزن می توان یافت.

امام زادگان وبقاع متبرکه در ارتفاعات شهرستان با وجود مکان های ییلاقی علاقمندان زیادی را به خود جذب کرده است

.

امامزاده علی اکبرعلی آباد،غار اصحاب کهف،امامزاده سید قریش شملق،سید ابراهیم درقدرق در ارتفاعات کوه گر داورزن وطبیعت زیبای روستای آبرود،نهالدان،بفره و.. از مکان های زیبای این دیار است.

روستای نامی باشتین به عنوان خاستگاه قیام سربداران از افتخارات شهرستان داورزن محسوب می شود.

از دیگر جاذبه های گردشگری داورزن روستای تاریخی چشام است که در اواخر قرن اول هجری هنگامی که شاهراه خراسان- عراق از مسیر کویر مرکزی ایران(کرمان – فارس) به بیهق- ری- عراق تغییر یافت این روستا نیز ساخته شد

.

خرابه های فاریاب و کلروون در چشام ،مسجد جامع چشام ،آسیاب بادی مقیسه، خرابه های بادقوس از مکان های دیدنی وتاریخی چشام داورزن محسوب می شود

گالری عکس داورزن نیوز کلیک کنید

 

https://telegram.me/davarzannews

https://telegram.me/davarzannews

ادامه دارد…

بقاع متبرکه داورزن میزبان زائران رضوی با برنامه های  متنوع خواهد بود 

مسئول دفتر نمایندگی اداره اوقاف وامور خیریه در داورزن ازبرگزاری مراسم تحویل سال جدید در امامزادگان شهرستان خبر داد.
محمدرضا محسن آبادی در گفتگو با خبرنگار اداره کل اوقاف وامور خیریه خراسان رضوی ضمن تبریک سال جدید همراه با ارامش بهاری گفت:هفت بقعه متبرکه میزبان زائران در تحویل سال جدید خواهند بود.
وی گفت:سید ناصر چشام,سید اسماعیل بهمن آباد،سیدمرتضی داورزن،سیدعلی اصغرریوند،بی بی علیه خاتون باشتین،بی بی مریم حسین آباد،سید ابوالحسن سویز میزبان زائران در ایام نوروز خواهند بود.
وی در ادامه افزود:برنامه های ویژه ای از ۲۸ اسفند ماه تا ۱۵ فروردین در بقاع متبرکه با عنوان طرح آرامش بهاری برگزار خواهد شد.
محسن آبادی ابراز داشت:طرح آرامش بهاری در بقاع متبرکه شهرستان و برپایی خیمه معرفت ،دفتر مشاوره و پاسخگویی به مسائل شرعی،ایستگاه صلواتی،نمایشگاه عکس و پوستر،مسابقه ،اسکان زائر،سخنرانی و….به ویژه در میقات الرضای ریوند برگزار می شود.
وی با اشاره به اجرای طرح آرامش بهاری در بقاع متبرکه گفت:خواندن دعای پرفیض کمیل،سخنرانی،هفت سین وحی الهی،پخش پیام مقام معظم رهبری از سری برنامه هایی است که درساعات اول تحویل سال جدید در بقاع امامزادگان داورزن برگزار می شود.
گفتنی است شهرستان داورزن  اولین میقات الرضا رضوی در کیلومتر ۲۹۸ غرب مشهدالرضا واقع شده است.

شوراها ،مکان حضور چهره های انقلابی ومؤمن و شایسته است

داورزن نیوز؛امام جمعه داورزن در خطبه نماز جمعه شهرستان که در محل هیئت علی اصغری این شهر برگزار شد با اشاره به موضوع انتخابات اظهار داشت:هرکسی برای شورای شهر وروستاها ، چه جوان ،چه مسن در خود توان خدمت به اسلام ،شهدا ومسیراهلبیت (ع) و ولایت مطلقه فقیه وانقلاب اسلامی وملت را می بیند، برای ثبت نام برود که شوراها ،مکان حضور چهره های انقلابی ومؤمن و شایسته وهمسو با قرآن ،اهلبیت (ع) و ولایت مطلقه فقیه است و در واقع نماینده ملت هستند نه دیگران تامشکلات مردم را حل کنند.

حجت الاسلام محمود مداحی در ادامه فرا رسیدن سال جدید را تبریک گفت و افزود:در بهار طبیعت ،گل ها شکفته وسبزه ها می رویند وهمه موجودات اظهار شادمانی دارند،انسان هم شکفته وشاداب می شود وباید روزی نو را شروع کند وخطاهای گذشته را جبران نماید.

وی افزود:ایام فروردین به شرط گناه نکردن برای همه عید است ،ایام صله رحم وهدیه بردن برای اقوام ،دوستان و آشنایان است واینکه کینه وبغض، در دلی نباشد ، ومسلمان ومؤمن خیر وخوبی همگان را بخواهد.

خطیب جمعه داورزن روز ملی شدن نفت در ۲۹ اسفند ۱۳۲۹ را یادآور شد و گفت:زمانی که اولین چاه نفت درایران در بیش از ۱۰۰ سال قبل در منطقه مسجد سلیمان در خوزستان ،توسط یک شرکت انگلیسی کشف شد،دولت وقت ایران ،هیچ آگاهی و درکی از این اتفاق مهم نداشت ،اما کاشفان آن (انگلیس) به خوبی می دانستند به چه ثروتی سرشار درایران دست یافته اند وپایه های استعمار خود درایران را باقراردادهای استثماری استخراج وتولید و فروش نفت خام ایران ،مستحکم کردند که کشورهای مختلف ، به خصوص روسیه ،انگلیس و امریکابا پیشنهاد هایی به دولت ایران ،خواستار کسب امتیاز نفتی بودند.

وی افزود:در تیر ۱۳۲۹ در دوره مجلس شانزدهم ،مجلس شورای ملی ،کمیسیون رسیدگی به لایحه نفت تشکیل شد وهمین کمیسیون ، پیشنهاد ملی شدن صنعت نفت را در اسفند ۱۳۲۹ به مجلس ارائه کرد. و آیه الله کاشانی بر حفظ ذخائر نفتی ، تأکید داشت ودراین راه مبارزات بسیاری انجام داد تادر ۸ دی ۱۳۲۹ به دعوت آیه الله کاشانی وسایر گروه های سیاسی در میدان بهارستان اجتماع عظیم شکل گرفت وقطعنامه ای صادر شد که در آن ملی شدن صنعت نفت خواسته کلیه طبقات ملت ایران قلمداد شد.

به دنبال آیه الله کاشانی ،عده دیگری از علما ومراجع تقلید با صدور بیانیه هایی ، ضمن تجلیل از ایشان ،نظر آقای کاشانی را درمورد ملی شدن صنعت نفت ،تأیید کردند وبه پشتوانه همین تلاش بی دریغ مردم وعلماء بود که لایحه ملی شدن صنعت نفت در ۲۹/۱۲/۱۳۲۹ در مجلس سنا به تصویبرسید. نقش آیه الله کاشانی نقش اصلی واساسی بود واگرحمایت وتلاش او نبود نفت ملی نمی گردید.

امام جمعه داورزن در ادامه سخنان نماز جمعه بیان داشت:از مباحث مهم اسلامی ،بحث انفاق وسخاوت  ومعروف وعمل بسیار پسندیده است وانفاق کنندگان مقامی بس والا وارزشمند در نزد خداوند متعال دارند.

وی گفت:انفاق دراسلام دودسته است  انفاق واجب مانند ،خمس،زکات،نذورات و انفاق مستحب شامل زکات مستحب،افطاری،کمک به محرومان ویتیمان ومعلولان و ولیمه درعروسی ، پس از حج ،ختنه سوری ،پس از خرید خانه و وقف کار خیرو  کمک به ساخت صحن ها وترمیم عتبات عالیات عراق وسوریه از مصادیق انفاقات مستحب وماندگار است

وی افزود:انفاق کردن مال وجان ،دوستی خدا وترک انفاق هلاکت ونابودی را به همراه دارد و ارزش وجایگاه انفاق انقدر بالااست که در قرآن کریم بیش از ۸۰ آیه به آن پرداخته است وخداوند متعال انفاق را از صفات و ویژگی های بارز و آشکار متقین می داند.

وی ادامه داد:صدقه ،شیطان را کمر شکن می کند و مزد وپاداش خداوند رابه همراه دارد و بنابر این  سال نو فرا می رسد وهمه انفاقات روبروی ما است تا در مسابقه انفاق،ملت ما نسبت به هم وطن محروم ، یتیم ،معلول ومریض به قله پیروزی انشاء الله برسند واز اسراف وتبذیر درخوردنی ها ،نوشیدنیها ،پوشیدنی ها ،لوازم زندگی، پرهیز کنند وانصاف وقناعت کنند وبخشی از مال و وجود خود را در جهت فقر زدایی وضعف زدایی و جهیزیه وعروسی وکمک به ایتام ومحروم ها هزینه نمایند.وبرادران و خواهران سعی نمایند با انجام کارهای خداپسندانه ،انفاق در گفتار ورفتار وتربیت نسل پاک تلاش کنند واینکه در ایام سال جدید همه اقوام ، دوستان به دید وبازدید بروند وبرخی از انجام گناه مثل ،قمار،اسراف،دروغ،غیبت،موسیقی خلاف ورقص مختلط وشراب پرهیز کنند . 

حجت الاسلام مداحی در اخرین خطبه نماز جمعه سال۱۳۹۵  با تبریک ۲۰ جمادی الثانی شب ولادت حضرت زهرا س و روز زن است  و حضرت فاطمه (س) زنی است که خداوند متعال نسل وذریه پیامبر اکرم (ص)  در ایشان واز نسل او امامانی درامت قرار داد که پس از پایان یافتن وحی او،جانشینانش در روی زمین باشند.

وی افزود:فاطمه زهرا س در سه مقطع دختری،همسری، مادری ،الگوی تمام عیار همه دختران ، زنان ومادران است که اگر می خواهند به رحمت الهی برسند باید در همه شئونات پیرو فاطمه باشند وحتی الگو برای مردان است وامام زمان ع فرمود: مادرم زهراس الگوبرای من حجت خدااست. وبخاطر تجلیل از مقام فاطمه الزهرا س  والگو برداری جامعه اسلامی بویژه زنان ودختران از آن حضرت ، روز ولادت آن بزرگوار را روز زن نامیدند.وجامعه باید بداند که بد حجابها،برخی زنان ودختران بی حیاء وبرخی مردان وپسران بی غیرت از حضرت زهرا س الگو نگرفته اند وقطعا حضرت زهرا س آنان را شفاعت نخواهد کرد مگر اینکه توبه کنند.                

 

اولین شماره نشریه استانی ندای سربداران چاپ و منتشر شد

به مدیر مسئولی محمد مهرنیا

اولین شماره نشریه استانی ندای سربداران چاپ و منتشر شد

اولین شماره نشریه استانی  ندای سربداران به صاحب امتیازی و مدیر مسئولی محمد مهرنیا و زیر نظر شورای نویسندگان در شهرستان سبزوار منتشر شد.
به گزارش مجله اینترنتی اسرارنامه ندای سربداران یک نشریه تحلیلی، فرهنگی و اجتماعی است که مجوز انتشار آن در قالب دو هفته نامه صادر شده است.
محمدمهرنیا صاحب امتیاز و مدیرمسئول نشریه ندای سربداران که هم اکنون دانشجوی ترم آخر کارشناسی ارشد رشته معارف اسلامی و حقوق است، با ۲۵ سال سابقه کار گزارشگری و خبرنگاری در نشریات مکتوب و خبرگزاری های استانی و ملی این نشریه را در آستانه بازنشستگی خود از سمت قبلیش که مدیریت دفتر خبرگزاری ایرنا در سبزوار بود راه اندازی کرده است.
وی در گفتگویی کوتاه با خبرنگار مجله اینترنتی اسرارنامه گفت: برای ترکیب تیم تحریریه نشریه ندای سربداران جمعی ازبهترین خبرنگاران و فعالان خوش نام رسانه ای سبزوار حضور دارند و همچنین شورای سیاستگزاری این نشریه نیز از شماری از نخبگان و صاحب نظران سیاسی، اجتماعی و فرهنگی غرب خراسان رضوی تشکیل شده است.
مهرنیا همچنین افزود: جواد حاتمی از دبیران سابق روزنامه خراسان و مدیر سابق امور خبرنگاران شهرستان های روزنامه خراسان نیز سمت مشاور مدیرمسئول نشریه ندای سربداران را تقبل کرده است.
وی با بیان اینکه در شورای سیاستگذاری نشریه ندای سربداران سعی بر آن است که رسالت واقعی مطبوعات، به دور از جنجال ها و حاشیه هایی که بعضا رخ می دهد، تحقق یابد، اظهار داشت: هر نشریه مانند یک دانشگاه است و می تواند سهم موثری در فرهنگ سازی جامعه داشته باشد.
وی تأکید کرد: نشریه ندای سربداران که از لحاظ تأمین منابع مالی خود کاملا مستقل است، به هیچ وقت قصد دخالت در انتخابات آینده شوراهای شهر و روستا و ریاست جمهوری را ندارد و از هیچ یک از نامزدهای انتخاباتی حمایت نخواهد کرد، اما فرهنگ سازی برای داشتن انتخاباتی سالم تر و موفق تر جزء اهداف شورای سیاستگزاری این نشریه است.
گفتنی است علاوه بر این گفتگوی کوتاه با خبرنگار اسرارنامه، محمدمهرنیا در بخش سخن مدیرمسئول نشریه ندای سربداران نیز اهداف و مواضع این نشریه تازه متولد شده در غرب خراسان رضوی را به صورت مفصل تری شرح داده است که اسرارنامه در ادامه به انتشار متن کامل این یادداشت می پردازد:
سخنی به مهر با مهربانان همیشگی
سلام خوبان، امروزه اگرچه با گسترش رسانه های صوتی و تصویری و اینترنتی، دسترسی مخاطبان به اخبار و گزارش ها و تحلیل های روز دیگر مانند گذشته فقط از طریق نشریات کاغدی صورت نمی گیرد، با این حال نشریات کاغذی به دلیل ماهیت و ویژگی های خاصی که دارند، همچنان جایگاه ویژه خود را در عرصه فعالیت های رسانه ای جامعه حفظ کرده اند.
 از طرف دیگر باید بپذیریم با وجود راه اندازی سایت های متعدد و شبکه های اجتماعی گوناگون در فضای مجازی، رسانه های نوشتاری اعم از کاغذی یا الکترونیکی از نظر دسترسی راحت برای آحاد مخاطبان نقش مهم و بسزایی در جامعه دارد و هرگز هیچ رسانه ای نمی تواند برای مخاطبان جای رسانه های نوشتاری را پر کند و … از این موضوع که بگذریم، نشریات و سایت های خبری متعدد در شهرستان هایی همچون شهرستان دارالمومنین سبزوار باموقعیت خاص و قدمت دیرینه اش یک امر ضروری است. علی رغم وجود تعدادی نشریات محلی در استان و شهرستان که در پوشش رویدادها، مطالب تحلیلی و انعکاس گزارش و … درحوزه های مختلف برای رفع مشکلات مردم مشغول فعالیت هستند، اما هنوز هم کمبودهایی در این عرصه احساس می شود و مسلماً راه اندازی نشریات جدید سبب ارتقاء سطح آگاهی بیشتر آحاد مردم و شناساندن بهتر شهرستان ها در بخش های مختلف خواهد شد.
ما بنا داریم با مساعدت و یاری شما نیکان در جهت مسائل خبری، تحلیلی، اجتماعی، معرفی شهرستان ها (شخصیت های مذهبی، فرهنگی و مشاهیر، شناساندن آداب و رسوم، جاذبه های طبیعی و تاریخی و بازگو کردن فرهنگ، بیان مشکلات مردم و…) تلاش کنیم. استفاده از دیدگاه های کارشناسان و صاحب نظران و … در زمینه های مختلف در دستور کار گروه تحریریه این نشریه قرار دارد و همواره سعی خواهیم کرد با یاری ایزد منان در این مسئولیت خطیر در راستای تحقق اهداف عالیه مسئولان و دلسوزان نظام جمهوری اسلامی قدم برداریم و به مردم خدمت کنیم و ادامه دهنده راه شهیدان عزیزمان باشیم که حق بسیار بزرگی به گردن ما دارند و …
در این راستا دوست داریم بیشتر با شما باشیم، پای حرف دل شما بنشینیم، سنگ صبورتان باشیم و بشنویم و بنویسیم بسیاری از ناگفته های و درد دلهای شما و پلی باشیم بین شما و مسوولان و منتقل کننده تنگناها و مشکلات شما، آینه ای باشیم برای انعکاس دادن خوبی ها و کاستی ها تا شاید بتوانیم با این رسالت سنگین بار غم و گرد خستگی هرچند اندک از چهره جامعه بزداییم و در این رسالت حساس و سنگین بتوانیم در حد توان برای شما دوستان خدمت کنیم و از شما عزیزان نیز انتظار داریم که ما را از خود بدانید و ما را در این راه طولانی تنها نگذارید.
بدون شک در این رسالت عظیمی که بر دوش گرفتیم نیازمند راهنمایی و کمک های فکری شما عزیزان صاحب نظر به ویژه مردم خونگرم و فرهنگ دوست، روحانیون معظم و اساتید محترم دانشگاه ها و … می باشیم و دست گرم همکاری همه شما عزیزان به ویژه تمامی همکاران عزیزم دررسانه های گروهی را با جان و دل می فشاریم و از همه صاحبان اندیشه و قلم در راستای این هدف، یاری و مساعدت می طلبیم.
خوب است بدانید که در این نشریه تحلیلی خبری به صورت مستقل و بدون هیچ وابستگی به جریان سیاسی با هدف حفظ و ارج نهادن به ارزشهای انقلاب اسلامی و با اطاعت و پیروی کردن از آرمان های معمار کبیر انقلاب و منویات مقام معظم رهبری و در چارچوب قانون سعی داریم وظایف خود را به درستی انجام دهیم. امیدواریم در تهیه و تولید اخبار، گزارش، مصاحبه، مسائل تحلیلی، توصیفی، گشت و گذار و … از دیدگاه شما سروران عزیز بتوانیم نهایت استفاده و بهره کافی را ببریم. و تلاش خواهیم کرد تا با اخبار و مطالب تحلیلی و نیز بیان مشکلات مردم و نمایش گوشه ای از توانمندی های شهرستان های خراسان از جمله دیار سربداران در راستای توسعه هرچه بیشتر منطقه قدمی برداریم. امری که بدون شک با همکاری و تعامل با مردم و  مسئولان و صاحبان اندیشه و فن میسر خواهد شد. انشاالله
ما آماده ایم در راستای اهداف خود پذیرای هر گونه پیشنهاد و انتقاد برای بالا بردن کیفیت وکمیت کارمان باشیم و مجدداً از تمامی همکاران و خبرنگاران حرفه ای، صاحبان قلم و اندیشه انتظار داریم ما را در این مسئولیت سنگین تنها نگذارند و با قلم و اندیشه شان همراه ما باشند تا بتوانیم جامعه ای آبادتر و سرسبز تر از گذشته داشته باشیم.
در خاتمه به جاست از مسئولان محترم وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و همکاران عزیزشان که برای صدور مجوز نشریه ما را یاری و به ما اعتماد کردند، تقدیر و تشکر کنم.
محمد مهرنیا
https://telegram.me/davarzannews

https://telegram.me/davarzannews

درجلسه شورای اداری شهرستان داورزن چه گذشت

صبح ۵شنبه آخرین جلسه شورای اداری شهرستان در سال ۱۳۹۵ در محل سالن اجتماعات دکتر شریعتی داورزن برگزار شد.
حجت الاسلام محمود مداحی امام جمعه داورزن گفت:باید تلاش کنیم در سال آینده پرکارتر بوده و در ایام نوروز از اسراف و تبذیر بپرهیزیم.
وی با اشاره به انتخابات در پیش رو اظهار داشت:رقابت ناسالم جامعه را به خطر می اندازد و برای انتخابات معیارهای استعداد -تخصص-تقوا-تعهد را باید مورد نظر قرار داد.
وی گفت:دخالت و نظر دادن می تواند انتخابات را در جامعه به خطر اندازد و مراقب باشیم تخلیه اطلاعاتی نشویم که نفاق هر لحظه در کمین است.
امام جمعه داورزن افزود:کسی حق تخریب دیگری را ندارد و ترور شخصیت کار درستی نیست.

فرماندار داورزن نیز اظهار داشت:سخنان امام جمعه مهم ترین نکاتی است که در رعایت آن باید تاکید داشت.
رضا فلاحی با تبریک فرا رسیدن ولادت حضرت فاطمه (س) گفت:در این ایام یاد شهدا و خانواده معظم ان ها را از یاد نبریم و مادران شهدا و جانبازان درس خود را از مکتب صدیقه کبری گرفته اند.
فلاحی گفت:داورزن به عنوان دروازه ورودی آستان مقدس رضوی است که باید سعی کنیم با تمام قوا در خدمت زائران ولی نعمتمان باشیم.
وی گفت:براساس پیش بینی های شده بارش هایی را در پیش داریم و تفریح و استراحت در کنار رودخانه ها توصیه نمی شود.
وی افزود:جلوگیری از قاچاق کالا نیز  همکاری همه مردم را در خرید کالای ایرانی می طلبد.
فلاحی گفت:مشارکت در انتخابات و تشویق در شرکت این مهم باید به حضور همه افراد احترام بگذاریم.
حضور افراد برای کاندیدا شدن شجاعت است چه بسا که حتی رای نیاورند و زحمات اعضای شوراها و حضور آنها در عرصه قابل تقدیر است.
مردان عمل برنامه های خود را ارائه دهند و سعی نکنیم به گذشتگان انتقاد کنیم و اصول انتقاد را یاد بگیریم و آبروی کسی را خدشه دار نکنیم.
مدیران و دستگاه های اجرایی توجه داشته باشند در عرصه انتخابات موضع گیری از جایگاه عنوان و امکانات دولتی حرام است  و براساس قانون جایز نیست.
رئیس اداره آموزش و پرورش داورزن در این جلسه گفت:در  مجموعه آموزش و پرورش گفتمان اقتصاد مقاومتی را در طول سال اجرا کرده ایم.
ابراهیم رامشینی افزود:برخی کشور ها چون مالزی-سنگاپور-فنلاندو… با سرمایه گذاری بر روی آموزش و پرورش توانسته است رفاه را به میان مردمش آورند.
وی گفت:منابع دولتی_مشارکتی خوبی در شهرستان داشته ایم و در منابع داخلی درآمد اداره برابر با بودجه فصل ۲ بوده که با مدیریت انجام شده اشتغالزایی نیز شده است.
رامشینی ادامه داد:دراضافه کاری از ۱۱۲۰ ساعت به ۱۵۰ ساعت کاهش داده شده است که کمک شایانی برای کشور نسبت به شهرستان بوده ایم.
وی افزود:تمام مدارس مجهز به وسایل سمعی بصری و گرمایشی و سرمایشی است و چهار سالن ورزشی در سطح شهرستان فعال است.
وی پروژه های افتتاح شده امسال را برشمرد و گفت:تجهیز سالن اجتماعات دکتر شریعتی-ایجاد کتابخانه های کلاسی-مدرسه استثنایی و… بوده است.
وی گفت :ارسال آثار به جشنواره جابر -دویست اثر الکترونیکی و کسب رتبه -رتبه برتر جشنواره خیام استان-افزایش ۲۰ درصد قبولی -مقام اول قرآن در استان کسب سوم صحیفه سجادیه اول در سفالگری عکاسی دختران مستندسازی نمایش خیابانی صحنه ای مسابقات پرسش مهر و…و برگزاری همایش شهید پژوهی و رتبه اول فیلم مستند و کوتاه استان فعال کردن دارالقران و کانون فرهنگی و کلاس های اوقات فراغت و….از توفیقات فرهنگی این اداره در طول سال بوده است.
مسئول اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز به ارائه گزارش پرداخت و گفت: جایگاه فرهنگ و هنر در جامعه ما مظلوم واقع شده است.

محسن توکل  بیان کرد:دربعدمظلومیت فرهنگ به فرموده مقام معظم رهبری بحث تخصصی نگاه کردن به بحث فرهنگ وحتی استفاده ازلفظ مهندسی فرهنگی است  ولی درجامعه ماهمه به نحوی با اطلاعات ویابدون تخصص لازم دربحث فرهنگی دخالت می کنندوزمانی که بحث تشویق اتفاقات مثبت فرهنگی‌ است خود را دخیل دانسته و وقتی به اتفاقات بد یا نیاز به مدد همگانی وحضورمادی وفیزیکی انهادرکمک هامی رسدخودراعقب می کشند و اداره ارشاداسلامی رامسئول میدانند.

وی با بیان اینکه شورای انقلاب فرهنگی درراس کشوری و البته خط ومشی رهبری به عنوان مرکز این شورابایدهاونیایدهای این حرکت را مشخص خواهدکرد تصریح کرد:نسبت به لازمه مدیریت فرهنگی لازم است بدور از سیاست زدگی و هیجانات زائد فقط به تدبر و رشدفرهنگی فکرکرد و البته سند مبداحرکتی این خطه رهنمودهای امام راحل)(ره)ومقام معظم رهبری خواهدبود.
وی ادامه داد:براساس گزارشات و مستندات ،فرهنگ در مجموعه شهرستان مصرفی است یعنی باید بودجه ای تعریف تا برای آن تصمیم گیری شود.
فرهنگ مصرفی معیارسطح مشارکت مردمی در منطقه است که نسبت به گستردگی جمعیت پایین بوده و  مافرهنگ را یایددرشهرستان باکمک هم بسازیم وارتقابدهیم به ویژه نسبت به جایگاه فرهنگی شهرستان وسابقه متعالی آن نه اینکه منتظراتفاق یابودجه ای باشیم وفقط درحکم مصرف کننده اقدام کنیم.
توکل افزود:از شهریور سال ۱۳۹۴ این اداره در داورزن مستقر شده است و اقدام به ارتقای کانون های فرهنگی از ۱۴ به ۱۶ کانون بوده است.ماتوانسته ایم هشت انجمن فرهنگی و هنری رادرشهرستان راه اندازی کنیم.
مشارکت های ۶۵درصدی مردمی کمک شایانی به فرهنگ شهرستان کرده است و تشکیل انجمن های هنرهای تجسمی بوده است در بخش باشتین نیز نمایندگی این اداره پیگیری شده و شرکت در جشنواره کشوری کرمان به عنوان تنها نماینده استان خراسان بوده ایم.

وی گفت:پیرامون  موسسات قرآنی باناظران استانی جلسه داشته ایم وقراراست جهت بررسی به شهرستان سفرداشته باشندوشرایط  وونیازهای شهرستان  بررسی شودکه یکی ازانها اختصاص شش موسسه قرآنی است و  از مدعوین معاونت  قرآنی اداره کل ارشاد و  نماینده سازمان تبلیغات است.
امیدواریم بتوانیم شش سهمیه موسسات قرانی و سه موسسه فرهنگی هنری شهرستان را از اداره کل  بگیریم و نمایشگاه  قرآنی  استانی را  در سال ۱۳۹۶ میزبانی کنیم.

 


Fatal error: Call to undefined function getPostViews() in /home/davarzan/public_html/wp-content/themes/SilverOrchid/archive.php on line 41