Archive for: مهر ۱۳۹۵

دشمنان در تلاشندبا مذاکره ایران را به چالش بکشند

امام جمعه در سخنان نماز جمعه این شهرستان در محل هیئت علی اصغری داورزن با اشاره به فرارسیدن سالروز انعقاد عهدنامه گلستان اظهار داشت:قرارداد گلستان عهد نامه صلح با وساطت انگلیس در دوم آبان ۱۱۹۲،واقع در قریه گلستان درمنطقه قره باغ بین ایران وروسیه ودر زمان پادشاهی فتحعلی شاه قاجار به امضاء رسید تا  دولت روسیه تزاری راحت تر بتواند  به دریای آزاد ،آبهای گرم خلیج فارس وهندوستان دست یابد .

حجت الاسلام محمود مداحی افزود: تحمیل عهد نامه ننگین گلستان توسط روس ها ، با وساطت انگلیس ، تمامی مفاد آن به نفع روسیه بر زیان ایران بود وتنها تعهد روسیه به ایران اینکه از ولیعهد فتحعلی شاه برای رسیدن به سلطنت حمایت کند که از خفت بارترین بخش های عهد نامه بود.

حجت الاسلام مداحی ادامه داد:مفاد عهدنامه ننگین گلستان دخالت درامور ایران را به خارجی دادوسایه سنگین روس ها در دوره قاجار بر ایران سایه افکند.

وی گفت: محروم شدن ایران از منطقه زرخیز قفقاز و منابع سرشار آن ،خدشه دارشدن مالکیت ایران بر دریای خزر ،تنها بخشی از تبعات منفی وخیانت در قرارداد گلستان است واز پیامد های آن ، محدودیت های دینی در آذربایجان ،مانند ممنوعیت حجاب اسلامی در مدارس ، محکومیت فعالان اسلامی و… سایه شوم خود را در مناطق از دست داده اند انداخته است.

وی ابراز داشت:الان هم دشمنان در تلاش هستندتابا مذاکره وبستن عهدنامه های سیاسی ،فرهنگی،اقتصادی، ایران را به چالش بکشند ،روزی با انرژی هسته ای ،گاهی با نقض حقوق بشرو گاهی با صنعت دفاعی وموشکی و… را مطرح می کنند  که ایران رادر انزوا قرار داده وجلو رشد آن را بگیرند.

داعش بوجود آمد که اسرائیل حفظ شود

خطیب جمعه داورزن با یادآوری فرارسیدن  پایان جنگ اعراب واسرائیل در ابان ۱۳۵۲ اظهارکرد:امروز هم آمریکا ورفقایش ، درتلاش اند تا دریک قرارداد وسازش دیگر بین محمود عباس ازفلسطین با اسرائیل انجام شود که در این راستا داعش بوجود آمد که اسرائیل حفظ شود وجلو انقلاب اسلامی را درجهان اسلام بگیرد ونسل کشی مسلمان راه اندازی شد.

وی در ادامه با اشاره به  سخنان مقام معظم رهبری درجمع نخبگان واستعداد های برترگفت: ؟ملت ما می داند که دعوت دانشمند به ایران برای بدنام کردن حرکت علمی ونخبگان واستعدادهای برتربوده  واینکه برخی می گویند لقب دشمن به آمریکا دادن توهم توطئه است ،نوعی بستر سازی برای نفوذ بیگانگان به کشور است که باید ملت ونظام جلو آن را بگیرند وبا قاطعیت برخورد کنند.

خیانت شریح صفت ها در طول تاریخ و ۱۵۰سال اخیر

امام جمعه داورزن در ادامه به خواص منحرف صدر اسلام وچهره تزویر ونفاق ،عالم نمای آن دوران ، شریح بن حارث کندی مشهور به شریح قاضی اشاره کرد و گفت:به طور خلاصه اینکه شریح قاضی جزء بزرگان تابعینی بودکه با صحابه  چون علی ع،عمر، زیدبن ثابت،عبدالله بن مسعود وغیره مصاحبت داشته واز آن ها علوم، بویژه حدیث رافراگرفته است

وی گفت:قاضی شریح  از جمله افراد باسواد مدینه در دوره عمر بود که در زمینه شاعری و علم انساب نیز خُبره بودوبیشتر احادیثی که شریح نقل کرده از قول عمراست.

وی در ادامه گفت:درابتدای  والی بودن زیاد درکوفه ،مدتی شریح در بصره سپس به کوفه جهت قضاوت نشست. مهم ترین رویداد حکومت زیاد وقضاوت شریح  درکوفه که اعتراض بسیاری از مسلمانان رابه همراه داشت و مسلمانان آن دو را لعن ونفرین کردند-تنظیم استشهاد نامه ای علیه حجربن عدی وجعل امضای شریح قاضی وشریح بن هانی بود ولی مصلحت طلبی- سکوت بی مورد به جای حقیقت گویی ،ترس از زیاد وغیره وریاست وطمع دنیا ،مانع از تلاش شریح برای رفع این اتهام از خود گردید.

وی با اشاره به فتوای شریح بر ضد اما م حسین (ع) بیان داشت: یکی از عوامل اصلی وبسیار مهم در بسیج مردم کوفه وشام برعلیه امام حسین ع صدور چنین فتوائی(ان الحسین خرج عن دین محمد ص)از شخصی فقیه ،مجتهد،مفسر وقاضی خلفا بسیار زشت وقبیح بود که در روز ۴ محرم۶۱ انجام شد ودر شب ۵ محرم ۶۱ ابن زیاد بر منبر مسجد کوفه فتوا راخواند ومردم را برای کشتن امام حسین ع تشویق وترغیب کرد،که ضعف نفس،محتاط بودن ، ترسوبودن و حساب بردن از ابن زیاد ودنیا طلبی ،از عوامل انحراف شریح بوده است.

حجت الاسلام مداحی گفت:در طول تاریخ و۱۵۰ سال اخیر شریح صفتها،بافتواهای خود خیانت کرده اند و-سید ابراهیم زنجانی، فضل الله نوری را محاکمه کرد سید کاظم شریعتمداری باطرح کودتای نوژه همدان ،همکاری نمود و منتظری به نفع مهدی هاشمی منافق در برابر امام ره ایستاد وکروبی وموسوی وسید صادق شیرازی در زمان ما در برابر مقام معظم رهبری ایستاده اند.

حرکت اسرا از کوفه به سوی شام در سال ۶۱ ه.ق.

پس از رسیدن نامه‌ی یزید مبنی بر اینکه سر مبارک سید الشهدا علیه السلام و کسانی که با او کشته شده‌اند و آنچه از آنها غارت شده و اهل و عیال او را نزد او بفرستند، عبیدالله بن زیاد دستور داد اسیران کربلا آماده شوند و امر کرد امام سجاد علیه السلام را با زنجیر ببندند.

img/daneshnameh_up/4/46/asrashora.jpg

سربازان نیز دست‌های او را به گردنش زنجیر کردند و سپس او و سایر اسرا را در پشت سرهای شهدا روانه کردند. مخفّر بن تعلبه عایزی و شمر بن ذی الجوشن همراه‌شان به راه افتادند و رفتند تا به گروهی که سر حضرت امام حسین علیه السلام نزدشان بود، و سپس به شام رسیدند. امام سجاد علیه السلام در طول راه به حمد خدا و تلاوت قرآن و استغفار مشغول بود و حتی یک کلمه با سربازان عبیدالله سخن نگفت تا کاروان به شام رسید.
حضرت صادق علیه السلام از پدرش از امام زین العابدین علیه السلام نقل کرده است که فرمود:« مرا بر شتری لنگ سوار کردند، بدون روپوشی و جهازی، و سر سید الشهداء علیه السلام بر نیزه‌ی بلندی بود و زنان بر اشتران پالان دار پشت سر من بودند و جماعتی که ظلم و ستم را از حد گذرانده بودند، با نیزه‌ها در جلو و عقب و اطراف ما بودند. هر گاه یکی از ما می‌گریست، سرش را به نیزه می‌کوبیدند تا آنگاه که وارد دمشق شدیم و کسی فریاد زد:« ای اهل شام، اینها اسیران اهل بیت ملعون هستند.»

مورخّین مسیر طی‌شده بین کوفه و شام را در تواریخ آورده‌اند و به وقایع متعددی در طول راه اشاره کرده‌اند که بخشی از آن را می‌توانید در وقایع مربوط به امام سجاد علیه السلام در مسیر کوفه و شام بخوانید.

منابع:

  • بحارالانوار، ج ۴۵، ص ۱۲۴ و ۱۳۰ و ۱۵۴
  • منتهی الامال، جلد اول، ‌ص ۳۰۴

 

مراجعه شود به:

میزان تحویل گندم و جو شهرستان۲ برابر شده است

نشست خبری مدیر جهاد کشاورزی در خبر گزاری جمهوری اسلامی (ایرنا)
به گزارش روابط عمومی نشست خبری مدیر جهاد کشاورزی داورزن با خبرگزاری ایرنا در محل دفتر خبر گزاری جمهوری اسلامی برگزارشد.
حسین تاج آبادی در گفتگو با خبر نگار ایرنا اظهار داشت: میزان تحویل گندم و جو امسال شهرستان به سیلو نسبت به پارسال ۲ برابر شده است و سطح زیر کشت آبیاری تحت فشار نیزبه یکهزار ۲۰۰ هکتار رسیده است
وی ادامه داد: شهرستان داورزن باکشت بیش از ۱۷ نوع گیاه دارویی به عنوان قطب گیاهان دارویی در سطح کشور مطرح می باشد و کشت گیاهان دارویی چون شیرین بیان و مرزه و شوید و نعناع فلفلی با کیفیت تولید بالا خاص مزارع این شهرستان است بطوریکه با سطح زیر کشت ۴۰۰ هکتاری فلفل قرمز ، داورزن رتبه اول را در تولید این محصول با کیفیت در کشوردارد ، همچنین با کشت ۴۲۰ هکتار کنجد رتبه اول استانی تولید کنجد و با کشت ۲۵۰ هکتار خاکشیردر تولید این محصول در منطقه سرآمد است.
مدیر جهاد کشاورزی افزود: با وجود پتانسیلهای بسیارمیتوان با هدایت کشاورزان به سمت اجرای سامانه های آبیاری تحت فشار در جهت بالا بردن کارآیی آب کشاورزی ، همچنین تولید محصولات با نیاز آبی کم و درآمد زایی بیشتر ، اقتصاد خانوارهای شهرستان که قریب ۹۰ درصد کشاورز و دامدار می باشند را شکو فا کرد.
تاج آبادی کفت:رشد ۷ برابری کشت دانه روغنی کلزا در شهرستان نسبت به سال زراعی گذشته و نیز افزایش ۵۰ درصدی توزیع بذر اصلاح شده گندم و جو تا این تاریخ از فصل زراعی بین گندم کاران و جوکاران شهرستان از جمله پیشرفتهایی است که با مشاوره های کارشناسی در شهرستان اتفاق افتاده است.
مدیر جهاد کشاورزی داورزن ادامه داد: ۱۳۵ واحد مرغداری ، ۳ هزار رأس دام سنگین و بالغ بر ۸۱ هزار رأس دام سبک ،دو هزار و ۱۰۰ نفر شتر و یک هزار و ۹۴۰ کلونی زنبور عسل دراین شهرستان وجود دارد و واحد مرغ اجداد شمال شرق در مجموعه کشت و صنعت اتکا که دومین در سطح کشور می باشد جزو افتخارات ویژه امور دام داورزن می باشد./مهری محمدی خواه

ظرفیتهای بومی داورزن چشم انتظار سرمایه گذاران

شهرستان داورزن واقع در غرب خراسان رضوی و شاهراه اصلی غرب و مرکز کشور به مشهد، با توان تولید گیاهان دارویی و ظرفیتهایی جذاب طبیعی و تاریخی، منطقه ای بکر اما آماده برای جذب سرمایه گذاران است.

موقعیت جغرافیایی و اقلیم داورزن باعث شده ۸۵ درصد جمعیت این شهرستان در روستاها ساکن بوده بنابراین اشتغال بخش مهمی از مردم داورزن وابسته به کشاورزی است.
فرماندار داورزن روز یکشنبه در این خصوص  گفت: ۱۹ هزار هکتار زمین در این شهرستان زیر کشت محصولات مختلف باغی و زارعی قرار دارد که از این میزان ۲ هزار و ۲۳۲ هکتار زیر کشت گیاهان دارویی است.
رضا فلاحی ‘شوید، مرزه، مریم گلی، زیره سبز، سماق، خاکشیر، فلفل، نعناع فلفلی، سیر، رزماری، بابونه، گل محمدی، شیرین بیان و زعفران’ را از جمله گیاهان دارویی برشمرد که در این منطقه کشت می شوند.
وی افزود: داورزن با تولید سالانه ۳۰۰ تن فلفل قرمز، ۴۱۰ تن کنجد و ۲۰۰ تن خاکشیر از این نظر در رتبه های نخست کشوری قرار دارد.
فرماندار داورزن به فعالیت ۴۰ کارگاه فلفل کوبی با ظرفیت اشتغال ۲۰۰ نفر در روستای بیزه بخش مرکزی این شهرستان اشاره و بیان کرد: بخش قابل توجهی از محصول فلفل شهرستانهای اطراف و حتی استانهای خراسان شمالی و مرکزی کشور در همین کارگاهها فرآوری می شود.
وی ادامه داد: با این وجود نبود صنایع تبدیلی و فرآوری برای بخش اعظم محصولات کشاورزی سبب شد تا تولیدات داورزن به صورت خام فروشی در بازار عرضه شود.
فلاحی همچنین گفت: بزرگترین مجتمع گلخانه ای غرب خراسان رضوی به وسعت ۵۰ هکتار در روستای ریوند بخش باشتین بنا شده اما به دلیل نبود سرمایه گذار فقط سه واحد گلخانه ای آن فعال است.
وی افزود: ۵۰ هکتار زمین نیز به ناحیه صنعتی داورزن اختصاص یافته لذا به زودی ساخت مراحل یک و دو آن آغاز می شود.
فرماندار داورزن ۱۸۵ واحد مرغداری و تولید ۱۰ درصد گوشت سفید خراسان رضوی را از دیگر ظرفیتهای مهم این شهرستان برای سرمایه گذاری اعلام کرد.

فلاحی گفت: منابع آبی این شهرستان شامل ۱۲۸ رشته قنات، ۱۸۶ چشمه فصلی و دائمی، ۱۱ رودخانه و ۲۰۰ حلقه چاه عمیق و نیمه عمیق است.
وی افزود: خشکسالی های اخیر بر منابع آبی شهرستان تاثیر گذاشت و طی ۱۰ سال گذشته منابع آبی داورزن حدود ۸۵ سانتیمتر کاهش یافت.

* ظرفیتهای طبیعت داورزن
فرماندار داورزن به اقلیم کویری این شهرستان نیز اشاره و بیان کرد: این موضوع سبب شد تا داورزن از جاذبه مناسب برای طبیعت گردی و بوم گردی برخوردار باشد.
وی افزود: کویر مزینان با چشم اندازی زیبا منطقه ای مناسب برای برگزاری تورهای سیاحتی، ستاره شناسی و مسابقات آفرود، موتوکراس و ماشینهای صحرایی است.
فلاحی ادامه داد: روستاهای تاریخی کاهک، باشتین، ساروق، ریوند و چشام از دیگر جاذبه های داورزن در زمینه طبیعت گردی و بوم گردی در این منطقه است.
وی گفت: ۱۵۰ اثر تاریخی نظیر آتشگاه تاریخی آذربرزین مهر، خانه زادگاه دکتر علی شریعتی، کاروانسراهای تاریخی مهر و مزینان، آب انبار مزینان، قلعه تاریخی باشتین و برج حسین آباد چشام از جاذبه های تاریخی این شهرستان هستند.
فرماندار داورزن افزود: همچنین با اقدام اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان رضوی به منظور ایجاد یک سایت موزه در روستای باشتین به عنوان خواستگاه قیام سربداران، شرایط مناسبتری برای حضور گردشگران در منطقه فراهم می شود.
وی ادامه داد: به رغم جاذبه های طبیعی و تاریخی داورزن نبود مراکز اقامتی مناسب موجب ناشناخته ماندن ظرفیت گردشگری این منطقه شده است.
فلاحی گفت: این فقدان سبب شده تا مسافران از داورزن که در مسیر اصلی زمینی غرب و مرکز کشور و تهران به مشهد قرار دارد عبور کنند اما برای توقف به شهرستانهای مجاور بروند.
وی افزود: شهرداری و تعدادی از سرمایه گذاران محلی آمادگی ساخت واحدهای اقامتی بومگردی را در داورزن دارند لذا باید مسئولان استانی در این خصوص همکاری بیشتری کنند.
فرماندار داورزن ادامه داد: شهرستان این آمادگی را دارد تا در هر زمینه ای که سرمایه گذاران قصد سرمایه گذاری دارند تسهیلات و بسترهای مناسب قانونی را فراهم کنند.
مرکز شهرستان ۲۱ هزار نفری داورزن در فاصله ۳۰۰ کیلومتری غرب مشهد قرار دارد./ایرنا

 

 

۱۴۷موقوفه در شهرستان داورزن با نیت عزاداری حسینی وقف شد

داورزن نیوز؛ رئیس اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان داورزن گفت: ۱۴۷ موقوفه با نیت عزاداری حسینی در ماه‌های محرم و صفر در ۲۴ روستا و شهر داورزن وقف شد.

محمدرضا محسن آبادی در گفتگو با خبرنگار داورزن نیوز اظهار کرد: وقف برای عزاداری سید الشهدا(ع) همواره از جایگاه خاصی برخوردار بوده که در این میان شهرستان داورزن نزدیک به یک سوم از کل موقوفات خود را به محرم و صفر اختصاص داده است.

وی افزود: ۲۹۷ موقوفه توسط واقفان خیراندیش با نیت تعزیه‌داری سید الشهدا(ع) در شهرستان داورزن به ثبت رسیده که درآمد برخی از این موقوفات بسیار اندک است.

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان داورزن اضافه کرد: در ۱۴۷ موقوفه مربوط به محرم و صفر در ۲۴ روستا و شهر داورزن مراسم عزاداری برپا می‌شود که بیشترین این موقوفات در روستاهای باشتین و بهمن آباد با ۱۵ موقوفه می‌باشد.

وی با بیان اینکه موقوفه محمدتقی تنها موقوفه قابل اجرا در روستای مقیسه شهرستان داورزن است که بیش از ۱۹۳ سال قدمت دارد، اضافه کرد: در شهر داورزن دو موقوفه و در روستای چشام سه موقوفه مربوط به عزاداری ماه محرم و صفر است که موقوفه میرزا عابد با ۲۰۹ سال قدمت قدیمی‌ترین موقوفه محرم در شهرستان داورزن است.

محسن آبادی ابراز کرد: تنها موقوفه به ثبت رسیده در ماه صفر موقوفه حسن آبرودی با ۸۳ سال قدمت در روستای آبرود داورزن است که با نیت اطعام وعزاداری سید الشهدا(ع) در سه روز آخر ماه صفر وقف شده است.


Fatal error: Call to undefined function getPostViews() in /home/davarzan/public_html/wp-content/themes/SilverOrchid/archive.php on line 41