Archive for: فروردین ۱۳۹۵

سه طرح آموزشی و درمانی در سبزوار و داورزن بهره برداری شد

بیمارستانبا حضور وزیر بهداشت /

  سه طرح درمانی و آموزشی با هزینه ۲۲۷ میلیارد ریال عصر سه شنبه با حضور وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در سبزوار و داورزن بهره برداری شد.

به گزارش داورزن نیوز، این طرح ها شامل هتلینگ بخش های مختلف بیمارستان شهیدان مبینی، ساختمان دانشکده پزشکی و پیراپزشکی پردیس دانشگاه علوم پزشکی سبزوار و مرکز بهداشتی درمانی شبانه روزی شهدای روستای مزینان شهرستان داورزن است .

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در حاشیه مراسم افتتاح ساختمان دانشکده پزشکی و پیراپزشکی سبزوار گفت: این شهرستان در اجرای طرح نظام سلامت در بین بسیاری از شهرستانها پیشرو است.
دکتر سید حسن هاشمی افزود: در حوزه سلامت، خدمات ارزشمندی در این منطقه به بیماران ارائه شده و زیرساخت های خوبی در حوزه بهداشت و درمان این شهرستان فراهم شده است که نتیجه زحمات و تلاش مدیران شهری و دانشگاه علوم پزشکی است .
وی اظهار کرد: طراحی خوبی در این دانشکده صورت گرفته که امیدواریم در آینده شاهد افزایش رشته های پزشکی در این شهرستان باشیم.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی سبزوار نیز در حاشیه این مراسم به خبرنگار ایرنا گفت: برای اجرای سه طرح آموزشی و درمانی بهره برداری شده ۲۲۷ میلیارد ریال هزینه شده است.
دکتر علیرضا مسلم افزود: احداث ساختمان آموزشی دانشکده پزشکی و پیراپزشکی این دانشگاه در سال ۱۳۸۷ آغاز و برای ساخت آن ۲۰۰ میلیارد ریال هزینه شده است.
وی اظهار کرد: طرح هتلینگ بیمارستان شهیدان مبینی سبزوار نیز با وسعت ۱۰ هزار متر مربع و با هزینه ۱۸ میلیارد ریال در بخش های جراحی زنان، مراقبت های ویژه نوزادان و بخش پس از زایمان اجرا شده است.
وی گفت: برای ساخت مرکز بهداشتی درمانی شبانه روزی شهدای مزینان شهرستان داورزن با زیربنای ۵۵۰ متر مربع و مساحت یک هزار ۵۰۰ متر مربع نیز ۹ میلیارد ریال هزینه شده است.
روستای مزینان در پنج کیلومتری جنوب شهر داورزن قرار دارد و سبزوار و داورزن به ترتیب در ۲۳۰ و ۳۱۰ کیلو متری غرب مشهد مقدس قرار دارند.
هم اکنون پنج دانشکده، شش بیمارستان، ۳۷ مرکز بهداشتی و درمانی و ۱۹۷ خانه بهداشت با حدود سه هزار نیروی درمانی، اداری و خدماتی در شهرستانهای سبزوار، جوین، جغتای، خوشاب و داورزن در غرب استان خراسان رضوی زیر نظر دانشگاه علوم پزشکی سبزوار فعالیت دارند.

ایرنا

 

عدم آگاهی و تبلیغات ضعیف از موانع مهم جذب زکات است

زکاتاولین جلسه شورای زکات داورزن در سال جاری صبح امروز دوشنبه در محل سالن اجتماعات شبکه دامپزشکی شهرستان با حضور مسئولان و اعضای ستاد برگزار شد.
رئیس شورای زکات شهرستان در جمع اعضای این شورا گفت:رسیدن به تفکر پرداخت زکات توسط مودیان نیازمند تلاش فراوان این ستاد است.

حجت الاسلام محمود مداحی افزود:باید بتوانیم با فرهنگ سازی و تبلیغات جامعه اسلامی را به مرحله ای برسانیم که مودیان زکات خود احساس پرداخت و مسئولیت کنند.

امام جمعه داورزن در ادامه گفت:در سال های قبل با اختصاص ۱۷ خطبه نماز جمعه و سفر به ۴۰روستای شهرستان و برگزاری همایش برای زکات تبلیغات های لازم را انجام داده ایم.

وی با بیان اینکه یکی از راه های جلوگیری از فقر و فحشا پرداخت زکات در جامعه است تصریح کرد:این واجب الهی رشد مال و دارایی و تعاون و همکاری در جامعه و فرد را به دنبال خواهد داشت.

وی افزود:بخل ،غرور و تکبر،کفر وناسپاسی،تکدی گری از جمله موانع پرداخت زکات برای افراد محسوب می شود.

خبرنگار خراسان رضوی نیز در این جلسه گفت:تقویت ایمان و باورهای مردمی و اعتماد سازی می تواند در جذب مشارکت ها موثر واقع شود.

حسین داورزنی افزود:راه تشویق مردم برای پرداخت زکات لمس ثمرات آن است که این امر جز با اطلاع رسانی میسر نخواهد شد.

عضو ستاد شورای زکات داورزن ادامه داد:محرز شدن ثمرات زکات در هر شهر وروستا بویژه استفاده آن در حوزه های عمرانی مردم را به سمت وجوهات واجب و اعتماد سازی سوق خواهد داد.

وی گفت:عدم آگاهی و تبلیغات ضعیف از موانع مهم جذب زکات به شمار می آید.

دبیر شورای زکات نیز با اشاره به رشد پرداخت زکات شهرستان گفت:پرداخت زکات در سال گذشته بالغ بر ۴۵۰میلیون ریال بوده است.

هادی امیدیان اظهارکرد:این مبلغ در محل دریافت زکات توسط مردم و مسئولان روستاهای مربوطه برای کارهای عمرانی آن منطقه هزینه شده است.

نوار کاد در امامزاده علی ابادتکمیل شد

کاد نوار فلزی امامزاده علی ابادمشارکت دو خیر نیک اندیش در طرح مودت امامزاده علی اباد داورزن

دو تن از خیران نیک اندیش با مشارکت در طرح مودت بقاع متبرکه شهرستان داورزن نام نیک از خود بجا گذاشتند.

به گزارش خبرنگار افتخاری اداره کل اوقاف و امورخیریه خراسان رضوی؛خیران احمد و عبدالله مزینانی از روستای مزینان داورزن با مبلغ بالغ بر ۲۸ میلیون ریال نوار فلزی دورتادور ساختمان (کاد)امامزاده علی اکبر علی آباد را تکمیل نمودند.

خیران مزینانی با همت و تلاش خود و پرداخت هزینه های کامل این سازه را برای جلوگیری از هرگونه اسیب های جوی در بققعه متبرکه به انجام رساندند.

امامزده علی اکبر علی اباد در ارتفاعات شهرستان داورزن واقع شده است.

 

 

 

 

آشنایی با گیاه دارویی کاکوتی(کترکتی)

گیاه دارویی کترکتی(کاکوتی به گویش داورزنی)

کاکوتی (Thymus Vulgaris)

کترکتی کاکوتی

کاکوتی گیاهی از تیره نعنائیان است که کاربرد های غذایی و دارویی دارد و عطر آن نزدیک به آویشن ونعنا و گل‌های آن نیزبنفش است .

نام گذاری :

این گیاه گاهی آویشن نیز خوانده می شود و با آن هم خانواده است. در آذربایجان به آن کهلیک اُتی به معنای (علف کبک) می‌گویند. کاکوتی که در گویش محلی خراسان به آن آنخ یا آنوخ هم گفته می‌شودوباآویشن هم خانواده می باشد.

کاربرد خوراکی:

قاعده آور – برونشیت – درمان سیاتیک – مقوی قلب – مقوی معده – صفرابر – بادشکن – خلط آوراین گیاه در نواحی کوهستانی ایران به عنوان ادویه در غذاها کاربرد وسیعی دارد و عطر آن بسیار نزدیک به آویشن ونعنا است و از برگ‌های خشک‌شده و خردشده کاکوتی به عنوان طعم‌دهنده در دوغ استفاده می‌شود و برخی از دوغ های بسته بندی شده در ایران طعم این ادویه را دارند. چوپان‌ها و کوه نوردان کاکوتی تازه را جمع آوری می‌کنند و چای آن را نوشیدنی گوارایی می‌دانند.طبع کاکوتی گرم است.

خاصیت های کاکوتی :

۱- مقوی معده به صورت دم کرده یکساعت بعد از غذا مانند چای میل شو د.۲- صفرابر:به صورت دم کرده صبح و عصر به جای چای میل شود. ۳ گرم در ۲۰۰ سی سی آب جوش ۲۰ دقیقه دم گردد.۳- بادشکن : بالای غذا از دم کرده آن مانند شماره ۲ استفاده شود.۴- خلط آور: دم کرده مانند شماره ۲ استفاده شود.‎‎۵- قاعده آور: به صورت جوشانده سه بار در روز ۵ گرم در ۱۵۰ سی سی آب استفاده گردد.‎۶- مقوی قلب: به صورت جوشانده ۲ گرم در ۱۵۰ سی سی آب جوش آورده ۲۰ دقیقه دم کرده بالای غذا میل شود.۷- کسانی که تب مالت دارند از جوشانده کاکوتی استفاده کنند.‎۸- اشخاصی که رماتیسم دارند می توانند از کاکوتی استفاده کنند به صورت حمام یعنی ۱۰۰ گرم کاکوتی در ۳ لیتر آب جوشانده در وان ریخته داخل وان بنشینید.‎۹- برای سیاه سرفه ۵ گرم کاکوتی را در ۳۰۰ سی سی آب جوشانده و دم کرده روزی ۳ فنجان بنوشند.۱۰- چای کاکوتی بعد از غذا نه تنها مانند چای سیاه آهن بدن را دفع نمی کند بلکه هضم غذا را آسان می کند .‎۱۱- برای برونشیت مزمن از دم کرده کاکوتی ۳ گرم در ۳۰۰ سی سی آب روزی ۴ فنجان میل شود. ‎۱۲- برای جلوگیری از خونریزی بینی از دم کرده کاکوتی استفاده شود و پنبه ای را آغشته به کاکوتی در بینی بگذارید‎.۱۳- کسانی که اعضای بدنشان ‎ها ضعیف شده از حمام کاکوتی مانند روش رماتیسم استفاده کنند.۱۴- برای درمان سیاتیک از حمام کاکوتی مانند رماتیسم استفاده کنند، و همچنین کاکوتی را به صورت ضماد در محل سیاتیک بگذارند.۱۵- کاکوتی تقویت کننده نیروی جنسی آقایان است.

۱۶- در تابستان یک نوشیدنی خوب جهت خنک شدن بدن است.

 

* کاکوتی همان کهلیک اوتی استگیاه کاکوتی که در خطه آذربایجان به کهلیک اوتی یا ککلیک اوتی (به معنای علف کبک) معروف می باشد. در مناطق کوهستانی و سنگی یافت می شود و در ایران در شمال خراسان به وفور یافت می شود که در آنجا به نام انوخ معروف است. این گیاه به عنوان داروی گیاهی و همچنین ادویه مصرف می شود. از برگ های خشک شده و خرد شده کاکوتی برای طعم دادن به دوغ استفاده می شود. چوپان ها و کوهنوردان کاکوتی تازه را جمع آوری می کنند و چای آن را نوشیدنی گوارائی می دانند. در منطقه ما نیز در فصل پائیز و زمستان چای و دمنوش کهلیک اوتی مصرف زیادی دارد.کهلیک اوتی طبیعتی گرم و خشک دارد و ضد باکتری و خلط آور سرما خوردگی و ضدعفونی کننده روده می باشد. اثرات کهلیک اوتی با گیاه آویشن خیلی شبیه هم است. کهلیک اوتی دارای نام علمی ziziphora tenuir از خانواده labiatae می باشد و thymus که نام علمی آویشن می باشد نیز از خانواده  labiataeمی باشد. آویشن بیشتر در بیماری های تنفسی استفاده می گردد ولی کاکوتی اغلب در درمان اختلات گوارشی نظیر اسهال و دل پیچه کاربرد دارد.پزشکان متخصص تغذیه معتقدند کهلیک اوتی به علت صفرابر بودن برای مبتلایان به ورم مزمن کیسه صفرا و عوارض کبدی مفید می باشد. کهلیک اوتی در رفع سرماخوردگی ششی مفید بوده و چون اثر محرک کننده دارد هضم غذا را نیز اسان می کند. جوشانده کاکوتی در رفع رماتیسم و نرمی استخوان مفید است و غرغره جوشانده آن ورم لوزه ها را برطرف می کند. کهلیک اوتی همچنین در بند آمدن خونریزی از بینی بسیار مفید و موثر است که دم کرده آن را به روی پنبه ریخته و پنبه آغشته به کهلیک اوتی را در بینی می گذارند. اشخاصی که رماتیسم و یا سیاتیک دارند از حمام کهلیگ اوتی می توانند استفاده کنند که ۱۰۰ گرم کهلیک اوتی در ۳ لیتر آب جوشیده در وان ریخته و داخل وان بنشینند.در آخر فرق بین جوشانده و دمنوش را ذکر کنم که در مورد مصرف گیاهان داروئی باید به آن دقت کرد. در جوشانده: ۳۰ گرم گیاه خشک را در ۷۵۰ سی سی آب سرد ریخته روی حرارت قرار داده تا پس از جوشیدن و بخار شدن مقداری از آب آن می توان مصرف کرد. در دمنوش :۳۰ گرم گیاه خشک را در۵۰۰ سی سی آب جوش ریخته و بعد از ۵ تا ۱۰ دقیقه دم کشیده و قابل مصرف می باشد. گلبرگ ها و برگ های گیاهان داروئی را به صورت دمنوش و ریشه ها و دانه ها و سرشاخه های گیاهان داروئی را بیشتر به صورت جوشانده مصرف می کنند. یک متخصص تغذیه گفت: گیاه کاکوتی مقوى معده و ضد عفونى کننده مجارى تنفسى است.گیاه دارویی کاکوتی مقوی معده است

این متخصص تغذیه افزود: گیاه کاکوتی از خانواده نعنا است که براى خوش طعم کردن ماست و دوغ به کار برده می‌شود.

وی گفت: گیاه کاکوتی مقوى معده، ضد عفونى کننده مجارى تنفسى است و خواص نعنا را داراست. گرم و خشک، ضد باکتری، خلط آور، ضد سرما خوردگی و ضد عفونی کننده روده است.

این متخصص تغذیه افزود: اثرات گیاه کاکوتی شبیه آویشن است. آویشن بیشتر برای درمان بیماری‌های تنفسی به کار برده می‌شود ولی کاکوتی اغلب در درمان اختلالات گوارشی نظیر اسهال و دل پیچه نیز کار برد دارد.

با تشکر از همکاری مهندس محمدرضا داورزنی

 

راهکارهای اجرایی شدن اقتصاد مقاومتی در مدارس داورزن بررسی شد

فرماندار داورزن گفت:ایجاد اعتماد متقابل مردم و حاکمیت می تواند درعملیاتی شدن اقتصاد مقاومتی تاثیر به سزایی داشته باشد.

رضا فلاحی در جمع اعضای شورای آموزش و پرورش داورزن اظهار داشت:آموزش علم اقتصاد در استفاده از نظرات کارشناسان اقتصادی بسیار مهم است.

وی با اشاره به توجه به سرمایه های اجتماعی جامعه افزود:باید به اصول مدیریتی کارآمد در اقتصاد توجه شود و در این زمینه ها فرهنگ سازی های لازم انجام شود.

رئیس شورای آموزش وپرورش گفت:ابعاد گوناگون اقتصاد مقاومتی را می شود در دانش آموزان با توجه به درک آنها نهادینه و آموزش داد.

وی با بیان اینکه امسال سال مهمی است و باید به آن توجه ویژه نمود تصریح کرد:پدیده هایی اقتصادی معلول عوامل پدیده های دیگر در عرصه های مختلف است که تأثیر آن یک شبه نخواهد بود.

فرماندار داورزن ادامه داد:توجه دادن مردم به اقتصاد مقاومتی و دمیدن روح تفکر این نوع اقتصاد در جامعه از امور مهمی است که باید در این زمینه گام های موثری برداشته شود.

وی گفت:بکار گیری شیوه های نوین و علمی و بروز در بهینه مصرف کردن از دیگر راهکارهای اجرای اقتصاد مقاومتی برپایه اقدام و عمل خواهد بود.

امام جمعه داورزن نیز در جمع اعضای شورای آموزش و پرورش داورزن اظهار داشت:هر دولتی باید توصیه ها و سخنان مقام معظم رهبری را به طور جدی و محسوس بکار گیرد و عمل کند.

حج الاسلام محمود مداحی به اقتصاد درون زا اشاره کرد وافزود:توجه به نیروهای بومی از نکات مهم اقتصاد درون زا براساس زایشی و افزایشی از درون است.

مداحی به اقتصاد برون نگر اشاره کرد و گفت:وجه اشتراک بین اقتصاد اسلامی و دیگر اقتصاد ها وجود دارد که پرداختن به آن مشکلی را ایجاد نمی کند اما وجوه غیر مشترک را هیچ مکتبی برای خود قبول نخواهد داشت.

وی در ادامه گفت:آشنایی و فرهنگ سازی دانش آموزان در مبارزه با اسراف و تبذیر -خرید به اندازه نیاز و نصب تابلوهای راهنما برای مصارف کمتر انرژی از راهکارهای عملیاتی شدن اقتصاد مقاومتی است.

رئیس اداره آموزش و پرورش شهرستان داورزن در ادامه گفت: اجرایی شدن و عمل به اقتصاد مقاومتی نیازمند فرهنگ سازی و گفتمان سازی است که یکی از دستگاههایی که متواند در بحث فرهنگ سازی و گفتمان سازی یار و یاور دولت باشد آموزش و پرورش است.

ابراهیم رامشینی افزود: در تحولات علم اقتصاد، علم اقتصاد را علم انگیزه ها نامیده اند و فرض می کند که افراد به صورت عقلایی رفتار می کنند یعنی هر فرد با در نظر گرفتن محدودیت های خود سعی می کند رفتار اقتصادی را از خود بروز دهد که برای وی بیشترین رضایتمندی را به همراه بیاورد.لذا از این منظر دولت ها و سیاستگذاران می توانند از طریق تغییر در محدودیت ها سیگنال هایی را به این افراد بدهند و رفتار آن ها را به گونه ای تنظیم کنند که می خواهند. یعنی رفتارهای اقتصادی جامعه را می توان از طریق رسانه ها، مدرسه و… با آموزش، تسهیلات و … مدیریت کرد. یکی از این تغییر رفتارها ایجاد فرهنگ خرید جنس ایرانی بجای جنس خارجی است.

عضویت در رسانه تلگرامی شهرستان داورزن???

@davarzannews


Fatal error: Call to undefined function getPostViews() in /home/davarzan/public_html/wp-content/themes/SilverOrchid/archive.php on line 41