Category: مفید و خواندنی

🔆شبی در باغستان کویر

✍️یادداشتی از حسن دست مراد

دیشب به اتفاق پسر عمه ام محمود ،در هوای سرد و خشک کویر مزینان برای چیدن چند فریم عکس از ستارگان به حاشیه کویر رفتیم ،کوچه باغ سوت و کور صحرای سفلی مزینان که به جز دیوار هایی که از تنهایی و غم فراق سر بر شانه های هم گذاشته بودند و قصه ی پر غصه ی کویر دردمند را برایم رمز گشایی می کردند چیر دیگری نیافتم .
لوازم عکاسی را از ماشین پایین گذاشتیم و دوربینم را ،او که _یار غار و همدم تنهایی و غربت من است _روی زمین ،به سوی مصابیح آسمان کاشتم . با اینکه از دیدن ستارگان زیبای کویر و آسمانش که به تعبیر علی خودمان ، به قول مردم ده ،شاهراه علی، بوده ، و اهل نجوم آن را کهکشان راه شیری نام نهادند و چه اسم زشت و بی مسمایی ! راهی که ،مسیر عبور کاه کشانان بوده ! و اما آن روستایی ساده دل ؛ چه زیبا می گفت : شاه راه علی ! مسیری که، علی (ع) به خانه ی خدا می رفته است ،راهی که او از گزند شیطان صفت ها در امان بوده است …بگذریم صحبت از شب کویر بود و ستارگانش ،همان جایی که به قول شریعتی بزرگ ،درخت خیال خوب رشد می کند و ثمره می دهد و به گل می نشیند .دیشب من و خیال ،همسفر ،شدیم و به سمت ناکجاآباد حرکت کردیم ، در اولین منزلگاه «کالعرجون القدیم »،توقف کردیم و از تاکستان ستارگان چند خوشه ای چیدیم ،در رویاهای شیرین شبانه کویر به سر می بردم که خبر گرک های گرسنه کویر ،که چندی پیش به آبادی نردیک شده بودند و گوسفندانی را که در این خشکسالی پوست بر استخوانشان جسبیده بود را به کام مرگ فرستاده بودند ،رشته خیالم را مانند پخش پیام های بازرگانی تلویزیون وسط فوتبال جام جهانی،از هم گسست .
تر سی همرا با وحشت تمام وجودمان را فرا گرفت ، به سرعت چند فریم عکس از مروارید های آسمان کویر را ثبت کردیم و با تاسی از جملات دکتر شریعتی با خود گفتم :من از مرگ نمی هراسم ،ترس من از مرگ ،نفله شدن است، نه به دست دشمن ، آن هم به نیش گرگ های گرسنه ای که ،نماد حرص و آز هستند و چه بسا اگر شیری مرا می درید مرگ را با آغوش باز می پذیرفتم…
نا گفته نماند ،اینجا خودمانیم از ترس به سوی ده حرکت کردیم ،پشت سرمان را هم نگاه نکردیم ،به یاد این ضرب المثل زیبا افتادم که “هر که طاووس خواهد جور هندوستان کشد” ، ار حق نگذریم ،عکس های دیشب عکس های خوبی بود و برایم بسی ارزشمند ؛ ،هرچند خطراتی و سختی هایی هم، داشت .یا حق./

@davarzannews

ضریب نفوذ بیمه در بین جامعه کم است

 گفتگو ویژه با مسئول بیمه پاسارگاد سبزوار در باره صنعت بیمه

رئیس بیمه پاسارگاد سبزوار:

رفاه و آرامش ، امنیت ، بهبود وضیعت معیشتی ، پیشرفت و ترقی ، سلامتی و همچنین داشتن روزهای بدون حادثه برای مردم بخشی از آرزوهای بیمه گر است

مسئول بیمه پاسارگاد سبزوار با اشاره به  اهمیت و جایگاه صنعت بیمه اظهار داشت: ما در صنعتی مشغول بکار هستیم که همواره بهترین ها را برای مردم می خواهیم: رفاه و آرامش ، امنیت ، بهبود وضیعت معیشتی ، پیشرفت و ترقی ، سلامتی و همچنین داشتن روزهای بدون حادثه برای مردم بخشی از آرزوهای ما می باشد.

محمدخسروجردی افزود:با وجود مزایای صنعت بیمه ، ضریب نفوذ بیمه در بین جامعه کم است و این کار ما را در این صنعت دو چندان می کند تا با سعی و تلاش زیاد این کمبود را برطرف کنیم و در این میان حمایت مسئولین محترم را نیز نه تنها از بیمه پاسارگاد بلکه از صنعت بیمه خواستاریم تا فرهنگ بیمه بیش از پیش در بین مردم نهادینه شود.

خسروجردی در ادامه به معرفی شرکت بیمه پاسارگاد و جایگاه این شرکت را در صنعت بیمه پرداخت و افزود: شرکت بیمه پاسارگاد در سال ۱۳۸۵ فعالیت خود را شروع کرد وهم اکنون در بین ۲۷ شرکت بیمه (بیمه ایران تنها بیمه دولتی و الباقی خصوصی) از نظر تولید حق بیمه جایگاه ششم را در صنعت بیمه دارد(با توجه به آمار بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران) و این باعث افتخار است که در یک دهه تلاش در جایگاه مناسبی قرار گرفته ایم و خدا را از این بابت شکر گذاریم که لطف خود را شامل حال ما کرده و از مردم و بیمه گذاران شرکت نیز که به ما اعتماد و اطمینان کرده اند و شعار “آرامش شما ، هدف ما” را باور کرده اند قدر دانی می کنیم و این رسالت ما را در شرکت سخت تر میکند و امیداواریم با تلاش و همت بیشتر و خدمات رسانی بهتر ، پاسخ شایسته ای به اعتماد مردم بدهیم.

وی گفت:بیمه پاسارگاد در سبزوار بعنوان سومین شرکت بیمه ای شعبه خود را درسال ۱۳۸۹ افتتاح و هم اکنون با یک مجموعه ۲۰۰ نفری در حال ارائه خدمت بوده و باعث افتخار است به عنوان اولین شرکت بیمه ، نماینده ای را در شهرستان داورزن مستقر کرده  تا به مردم خونگرم و زحمتکش این منطقه ارائه خدمت نماید.

کارشناس بیمه در ادامه با بیان مطالبی پیرامون  خدمات بیمه ای ، خسارت و دغدغه های شرکت های بیمه و مبحث کارآفرینی در شرکت های بیمه ابراز داشت:

همه ما می دانیم که حادثه خبر نمی کند و همچنین علاج واقعه را قبل از وقوع باید کرد. ما در شرکت های بیمه کار و خدمت به هم نوع را نوعی عبادت می دانیم. مردم می توانند با پرداخت حق بیمه کم و جزئی اموال خود را در مقابل بسیاری از خطرات بیمه نمایند و اطمینان خاطری از این بابت داشته باشند. بطور مثال برای یک منزل مسکونی با میزان ۳۰ الی ۴۰ میلیون تومان اثاثه و ۶۰ الی ۷۰ میلیون تومان ارزش بنا با پرداخت مبلغ تقریبی ۰۰۰/۸۰ تومان در سال پوشش های آتش سوزی ، انفجار ، صاعقه ، سیل ، طوفان ، تگرگ و زلزله را می توان خریداری نمود که این مبلغ سالانه ، در سبد هزینه های خانوار مبلغ ناچیز و جزئی می باشد ولی با همه این موارد بسیاری از منازل در حال حاضر فاقد بیمه می باشند. همچنین بیمه نامه های زندگی که یکی از نیازهای امروز هر فرد در جامعه می باشد نیز بایستی بیشتر مد نظر قرار گیرد که البته بیمه پاسارگاد در این خصوص اقدامات موثری انجام داده و با ارائه بیمه نامه عمر و تامین آتیه سهم مناسبی از بازار بیمه ای کشور را در اختیار گرفته است و در این راستا خدمات ارزنده ای به مردم ارائه می نماید.

وی ادامه داد: اگر مردم بیمه داشته باشند، اطمینان خاطر از سرمایه ای که سال ها برای بدست آوردن آن زحمت کشیده اند خواهند داشت. داشتن بیمه نامه برای افراد باعث تقویت کانون خانواده و عدم فروپاشی آن در زمان بروز حوادث و خسارت های احتمالی (زندانی شدن سرپرست خانواده بدلیل عدم توانائی در پرداخت دیه) و همچنین کمتر شدن فقر و آسیب های اجتماعی (دریافت سرمایه بیمه عمر توسط خانواده ای که سرپرست خود را از دست داده است) خواهد شد.

بنابراین داشتن بیمه نامه نه تنها هزینه ای برای دولت ها نخواهد داشت ، بلکه در زمان وقوع حوادث و بلایای طبیعی می تواند بعنوان یاور و همراه در کنار دولت مردان به مردم کمک نماید و باری از دوش دولت و مردم بردارد و در این میان همه منتفع خواهند شد.

بطور مثال طوفان و صاعقه دو سال گذشته و همچنین سیل چند سال قبل در داورزن خسارت های زیادی به بار آورد که اگر مردم بیمه نامه می داشتند می توانستند خسارت خود را بطور کامل از شرکت های بیمه دریافت نمایند حال آنکه عده کمی از مردم بیمه نامه داشتند و از مزایای آن استفاده نمودند. بنابراین یکی از نیازهای زندگی امروز مردم و جامعه بیمه است.

 وی به خسارت و دغدغه شرکت های بیمه اشاره کرد و گفتدر قانون جدید بیمه نامه شخص ثالث قانونگذار از زیاندیده حمایت کامل نموده است و در حوادث رانندگی ، خسارت زیاندیده در هر صورت بایستی از محل بیمه نامه شخص ثالث توسط شرکت های بیمه و یا از محل صندوق تامین خسارت های بدنی که در قانون پیش بینی شده است پرداخت شود.

ما قبلا در بعضی از موارد شاهد بودیم که بعضی افراد برای اینکه زیاندیده به حق و حقوق خود برسد در زمانی که وسیله نقلیه مقصر حادثه فاقد بیمه نامه بود ، وسیله نقلیه فاقد بیمه نامه با وسیله ای که دارای بیمه نامه بود جابجا می شد یا راننده ای که فاقد گواهینامه بود با راننده دیگری جابجا می شد و از این بابت خسارت های زیاد و به ناحقی به شرکت های بیمه تحمیل می شد. عزیزان ، اگر میخواهیم فرهنگ بیمه در بین مردم نهادینه شود نیازی نیست به خاطر دلسوزی برای زیاندیدگان از قانون شکنان حمایت کنیم. بگذاریم قانون با افراد خاطی برخود کند و اطمینان داشته باشید خسارت زیاندیدگان نیز در چهارچوب قانون و بطور کامل توسط صنعت بیمه پرداخت خواهد شد بنابراین از همه عزیزان و مسئولان محترم تقاضا دارم در این خصوص یار و همراه ما باشند تا از بروز چنین مسائلی جلوگیری بعمل آید.

وی افزود:بحث بعدی در مورد خسارت ها ، خسارت های تقلبی است که متاسفانه در حال افزایش می باشد. طبق آمار ارائه شده ، پزشکی قانونی استان خراسان رضوی در سال ۹۵ بیش از ۱۰۰۰ مورد خسارت تقلبی و ساختگی جهت دریافت دیه از شرکت های بیمه را شناسایی نموده است ( شکستن دست ، شکستن بینی و …) بنابراین از عزیزان و مسئولین محترم نیروی انتظامی و پلیس راهور تقاضا داریم در زمان رسیدگی به پرونده ها و تهیه گزارش دقت لازم و کافی را انجام دهند تا از سوء استفاده احتمالی افراد برای دریافت دیه در تصادفات ساختگی جلوگیری شود و این افراد شناسایی و به مقامات قضائی معرفی گردند تا به مجازات اعمالشان برسند.

وی خاطر نشان کرد:دوستان عزیز ما با توجه به بیمه نامه ای که صادر کرده ایم خود را ملزم به انجام تعهدات خود می دانیم و پرداخت خسارت واقعی و دقیق به زیاندیدگان یکی از وظایف ماست بنابراین شما نیز در این راه به ما کمک کنید تا خسارت من غیر حق به کسی پرداخت نشود .

خسروجردی پیرامون کارآفرینی گفت:در حال حاضر در بیمه پاسارگاد سبزوار ۲۰۰ نفر بصورت مستقیم و غیر مستقیم در حال خدمت رسانی به مردم می باشند. با توجه به ضریب نفوذ بیمه که قبلا اشاره شد و همچنین عدم شناخت کافی مردم از انواع مختلف بیمه نامه های موجود ، ما آمادگی خود را اعلام می نماییم که در جهت تحقق شعار امسال که توسط رهبر معظم انقلاب بنام سال اقتصاد مقاومتی ، تولید و اشتغالنام گذاری شد از افراد مستعد و جویای کار دعوت به همکاری کنیم تا بعنوان نماینده و یا نماینده فروش در چهارچوب قراردادهای مورد تایید بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران همکاری نماییم. با اینکار هم سهم کوچکی در ایجاد اشتغال خواهیم داشت و با ایجاد درآمد برای افراد به بالابردن فرهنگ بیمه ای مردم نیز کمک خواهیم نمود. لازمه اینکار تغییر نگرش جوانان به کار و اصلاح فرهنگ پشت میز نشینی است که همت دولت مردان ، مسئولان و خانواده ها را می طلبد تا بتوانیم شغلی در خور شان افراد و با درآمد مناسب ایجاد کنیم.

            در خاتمه ضمن تشکر از مسئولین محترم که این وقت را در اختیار بیمه پاسارگاد قرار دادند و همچنین دقت نظر شما عزیزان ، امیدوارم همه با هم و در کنار هم در جهت اهداف انقلاب گام برداریم و برای رفاه ، آسایش و امنیت مردم تمام سعی و تلاش خود را انجام دهیم که این مردم عزیز به حق شایسته بهترین ها هستند.

                     

بزم شاهانه با طعم کربلا

بزم شاهانه با طعم کربلا

روایتی از یک مراسم عروسی سالم و اسلامی

شاید به جرأت بتوان اظهار کرد که مهم ترین شب یک زوج “عروسی” آنان در تاریخ زندگانی شان باشد.

مراسمی به یاد ماندنی که دغدغه های تلخ و شیرین آن همیشه همراه و یاور فرد خواهد ماند چه در چگونگی شروع زندگی مشترک و یا ادامه آن در طول روزهای زندگی.
اما مهمترین دغدغه برگزاری مراسم عروسی است و به دنبال یک مناسبت خوب که آن روز را به بازار داغ جشن های عروسی تبدیل کند.
درگیر این کار که می شوی باید برای هزار و یک کار ریزودرشت که باید به موقع و درست انجام شود برنامه ریزی کنید تا بتوانید یک جشن ایده آل بگیرید و همه چیز همان طور که دوست دارید، پیش برود.
از اهمیت بالای این شب همان بس که هرکس به دنبال برگزاری جشنی است تا در خاطره ها ماندگار شود.
جدای قرار دادن تاریخ عقد،وقت گرفتن از محضرخانه، اجاره سالن، خرید حلقه، انتخاب آینه و شمعدان، سفارش لباس عروس و کت وشلوار داماد، انتخاب آرایشگاه، گل فروشی و آتلیه عکاسی و ….که باید در لیست کارهایتان قرار دهید چگونگی برگزاری جشن است.
جشنی در خور و شان شخصیت زوجین و خانواده های آنان،آن طور که هم رضای الهی در آن باشد و هم رضایت بندگان خدا در سایه یک نشاط و سرور سالم در پرتو آیین مسلمانی و حفظ دین و شرف انسانی.

تاریخ قضاوت خواهد کرد…., [۱۱.۰۷.۱۷ ۱۲:۴۱]
آن وقت است که دغدغه اصلی شروع می شود و بزرگان خانواده برآنند تا به خوبی و خوشی بتوانند جشنی آبرومند برگزار کنند .
رسم های مفرطی که گاهی باب شدن آن با  لهو و لعب مخلوط شده و با آلودگی های مختلف و سرسام آور موجب استقبال عده ی کمی می شود و چه بسیار میهمانان دیگر فقط بر سر سفره طعام حاضر می شوند و بس.
تعداد اندکی که در داخل مجلس با رقص و آواز میانداری می کنند. عده ای هم اگر از اعصاب قوی برخوردار باشند در کناری نشسته و به ساز و کرنا گوش می دهند یا بی توجهند. و فردای انروز دیگر یادی هم از مجلس شادی دیشب نخواهند کرد.

شب گذشته در جشنی دعوت بودیم که بوی کربلا را به عطر کاخ نجف با طعم جشن شاهانه ای در آمیخته بود.
مجلسی که به استقبال دو جوان عروس و داماد رفتیم که از سفر عتبات بر می گشتند و رشته زندگی خود را با عهد بستن و تمسک جستن به سرور جوانان بهشت گره زده بودند.
هرکس که سلیمان داماد را می دید به یمن تبرک سفر کربلا در آغوش می کشید و تبریک ازدواج با مسمایش را نثارش می کرد.
جشن ساده و بی آلایشی ، که خاطرات شیرین سفرش هیچ گاه از یاد نخواهد رفت.
هرچند جشن عروسی به طرق مختلف یکی دو شب باشد اما این گونه عروسی گرفتن و رفتن به یک سفر ماندنی یک جشن حداقل یک هفته ای است که دوامش هم بیشتر است.
و جالب تر این که در این جشن همه ی اقشار میهمانان در شخصیت های اجتماعی مختلف نیز حضور می یابند و وجه اجتماعی مجلس نیز با ارج و قرب بیشتری نمود می کند.
هرچند این نمونه ای از راه کارهای مختلفی است که می شود جشن دامادی را براساس درست و اصول اسلامی برپا نمود و در ترویج این فرهنگ تلاش کرد.

به یقین پیوندی که متبرک به عطر بارگاه علوی باشد ناگسستنی خواهد بود.
آن چه را که هم خدا خشنود و هم بندگان مخلصش شاد.

اگر دسته چکتان گم و یا سرقت شد، این کارها را انجام دهید

اگر دسته چکتان گم و یا سرقت شد، این کارها را انجام دهید

پاراف اگر دسته چکتان گم و یا سرقت شد، این کارها را انجام دهید : ممکن است این اتفاق برای هر کس روی دهد که دسته چک یا یک برگ چک خود را گم کند یا به هر طریقی، اعم از سرقت یا کلاهبرداری، برگه چک را از او بگیرند. شاید اولین سوالی که برای آن فرد پیش بیاید، این باشد که مگر یک برگه چک، دارای ارزش مالی است که قابل سرقت کردن باشد؟

در جواب باید گفت که چک ربوده شده، اگر نوشته و امضا شده باشد، در حکم اسکناس است و به میزان مبلغی که در آن نوشته شده، دارای ارزش مالی است و در صورتی هم که آن چک نوشته نشده باشد، علاوه بر قیمت برگه چک، چون با نوشتن و تکمیل کردن آن می‌تواند ارزش مالی پیدا کند، دارای ارزش مالی است.

با توجه به اهمیت این موضوع، در صورت گم شدن یا سرقت چک، چه باید کرد؟

در این گونه موارد، ماده ۱۴ قانون صدور چک، راه‌حل قانونی را پیش پای صاحب چک گذاشته است. در ذیل این ماده آمده است که صادر کننده چک یا ذی‌نفع یا قائم‌مقام قانونی آنها، با تصریح به این‌که چک مفقود یا سرقت یا جعل یا از طریق کلاهبرداری یا خیانت در امانت یا جرایم دیگری، تحصیل شده است، می‌تواند کتباً، دستور عدم پرداخت وجه چک را به بانک بدهد.

نخستین اقدام، اعلام مفقود شدن چک به بانک مربوطه ( بانک صادر کننده چک مفقود شده ) است.

مطابق ماده ۱۴، پس از ارائه دستور کتبی مبنی بر عدم پرداخت وجه چک مورد نظر به بانک، بانک هویت دستور دهنده را احراز می‌کند و از پرداخت وجه آن خودداری و چک را به مدت یک هفته مسدود می کند. در صورت ارائه چک به بانک، گواهی عدم پرداخت، با ذکر علت که اعلام مفقودی چک است، صادر و به آورنده چک تسلیم می‌شود

صاحبانی که به نوعی نسبت به این چک حق دارند، مثل صادرکننده چک یا کسی که چک در وجه او نوشته شده است یا کسانی که به نوعی چک را ظهرنویسی کرده‌اند (یعنی پشت چک را امضا کرده‌اند)، می‌توانند تقاضای دستور عدم پرداخت وجه چک را به بانک بدهند.همان طور که اشاره شد، در این مواقع، بانک پس از احراز هویت دستور دهنده، از پرداخت وجه چک به دارنده آن که ممکن است در آینده به بانک مراجعه کند، خودداری خواهد کرد.

اما مسئولیت دستور دهنده، تنها در مراجعه به بانک و تسلیم درخواست کتبی عدم پرداخت وجه چک خلاصه نمی شود. صادرکننده چک یا فرد ذی‌حق در آن، باید بعد از اعلام موضوع به بانک، ظرف مدت یک هفته، شکایت خود را در مراجع قضایی تنظیم و گواهی آن را به بانک تسلیم کند. در غیر این صورت، پس از پایان یک هفته، بانک از محل موجودی حساب، به تقاضای هر فردی که چک را ارائه کند، پاسخ مثبت خواهد داد.

 

https://telegram.me/davarzannews

 

قبل از اینکه ضامن دیگران شوید این را بخوانید

پاراف کارمندان دولت قبل از اینکه ضامن دیگران شوند این مقاله را بخوانند : «۲۴ سال سابقه کار دارم، تصور اینکه آبرو و حیثیت‌ام به باد برود و کارم را از دست بدهم یا حتی تصور زندانی شدن بیشترعذابم می‌دهد.» این حرف‌های نازنین است، معاون یک دبیرستان دولتی.او هیچ وقت فکر نمی‌کرد، ضمانت برادرش برای گرفتن وام ۲۰۰میلیونی او را به حال و روز امروزش بیندازد.دو ماه است حکم جلبش صادر شده و اوهر روز با ترس در محل کارش حاضر می‌شود.

شاید برای شما هم که در استخدام دولت هستید، دسته چک دارید یا کاسب هستید پیش آمده باشد که دوستی، آشنایی، فامیلی از شما درخواست کند برای گرفتن وام ضمانت‌اش کنید. وام ازدواج، وام اشتغال یا هر وام دیگری. به این معنا که شما بر اساس یک برگه کسراز حقوق یا دادن چک یا هر دو متعهد شوید که در صورت عدم پرداخت اقساط از سوی وام گیرنده مسئولید. آیا می‌دانید این مسئولیت کاملاً حقوقی است و یک مسئولیت صرفاً اخلاقی نیست؟

برخی می‌گویند کار خیر است و تعلل در آن جایز نیست یا جای دوری نمی‌رود و ضمانت است و از این حرف‌ها. اما بد نیست بدانید همین کار خیر ممکن است برایتان مشکلات قضایی و حقوقی باورنکردنی ایجاد کند، مشکلاتی که حتی تصورش برایتان ممکن نیست؛ پس بهتر است قبل از هر ضمانتی همه ابعاد حقوقی و قضایی آن را بشناسید.

طبق آماری که خبرگزاری مهر چندی پیش منتشر کرده ۱۲هزار زندانی جرایم غیرعمد در زندان‌های سراسر کشور وجود دارد که خیلی از آنها زندانیان مسائل اقتصادی و چک هستند. اما بهتر است درباره زنان زندانی جرایم غیر نقد بدانید. ۲۲۶نفر از این تعداد یعنی ۴ درصد را زنان تشکیل می‌دهد. جرایمی که مطابق آمار ستاد دیه کشور بیشتر به خاطر صدورچک و در بسیاری موارد به دلیل ضمانت دوستان و اقوام اتفاق افتاده. بیشتر این زنان به دلیل ناآگاهی از قوانین، ضمانت پدر، همسرو برادرشان راهی زندان شده‌اند.

داستان یک ضمانت، تازه آن هم از نوع برادری و خواهری!

برادرم ۲۰۰ میلیون وام گرفت. جواز کار داشت و می‌خواست شغل جدیدی شروع کند واز من خواست ضامنش شوم. پذیرفتم، گفتم تنها کاری است که از دستم بر می‌آید. اوایل اقساط را مرتب پرداخت می‌کرد اما بعدها فهمیدم ورشکسته شده.

چندماه بعد از این ماجرا بانک یا زنگ می‌زد یا مدام اخطاریه می‌فرستاد.۷ – ۸ ماهی وضعیت به همین روال بود و حتی جریمه عدم پرداخت به اصل پول و سودش اضافه شد تا اینکه ۲ ماه پیش حکم جلب من و برادرم صادر شد. برادرم قبل از عید مدتی بازداشت شد و الان فقط یک ماه مهلت داریم تا وام را تسویه کنیم. حقوق من ۲ میلیون است و مبلغ بازپرداخت وام ماهانه۷ میلیون تومان و بانک نمی‌پذیرد که فقط حقوقم را بدهم ومی گویند باید دست کم ۱۰۰ میلیون تومان از مبلغ را هم بپردازیم.

هر بار زنگ را که می‌زنند پیش خودم می‌گویم حتماً آمد‌ه‌اند تا بازداشتم کنند؛ حتی فکرش را نمی‌کردم ضمانت چنین تبعاتی داشته باشد، آن هم ضمانت برادرم! راستش را بخواهید کمی می‌ترسیدم ولی اگر خواب این روزها را می‌دیدم حتماً این کار را نمی‌کردم. اعتراف می‌کنم اشتباه بزرگی کرده‌ام. بارها با خودم آن روزها را مرور می‌کنم دیگر به هیچ عنوان حاضر نیستم ضامن کسی بشوم حتی برای پدرم. یعنی حاضرم پول نقد قرض بدهم اما ضمانت هرگز.

او نگران اعتبار شغلی‌اش است.اگر با ۲۴ سال سابقه برای چند روز بازداشت شود مدیرش نمی‌تواندغیبتش را نادیده بگیرد ضمن اینکه خیلی سریع حراست اداره از بازداشت مطلع و جلوی حقوق را می‌گیرد و لغو و تعلیق از کار می‌شود.

جنبه حقوقی و کیفری ضمانت

ضمانت یا صدور چک بلامحل در کشور ما جنبه کیفری دارد و این هم اتفاقاً ویژه کشور ماست و با اینکه به اصطلاح جرم مصنوعی است اما جنبه کیفری دارد یعنی کسانی که به خاطر ضمانت با اعمال ماده ۲ محکوم می‌شوند چه رسید داده باشند و چه چک وسفته، محکوم علیه می‌تواند درخواست بازداشت و زندانی شدن‌شان را بدهد. این همان ماده ۲ معروفی است که زندانی‌ها درباره‌اش می‌گویند تا پول ندهی نروی و از نظر حقوقی و قضایی بسیار جدی است.

بسیاری از زنان به دلیل ضمانت همسران‌شان با همین ماده قانونی راهی زندان شده‌اند و با اینکه در عناصر جرم باید ۳ عنصر قانونی، مادی و معنوی برای محرز شدن وجود داشته باشد، با این همه کسی که ضمانت کرده با اینکه در جنبه معنوی انگیزه‌اش محقق نشده مجرم تشخیص داده و روانه زندان می‌شود.

محدودیت برای ضمانت کنندگان

این اتفاق و اتفاق‌های مشابه آن دست‌کم در آموزش و پرورش، مدیران این وزارتخانه را بر آن داشته تا محدودیت‌های بیشتری برای ضمانت‌کنندگان در نظر بگیرند.

چند سال پیش می‌توانستیم ضامن هر کسی بشویم اما الان فقط می‌توانیم ضامن بستگان همنام‌مان شویم در غیر این صورت گواهی کسر از حقوق صادر نمی‌شود. درباره مبلغ وام هم سخت‌گیری‌ها بیشترشده، یعنی اگرمبلغ وام اندک باشد مثلاً دو تا ۵ میلیون گواهی راحت‌ترصادر می‌شود اما مبالغ بالاتر مدیران هشدار می‌دهند. همین اواخر یکی از همکارها قصد داشت وام ۵۰ میلیونی را ضمانت کند اما برایش گواهی کسر از حقوق صادر نشد.

«سیما» هم به خاطر ضمانت ۵ میلیونی وام یکی از بستگان ماهانه ۲۵۰ هزار تومان از حقوقش کسر می‌شود: «شاید به نظر خیلی‌ها مبلغ وام زیاد نباشد اما برای من واقعاً سخت است و چند سال مجبورم این مبلغ را بپردازم.هر چند خیلی از همکارها که ضمانت‌های بالا کرده‌اند می‌گویند خوش به حالت بالاخره راه حل داری.»

از این بعد اگر خواستید ضامن کسی شوید یا دسته چک به کسی بدهید حتماً چند لحظه‌ای بجز پیامدهای خیرخواهانه‌اش به تبعات حقوقی و قضایی‌اش هم بیندیشید به قول معروف کاری نکنید که‌ آش نخورده و دهان سوخته شوید.

طبق آمارها، ۹۰ درصد زندانیان زن جرایم غیرعمدهیچ سابقه کیفری ندارند و بیشترشان برای نخستین بار روانه زندان شده‌اند. استان‌های فارس، گیلان، مازندران، تهران، اصفهان نیز بیشترین تعداد زندانیان زن جرایم غیرعمد را دارند.شاید به همین خاطر است که اخیراً و طبق تفاهمنامه‌ای که بین ستاد دیه و معاونت زنان ریاست جمهوری منعقد شده است، فراخوان حمایت از آزادی ۲۲۰محکوم زن غیرعمد تشکیل شده وهنرمندان و مسئولان هم برای آزادی آنها تلاش می‌کنند.ایران.


Fatal error: Call to undefined function getPostViews() in /home/davarzan/public_html/wp-content/themes/SilverOrchid/archive.php on line 41