Category: مفید و خواندنی

جاذبه‌های گردشگری خطه شریعتی را دریابیم

مراسم بزرگداشت چهل و یکمین سال درگذشت دکتر شریعتی، امروز در روستای «مزینان» شهرستان داورزن خراسان رضوی برگزار می‌شود

جاذبه‌های گردشگری خطه شریعتی را دریابیم

امروز سه‌شنبه (۲۹خردادماه)، مراسم بزرگداشت چهل و یکمین سال درگذشت دکتر علی شریعتی، روشنفکر و جامعه‌شناس برجسته کشور با حضور استادان، متفکران، شریعتی دوستان و مسئولان شهری و کشوری در روستای «مزینان» شهرستان داورزن خراسان رضوی برگزار می‌شود که امید می‌رود برگزاری این مراسم زمینه لازم برای شناساندن بیشتر ظرفیت‌های گردشگری زادگاه دکتر شریعتی را به ایران و جهانیان فراهم کند.

در غربی‌ترین مرزهای خراسان رضوی در شهرستان داورزن روستایی پرآوازه برای بسیاری از ایرانیان بویژه جوانان اهل مطالعه و جست‌و‌جوگر دهه‌های اخیر به چشم می‌خورد که «مزینان» نام دارد. این روستای کویری که درخطه سربداران  قرار دارد، آثار تاریخی و باستانی و جاذبه‌های گردشگری آن ثبت ملی شده است. مزینان، خاستگاه استاد «محمد تقی شریعتی» و فرزندش دکتر «علی شریعتی» است.

دوستان دکترعلی شریعتی، بعد از ۴۱ سال از پایان زندگی ۴۳ساله این اندیشمند روشنفکر، سالگرد درگذشتش را در زادگاهش گرامی می‌دارند.
زادگاه دکتر علی شریعتی، خانه‌ای در روستای «کاهک»، نرسیده به دهستان مزینان است که از آثار دوره پهلوی اول به حساب می‌آید و به صورت ساده خشت چینی شده است. اتاق نشیمن خانه که احتمالاً اتاق پذیرایی بوده، پلانی مستطیل شکل دارد و سقف آن طاقی گهواره‌‌ای است و سه دری آن رو به حیاط باز می‌شود. این خانه بعدها به دایی دکتر علی شریعتی انتقال پیدا کرد و متأسفانه در حال حاضر به شکل متروکه و ویران باقی مانده است. این بنا در سال ۱۳۸۲ به ثبت ملی رسید. گفتنی است، دیگر املاک دکتر شریعتی در این روستا، وقف تحصیل فرزندان مستعد منطقه شده است.
معرفی دکتر شریعتی به گردشگران
جذابیت نام مشاهیر برجسته می‌تواند فرصت‌های زیادی نظیر تمایل گردشگران داخلی وخارجی برای بازدید از محل زادگاه افراد بزرگ و مشهور و در نتیجه درآمدزایی و اشتغال آفرینی برای مردم محلی در حوزه صنعت گردشگری را به همراه داشته باشد. این امر زمانی برای مردم روستاهای کویری مزینان و کاهک میسر می‌شود که نام خود را در کنار نام پرآوازه دکتر شریعتی قرار دهند و با برگزاری مراسم و همایش‌ها در جهت بزرگداشت و معرفی بیشتر این متفکر به نسل‌های جدید زمینه را برای رشد و رونق گردشگری خود فراهم کنند.
‌امروز سهم روستای مزینان از جذب گردشگر، حضور نه چندان پر رنگ استادان و متفکران شریعتی دوست، به همراه شاگردان و مریدانشان به زادگاه این اندیشمند است تا شبی را در کویر شریعتی بگذرانند و کویریات بخوانند و کمی از دید او به آسمان پر ستاره‌اش خیره شوند.
ضرورت سرمایه‌گذاری گردشگری در مزینان
دکتر «ابوالفضل حسینی» عضو هیأت علمی دانشگاه حکیم سبزواری و یکی از شریعتی‌شناسان عصرحاضر، درخصوص این کم توجهی، گفت: شهرستان جدید التأسیس داورزن هنوز هم نیاز به شناساندن توانمندی‌ها، امکان سرمایه‌گذاری و توسعه گردشگری به‌عنوان زمینه‌ای مناسب دارد. شریعتی، کاهک و مزینان هم بخشی از این جاذبه‌ها هستند.
وی حضور خانواده فرهیخته دکتر شریعتی در زادگاه پدرشان را در توسعه گردشگری این منطقه مؤثر دانست و افزود: حضور خانم دکتر پوران شریعت رضوی (همسر دکتر)، دختران ایشان (سوسن و سارا شریعتی) و پسرشان (احسان شریعتی) در سبزوار، مزینان و کاهک رابطه معنوی آنان را با خاستگاه‌شان بر قرار کرده و تلاش ما این است تا با برقراری این ارتباط‌ها، از اندیشه و صمیمیت این خانواده، خود و دوستداران شریعتی بهره‌مند شویم.
حسینی که هر سال یکی از دست‌اندرکاران برگزاری مراسم بزرگداشت دکتر شریعتی است، افزود: در تمام سال‌های پس از درگذشت این اندیشمند بزرگ تاکنون، تقریباً همه ساله مراسم تجلیل و تحلیل شخصیت آن بزرگوار در مزینان برگزار شده است. نخستین مراسم ترحیم دکتر(۱۳۵۶)، در مسجد ملا هاشم مشهد برگزار شد که بخشی از برنامه‌ریزی، تدارکات و سازماندهی حضور دانشجویی آن مجلس در خانه دانشجویی اینجانب انجام شد. آن روز، فضای نظامی- امنیتی مشهد به قدری سنگین بود که بهت آور می‌نمود. در آن جلسه استاد محمدتقی شریعتی در حالی که زیر بغلش را گرفته بودند، حضور یافت و سخنرانی کرد. از آن زمان تاکنون در مراسم تجلیل و تحلیلِ نقش و اندیشه‌های شریعتی در تهران، مشهد، سبزوار، بجنورد، اسفراین و مزینان شرکت داشته‌ام.
وی ادامه داد: بسته به شرایطِ فضای عمومی کشور، این قبض و بسط‌ها بر کیفیت مراسم هم تأثیر نسبی داشته است. هیچ گاه بنا براین نبوده که این مراسم دولتی یا حکومتی باشد، البته بنا هم نبوده که ضد آن باشد. بهتر است بگوییم مردمی بوده است، اما گاه، دولتمردانی که علاقه‌مند به شریعتی بوده‌اند یا به نواندیشی دینی گرایش داشته‌اند، با علاقه شخصی در این مراسم شرکت کرده‌اند.
شناسایی جاذبه‌های مزینان
با وجود این حُسن شُهرت برای مزینان و ظرفیت‌های فراوان و کشف نشده‌اش در زمینه گردشگری، افسوس که این روستا تاکنون در زمینه صنعت گردشگری با کم توجهی رو به رو شده است. در نتیجه امروز باید شاهد آن باشیم که منطقه پر رمز وراز و کویری مزینان، زادگاه متفکر بزرگ کشورمان مانند گنجینه بکری در شمال شرق کشور به حال خود رها شده تا از پس ماه‌ها و سال‌ها غفلت و بی‌مهری مسئولان وحتی نهادهای مردمی، بالاخره روزی چنانکه باید و شاید شناخته شود و به کانونی قدرتمند برای جذب گردشگر در شمال شرق کشور تبدیل شود.

ارزش‌گذاری به جاذبه‌های مزینان

ذکر این نکته ضروری است که هرچند برخی ازمسئولان محلی و استانی در امر توجه به جاذبه‌های فراوان گردشگری خطه سربداران از جمله روستای تاریخی – فرهنگی مزینان کوتاهی کرده‌اند، اما یک نکته را نباید فراموش کرد که متأسفانه خود مردم و رسانه‌های محلی نیز تاکنون چنان که باید و شاید برای امکانات و توانمندی‌های محلی خود ارزش‌گذاری نکرده و تقریباً با بی‌تفاوتی نسبت به آنها رفتار کرده‌اند.

ایران آنلاین

طبق قانون جلسات شورای شهر باید علنی و با حضور خبرنگاران باشد

لزوم تقویت رکن چهارم دموکراسی؛

حضور خبرنگاران در جلسات شورای شهر، یک فرصت است

موضوع دیگر در این زمینه، فراهم کردن شرایط نقد شورای شهر توسط مردم و خبرنگاران است که اعضای شورا وظیفه دارند انتقادها را بشنوند و به آن ها عمل کنند؛ در واقع « باید شرایطی فراهم بشود که مردم و خبرنگاران جرات نقد کردن شورا را داشته باشند ».

داورزن نیوز؛جلسات شورای شهر حتما باید با حضور خبرنگاران برگزار شود چون طبق ماده ۱۵ قانون شوراها، مصوب سال ۸۲ برای غیرعلنی بودن جلسات ، دو سوم اعضای حاضر در جلسه باید رای بدهند.

 جلسات شورای شهر حتما باید با حضور خبرنگاران برگزار شود چون طبق ماده ۱۵ قانون شوراها ، مصوب سال ۸۲ برای غیرعلنی بودن جلسات، دو سوم اعضای حاضر در جلسه باید رای بدهند.

لازمه ی علنی بودن جلسات شورا، حضور خبرنگاران و رسانه ها در جلسات شورا است. اگر خبرنگاران از حضور در جلسه شورای شهر محروم شوند اصل علنی بودن جلسه زیرسوال می رود.

حضور خبرنگاران و شهروندان در جلسات شورا، نه تنها تهدید نیست بلکه فرصتی برای شورا است چرا که با حضور افکار عمومی در جلسات شورای شهر ، باعث می شود تا اعضای شورا با دقت بیشتری تصمیم بگیرند و همه تصمیمات و مصوبات شورا به صورت شفاف منعکس می گردد.

طبق قانون ، جلسات شورای شهر علنی است مگر اینکه غیر علنی بودن یک جلسه به تصویب دو سوم اعضا برسد و از قبل اعلام شود؛ همچنین در آیین نامه شوراها آمده ، مردم می توانند در جلسات شورای شهر حضور یابند.

شوراها نهادهایی هستند که مردمی بوده و خود مردم در انتخابات، اعضای شورا را انتخاب کرده اند بنابراین حق دارند عملکرد شورا را نقد کنند.موضوع دیگر در این زمینه ، فراهم کردن شرایط نقد شورای شهر توسط مردم و خبرنگاران است که اعضای شورا وظیفه دارند انتقادها را بشنوند و به آن ها عمل کنند؛ در واقع باید شرایطی فراهم بشود که مردم و خبرنگاران جرات نقد کردن شورا را داشته باشند.

وظیفه رسانه ها، آگاهی بخشی به مردم است

ماده ۱۵ قانون شوراها می گوید که جلسات شوراها علنی و با حضور دو سوم اعضاء اصلی رسمیت‌ می‌یابد و تصمیمات با اکثریت مطلق آرای حاضرین معتبر است و تشکیل جلسات‌غیرعلنی منوط به تصویب دو سوم اعضاء حاضر در جلسه می‌باشد.

موضوع انتخاب شهردار جدید و مصوباتی که به شورای شهر ارتباط دارد نمی تواند غیرعلنی و بدون حضور خبرنگاران برگزار شود. رسانه ها و مطبوعات رکن چهارم دموکراسی هستند. خبرنگاران و رسانه ها حق دارند نظرات، انتقادات، پیشنهادها و توضیحات مردم را درج و به اطلاع عموم برسانند.

کسب و انتشار اخباری که به منظور افزایش آگاهی عمومی باشد حق قانونی خبرنگاران و رسانه ها است.

 

🔆شبی در باغستان کویر

✍️یادداشتی از حسن دست مراد

دیشب به اتفاق پسر عمه ام محمود ،در هوای سرد و خشک کویر مزینان برای چیدن چند فریم عکس از ستارگان به حاشیه کویر رفتیم ،کوچه باغ سوت و کور صحرای سفلی مزینان که به جز دیوار هایی که از تنهایی و غم فراق سر بر شانه های هم گذاشته بودند و قصه ی پر غصه ی کویر دردمند را برایم رمز گشایی می کردند چیر دیگری نیافتم .
لوازم عکاسی را از ماشین پایین گذاشتیم و دوربینم را ،او که _یار غار و همدم تنهایی و غربت من است _روی زمین ،به سوی مصابیح آسمان کاشتم . با اینکه از دیدن ستارگان زیبای کویر و آسمانش که به تعبیر علی خودمان ، به قول مردم ده ،شاهراه علی، بوده ، و اهل نجوم آن را کهکشان راه شیری نام نهادند و چه اسم زشت و بی مسمایی ! راهی که ،مسیر عبور کاه کشانان بوده ! و اما آن روستایی ساده دل ؛ چه زیبا می گفت : شاه راه علی ! مسیری که، علی (ع) به خانه ی خدا می رفته است ،راهی که او از گزند شیطان صفت ها در امان بوده است …بگذریم صحبت از شب کویر بود و ستارگانش ،همان جایی که به قول شریعتی بزرگ ،درخت خیال خوب رشد می کند و ثمره می دهد و به گل می نشیند .دیشب من و خیال ،همسفر ،شدیم و به سمت ناکجاآباد حرکت کردیم ، در اولین منزلگاه «کالعرجون القدیم »،توقف کردیم و از تاکستان ستارگان چند خوشه ای چیدیم ،در رویاهای شیرین شبانه کویر به سر می بردم که خبر گرک های گرسنه کویر ،که چندی پیش به آبادی نردیک شده بودند و گوسفندانی را که در این خشکسالی پوست بر استخوانشان جسبیده بود را به کام مرگ فرستاده بودند ،رشته خیالم را مانند پخش پیام های بازرگانی تلویزیون وسط فوتبال جام جهانی،از هم گسست .
تر سی همرا با وحشت تمام وجودمان را فرا گرفت ، به سرعت چند فریم عکس از مروارید های آسمان کویر را ثبت کردیم و با تاسی از جملات دکتر شریعتی با خود گفتم :من از مرگ نمی هراسم ،ترس من از مرگ ،نفله شدن است، نه به دست دشمن ، آن هم به نیش گرگ های گرسنه ای که ،نماد حرص و آز هستند و چه بسا اگر شیری مرا می درید مرگ را با آغوش باز می پذیرفتم…
نا گفته نماند ،اینجا خودمانیم از ترس به سوی ده حرکت کردیم ،پشت سرمان را هم نگاه نکردیم ،به یاد این ضرب المثل زیبا افتادم که “هر که طاووس خواهد جور هندوستان کشد” ، ار حق نگذریم ،عکس های دیشب عکس های خوبی بود و برایم بسی ارزشمند ؛ ،هرچند خطراتی و سختی هایی هم، داشت .یا حق./

@davarzannews

ضریب نفوذ بیمه در بین جامعه کم است

 گفتگو ویژه با مسئول بیمه پاسارگاد سبزوار در باره صنعت بیمه

رئیس بیمه پاسارگاد سبزوار:

رفاه و آرامش ، امنیت ، بهبود وضیعت معیشتی ، پیشرفت و ترقی ، سلامتی و همچنین داشتن روزهای بدون حادثه برای مردم بخشی از آرزوهای بیمه گر است

مسئول بیمه پاسارگاد سبزوار با اشاره به  اهمیت و جایگاه صنعت بیمه اظهار داشت: ما در صنعتی مشغول بکار هستیم که همواره بهترین ها را برای مردم می خواهیم: رفاه و آرامش ، امنیت ، بهبود وضیعت معیشتی ، پیشرفت و ترقی ، سلامتی و همچنین داشتن روزهای بدون حادثه برای مردم بخشی از آرزوهای ما می باشد.

محمدخسروجردی افزود:با وجود مزایای صنعت بیمه ، ضریب نفوذ بیمه در بین جامعه کم است و این کار ما را در این صنعت دو چندان می کند تا با سعی و تلاش زیاد این کمبود را برطرف کنیم و در این میان حمایت مسئولین محترم را نیز نه تنها از بیمه پاسارگاد بلکه از صنعت بیمه خواستاریم تا فرهنگ بیمه بیش از پیش در بین مردم نهادینه شود.

خسروجردی در ادامه به معرفی شرکت بیمه پاسارگاد و جایگاه این شرکت را در صنعت بیمه پرداخت و افزود: شرکت بیمه پاسارگاد در سال ۱۳۸۵ فعالیت خود را شروع کرد وهم اکنون در بین ۲۷ شرکت بیمه (بیمه ایران تنها بیمه دولتی و الباقی خصوصی) از نظر تولید حق بیمه جایگاه ششم را در صنعت بیمه دارد(با توجه به آمار بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران) و این باعث افتخار است که در یک دهه تلاش در جایگاه مناسبی قرار گرفته ایم و خدا را از این بابت شکر گذاریم که لطف خود را شامل حال ما کرده و از مردم و بیمه گذاران شرکت نیز که به ما اعتماد و اطمینان کرده اند و شعار “آرامش شما ، هدف ما” را باور کرده اند قدر دانی می کنیم و این رسالت ما را در شرکت سخت تر میکند و امیداواریم با تلاش و همت بیشتر و خدمات رسانی بهتر ، پاسخ شایسته ای به اعتماد مردم بدهیم.

وی گفت:بیمه پاسارگاد در سبزوار بعنوان سومین شرکت بیمه ای شعبه خود را درسال ۱۳۸۹ افتتاح و هم اکنون با یک مجموعه ۲۰۰ نفری در حال ارائه خدمت بوده و باعث افتخار است به عنوان اولین شرکت بیمه ، نماینده ای را در شهرستان داورزن مستقر کرده  تا به مردم خونگرم و زحمتکش این منطقه ارائه خدمت نماید.

کارشناس بیمه در ادامه با بیان مطالبی پیرامون  خدمات بیمه ای ، خسارت و دغدغه های شرکت های بیمه و مبحث کارآفرینی در شرکت های بیمه ابراز داشت:

همه ما می دانیم که حادثه خبر نمی کند و همچنین علاج واقعه را قبل از وقوع باید کرد. ما در شرکت های بیمه کار و خدمت به هم نوع را نوعی عبادت می دانیم. مردم می توانند با پرداخت حق بیمه کم و جزئی اموال خود را در مقابل بسیاری از خطرات بیمه نمایند و اطمینان خاطری از این بابت داشته باشند. بطور مثال برای یک منزل مسکونی با میزان ۳۰ الی ۴۰ میلیون تومان اثاثه و ۶۰ الی ۷۰ میلیون تومان ارزش بنا با پرداخت مبلغ تقریبی ۰۰۰/۸۰ تومان در سال پوشش های آتش سوزی ، انفجار ، صاعقه ، سیل ، طوفان ، تگرگ و زلزله را می توان خریداری نمود که این مبلغ سالانه ، در سبد هزینه های خانوار مبلغ ناچیز و جزئی می باشد ولی با همه این موارد بسیاری از منازل در حال حاضر فاقد بیمه می باشند. همچنین بیمه نامه های زندگی که یکی از نیازهای امروز هر فرد در جامعه می باشد نیز بایستی بیشتر مد نظر قرار گیرد که البته بیمه پاسارگاد در این خصوص اقدامات موثری انجام داده و با ارائه بیمه نامه عمر و تامین آتیه سهم مناسبی از بازار بیمه ای کشور را در اختیار گرفته است و در این راستا خدمات ارزنده ای به مردم ارائه می نماید.

وی ادامه داد: اگر مردم بیمه داشته باشند، اطمینان خاطر از سرمایه ای که سال ها برای بدست آوردن آن زحمت کشیده اند خواهند داشت. داشتن بیمه نامه برای افراد باعث تقویت کانون خانواده و عدم فروپاشی آن در زمان بروز حوادث و خسارت های احتمالی (زندانی شدن سرپرست خانواده بدلیل عدم توانائی در پرداخت دیه) و همچنین کمتر شدن فقر و آسیب های اجتماعی (دریافت سرمایه بیمه عمر توسط خانواده ای که سرپرست خود را از دست داده است) خواهد شد.

بنابراین داشتن بیمه نامه نه تنها هزینه ای برای دولت ها نخواهد داشت ، بلکه در زمان وقوع حوادث و بلایای طبیعی می تواند بعنوان یاور و همراه در کنار دولت مردان به مردم کمک نماید و باری از دوش دولت و مردم بردارد و در این میان همه منتفع خواهند شد.

بطور مثال طوفان و صاعقه دو سال گذشته و همچنین سیل چند سال قبل در داورزن خسارت های زیادی به بار آورد که اگر مردم بیمه نامه می داشتند می توانستند خسارت خود را بطور کامل از شرکت های بیمه دریافت نمایند حال آنکه عده کمی از مردم بیمه نامه داشتند و از مزایای آن استفاده نمودند. بنابراین یکی از نیازهای زندگی امروز مردم و جامعه بیمه است.

 وی به خسارت و دغدغه شرکت های بیمه اشاره کرد و گفتدر قانون جدید بیمه نامه شخص ثالث قانونگذار از زیاندیده حمایت کامل نموده است و در حوادث رانندگی ، خسارت زیاندیده در هر صورت بایستی از محل بیمه نامه شخص ثالث توسط شرکت های بیمه و یا از محل صندوق تامین خسارت های بدنی که در قانون پیش بینی شده است پرداخت شود.

ما قبلا در بعضی از موارد شاهد بودیم که بعضی افراد برای اینکه زیاندیده به حق و حقوق خود برسد در زمانی که وسیله نقلیه مقصر حادثه فاقد بیمه نامه بود ، وسیله نقلیه فاقد بیمه نامه با وسیله ای که دارای بیمه نامه بود جابجا می شد یا راننده ای که فاقد گواهینامه بود با راننده دیگری جابجا می شد و از این بابت خسارت های زیاد و به ناحقی به شرکت های بیمه تحمیل می شد. عزیزان ، اگر میخواهیم فرهنگ بیمه در بین مردم نهادینه شود نیازی نیست به خاطر دلسوزی برای زیاندیدگان از قانون شکنان حمایت کنیم. بگذاریم قانون با افراد خاطی برخود کند و اطمینان داشته باشید خسارت زیاندیدگان نیز در چهارچوب قانون و بطور کامل توسط صنعت بیمه پرداخت خواهد شد بنابراین از همه عزیزان و مسئولان محترم تقاضا دارم در این خصوص یار و همراه ما باشند تا از بروز چنین مسائلی جلوگیری بعمل آید.

وی افزود:بحث بعدی در مورد خسارت ها ، خسارت های تقلبی است که متاسفانه در حال افزایش می باشد. طبق آمار ارائه شده ، پزشکی قانونی استان خراسان رضوی در سال ۹۵ بیش از ۱۰۰۰ مورد خسارت تقلبی و ساختگی جهت دریافت دیه از شرکت های بیمه را شناسایی نموده است ( شکستن دست ، شکستن بینی و …) بنابراین از عزیزان و مسئولین محترم نیروی انتظامی و پلیس راهور تقاضا داریم در زمان رسیدگی به پرونده ها و تهیه گزارش دقت لازم و کافی را انجام دهند تا از سوء استفاده احتمالی افراد برای دریافت دیه در تصادفات ساختگی جلوگیری شود و این افراد شناسایی و به مقامات قضائی معرفی گردند تا به مجازات اعمالشان برسند.

وی خاطر نشان کرد:دوستان عزیز ما با توجه به بیمه نامه ای که صادر کرده ایم خود را ملزم به انجام تعهدات خود می دانیم و پرداخت خسارت واقعی و دقیق به زیاندیدگان یکی از وظایف ماست بنابراین شما نیز در این راه به ما کمک کنید تا خسارت من غیر حق به کسی پرداخت نشود .

خسروجردی پیرامون کارآفرینی گفت:در حال حاضر در بیمه پاسارگاد سبزوار ۲۰۰ نفر بصورت مستقیم و غیر مستقیم در حال خدمت رسانی به مردم می باشند. با توجه به ضریب نفوذ بیمه که قبلا اشاره شد و همچنین عدم شناخت کافی مردم از انواع مختلف بیمه نامه های موجود ، ما آمادگی خود را اعلام می نماییم که در جهت تحقق شعار امسال که توسط رهبر معظم انقلاب بنام سال اقتصاد مقاومتی ، تولید و اشتغالنام گذاری شد از افراد مستعد و جویای کار دعوت به همکاری کنیم تا بعنوان نماینده و یا نماینده فروش در چهارچوب قراردادهای مورد تایید بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران همکاری نماییم. با اینکار هم سهم کوچکی در ایجاد اشتغال خواهیم داشت و با ایجاد درآمد برای افراد به بالابردن فرهنگ بیمه ای مردم نیز کمک خواهیم نمود. لازمه اینکار تغییر نگرش جوانان به کار و اصلاح فرهنگ پشت میز نشینی است که همت دولت مردان ، مسئولان و خانواده ها را می طلبد تا بتوانیم شغلی در خور شان افراد و با درآمد مناسب ایجاد کنیم.

            در خاتمه ضمن تشکر از مسئولین محترم که این وقت را در اختیار بیمه پاسارگاد قرار دادند و همچنین دقت نظر شما عزیزان ، امیدوارم همه با هم و در کنار هم در جهت اهداف انقلاب گام برداریم و برای رفاه ، آسایش و امنیت مردم تمام سعی و تلاش خود را انجام دهیم که این مردم عزیز به حق شایسته بهترین ها هستند.

                     

بزم شاهانه با طعم کربلا

بزم شاهانه با طعم کربلا

روایتی از یک مراسم عروسی سالم و اسلامی

شاید به جرأت بتوان اظهار کرد که مهم ترین شب یک زوج “عروسی” آنان در تاریخ زندگانی شان باشد.

مراسمی به یاد ماندنی که دغدغه های تلخ و شیرین آن همیشه همراه و یاور فرد خواهد ماند چه در چگونگی شروع زندگی مشترک و یا ادامه آن در طول روزهای زندگی.
اما مهمترین دغدغه برگزاری مراسم عروسی است و به دنبال یک مناسبت خوب که آن روز را به بازار داغ جشن های عروسی تبدیل کند.
درگیر این کار که می شوی باید برای هزار و یک کار ریزودرشت که باید به موقع و درست انجام شود برنامه ریزی کنید تا بتوانید یک جشن ایده آل بگیرید و همه چیز همان طور که دوست دارید، پیش برود.
از اهمیت بالای این شب همان بس که هرکس به دنبال برگزاری جشنی است تا در خاطره ها ماندگار شود.
جدای قرار دادن تاریخ عقد،وقت گرفتن از محضرخانه، اجاره سالن، خرید حلقه، انتخاب آینه و شمعدان، سفارش لباس عروس و کت وشلوار داماد، انتخاب آرایشگاه، گل فروشی و آتلیه عکاسی و ….که باید در لیست کارهایتان قرار دهید چگونگی برگزاری جشن است.
جشنی در خور و شان شخصیت زوجین و خانواده های آنان،آن طور که هم رضای الهی در آن باشد و هم رضایت بندگان خدا در سایه یک نشاط و سرور سالم در پرتو آیین مسلمانی و حفظ دین و شرف انسانی.

تاریخ قضاوت خواهد کرد…., [۱۱.۰۷.۱۷ ۱۲:۴۱]
آن وقت است که دغدغه اصلی شروع می شود و بزرگان خانواده برآنند تا به خوبی و خوشی بتوانند جشنی آبرومند برگزار کنند .
رسم های مفرطی که گاهی باب شدن آن با  لهو و لعب مخلوط شده و با آلودگی های مختلف و سرسام آور موجب استقبال عده ی کمی می شود و چه بسیار میهمانان دیگر فقط بر سر سفره طعام حاضر می شوند و بس.
تعداد اندکی که در داخل مجلس با رقص و آواز میانداری می کنند. عده ای هم اگر از اعصاب قوی برخوردار باشند در کناری نشسته و به ساز و کرنا گوش می دهند یا بی توجهند. و فردای انروز دیگر یادی هم از مجلس شادی دیشب نخواهند کرد.

شب گذشته در جشنی دعوت بودیم که بوی کربلا را به عطر کاخ نجف با طعم جشن شاهانه ای در آمیخته بود.
مجلسی که به استقبال دو جوان عروس و داماد رفتیم که از سفر عتبات بر می گشتند و رشته زندگی خود را با عهد بستن و تمسک جستن به سرور جوانان بهشت گره زده بودند.
هرکس که سلیمان داماد را می دید به یمن تبرک سفر کربلا در آغوش می کشید و تبریک ازدواج با مسمایش را نثارش می کرد.
جشن ساده و بی آلایشی ، که خاطرات شیرین سفرش هیچ گاه از یاد نخواهد رفت.
هرچند جشن عروسی به طرق مختلف یکی دو شب باشد اما این گونه عروسی گرفتن و رفتن به یک سفر ماندنی یک جشن حداقل یک هفته ای است که دوامش هم بیشتر است.
و جالب تر این که در این جشن همه ی اقشار میهمانان در شخصیت های اجتماعی مختلف نیز حضور می یابند و وجه اجتماعی مجلس نیز با ارج و قرب بیشتری نمود می کند.
هرچند این نمونه ای از راه کارهای مختلفی است که می شود جشن دامادی را براساس درست و اصول اسلامی برپا نمود و در ترویج این فرهنگ تلاش کرد.

به یقین پیوندی که متبرک به عطر بارگاه علوی باشد ناگسستنی خواهد بود.
آن چه را که هم خدا خشنود و هم بندگان مخلصش شاد.


Fatal error: Call to undefined function getPostViews() in /home/davarzan/public_html/wp-content/themes/SilverOrchid/archive.php on line 41