Category: ویژه

نبود ثبات قیمت گوشت مرغ؛ چالش صنعت طیور در داورزن/ کاهش ۱۰ درصدی پرورش جوجه گوشتی در داورزن

رئیس اداره دامپزشکی داورزن در گفت‌وگوی تفضیلی با فارس مطرح کرد
نبود ثبات قیمت گوشت مرغ؛ چالش صنعت طیور در داورزن/ کاهش ۱۰ درصدی پرورش جوجه گوشتی در داورزن
رئیس شبکه دامپزشکی داورزن گفت: عدم وجود کشتارگاه، عدم ثبات قیمت گوشت مرغ و نهاده‌های مصرفی از مهم‌ترین چالش‌های پیش روی صنعت پرورش طیور در این شهرستان بوده که برخی از مرغداران را با مشکل مواجه کرده است.

به گزارش خبرگزاری فارس از داورزن، در جهان امروز، همواره امنیت غذایی و بهداشتی جزء شاخص‏‌های مهم توسعه و پیشرفت کشورها است، ازاین‌رو صنعت دام و طیور به‎عنوان یکی از صنایع استراتژیک در کشورهای پیشرفته و توسعه‌یافته مورد توجه قرار می‌گیرد.

صنعت دام و طیور می‎تواند مصداق مهمی از ایجاد تولید، خودکفایی و اشتغال باشد که مستلزم توجه ویژه از سوی مسؤولان به‌این امر مهم است.

داورزن در ورودی غربی خراسان رضوی و برخورداری از یک موقعیت خاص جغرافیایی و هم‌جواری با چند استان و شهرستان توانسته بیش از ۱۰ درصد گوشت سفید خراسان رضوی را تولید کند، همچنین، با کسب رتبه ششم جزء پیشگامان این صنعت محسوب می‎شود، در این راستا گفت‌وگویی با علیرضا داورزنی به‌عنوان یک مسؤول بومی و محلی که آشنایی کاملی با این بخش در داورزن دارد، انجام دادیم تا برخی از پتانسیل‌ها و مشکلات این مجموعه و صنعت دام و طیور را بهتر شناسایی کنیم.

فارس: اشتراک امنیت غذایی دام و انسان چگونه است؟

امروزه دامپزشکی در خط مقدم مبارزه با بیماری‌های واگیر و مشترک بین انسان و دام انجام‌وظیفه می‎کند، بیش از ۸۵۰ بیماری مشترک بین انسان، حیوان و پرندگان وجود دارد، این‌گونه نیست فقط افرادی که با دام و پرندگان سر و کاردارند به‌بیماری‌های مشترک مبتلا شوند، بلکه همه افراد جامعه و حتی افرادی که هیچ ارتباطی با حیوانات ندارند نیز ممکن است در معرض خطر سرایت و ابتلا به‌بیماری‌های مشترک قرار بگیرند.

بیماری‌هایی نظیر تب مالت، تب خونریزی‌دهنده کریمه کنگو، بیماری‌های انگلی، هاری و آنفلوانزای مرغی  از دسته بیماری‌های مشترک هستند که از حیوان به‌انسان سرایت کرده و در صورت عدم‌تشخیص به‌موقع، یا عوارض آن تا آخر عمر در بدن انسان باقی می‌ماند یا مرگ انسان را به همراه دارد، نکته حائز اهمیت در حوزه بیماری‌های مشترک این ‌است که بیماری در دام هیچ‌گونه علامتی نداشته و حیوان ازنظر ظاهر کاملاً سالم است، ولی در صورت انتقال عامل بیماری به‌بدن انسان عوارض بیماری آشکار می‌شود.

فارس: چه راهکارهایی برای مبارزه و پیشگیری از این بیماری‌ها وجود دارد؟

کنترل بیماری‌های اختصاصی و واگیردار جمعیت دام نیز از دیگر اولویت‌های دامپزشکی است و امروزه قسمت مهم و اعظم سفره غذایی انسان را محصولات پروتئینی همچون گوشت، لبنیات و عسل تشکیل می‌دهد که در صورت آلوده بودن دام یا فرآورده‎های آن‌ها محصولات تولیدی از دام‌های بیمار نیز در سبد غذایی انسان قرارگرفته و سلامتی و بهداشت عمومی جامعه را به‌مخاطره می‌اندازد و گاهی اوقات نیز برخی عوامل بیماری‌زای دام مانند تخم‌های انگل باواسطه توسط سبزی‌ها به‌بدن انسان سرایت و سلامتی انسان را تحت‌الشعاع خود قرار می‌دهد.

واکسیناسیون دام‌ها علیه بیماری‌ها، بازدید از واحدهای پرورش دام و طیور، شناسایی و ردیابی بیماری‎های دام، نمونه‌گیری و انجام آزمایش‌های مختلف از دامدارهای سطح شهرستان و ردیابی عوامل بیماری‌زا، قرنطینه، آموزش و اطلاع‌رسانی، نظارت بر کشتار دام در کشتارگاه و نظارت بر مراکز عرضه فرآورده‌های خام برخی از فعالیت‌هایی است که دامپزشکی باید مدنظر قرار دهد.

فارس: با وجود تأمین ۱۰ درصد گوشت سفید خراسان رضوی توسط داورزن، چه مشکلاتی در این زمینه وجود دارد؟

وجود برخی واحدهای بدون پروانه، سنتی بودن بیش از نیمی از واحدهای مرغداری، نزدیک بودن واحدهای مرغداری به‌یکدیگر و حتی مجاورت روستاها، استفاده از سوخت مایع در برخی مرغداری‌ها، عدم استقبال مرغداران به‌بیمه طیور، عدم وجود کشتارگاه، عدم ثبات قیمت گوشت مرغ و نهاده‌های مصرفی از مهم‌ترین چالش‌های پیش روی صنعت پرورش طیور در این شهرستان بوده که برخی از مرغداران را با مشکل مواجهات است.

سال گذشته، ۴ میلیون و ۳۱۱ هزار قطعه جوجه گوشتی در مرغداری‌های این شهرستان پرورش که در مقایسه با سال قبل ۱۰ درصد کاهش‌ یافته است، میزان جوجه‌ریزی در سه‌ ماهه پایانی سال گذشته هم که ۷۷۰ هزار و ۲۰۰ قطعه بود دارای کاهش ۴۰ درصدی است، علاوه بر این، نوسانات قیمت مرغ، جوجه یک‌روزه و خوراک طیور مشکلات زیادی را برای تولیدکنندگان به‌خصوص مرغداران ایجاد کرده است.

فارس: تأثیر آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در داورزن چه اندازه بوده است؟

باید مسؤولان و مرغداران به‌این نکته توجه ویژه داشته باشند که آنفولانزا همواره درکمین ‌است و به‌عنوان یک تهدید نه‌فقط برای کشور بلکه برای کل جهان محسوب می‎شود، متأسفانه این بیماری میلیون‌ها قطعه پرنده را در کشور نابود کرد و منجر به‌وارد آوردن خسارت‎های هنگفت اقتصادی به‌صنعت طیور کشور شد، اما خوشبختانه با تلاش شبانه‌روزی هنوز موردی از این بیماری در این شهرستان گزارش نشده‌ است.

فارس: وضعیت اقتصادی دام و طیور در داورزن را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

این شهرستان در این زمینه از ظرفیت اقتصادی بسیار خوبی برخوردار است و در حال حاضر بیش از ۸۵ هزار رأس‌ گوسفند، ۴ هزار و۵۰۰ رأس گاو، ۲ هزار نفر شتر، ۲ هزار و ۵۰۰ کندوی عسل و ۱۰۰ مرغداری فعال با ظرفیت تولید ۴۰۰ هزار قطعه مرغ گوشتی را دارد که ظرفیت اشتغال بسیار بالایی را در داورزن به‌خود اختصاص داده، اما به‌دلیل قرار گرفتن در مرز استان‌های خراسان شمالی و رضوی و سمنان، ورود و خروج دام‌ها در این محور با تردد زیادی همراه است و نیازمند تلاش و نظارت ویژه‌ای بوده که بیش از ۳۰ هزار خودرو در محل پست قرنطینه دامی کاهک بازدید و بازرسی‌ شده‌اند و تعداد زیادی خودروهای حامل محموله‌های قاچاق و غیرمجاز کشف و ضبط‌ شده، برخی از محموله‌های غیرقابل‌مصرف نیز با دستور مقام قضائی معدوم شده است.

فارس: استقلال شبکه دامپزشکی در داورزن که تازه تأسیس بوده، تا چه اندازه در روند کمک به‌امورات دامی مؤثر بوده است؟

پیگیری و تأمین کامل کلیه واکسن‌های موردنیاز دام و طیور در این شهرستان و جلوگیری از عرضه واکسن‌ها و داروهای دام و طیور به‌صورت غیرمجاز و قاچاق، پیگیری ایجاد یک واحد آزمایشگاه دامپزشکی نمونه‌ای از اقدامات اولیه بوده، اما باید توجه داشت با توجه به‌اینکه بخش عمده اشتغال داورزن بر پایه دا‌مداری، مرغداری و آبزیان استوار است، تلاش بیشتری برای مجوز فعالیت با هدف دسترسی آسان بهره‌برداران در قسمت‌های مختلف صورت بگیرد.

فارس: درزمینه پیشگیری از بیماری‌های دامی چه اقداماتی توسط دامپزشکی انجام‌گرفته است؟

کاهش چشم‌گیر کانون بیماری‌های واگیر دام مانند تب ‌برفکی و طاعون نشخوارکنندگان کوچک، آبله، آنترتوکسمی و آگالاکسی بسیار مشهود بوده و تاکنون بیش از یک‌ میلیون و ۲۰۰ هزار نوبت واکسن در دام‌ها علیه بیماری‌های مختلف و بیش از یک‌ میلیون دام علیه بیماری‌های مشترک بین انسان و حیوان مانند تب مالت و شاربن واکسینه صورت گرفته، همچنین، بیش از ۵۰۰ نوبت رصد واحدهای دامی انجام شد.

انجام تست سل  و نمونه‌گیری بیش از ۶ هزار رأس دام سنگین و بررسی‌های آزمایشگاهی برای ردیابی بیماری‌های تب مالت و سل و همچنین تشخیص یک رأس گاو مبتلا به‌بیماری تب مالت که در نهایت از چرخه مصرف و تولید حذف شد نیز از دیگر اقدامات پیشگیرانه به‌شمار می‌آید.

البته این را نیز باید مدنظر قرارداد که حذف و معدوم‌سازی صدها کیلوگرم انواع گوشت و فرآورده‌های غیرقابل‌ مصرف از چرخه غذایی، یک هزار نوبت بازدید از واحدهای عرضه مواد غذایی، سوپرمارکت‌ها، رستوران‌های بین‌راهی، قصابی‌ها، صدور مجوز حمل بیش از ۲۵ میلیون قطعه جوجه یک‌روزه و نظارت‌های لازم در طول دوره پرورش و در نهایت صدور مجوز حمل ۲۲ میلیون قطعه مرغ گوشتی سالم و بهداشتی به‌کشتارگاه‌های اقصی نقاط کشور، از دیگر خدمات به‌شمار می‌آید.

فارس: باوجود همه خدماتی که انجام‌ شده، چه مشکلات مهمی هنوز گریبان‌گیر حوزه دام و طیور در این شهرستان است؟

تأمین نهاده‌های رایگان مانند سموم و واکسن‌ها در راستای حمایت از تولیدکننده، عدم وجود مرکز جمع‌آوری شیر به‌منظور ساماندهی و نظارت کافی بر شیر تولیدشده در شهرستان و مراکز تبدیلی و فرآورده‌های لبنی، عدم وجود کشتارگاه صنعتی و صنایع تبدیلی مرتبط با طیور و دام، خودروهای حمل گوشت، نبود سردخانه برای نگهداری و توقیف محموله‌هایی که باید تعیین تکلیف شوند، نبود اعتبار لازم برای خرید برخی از واکسن‌های بهادار مانند واکسن تب برفکی و عدم استقرار اداراتی مانند محیط‌زیست، صنعت و معدن و تداخل صنفی و فروش فرآورده‌های گوشتی و لبنیات در سوپرمارکت‌ها ازجمله مشکلات این حوزه است.

=========================

گفت‌و‌گو از: حسین داورزنی

قشر زحمت‌کش خبرنگار نباید در اموراتش معطل بماند/عکس

گزارش داورزن نیوز از مراسم روز تکریم خبرنگار در داورزن

قشر زحمت‌کش خبرنگار نباید در اموراتش معطل بماند

به گزارش  داورزن نیوز، مراسم تکریم و تقدیر از خبرنگاران داورزن و فعالان فضای مجازی با حضور مسئولان برگزارشد

امام جمعه داورزن با بیان اینکه خبر و اطلاع‌رسانی در دنیا از جایگاه ویژه برخوردار است ابراز داشت:امواج موثر و آثار یک خبر می‌تواند بر یک جامعه اثر تخریب یا ساختاری داشته باشد.

حجت الاسلام جواد علی‌زاده افزود:می بینیم که دشمنان برای براندازی نظام از موج‌های خبری بهره می‌برند و اگر بخواهیم اهمیت موضوعی را درک‌کنیم باید ببینیم در نظردشمنان از چه جایگاهی برخوردار است.

وی گفت:زحمات خبرنگاران برکسی پوشیده نیست و نقش آنان به عنوان دیدبان جامعه در حل و انتقال مشکلات مردم به مسئولان قابل تقدیراست.

وی ابرازداشت:همان‌طور که انعکاس خدمات مسئولان موجب تحکیم نظام میشودنقد وانتقاد منصفانه نیز تلنگری برای تلاش بیشتر و رفع کاستی‌ها خواهد بود.

فرماندار داورزن نیز با تکریم مقام خبرنگار اظهارداشت:اهمیت رسانه به استقلال و عدم وابستگی آن است و هیچ رسانه‌ی داخلی نیست که برای بقا و وحدت ملی تلاش نکند.

غلامعلی پیش‌بین افزود:نقد درست رسانه است که می تواند به ترمیم و تعمیم سازمان‌ها کمک‌کند و کمک رسانه ها در شرایط بحرانی کشور موجب تحکیم و انسجام ملی و کشور خواهدشد.

وی با بیان اینکه باید حقوق خبرنگار محفوظ باشد افزود:قشر زحمت‌کش خبرنگار نباید در اموراتش معطل بماند و همه به‌ویژه بیمه‌ها باید کمک‌کنند تا حقوق صنفی خبرنگاران حفظ شود.

فرماندار داورزن ادامه داد:خبرنگاری می‌تواند به رسالت خود خوب عمل کند که وضعیت مالی مناسبی برخوردار باشد وگرنه خبرنگاری که وضع مالی نامناسبی داشته باشد شکننده است و نقد خوبی نخواهدداشت.

فرمانده ناحیه مقاومت سپاه‌داورزن نیز با گرامی‌داشت روز خبرنگار ابرازداشت:قدرت اثرگذاری یک خبرنگار از یک سلاح بالاتر است و اهل قلم قدر و منزلت خود را بدانند.

روح الله پسندیده افزود:دشمن برای پیش بردن اهدافش در عصر حاضر،وارد عرصه مجازی و نرم افزاری شده و فعالیت‌هایش بر همه مشهود است.

وی با اشاره به فشارهاو هجمه‌ها بر فضای رسانه بیان داشت:فضای رسانه فضای درگیرکننده‌ایست که فشار زیادی بر خبرنگاران وجود دارد،رساندن صدای مردم با ادبیات درست و نزاکت کار آسانی نیست که تبعات زیادی برای گوینده و نویسنده خواهد داشت و خبرنگاران با تحمل تمام سختی ها این مسئولیت سنگین را به دوش می‌کشند.

پسندیده ادامه داد:خبرنگار باید مراقب باشد و بداند قلمی دارد که می‌تواند سرنوشت افراد و جامعه را تغییر دهد،و باید دفاع از ارزش‌ها را با هیچ چیز دیگر معامله نکنیم و مراقب باشیم شکافی ایجاد نشود.

وی با تقدیر از تلاش امروزه خبرنگاران در همه عرصه ها افزود:امروزه فعالان فضای مجازی و خبرنگاران در کشور به زیبایی وارد این فضا شده اند،و تلاش ها برای دفاع از حقوق مردم قابل ستایش است.

خبرنگارفارس نیز با بیان اینکه خبرنگاری یک گفتمان دوطرفه برای اصلاح امور است اظهارکرد:تلاش خبرنگار شفاف سازی و انتقاد ها به سمت سازندگی و توسعه است که همه مسائل  و امورات جامعه را در بر می‌گیرد.

حسین داورزنی افزود:متاسفانه اغلب مواقع ظرفیت رسانه‌ها به حاشیه سپرده و این واسطه استعداد درونی با مردم مورد بی مهری واقع می‌شود.

وی گفت:معمولاً رسانه های بزرگ خط و مشی های خود را از منظر سیاسی، اجتماعی و یا فرهنگی دنبال کرده و به نوعی مستقیم یا غیر مستقیم حمایت می‌شوند، اما خبرنگاران محلی  بدون حمایت مالی و دستمزدی  تنها برای ادای وظیفه اطلاع رسانی و عشق به فعالیت در این عرصه کار می‌کنند، پس توقع مهربانی مسئولان با آنها چیز زیادی نیست.

داورزنی ادامه داد:چنان‌چه مسئولان حس کنند که خبرنگاران در کنارشان هستند و خبرنگاران نیز با بازکردن فضا این نگرانی و دلهره را از خود دورکنند و در کنار آن سواد رسانه‌ای در میان مردم افزایش یابد، به قطع روزهای خوبی را پیشرو داریم.

در پایان مراسم از خبرنگاران و فعالان فضای مجازی شهرستان داورزن با اهدای لوح و هدایایی تقدیر شد.

 گزارش تصویری از مراسم روز تکریم خبرنگار در داورزن

 

زیرساختهای لازم برای راه اندازی ناحیه صنعتی داورزن فراهم شده است

نماینده مردم سبزوار بزرگ:

زیرساختهای لازم برای راه اندازی ناحیه صنعتی داورزن فراهم شده است

حسین مقصودی  در باره ناحیه صنعتی داورزن گفت: زیرساخت های لازم از قبیل ایجاد شبکه فشار متوسط برق ۲۰ کیلو ولت و طرحهای شبکه توزیع آب این ناحیه صنعتی به پایان رسیده و زمین آن آماده واگذاری به سرمایه گذاران است.

مقصودی با بیان اینکه مانعی برای واگذاری زمین در ناحیه صنعتی داورزن وجود ندارد افزود: زمین با ۶۰ درصد تخفیف و اقساط ۶۰ ماهه بدون پیش پرداخت به سرمایه گذاران واگذار می شود و خریداران زمین از معافیت مالیاتی ۱۰ تا ۱۲ ساله نیز برخوردار می گردند.

وی اظهار داشت: زمین و مکان ناحیه صنعتی بخش ششتمد سبزوار نیز انتخاب شده و استعلام اداره کل آب این ناحیه باقی مانده است.

وی گفت: برخی استعلام های ناحیه صنعتی روداب هم از قبیل محیط زیست و آب باقی مانده و زمین آن مشکل مستثنیات دارد لذا در پی جابه جایی زمین هستیم تا با استفاده از امتیازات ویژه دولت به سرمایه گذاران واگذار شود.

مقصودی با اشاره به سفر سال گذشته معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی افزود: ۴۰ میلیارد ریال برای مرمت قنوات شهرستان ‌های غرب خراسان رضوی جذب شد.

وی اظهار داشت: یک هزار و ۷۰۰ قنات در غرب خراسان رضوی وجود دارد که لایروبی ۳۵۰ قنات طی سه ماه گذشته آغاز شده و تلاش می شود امسال لایروبی ۵۰ درصد قنوات نیازمند مرمت اضطراری انجام شود.

نماینده مردم سبزوار در مجلس شورای اسلامی گفت: ۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال اعتبار عمرانی از محل اعتبارات سفر اردیبهشت ماه امسال رئیس جمهوری و هیات دولت به خراسان رضوی به این شهرستان اختصاص یافت.

وی افزود: یک هزار میلیارد ریال این مبلغ برای تکمیل طرح راه آهن سبزوار و ۳۰۰ میلیارد ریال نیز برای تکمیل استادیوم ۱۵ هزار نفری سربداران این شهرستان تخصیص یافت.

وی اظهار داشت: همچنین برای تکمیل پردیس دانشگاه علوم پزشکی سبزوار ۱۵۰ میلیارد ریال و برای احداث یک مجتمع فرهنگی در شهر سبزوار ۳۵۰ میلیارد ریال اختصاص یافت.

مقصودی گفت: در حوزه راهها نیز ۱۵۰ میلیارد ریال برای جاده سبزوار به سلطان آباد، ۵۰۰ میلیارد ریال برای چهار بانده شدن مسیر سبزوار به شهر حکم آباد جوین و ۱۵۰ میلیارد ریال به جاده سه راه برغمد به شهرستان جغتای تخصیص یافت.

سبزوار در ۲۳۰ کیلومتری غرب مشهد مقدس قرار دارد./جماران

نمایشگاه توانمندی زنان عاملی برای توسعه پایدار کارآفرینی

داورزن نیوزگزارش می دهد

نمایشگاه توانمندی زنان برای توسعه پایدار کارآفرینی

فرماندارداورزن صبح امروز درمراسم افتتاح نمایشگاه و بازارچه توانمندی‌های بانوان داورزن اظهارداشت:این نمایشگاه برای شناساندن ظرفیت های بالقوه زنان شهرستان است که می تواند زمینه برای ایجاد اشتغال خانگی و کمک به اقتصاد خانواده را فراهم نماید.

سیدغلام‌علی پیش‌بین افزود:شناسایی و ظرفیت‌های موجود زنان خانواده و سرپرست خانوار و رونق صنایع دستی و مشاغل خانگی از ضرورت‌هایی است که حجمی از تولید را می‌تواند از آن خود نماید.

وی ادامه داد:تسهیلاتی نیز برای این توانمندی‌ها و مشاغل‌خانگی درنظر گرفته‌شده‌است که متقاضیان با ثبت‌نام در سامانه‌ی کارا می‌توانند از آن بهره‌مند شوند،به‌ویژه که امروز در منطقه ظرفیت‌های زیادی برای اداره مراکز بوم‌گردی توسط بانوان وجود دارد.

فرماندارداورزن به مشکل اساسی دریافت تسهیلات اشاره‌کرد و گفت:یکی از مشکلات مهم،ضمانت بانکی تسهیلات است که بانک‌ها باید در این باره ملاحظاتی داشته باشند،زیرا اسناد رسمی در روستاها مانند کلان شهرها ثبتی نبوده و بانک‌ها باید تفاوت‌هایی در این زمینه برای دریافت وام‌های روستائیان قائل شوند.

وی اهداف مهم این نمایشگاه را توسعه پایدار کارآفرینی دانست و گفت:اجرای فاز سه طرح توانمندی زنان روستایی،مشارکت عرضه محور بجای تقاضا محور،آشنایی با مشاغل خانگی و بازارچه فروش محصولات بوده است.

تاکید کمسیون اقتصادی پارلمان زنان بر توانمندسازی

مشاور اموربانوان فرمانداری‌داورزن نیز در حاشیه این افتتاحییه به خبرنگار فارس گفت:یکی از برنامه‌های امور بانوان،توانمندسازی زنان است که کمسیون اقتصاد پارلمان زنان نیز براین امر تاکید دارد.

فاطمه داورزنی افزود:ایجاد نمایشگاه در نشان دادن توانمندی‌های بانوان شهرستان در جهت اشتغال و توسعه اقتصاد گام مهمی در خودکفایی و تولید خواهد بود.

وی گفت:بررسی و آموزش توانمندی‌های بانوان در دستور کار پارلمان زنان قرار دارد که استانداری نیز برای آموزش در کارگاه‌های آموزشی شهرستان با حضور اساتید رایگان قول مساعد داده است و در این راه برای پیشبرد اهداف از نقطه نظرات صاحب‌نظران که قصد مساعدت وهمیاری وهمکاری را با ما دارند استقبال خواهیم کرد تا در آینده‌ی نزدیک با همت مسولان به بازارچه هفتگی تبدیل شود.

داورزنی این نمایشگاه را اولین و بزرگترین نمایشگاه توانمندی‌های زنان شهرستان‌داورزن عنوان نمود و گفت:در این نمایشگاه،غرفه های زیادی از نمونه فعالیت‌های پایگاه‌های بسیج خواهران،توانمندی‌های مددجویان کمیته امداد و بهزیستی،گیاهان دارویی،طرح روستای پاک،جشنواره غذای محلی،بوم گردی،بهداشت ودرمان،صنایع دستی و گردشگری،آسیب‌های اجتماعی،نیروی‌انتظامی،کتابخوانی،مشاوره وقف،و خانواده و.. ایجاد شده است که در گام اول استقبال بی نظیرآن ستودنی است.

مسئول کمسیون اقتصاد و اشتغال مجمع مشورتی بانوان اظهارکرد:این کمسیون با ایجاد کارگاه‌های آموزشی استاندارد،یک ماه است کارخود را برای آموزش بانوان شهرستان آغاز کرده است.

ربابه انوشا گفت:این کارگاه‌ها در ابتدا با ۱۵ نفر شروع شده است و در خاتمه نیز به کارآموزان مدارک فنی و حرفه ای معتبر ارائه می‌شود که می‌توانند با ارائه آن برای ایجاد اشتغال‌های خانگی به نهاد‌ها معرفی و یا از بانک‌ها تسهیلاتی دریافت کنند.

توانمندسازی معلولان و مددجویان کمک به بیرون شدن آنان از چرخه نیازمندی

سرپرست بهزیستی‌داورزن نیز ابراز داشت:دو غرفه برای توانمندی‌ها و کارهای دستی معلولان در این نمایشگاه وجود دارد که این محصولات از فروش ویژه ای برخوردار بوده است.

محمدعلی زیدآبادی گفت:غرفه‌های تیم اجتماع محور بهزیستی روستای ریوند،مرکز سلامت روان محلی باران و توان‌بخشی مبتنی بر جامعه توانسته اند محصولات تولیدی معلولان را به نمایش بگذارند.

رئیس کمیته امداد امام خمینی(ره)داورزن نیز در توضیح ایجاد غرفه های مددجویان و زنان سرپرست خانواراین اداره گفت:از سال گذشته تاکنون ۵۶مورد وام اشتغال با مبلغ ۱میلیارد تومان به مددجویان و زنان سرپرست خانواده پرداخت شده است.

هادی امیدیان گفت:اغلب محصولات صنایع دستی،دامی و گیاهی است که در بازارهای محلی،سنتی و نمایشگاه ها عرضه و فروخته می شود و این نمایشگاه توانسته است توانمندی های زنان را در کمک به اقتصاد خانواده به زیبایی به رخ بکشد.

موسس بزرگترین پروژه توان‌بخشی روستایی کشورنیز در حاشیه غرفه توانمندی‌ها و محصولات معلولان این موسسه به خبرنگار فارس ابراز داشت: در این موسسه خیریه ۷۰۰نفر مددجوو معلول، تحت پوشش قرار دارند که برای توانمندسازی آنها کارگاه‌های آموزشی خیاطی،صنایع دستی،گیاهان دارویی،محصولات کشاورزی و دامی و طیور ایجاد شده است.

فاطمه گلستانی ادامه داد:تعداد۲۰معلول نیازمند نیز برای ایجاد اشتغال ۲۰۰میلیون تومان کمک و امروز نیز برخی از این محصولات در این نمایشگاه معرفی و عرضه شده است.

داورزن شهرستان پایلوت در تولید گیاهان دارویی

مدیر جهاد کشاورزی داورزن نیز با بیان اینکه داورزن شهرستان پایلوت در تولید گیاهان دارویی شناخته شده است بیان داشت: تولید،فرآوری و بسته بندی گیاهان دارویی در شهرستان اغلب توسط زنان انجام و از مشاغل مهم خانگی محسوب می شود.

حسین تاج آبادی گفت:شیلات،زنبورداری،دامداری،گیاهان دارویی و پرورش قارچ از جمله مشاغل مرسوم در روستاهای شهرستان بوده که اعضای خانواده به ویژه زنان در انجام این کارها کمک می کنند و اغلب مدیریت این امور در دست زنان خانواده است.

وی گفت:یکی از ویژگی‌های منحصر زنان در نگهداری سموم در منازل کشاورزان است که نسبت به مردان از ظرفیت بالاتری برخوردارند.

تاج آبادی در ادامه از پرداخت ۶۰۰میلیون تومان تسهیلات به ۶۰ نفر برای مشاغل خانگی در سطح شهرستان خبر داد.

خانم فضه حق‌یار نیز یکی از روستائیانی است که محصولات گیاهی تولید شده منزل خود را را در این نمایشگاه به نمایش گذاشته است.

وی می‌گوید:در کنار کمک به کارهای کشاورزی و دامپروری به همسر،چندخانواده در یک کارگاه به تولید محصولات گیاهی و دامی مشغول هستیم و تولید خشک‌بار و ادویه جات چون فلفل از عمده کارهای زنان در روستاست.

توانمندسازی دختران برای زندگی و آینده ای بهتر

مسئول غرفه توانمندی‌های دختران شهرستان نیز در گفتگو با خبرنگار ما ابراز داشت:در گام اول دختران توانمند شهرستان را شناسایی و تیم هنری برای زندگی و آینده ای بهتر تشکیل داده‌ایم.

غزاله داورزنی ادامه داد:ساخت زیورآلات دستی،بافتنی،عروسک سازی و کارهای تزئیناتی از جمله کارهایی است که دختران آموزش می‌بینند و اکنون برخی محصولات آنها نیز در نمایشگاه عرضه شده است.

ملیحه داورزنی نیز از جمله دختران شهرستان است که در این نمایشگاه،غرفه ای را به کارهای هنری و دستی خود اختصاص داده است.

وی در گفتگو با خبرنگار فارس گفت:کارهای دستی و تزئیناتی،لباس عرس و کودک از جمله کارهایی است که در منزل تولید و به بازار برای فروش عرضه می‌کند.

بانوان پرستاران برترخانواده

سمیراسادات نقوی مسئول غرفه موسسه مردم نهاد آبشارعاطفه هاست که اظهار می‌کند:از سال ۱۳۹۲ تاکنون با توانمندسازی ۱۵۰معلول و نیازمند،آن ها از چرخه تحت پوششی این موسسه بیرون آمده اند.

مسئول امورجوانان و زنان هلال احمر داورزن نیز با بیان اینکه زنان در خانواده پرستارانی بی نظیر هستند تصریح کرد:جمعیت هلال احمر نیز برای آموزش و توانمندسازی زنان و دختران خانواده طرح خانواده خادم را راه اندازی کرده است.

ملیحه وطن افزود:تاکنون ۱۲۰نفر از بانوان در شهرستان تحت آموزش کمک‌های اولیه قرار و به آنها مدارکی ارائه شده است و در این نمایشگاه این پایگاه را برای اطلاع رسانی و جذب کارآموز  زن در دوره‌های آموزشی ایجاد کرده‌ایم.

رفع بیکاری ارتقای امنیت در جامعه

فرمانده انتظامی داورزن نیز با تقدیر از حمایت همه کسانی که در ایجاد اشتغال در جامعه این زمینه ها را فراهم می کنندگفت:رفع بیکاری و ایجاد شغل کمک فراوانی به امنیت بهتر جامعه می‌کند و این نمایشگاه نشان‌گر فرصت هاست تا بتوانیم آرامش را در جامعه گسترش داد.

جمشید بدری افزود: نیروی انتظامی نیز از این فرصت استفاده کرده است تا با ایجاد غرفه ای در این نمایشگاه مشاوره و آموزش پیشگیرانه را به خانواده ها ارائه دهد.

وی گفت:نهادها با سوق دادن مردم به سمت توانمند شدن و ایجاد اشتغال کمک فراوانی به امنیت پایدار جامعه می کنند و موجب خواهند شد تا خانواده های سالم و جامعه ای سلامت داشته باشیم./انتهای پیام

گزارش:حسین داورزنی

فراز ونشیب های اداره بهزیستی‌داورزن

شهرستان داورزن در محور تهران مشهد با جمعیت ۲۱۰۰۰ نفری واقع شده وبه لحاظ تقسیمات کشوری دارای یک شهر‌ و دوبخش و ۳۸ روستااست، در سال ۹۱ بعنوان شهرستان از سبزوار جدا و مستقل شد و در تیرماه ۹۲ نمایندگی بهزیستی‌داورزن به اداره بهزیستی شهرستان داورزن ارتقاء یافت و هنوز هم از لحاظ چارت اداری در سطح نمایندگی خدمات بهزیستی با ۶ کادر اداری اداره می‌شود.
وضعیت اداره بهزیستی شهرستان‌داورزن در حال حاضر در یک ساختمان مسکونی استیجاری با زیربنایی حدود صدمترمربع قراردارد که با توجه به کوچک بودن فضای اداری و کمبود فضا،باعث عدم بازدهی مناسب و تکریم ارباب‌رجوع که تاثیر بسیار منفی بر عملکرد کارکنان می‌گذارد،در هر حال ساختمان اداری در حال ساخت در زمینی به متراژ ۱۴۰۰ مترمربع از طرف شورای اسلامی‌داورزن در اختیار اداره بهزیستی قرارگرفته که در دو طبقه به متراژ ۶۰۰ مترمربع احداث وهم اکنون ۵۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشته است .
عدم دیوارکشی،ساختمان را در وضعیت بسیار ناامن قرار داده وبا توجه به سرقت در سال ۹۶ باهماهنگی معاونت پشتیبانی و منابع انسانی اداره کل بهزیستی‌خراسان‌رضوی از مردادماه فقط شب‌ها شخصی در محل ساختمان نگهبانی می‌دهد.
در شهرستان‌داورزن ۲ مجتمع خدمات بهزیستی غیردولتی بنام‌های مزینان در روستای مزینان و شهیدحسن‌ریوندی در روستای ریوند فعالیت می‌کنند.

۱۳۶پرونده در حوزه اجتماعی فعال است

سرپرست اداره بهزیستی شهرستان داورزن در نشست خبری با خبرنگاران،بااشاره به فعالیت‌های حوزه اموراجتماعی بهزیستی‌داورزن اظهارداشت: تعداد ۱۳۶ مددجو تحت پوشش این اداره قراردارند که از این تعداد پرونده ۱۰۹ مورد زنان و خانواده،۲۱ مورد آسیب‌های اجتماعی و ۶ مورد شبه‌خانواده را به خود اختصاص داده‌اند.
محمدعلی زیدآبادی ادامه‌داد:از این تعداد ۴۰ پرونده به ۲ مجتمع خدمات بهزیستی غیر دولتی ریوند و مزینان هر کدام به تعداد۲۰ پرونده واگذارشده‌که جمعاً مبلغ نهمیلیون و ششصدهزار ماهانه یارانه دریافت می‌کنند وتعداد ۵۵ مددجو نیز مستمری‌بگیر حوزه اموراجتماعی درشهرستان می باشند.
وی بیان‌داشت:تمامی پرونده های اموراجتماعی با الویت بازدید به‌روز و نقص مدارک اصلاح و در سال ۹۶ پس از بررسی‌،توسط مددکار و پرداخت وام اشتغال ۱۳ نفر از مددجویان بازتوان شده‌اندکه نشان از بازتوان‌شدن ۱۰% از مددجویان این حوزه را می‌دهد وبه‌جای آن به ازای هر مستمری‌بگیر بازتوان‌شده یک‌نفر از مددجویان پشت نوبت،وارد چرخه حمایت‌شده وتعداد۵ نفردرشرف دریافت تسهیلات بلاعوض (بین ۴تا۸ میلیون تومان)مسکن و تکمیل ساختمان هستند.

زیدآبادی‌گفت:۳ دانشجو، از خدمات تحت‌پوشش بهره‌مند می‌شوند و۲۰دانش‌آموز معلول نیز با یارانه سالانه ۱۵۰هزار تومان در مقطع ابتدایی و ۲۳۴هزار تومان در مقاطع راهنمایی و دبیرستان مشغول تحصیل هستند که‌از این تعداد ۵ دانش‌آموز استثنایی نیز ۵۵۰هزار تومان یارانه در سال دریافت می‌کنند.
وی‌همچنین از ۷ پرونده خانواده دوقلو و ۱ پرونده خانواده سه قلو تحت پوشش حوزه اجتماعی بهزیستی داورزن خبرداد.

دخالت و اخلال آموزش و پرورش از مشکلات مهدها

سرپرست بهزیستی‌داورزن مهدهای‌کودک این شهرستان را ۹ مهدعنوان نمود که ۸ مورد آن فعال و ۱ مورد آن مرخصی سالانه است و افزود:۲ مهدکودک درشهر و ۶ مهد در روستاها فعالیت می‌کنندکه یک وعده‌غذای‌گرم این مهدها برای ۳۲۸ کودک اعتباری بالغ بر۷۶۴میلیون و۴۳۰هزار ریال برعهده بهزیستی است و در طی سال نیزکلاس آموزش بهداشت غذا و نشانگرهای غذایی با همکاری شبکه‌بهداشت‌شهرستان،کلاس آموزشی ۲ روزه طرح‌کار مربی برای ۳۰ نفر از مدیران و مربیان مهدها برگزار می‌شود.
وی افزود:پرداخت مبلغ ۲۱میلیون تومان شهریه سه دهک پایین درآمدی به تعداد ۶۷ کودک ،اختصاص و دریافت اعتبار تجهیز ۳مهد کودک‌ تازه تاسیس با مبلغ ۶میلیون تومان از جمله خدمات این اداره در سال گذشته بوده است.
وی مهم ترین مشکل مهد های کودک را روشن نشدن موضوع آموزش کودکان مهدهای‌کودک و دخالت آموزش و پرورش واخلال درکار مهد ها برای جذب و ثبت نام کودکان در مهدهای آموزش و پرورش به بهانه عدم ثبت نام در دبستان بیان کرد.

۳۵۲ پرونده تحت پوشش برنامهC.B.R توانبخشی مبتنی بر جامعه است.

وی بااشاره به مراکزشبه‌خانواده اظهارداشت:یکی از مراکز زیر مجموعه اموراجتماعی بهزیستی در داورزن مرکزنگهداری فرزندان بی‌سرپرست و بدسرپرست الغدیر است که درسال ۱۳۸۰تاسیس و با تعداد ۷ پرسنل،به ۲۰ فرزند خدمت‌رسانی می‌کنندکه در حال‌حاضر یارانه هرفرزند۳۷۰هزارتومان درماه پرداخت می‌شود.
این مقام‌مسئول درداورزن یکی دیگر از حوزه‌های فعالیت‌بهزیستی را حوزه توان‌بخشی بیان‌کرد وافزود:با شهرستان شدن داورزن فعالیت حوزه توان‌بخشی که تا آن سال به تعداد تقریبی ۲۲۰پرونده ارائه خدمات می نمود با تحت پوشش قرارگرفتن مددجویان و معلولان کل‌شهرستان در۳۸ روستا در سال ۹۶ به تعداد ۵۰۵ پرونده افزایش یافت و تعداد ۱۲۳ مددجو مستمری‌بگیر درحوزه توا‌ن‌بخشی شهرستان هستند.
وی‌گفت:درحال‌حاضر این شهرستان دارای ۱۸خانواده دومعلولی،۲خانواده سه معلولی و ۱ خانواده چهار معلولی است وازحیث تفکیک نوع معلولیت نیز۷۶ پرونده شنوایی،۳ پرونده گفتاری، ۱۲رونده روانی مزمن ،۵۷ پرونده بینایی، ۱۵۰پرونده ذهنی ، ۱۸۷ پرونده جسمی حرکتی، ۲۰ پرونده ضایعه نخاعی تقسیم بندی می‌شوند.
وی افزود: ازاین تعداد۱۵۰پرونده به دو مجتمع خدمات بهزیستی روستایی غیردولتی مزینان و ریوند واگذارکه بصورت یارانه‌ای درمجموع ماهانه مبلغ ۱۸میلیون ریال به حساب آنها واریز و۳۵۲ پرونده نیز تحت پوشش برنامهC.B.R توانبخشی مبتنی بر جامعه است.

داورزن فاقد هرگونه مراکز توان‌بخشی روزانه

زیدآبادی‌تصریح کرد:از آنجا که این شهرستان فاقد هرگونه مراکز توان‌بخشی روزانه بوده، معلولین این شهرستان مجبور به رفت وآمد به شهرستان مجاور(سبزوار)شده و در استفاده ازخدمات توان‌بخشی،کاردرمانی،فیزیوتراپی با مشکلات زیادی مواجه هستند.
وی گفت:در شش ماهه دوم سال ۱۳۹۶ تعداد۳۱ مورد مناسب‌سازی بااعتباری بالغ بر ۳۰میلیون‌تومان از اعتبارات C.B.R انجام شده است.
وی اعتبارات حوزه C.B.R را ۸۴میلیون تومان اعلام‌کرد:که ازاین مبلغ ۳۴میلیون تومان سهم مؤسسات و ۵۰میلیون‌تومان ،پرداخت مددجویی بوده که در حوزه سلامت و درمان ۳۰ مورد ،اشتغال ۱۲ مورد،مناسب‌سازی ۲۰ مورد و لوازم کمک‌توان‌بخشی ۲۱ مورد هزینه شده‌است.


مشارکت۶۵میلیون تومانی خیران
وی در ادامه به بررسی نقاط ضعف و قوت شهرستان و برگزاری جلسات با دهیاران و شوراهای اسلامی روستاها برای جذب خیّرین پرداخت وگفت:جذب و شناسایی ۲۸ نفر خیر در چندماه گذشته وجذب مشارکت‌ها در شش‌ماهه دوم سال ۹۶حدود ۶۵میلیون تومان توسط ادارات، مراکز و موسسات به صورت نقدی و غیر نقدی در این شهرستان جمع آوری شده که از این مجموع کمک نقدی اداره اوقاف و امور خیریه داورزن از محل موقوفه آل احمد به اداره بهزیستی‌داورزن مبلغ ۲۰میلیون تومان بوده‌است.
سرپرست اداره بهزیستی‌داورزن به فعالیت‌های اشتغال‌زایی این اداره در شهرستان پرداخت و بیان‌داشت:درسال ۹۶ تا کنون اعتبار اختصاص داده‌شده به شهرستان داورزن ۷۸۷میلیون وپانصد هزارتومان در زمینه اشتغال بوده است که تعهد اشتغال داورزن در سال ۹۶ تعداد ۴۰ نفر و تاکنون با توجه به جذب بالای ۹۵% تا پایان فروردین امسال ۱۰۰% جذب شد و تعهدی به میزان ۱۳۳% با آمار ثبت پورتال اشتغال ۵۳ نفر است.
وی از راه اندازی کارگاه حرفه‌آموزی بهبودیافتگان وابسته به مرکز اقامتی بهبودی رویش دوباره در روستای نامن و ثبت نام در سامانه کارا خبر داد وگفت:درخواست مبلغ ۱۶۰میلیون تومان تسهیلات که هم اکنون در کارگروه اشتغال استان آماده تایید بوده و با پرداخت این تسهیلات برای ۳ نفر شغل ایجاد می شود.

سلیقه ای عمل‌کردن بانک ها،مشکل معلولان شهرستان
زیدآبادی نبود بانک های مستقل به عنوان شعبه پرداخت‌کننده را از مشکلات این حوزه دانست وگفت:شعبه‌های بانکی و اختصاص اعتباراشتغال به بانک‌های شهرهای مجاور(سبزوار)باعث بوجودآمدن مشکلاتی در رفت وآمد،زمان وهزینه‌های بالای مددجویان وکندی ارتباط کارشناس اشتغال شهرستان با بانک‌های عامل شده است.
وی ادامه داد:سلیقه ای عمل‌کردن بانک ها با توجه به ارسال نامه بهزیستی داورزن که ۵۰%پس از تکمیل پرونده و ۵۰%آن منوط به بازدیدکارشناس و مددکار که متاسفانه بانک های عامل کل وام را منوط به بازدید مددکار گذاشته‌اند که باعث می‌شود مددجو توانایی ایجاد اشتغال با هزینه اولیه که همان ۵۰% است را نداشته باشد.
همچنین در سال ۹۶ به ۹ نفر بهبود یافته تسهیلات اشتغال به مبلغ ۱۱۵میلیون تومان پرداخت شد که آنان موفق به ایجاد شغل مناسب شده اند و طبق بازدیدهای کارشناسان،شغل‌هایی در حوزه دامداری،کشاورزی و خدمات ایجاد شده ومورد تایید قرار گرفته است.
وی افزود:مبلغ ۴۵میلیون تومان کمک هزینه ساخت و تکمیل مسکن به ۸ نفر تسهیلات داده شده که۵۰درصد آن بلاعوض بوده است.

مهمترین بخش فعالیت بهزیستی درحوزه پیشگیری است
زیدآبادی مهمترین بخش فعالیت را حوزه پیشگیری دانست و ابراز داشت:برگزاری کارگاه های پیشگیری از اعتیاد با پوشش کل شهرستان و روستاهای تابعه، هماهنگی و همکاری با دستگاه‌ها و ادارات دخیل در امر پیشگیری از اعتیاد،کسب مجوز مرکز اقامتی بهبود و بازتوانی میان مدت افراد با اختلال مصرف مواد رویش دوباره و شروع فعالیت با ظرفیت ۳۰ نفرکه تا پایان سال موفق به بهبود و درمان ۴۰۰ نفرشده است.
وی گفت:ایجاد بستر مناسب برای فعالیت تیم‌های اجتماع محور در خصوص انجام فعالیت‌های پیشگیرانه از اعتیاد و آسیب های اجتماعی ونظارت برعمل‌کرد تیم‌ها،داورزن دارای ۸ تیم که ۴ تیم در محله‌های شهری و ۴ تیم محله های روستایی از جمله مباحث پیشگیرانه در مجموعه این اداره است.
وی با اشاره به بحث پیشگیری از معلولیت‌هاگفت:کلاس‌های آگاه‌سازی در ۱۵ مدرسه که شامل کل دانش‌آموزان پایه دهم و یازدهم شهرستان هستند برگزار و در زمینه غربال‌گری بینایی در سال ۹۶ طبق آمار مرکز بهداشت شهرستان از تعداد ۷۹۵ نفر کودکان ۳ تا ۶ سال شهرستان ۶۳۵ نفر یعنی ۸۰ درصدکودکان غربال بینایی شده اند.
وی گفت:در بخش غربالگری شنوایی به علت عدم وجود مرکز شنوایی‌سنجی درشهرستان، باهماهنگی شهرستان مجاور(سبزوار) برای تمامی نوزادان شامل،طرح غربال شنوایی صورت می‌گیردکه تعداد ۱۰۵کودک به مرکز شنوایی نوزادان مادر ارجاع و غربال شده‌اند.
وی به آموزش پیش از ازدواج اشاره‌کرد وگفت:با وجودکسب مجوز مرکز سلامت روان محلی باران مهر در سال ۹۶،کارگاه پیش از ازدواج در ۷ روستا برگزار شده که هرکارگاه در قالب ۶ جلسه ۹۰ دقیقه‌ای و برای گروه سنی پیش از ازدواج می باشد.


Fatal error: Call to undefined function getPostViews() in /home/davarzan/public_html/wp-content/themes/SilverOrchid/archive.php on line 41