Category: ویژه

نمایشگاه توانمندی زنان عاملی برای توسعه پایدار کارآفرینی

داورزن نیوزگزارش می دهد

نمایشگاه توانمندی زنان برای توسعه پایدار کارآفرینی

فرماندارداورزن صبح امروز درمراسم افتتاح نمایشگاه و بازارچه توانمندی‌های بانوان داورزن اظهارداشت:این نمایشگاه برای شناساندن ظرفیت های بالقوه زنان شهرستان است که می تواند زمینه برای ایجاد اشتغال خانگی و کمک به اقتصاد خانواده را فراهم نماید.

سیدغلام‌علی پیش‌بین افزود:شناسایی و ظرفیت‌های موجود زنان خانواده و سرپرست خانوار و رونق صنایع دستی و مشاغل خانگی از ضرورت‌هایی است که حجمی از تولید را می‌تواند از آن خود نماید.

وی ادامه داد:تسهیلاتی نیز برای این توانمندی‌ها و مشاغل‌خانگی درنظر گرفته‌شده‌است که متقاضیان با ثبت‌نام در سامانه‌ی کارا می‌توانند از آن بهره‌مند شوند،به‌ویژه که امروز در منطقه ظرفیت‌های زیادی برای اداره مراکز بوم‌گردی توسط بانوان وجود دارد.

فرماندارداورزن به مشکل اساسی دریافت تسهیلات اشاره‌کرد و گفت:یکی از مشکلات مهم،ضمانت بانکی تسهیلات است که بانک‌ها باید در این باره ملاحظاتی داشته باشند،زیرا اسناد رسمی در روستاها مانند کلان شهرها ثبتی نبوده و بانک‌ها باید تفاوت‌هایی در این زمینه برای دریافت وام‌های روستائیان قائل شوند.

وی اهداف مهم این نمایشگاه را توسعه پایدار کارآفرینی دانست و گفت:اجرای فاز سه طرح توانمندی زنان روستایی،مشارکت عرضه محور بجای تقاضا محور،آشنایی با مشاغل خانگی و بازارچه فروش محصولات بوده است.

تاکید کمسیون اقتصادی پارلمان زنان بر توانمندسازی

مشاور اموربانوان فرمانداری‌داورزن نیز در حاشیه این افتتاحییه به خبرنگار فارس گفت:یکی از برنامه‌های امور بانوان،توانمندسازی زنان است که کمسیون اقتصاد پارلمان زنان نیز براین امر تاکید دارد.

فاطمه داورزنی افزود:ایجاد نمایشگاه در نشان دادن توانمندی‌های بانوان شهرستان در جهت اشتغال و توسعه اقتصاد گام مهمی در خودکفایی و تولید خواهد بود.

وی گفت:بررسی و آموزش توانمندی‌های بانوان در دستور کار پارلمان زنان قرار دارد که استانداری نیز برای آموزش در کارگاه‌های آموزشی شهرستان با حضور اساتید رایگان قول مساعد داده است و در این راه برای پیشبرد اهداف از نقطه نظرات صاحب‌نظران که قصد مساعدت وهمیاری وهمکاری را با ما دارند استقبال خواهیم کرد تا در آینده‌ی نزدیک با همت مسولان به بازارچه هفتگی تبدیل شود.

داورزنی این نمایشگاه را اولین و بزرگترین نمایشگاه توانمندی‌های زنان شهرستان‌داورزن عنوان نمود و گفت:در این نمایشگاه،غرفه های زیادی از نمونه فعالیت‌های پایگاه‌های بسیج خواهران،توانمندی‌های مددجویان کمیته امداد و بهزیستی،گیاهان دارویی،طرح روستای پاک،جشنواره غذای محلی،بوم گردی،بهداشت ودرمان،صنایع دستی و گردشگری،آسیب‌های اجتماعی،نیروی‌انتظامی،کتابخوانی،مشاوره وقف،و خانواده و.. ایجاد شده است که در گام اول استقبال بی نظیرآن ستودنی است.

مسئول کمسیون اقتصاد و اشتغال مجمع مشورتی بانوان اظهارکرد:این کمسیون با ایجاد کارگاه‌های آموزشی استاندارد،یک ماه است کارخود را برای آموزش بانوان شهرستان آغاز کرده است.

ربابه انوشا گفت:این کارگاه‌ها در ابتدا با ۱۵ نفر شروع شده است و در خاتمه نیز به کارآموزان مدارک فنی و حرفه ای معتبر ارائه می‌شود که می‌توانند با ارائه آن برای ایجاد اشتغال‌های خانگی به نهاد‌ها معرفی و یا از بانک‌ها تسهیلاتی دریافت کنند.

توانمندسازی معلولان و مددجویان کمک به بیرون شدن آنان از چرخه نیازمندی

سرپرست بهزیستی‌داورزن نیز ابراز داشت:دو غرفه برای توانمندی‌ها و کارهای دستی معلولان در این نمایشگاه وجود دارد که این محصولات از فروش ویژه ای برخوردار بوده است.

محمدعلی زیدآبادی گفت:غرفه‌های تیم اجتماع محور بهزیستی روستای ریوند،مرکز سلامت روان محلی باران و توان‌بخشی مبتنی بر جامعه توانسته اند محصولات تولیدی معلولان را به نمایش بگذارند.

رئیس کمیته امداد امام خمینی(ره)داورزن نیز در توضیح ایجاد غرفه های مددجویان و زنان سرپرست خانواراین اداره گفت:از سال گذشته تاکنون ۵۶مورد وام اشتغال با مبلغ ۱میلیارد تومان به مددجویان و زنان سرپرست خانواده پرداخت شده است.

هادی امیدیان گفت:اغلب محصولات صنایع دستی،دامی و گیاهی است که در بازارهای محلی،سنتی و نمایشگاه ها عرضه و فروخته می شود و این نمایشگاه توانسته است توانمندی های زنان را در کمک به اقتصاد خانواده به زیبایی به رخ بکشد.

موسس بزرگترین پروژه توان‌بخشی روستایی کشورنیز در حاشیه غرفه توانمندی‌ها و محصولات معلولان این موسسه به خبرنگار فارس ابراز داشت: در این موسسه خیریه ۷۰۰نفر مددجوو معلول، تحت پوشش قرار دارند که برای توانمندسازی آنها کارگاه‌های آموزشی خیاطی،صنایع دستی،گیاهان دارویی،محصولات کشاورزی و دامی و طیور ایجاد شده است.

فاطمه گلستانی ادامه داد:تعداد۲۰معلول نیازمند نیز برای ایجاد اشتغال ۲۰۰میلیون تومان کمک و امروز نیز برخی از این محصولات در این نمایشگاه معرفی و عرضه شده است.

داورزن شهرستان پایلوت در تولید گیاهان دارویی

مدیر جهاد کشاورزی داورزن نیز با بیان اینکه داورزن شهرستان پایلوت در تولید گیاهان دارویی شناخته شده است بیان داشت: تولید،فرآوری و بسته بندی گیاهان دارویی در شهرستان اغلب توسط زنان انجام و از مشاغل مهم خانگی محسوب می شود.

حسین تاج آبادی گفت:شیلات،زنبورداری،دامداری،گیاهان دارویی و پرورش قارچ از جمله مشاغل مرسوم در روستاهای شهرستان بوده که اعضای خانواده به ویژه زنان در انجام این کارها کمک می کنند و اغلب مدیریت این امور در دست زنان خانواده است.

وی گفت:یکی از ویژگی‌های منحصر زنان در نگهداری سموم در منازل کشاورزان است که نسبت به مردان از ظرفیت بالاتری برخوردارند.

تاج آبادی در ادامه از پرداخت ۶۰۰میلیون تومان تسهیلات به ۶۰ نفر برای مشاغل خانگی در سطح شهرستان خبر داد.

خانم فضه حق‌یار نیز یکی از روستائیانی است که محصولات گیاهی تولید شده منزل خود را را در این نمایشگاه به نمایش گذاشته است.

وی می‌گوید:در کنار کمک به کارهای کشاورزی و دامپروری به همسر،چندخانواده در یک کارگاه به تولید محصولات گیاهی و دامی مشغول هستیم و تولید خشک‌بار و ادویه جات چون فلفل از عمده کارهای زنان در روستاست.

توانمندسازی دختران برای زندگی و آینده ای بهتر

مسئول غرفه توانمندی‌های دختران شهرستان نیز در گفتگو با خبرنگار ما ابراز داشت:در گام اول دختران توانمند شهرستان را شناسایی و تیم هنری برای زندگی و آینده ای بهتر تشکیل داده‌ایم.

غزاله داورزنی ادامه داد:ساخت زیورآلات دستی،بافتنی،عروسک سازی و کارهای تزئیناتی از جمله کارهایی است که دختران آموزش می‌بینند و اکنون برخی محصولات آنها نیز در نمایشگاه عرضه شده است.

ملیحه داورزنی نیز از جمله دختران شهرستان است که در این نمایشگاه،غرفه ای را به کارهای هنری و دستی خود اختصاص داده است.

وی در گفتگو با خبرنگار فارس گفت:کارهای دستی و تزئیناتی،لباس عرس و کودک از جمله کارهایی است که در منزل تولید و به بازار برای فروش عرضه می‌کند.

بانوان پرستاران برترخانواده

سمیراسادات نقوی مسئول غرفه موسسه مردم نهاد آبشارعاطفه هاست که اظهار می‌کند:از سال ۱۳۹۲ تاکنون با توانمندسازی ۱۵۰معلول و نیازمند،آن ها از چرخه تحت پوششی این موسسه بیرون آمده اند.

مسئول امورجوانان و زنان هلال احمر داورزن نیز با بیان اینکه زنان در خانواده پرستارانی بی نظیر هستند تصریح کرد:جمعیت هلال احمر نیز برای آموزش و توانمندسازی زنان و دختران خانواده طرح خانواده خادم را راه اندازی کرده است.

ملیحه وطن افزود:تاکنون ۱۲۰نفر از بانوان در شهرستان تحت آموزش کمک‌های اولیه قرار و به آنها مدارکی ارائه شده است و در این نمایشگاه این پایگاه را برای اطلاع رسانی و جذب کارآموز  زن در دوره‌های آموزشی ایجاد کرده‌ایم.

رفع بیکاری ارتقای امنیت در جامعه

فرمانده انتظامی داورزن نیز با تقدیر از حمایت همه کسانی که در ایجاد اشتغال در جامعه این زمینه ها را فراهم می کنندگفت:رفع بیکاری و ایجاد شغل کمک فراوانی به امنیت بهتر جامعه می‌کند و این نمایشگاه نشان‌گر فرصت هاست تا بتوانیم آرامش را در جامعه گسترش داد.

جمشید بدری افزود: نیروی انتظامی نیز از این فرصت استفاده کرده است تا با ایجاد غرفه ای در این نمایشگاه مشاوره و آموزش پیشگیرانه را به خانواده ها ارائه دهد.

وی گفت:نهادها با سوق دادن مردم به سمت توانمند شدن و ایجاد اشتغال کمک فراوانی به امنیت پایدار جامعه می کنند و موجب خواهند شد تا خانواده های سالم و جامعه ای سلامت داشته باشیم./انتهای پیام

گزارش:حسین داورزنی

فراز ونشیب های اداره بهزیستی‌داورزن

شهرستان داورزن در محور تهران مشهد با جمعیت ۲۱۰۰۰ نفری واقع شده وبه لحاظ تقسیمات کشوری دارای یک شهر‌ و دوبخش و ۳۸ روستااست، در سال ۹۱ بعنوان شهرستان از سبزوار جدا و مستقل شد و در تیرماه ۹۲ نمایندگی بهزیستی‌داورزن به اداره بهزیستی شهرستان داورزن ارتقاء یافت و هنوز هم از لحاظ چارت اداری در سطح نمایندگی خدمات بهزیستی با ۶ کادر اداری اداره می‌شود.
وضعیت اداره بهزیستی شهرستان‌داورزن در حال حاضر در یک ساختمان مسکونی استیجاری با زیربنایی حدود صدمترمربع قراردارد که با توجه به کوچک بودن فضای اداری و کمبود فضا،باعث عدم بازدهی مناسب و تکریم ارباب‌رجوع که تاثیر بسیار منفی بر عملکرد کارکنان می‌گذارد،در هر حال ساختمان اداری در حال ساخت در زمینی به متراژ ۱۴۰۰ مترمربع از طرف شورای اسلامی‌داورزن در اختیار اداره بهزیستی قرارگرفته که در دو طبقه به متراژ ۶۰۰ مترمربع احداث وهم اکنون ۵۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشته است .
عدم دیوارکشی،ساختمان را در وضعیت بسیار ناامن قرار داده وبا توجه به سرقت در سال ۹۶ باهماهنگی معاونت پشتیبانی و منابع انسانی اداره کل بهزیستی‌خراسان‌رضوی از مردادماه فقط شب‌ها شخصی در محل ساختمان نگهبانی می‌دهد.
در شهرستان‌داورزن ۲ مجتمع خدمات بهزیستی غیردولتی بنام‌های مزینان در روستای مزینان و شهیدحسن‌ریوندی در روستای ریوند فعالیت می‌کنند.

۱۳۶پرونده در حوزه اجتماعی فعال است

سرپرست اداره بهزیستی شهرستان داورزن در نشست خبری با خبرنگاران،بااشاره به فعالیت‌های حوزه اموراجتماعی بهزیستی‌داورزن اظهارداشت: تعداد ۱۳۶ مددجو تحت پوشش این اداره قراردارند که از این تعداد پرونده ۱۰۹ مورد زنان و خانواده،۲۱ مورد آسیب‌های اجتماعی و ۶ مورد شبه‌خانواده را به خود اختصاص داده‌اند.
محمدعلی زیدآبادی ادامه‌داد:از این تعداد ۴۰ پرونده به ۲ مجتمع خدمات بهزیستی غیر دولتی ریوند و مزینان هر کدام به تعداد۲۰ پرونده واگذارشده‌که جمعاً مبلغ نهمیلیون و ششصدهزار ماهانه یارانه دریافت می‌کنند وتعداد ۵۵ مددجو نیز مستمری‌بگیر حوزه اموراجتماعی درشهرستان می باشند.
وی بیان‌داشت:تمامی پرونده های اموراجتماعی با الویت بازدید به‌روز و نقص مدارک اصلاح و در سال ۹۶ پس از بررسی‌،توسط مددکار و پرداخت وام اشتغال ۱۳ نفر از مددجویان بازتوان شده‌اندکه نشان از بازتوان‌شدن ۱۰% از مددجویان این حوزه را می‌دهد وبه‌جای آن به ازای هر مستمری‌بگیر بازتوان‌شده یک‌نفر از مددجویان پشت نوبت،وارد چرخه حمایت‌شده وتعداد۵ نفردرشرف دریافت تسهیلات بلاعوض (بین ۴تا۸ میلیون تومان)مسکن و تکمیل ساختمان هستند.

زیدآبادی‌گفت:۳ دانشجو، از خدمات تحت‌پوشش بهره‌مند می‌شوند و۲۰دانش‌آموز معلول نیز با یارانه سالانه ۱۵۰هزار تومان در مقطع ابتدایی و ۲۳۴هزار تومان در مقاطع راهنمایی و دبیرستان مشغول تحصیل هستند که‌از این تعداد ۵ دانش‌آموز استثنایی نیز ۵۵۰هزار تومان یارانه در سال دریافت می‌کنند.
وی‌همچنین از ۷ پرونده خانواده دوقلو و ۱ پرونده خانواده سه قلو تحت پوشش حوزه اجتماعی بهزیستی داورزن خبرداد.

دخالت و اخلال آموزش و پرورش از مشکلات مهدها

سرپرست بهزیستی‌داورزن مهدهای‌کودک این شهرستان را ۹ مهدعنوان نمود که ۸ مورد آن فعال و ۱ مورد آن مرخصی سالانه است و افزود:۲ مهدکودک درشهر و ۶ مهد در روستاها فعالیت می‌کنندکه یک وعده‌غذای‌گرم این مهدها برای ۳۲۸ کودک اعتباری بالغ بر۷۶۴میلیون و۴۳۰هزار ریال برعهده بهزیستی است و در طی سال نیزکلاس آموزش بهداشت غذا و نشانگرهای غذایی با همکاری شبکه‌بهداشت‌شهرستان،کلاس آموزشی ۲ روزه طرح‌کار مربی برای ۳۰ نفر از مدیران و مربیان مهدها برگزار می‌شود.
وی افزود:پرداخت مبلغ ۲۱میلیون تومان شهریه سه دهک پایین درآمدی به تعداد ۶۷ کودک ،اختصاص و دریافت اعتبار تجهیز ۳مهد کودک‌ تازه تاسیس با مبلغ ۶میلیون تومان از جمله خدمات این اداره در سال گذشته بوده است.
وی مهم ترین مشکل مهد های کودک را روشن نشدن موضوع آموزش کودکان مهدهای‌کودک و دخالت آموزش و پرورش واخلال درکار مهد ها برای جذب و ثبت نام کودکان در مهدهای آموزش و پرورش به بهانه عدم ثبت نام در دبستان بیان کرد.

۳۵۲ پرونده تحت پوشش برنامهC.B.R توانبخشی مبتنی بر جامعه است.

وی بااشاره به مراکزشبه‌خانواده اظهارداشت:یکی از مراکز زیر مجموعه اموراجتماعی بهزیستی در داورزن مرکزنگهداری فرزندان بی‌سرپرست و بدسرپرست الغدیر است که درسال ۱۳۸۰تاسیس و با تعداد ۷ پرسنل،به ۲۰ فرزند خدمت‌رسانی می‌کنندکه در حال‌حاضر یارانه هرفرزند۳۷۰هزارتومان درماه پرداخت می‌شود.
این مقام‌مسئول درداورزن یکی دیگر از حوزه‌های فعالیت‌بهزیستی را حوزه توان‌بخشی بیان‌کرد وافزود:با شهرستان شدن داورزن فعالیت حوزه توان‌بخشی که تا آن سال به تعداد تقریبی ۲۲۰پرونده ارائه خدمات می نمود با تحت پوشش قرارگرفتن مددجویان و معلولان کل‌شهرستان در۳۸ روستا در سال ۹۶ به تعداد ۵۰۵ پرونده افزایش یافت و تعداد ۱۲۳ مددجو مستمری‌بگیر درحوزه توا‌ن‌بخشی شهرستان هستند.
وی‌گفت:درحال‌حاضر این شهرستان دارای ۱۸خانواده دومعلولی،۲خانواده سه معلولی و ۱ خانواده چهار معلولی است وازحیث تفکیک نوع معلولیت نیز۷۶ پرونده شنوایی،۳ پرونده گفتاری، ۱۲رونده روانی مزمن ،۵۷ پرونده بینایی، ۱۵۰پرونده ذهنی ، ۱۸۷ پرونده جسمی حرکتی، ۲۰ پرونده ضایعه نخاعی تقسیم بندی می‌شوند.
وی افزود: ازاین تعداد۱۵۰پرونده به دو مجتمع خدمات بهزیستی روستایی غیردولتی مزینان و ریوند واگذارکه بصورت یارانه‌ای درمجموع ماهانه مبلغ ۱۸میلیون ریال به حساب آنها واریز و۳۵۲ پرونده نیز تحت پوشش برنامهC.B.R توانبخشی مبتنی بر جامعه است.

داورزن فاقد هرگونه مراکز توان‌بخشی روزانه

زیدآبادی‌تصریح کرد:از آنجا که این شهرستان فاقد هرگونه مراکز توان‌بخشی روزانه بوده، معلولین این شهرستان مجبور به رفت وآمد به شهرستان مجاور(سبزوار)شده و در استفاده ازخدمات توان‌بخشی،کاردرمانی،فیزیوتراپی با مشکلات زیادی مواجه هستند.
وی گفت:در شش ماهه دوم سال ۱۳۹۶ تعداد۳۱ مورد مناسب‌سازی بااعتباری بالغ بر ۳۰میلیون‌تومان از اعتبارات C.B.R انجام شده است.
وی اعتبارات حوزه C.B.R را ۸۴میلیون تومان اعلام‌کرد:که ازاین مبلغ ۳۴میلیون تومان سهم مؤسسات و ۵۰میلیون‌تومان ،پرداخت مددجویی بوده که در حوزه سلامت و درمان ۳۰ مورد ،اشتغال ۱۲ مورد،مناسب‌سازی ۲۰ مورد و لوازم کمک‌توان‌بخشی ۲۱ مورد هزینه شده‌است.


مشارکت۶۵میلیون تومانی خیران
وی در ادامه به بررسی نقاط ضعف و قوت شهرستان و برگزاری جلسات با دهیاران و شوراهای اسلامی روستاها برای جذب خیّرین پرداخت وگفت:جذب و شناسایی ۲۸ نفر خیر در چندماه گذشته وجذب مشارکت‌ها در شش‌ماهه دوم سال ۹۶حدود ۶۵میلیون تومان توسط ادارات، مراکز و موسسات به صورت نقدی و غیر نقدی در این شهرستان جمع آوری شده که از این مجموع کمک نقدی اداره اوقاف و امور خیریه داورزن از محل موقوفه آل احمد به اداره بهزیستی‌داورزن مبلغ ۲۰میلیون تومان بوده‌است.
سرپرست اداره بهزیستی‌داورزن به فعالیت‌های اشتغال‌زایی این اداره در شهرستان پرداخت و بیان‌داشت:درسال ۹۶ تا کنون اعتبار اختصاص داده‌شده به شهرستان داورزن ۷۸۷میلیون وپانصد هزارتومان در زمینه اشتغال بوده است که تعهد اشتغال داورزن در سال ۹۶ تعداد ۴۰ نفر و تاکنون با توجه به جذب بالای ۹۵% تا پایان فروردین امسال ۱۰۰% جذب شد و تعهدی به میزان ۱۳۳% با آمار ثبت پورتال اشتغال ۵۳ نفر است.
وی از راه اندازی کارگاه حرفه‌آموزی بهبودیافتگان وابسته به مرکز اقامتی بهبودی رویش دوباره در روستای نامن و ثبت نام در سامانه کارا خبر داد وگفت:درخواست مبلغ ۱۶۰میلیون تومان تسهیلات که هم اکنون در کارگروه اشتغال استان آماده تایید بوده و با پرداخت این تسهیلات برای ۳ نفر شغل ایجاد می شود.

سلیقه ای عمل‌کردن بانک ها،مشکل معلولان شهرستان
زیدآبادی نبود بانک های مستقل به عنوان شعبه پرداخت‌کننده را از مشکلات این حوزه دانست وگفت:شعبه‌های بانکی و اختصاص اعتباراشتغال به بانک‌های شهرهای مجاور(سبزوار)باعث بوجودآمدن مشکلاتی در رفت وآمد،زمان وهزینه‌های بالای مددجویان وکندی ارتباط کارشناس اشتغال شهرستان با بانک‌های عامل شده است.
وی ادامه داد:سلیقه ای عمل‌کردن بانک ها با توجه به ارسال نامه بهزیستی داورزن که ۵۰%پس از تکمیل پرونده و ۵۰%آن منوط به بازدیدکارشناس و مددکار که متاسفانه بانک های عامل کل وام را منوط به بازدید مددکار گذاشته‌اند که باعث می‌شود مددجو توانایی ایجاد اشتغال با هزینه اولیه که همان ۵۰% است را نداشته باشد.
همچنین در سال ۹۶ به ۹ نفر بهبود یافته تسهیلات اشتغال به مبلغ ۱۱۵میلیون تومان پرداخت شد که آنان موفق به ایجاد شغل مناسب شده اند و طبق بازدیدهای کارشناسان،شغل‌هایی در حوزه دامداری،کشاورزی و خدمات ایجاد شده ومورد تایید قرار گرفته است.
وی افزود:مبلغ ۴۵میلیون تومان کمک هزینه ساخت و تکمیل مسکن به ۸ نفر تسهیلات داده شده که۵۰درصد آن بلاعوض بوده است.

مهمترین بخش فعالیت بهزیستی درحوزه پیشگیری است
زیدآبادی مهمترین بخش فعالیت را حوزه پیشگیری دانست و ابراز داشت:برگزاری کارگاه های پیشگیری از اعتیاد با پوشش کل شهرستان و روستاهای تابعه، هماهنگی و همکاری با دستگاه‌ها و ادارات دخیل در امر پیشگیری از اعتیاد،کسب مجوز مرکز اقامتی بهبود و بازتوانی میان مدت افراد با اختلال مصرف مواد رویش دوباره و شروع فعالیت با ظرفیت ۳۰ نفرکه تا پایان سال موفق به بهبود و درمان ۴۰۰ نفرشده است.
وی گفت:ایجاد بستر مناسب برای فعالیت تیم‌های اجتماع محور در خصوص انجام فعالیت‌های پیشگیرانه از اعتیاد و آسیب های اجتماعی ونظارت برعمل‌کرد تیم‌ها،داورزن دارای ۸ تیم که ۴ تیم در محله‌های شهری و ۴ تیم محله های روستایی از جمله مباحث پیشگیرانه در مجموعه این اداره است.
وی با اشاره به بحث پیشگیری از معلولیت‌هاگفت:کلاس‌های آگاه‌سازی در ۱۵ مدرسه که شامل کل دانش‌آموزان پایه دهم و یازدهم شهرستان هستند برگزار و در زمینه غربال‌گری بینایی در سال ۹۶ طبق آمار مرکز بهداشت شهرستان از تعداد ۷۹۵ نفر کودکان ۳ تا ۶ سال شهرستان ۶۳۵ نفر یعنی ۸۰ درصدکودکان غربال بینایی شده اند.
وی گفت:در بخش غربالگری شنوایی به علت عدم وجود مرکز شنوایی‌سنجی درشهرستان، باهماهنگی شهرستان مجاور(سبزوار) برای تمامی نوزادان شامل،طرح غربال شنوایی صورت می‌گیردکه تعداد ۱۰۵کودک به مرکز شنوایی نوزادان مادر ارجاع و غربال شده‌اند.
وی به آموزش پیش از ازدواج اشاره‌کرد وگفت:با وجودکسب مجوز مرکز سلامت روان محلی باران مهر در سال ۹۶،کارگاه پیش از ازدواج در ۷ روستا برگزار شده که هرکارگاه در قالب ۶ جلسه ۹۰ دقیقه‌ای و برای گروه سنی پیش از ازدواج می باشد.

بهترین مدیریت بحران،مدیریت پیشگیرانه است

مدیرکل بحران خراسان رضوی گفت:بهترین نوع مدیریت بحران،مدیریت پیشگیرانه است

به گزارش داورزن نیوز،حجت‌علی شایان فردر جمع اعضای شورای اداری و هماهنگی مدیریت بحران داورزن صبح امروز اظهارداشت:در زمینه اعتبارات تنگناهایی وجود دارد اما می شود با مدیریت پیشگیرانه،بر مشکلات بحرانی فائق شد.

وی افزود:همه مدیران باید مشکلات موجود در منطقه خدمت را بشناسند و با امکانات موجود در محل  اشنایی کامل داشته باشند تا بتوانند در مواقع بحرانی از عهده مدیریت آن برآیند.

شایان فر با اشاره به هماهنگی‌های مدیریتی بحران ابرازداشت:هماهنگی و وحدت ادارات با مدیریت بحران یکی از مهم‌ترین مسائل در تسریع حل مشکلات است.

وی ادامه داد:بروزرسانی امکانات موجود و هم‌خوانی ابزار و قطعات در همه ادارات می‌تواند در مواقع بروز حوادث و بحرانی،کمک های فراوانی به حل بحران نماید.

مدیرکل بحران استان با اشاره به برنامه‌های امسال این مدیریت بیان داشت:۶هدف عملیاتی،۱۵برنامه و ۶۱فعالیت برای تحقق بخشیدن حوزه عمرانی مورد بررسی قرار گرفته است که برای مواقع بحرانی از کمک دهیاران و بخشداران با برگزاری دوره های آموزشی بهره مند خواهیم شد.

خبرنگار فارس نیز با بیان این که هر شهروند درزمان بحران باید بتواند ۷۲ ساعت وضعیت  خود را تا رسیدن اولین کمک ها مدیریت کند گفت:همه ما باید بسته جامع و بروز شده ای از کمک های اولیه،غذای کنسرو،روشنایی و… را در محلی از منزل که کمترین آسیب به آن می رسد را آماده داشته باشیم تا در مواقع بحرانی بتوانیم جان خود را برای حداقل چند ساعت تا رسیدن کمک های اولیه حفظ کنیم.

مدیرکل بحران با استقبال از این پیشنهاد در پاسخ خبرنگارفارس گفت:هلال احمر طی برنامه ای در سال گذشته ۲۰هزار خانواده را در زمینه بحران با عنوان خادم آموزش داده است و در برنامه امسال نیزآموزش ۶۰هزار خانواده پیش بینی شده است.

فرماندار داورزن نیز مدیریت و وحدت را مهمترین نکته زمان بحران عنوان نمود وگفت:هماهنگی‌ها و وحدت بین ادارات و مدیران با مردم می تواند وضعیت را تا حدود زیادی به حالت عادی برگرداند.

سیدغلام‌علی پیش‌بین افزود:یکی از حادثه خیزترین جاده‌های استان متعلق به شهرستان داورزن است که می تواند جدای فرصت‌ها،تهدیدات بحرانی زیادی را به همراه داشته باشد.

وی گفت:نمونه بارز این حوادث در حادثه واژگونی تانکر سوخت و اتوبوس زائران عراقی در چند روز گذشته است که می توانست بحران جدی برای منطقه باشد.

فرماندارداورزن گفت:وجود ۳۲حلقه آب شرب سبزوار از منطقه داورزن،آلودگی یک شهر،نارضایتی های مردمی و یا تخریب و کم آبی می تواند به یک بحران تبدیل شود و اقلیم کوهستانی و کویری شهرستان و گاهی با یک بارش کوهپایه ای،به ایجاد سیلاب و خطر افتادن روستاهای مسیرحادثه،وضعیت را به بحران تبدیل نماید.

پیش بین ابراز داشت:۷۰۰تا ۹۰۰بار ترانزیت روزانه از محور عبوری شهرستان،و تامین ۸۰درصد مرغ استان از دیگر مسائلی است که با کوچکترین حادثه ای یا قطع انرژی مثل برق می تواند بحران را رقم بزند.

وی گفت:بررسی این موارد و شناسایی نقطه های بحرانی باید در دستور کارمدیریت بحران قرارگیرد و با پیشگیری‌ها و تدابیر لازم در کند شدن ایجاد بحران اقداماتی انجام شود.

سرپرست هلال احمر داورزن نیز با بیان اینکه جمعیت هلال احمر از پیشتازان عملیاتی زمان بحران است گفت:شهرستان داورزن بیش از ۸هزار جوان دارد که  می تواند ظرفیت خوبی برای کمک به بحران ها باشند که نیازمند آموزش های لازم است ولی کمبود امکانات این مهم را به تاخیر انداخته است.

سیدعلی دلبری گفت:در گام اول آموزش هایی در منطقه آغاز شده است و تلاش می کنیم حداقل ۵۰۰نفر را برای عضویت داوطلبانه ثبت نام و آموزش های لازم را بدهیم و این عمل به ارتقای این نمایندگی به اداره کمک فراوانی خواهد کرد.

 

داورزن رتبه اول حوادث جاده ای استان را داراست/دادگاه داورزن، دادگستری شد

داورزن نیوز گزارش می دهد

داورزن رتبه اول حوادث جاده ای استان را داراست/دادگاه داورزن، دادگستری شد

 

رئیس حوزه قضایی داورزن گفت: پرحادثه ترین جاده در استان و یکی از جاده های حادثه خیز کشور از این شهرستان عبور می کند.

 

به گزارش داورزن نیوز،رضا سیدآبادی با تبریک هفته قوه قضاییه اظهارداشت: این هفته فرصت خوبی است تا بخشی از خدمات دستگاه قضایی برای مردم توسط رسانه ها بازگو شود.

 

وی به اعتبار دستگاه قضایی اشاره کرد و گفت: تمام قضات در هر حوزه ای با یک واسطه از طرف رهبر معظم انقلاب منصوب می شوند و احکام انتصاب تمام قضات مستقیما توسط رئیس محترم قوه قضائیه بدون تنفیذ به فرد دیگری انجام می گیرد که نشان از مسئولیت سنگین این دستگاه در کشور را داراست.

 

وی با گرامی داشت یاد و خاطره شهید مظلوم آیت الله بهشتی از ایشان به عنوان معمار دستگاه قضایی انقلاب یاد کرد و گفت: ویژگی بارز ایشان،ژرف نگری و آینده نگری در تلفیق و تطبیق قوانین عرفی با مبانی شرعی بود و در سالهای اولیه انقلاب و با توجه به نیاز به قانون نویسی بر اساس مبانی اسلامی،توانست این مهم را به خوبی به انجام برساند.

 

حوادث جاده ای ۱۵درصدپرونده های قضایی داورزن

 

رئیس حوزه قضایی داورزن در ادامه گفت: بیشترین حجم پرونده های این حوزه قضایی را حوادث جاده ای و رانندگی تشکیل می دهند و ۱۵درصد پرونده ها متعلق به این حوادث است.

 

وی افزود: پرحادثه ترین جاده در استان و یکی از جاده های حادثه خیز کشور از این شهرستان عبور می کند و یک نواختی راه و طی مسافت طولانی و عدم وجود جاذبه های طبیعی از علل مهم خستگی رانندگان است که واژگونی های زیادی را رقم می زند.

 

سید آبادی گفت: از ادارات مربوطه خواسته ایم با ایجاد هرگونه جاذبه های بصری غیر طبیعی برای کاهش این حوادث کمک کنند و نصب پرچم در مسیر جاده ای می تواند به هوشیاری راننده در کنترل خودرو کمک کند و وی را از تونل بادهای زیاد منطقه ای آگاه سازد.

 

وی در ادامه گفت: با توجه به اینکه داورزن در ورودی استان خراسان رضوی‌به عنوان میقات الرضا قرار دارد و علت تامه اکثر‌قریب‌به اتفاق حوادث رانندگی نیز واژگونی ناشی از خستگی اعلام می شود و طرفین پرونده نیز زائران آقا علی بن موسی الرضا(ع) هستند با تکریم ویژه به صاحبان این پرونده ها ، به  پرونده به صورت فوق العاده و  فوری رسیدگی کرده و برای راحتی آنان،پرونده هایشان با استفاده از ظرفیت های قانونی به شهر محل سکونت آنها ارجاع و احاله داده می شود.

 

ایشان آمار حوادث در سه ماهه اول سال جاری نسبت به سال گذشته را با ۳۰درصد کاهش فوتی و افزایش جرحی اعلام کرد.

 

رتبه اول داورزن در کاهش ورودی به زندان

 

قاضی داورزن با اشاره به کاهش چشمگیر ورودی و معرفی به زندان از دادگاه داورزن ابراز داشت:یکی از سیاست های کلان دستگاه قضا حبس زدایی و جلوگیری از برچسب زنی افراد به زندان با صدور احکام جایگزین حبس است و کاهش جمعیت کیفری می باشد و از آنجا که زندان بزرگ سبزوار ۶ شهرستان را پوشش می دهد که حسب نامه رسمی رییس زندان سبزوار در ۶ ماه دوم سال ۹۶ سی درصد کاهش ورودی از دادگاه داورزن را به عنوان موفق ترین شهرستان اعلام کرده است.

 

وی با تقدیر از فرهنگ غنی مردم شهرستان گفت:جرایم خشن در این منطقه کاهش بی نظیری را داراست و پرونده قتل عمد یا آدم ربایی آن عدد صفر را نشان می دهد که بیانگر فرهنگ خوب و مذهبی مردم شهرستان است.

 

اختلافات ملکی،آب و اراضی بعد از حوادث جاده ای رتبه دوم را داراست

 

رئیس حوزه قضا در داورزن به دیگر موضوعات پرونده ها در این حوزه اشاره کرد و گفت:اختلافات ملکی،آب و اراضی بعد از حوادث جاده ای رتبه دوم را در شهرستان داراست که سه رودخانه فعال در شهرستان اختلافات عدیده ای دارند و باعث درگیری ها و جرایم مختلفی شده اند.

 

وی به پرونده حجیم و طولانی رودخانه داورزن اشاره کرد و گفت:برای احقاق حقوق طرفین سعی داشته ایم به سمتی پیش رویم تا این پرونده هرچه زودترمختومه شود.

 

مسئول حوزه قضایی داورزن افزود:مطالبات مردمی و پیگیری های انجام شده تاکنون باعث شده است احکام مهمی در این پرونده به اجرا درآید.

 

وی ابراز امیدواری کرد:درادامه این پرونده بتواند براساس قانون دیگر مشکلات و تخلفات رفع شود .

 

وی افزود: در سال گذشته سه حکم مهم ،قطع درختان،خلع ید از اراضی ملی و زمین خواری در شهرستان توسط احکام صادره از حوزه قضایی داورزن اجرا شده است.

 

کاهش جرائم اجتماعی در داورزن

 

سیدآبادی به پرونده های ارجاعی در حوزه اجتماعی و خانواده اشاره کرد و افزود:با روند افزایشی طلاق و اختلافات خانوادگی در کشور ،این حوزه تلاش کرده است تا با ارائه راهکارهای لازم ،انجام این اتفاقات را کاهش دهدو یکی از علل مهم این گونه اختلافات اعتیاد به مواد مخدر است و خوشبختانه منطقه داورزن به دلیل بافت مذهبی وسنتی توانسته است آمار کمی ، از این معضل اجتماعی را به خود اختصاص دهد.

 

وی با ابراز خرسندی گفت:خوشبختانه منطقه در موضوعات امنیتی ،جرایم سایبری و شبکه های اجتماعی هیچ گونه پرونده ای را نداشته  و در دو مورد نیز با تذکراتی رفع شده و در سال اخیر سرقت احشام  نیز با کاهش چشمگیری روبرو بوده است.

 

ایجاد نمایندگی محیط زیست در داورزن ضروری است

 

وی با اشاره به منطقه حفاظت شده ریوند داورزن و شکارهای غیرمجاز گفت: در سه ماهه اخیر ۵پرونده مهم مورد بررسی قرارگرفته است که ورود این پرونده ها نیازمند ایجاد حداقل دفتر نمایندگی محیط زیست در شهرستان است.

 

ارتقای دادگاه داورزن به دادگستری

 

وی با اعلام خبر ارتقای دادگاه عمومی به دادگستری در داورزن گفت: با کارشناسی های انجام شده در تعداد پرونده های مختلف این حوزه، نیازبود تا این مجموعه به دادگستری ارتقا یابد.

 

قاضی داورزن با بیان اینکه سیستم قضایی تابع تقسیمات کشوری نیست و طبق قانون، ایجاد دادگاه یا دادگستری براساس کثرت و قلت پرونده سیستم قضایی از اختیارات ریاست محترم قوه قضاییه می باشد بیان داشت: به مناسبت هفته قوه قضائیه بایستی به اطلاع مردم شریف و متدین شهرستان داورزن برسد که با پیگیری ریاست محترم کل دادگستری استان خراسان رضوی و مساعدت و موافقت ریاست محترم قوه قضائیه سیستم قضایی این حوزه به دادگستری ارتقا پیدا کرد و با این ارتقا وافزایش ۵ نفر دیگر به کادر اداری و حضور دادستان زمان رسیدگی به پرونده ها کاهش زیادی خواهد داشت.

 

وی با تقدیر از همکاری شورای اسلامی شهر داورزن و اداره منابع طبیعی در واگذاری زمین برای ساختمان جدید دادگستری ابراز داشت:دو زمین برای این منظور واگذارشده بود که مورد تایید استان قرار نگرفت و امیدواریم بتوانیم در مکان های دیگری این ساختمان را احداث کنیم.

 

رتبه چهارم داورزن در ابلاغ الکترونیکی

 

رئیس دادگاه داورزن با تقدیر از عملکرد خوب کارکنان این حوزه بیان کرد: تلاش بی وقفه کادر اداری در این حوزه،در بین ۳۶ حوزه قضایی استان،توانسته است رتبه چهارم را در سامانه ثنا و ابلاغ الکترونیکی از آن خود کند.

 

وی افزود:کادر اداری، انتظامی و شورای حل اختلاف تمام تلاش خود را در کاهش ورودی و مختومه کردن پرونده ها داشته اند وآمار پرونده های حل شده در شعبات کیفری و عمومی ۵۰درصد،نیروی انتظامی ۷۵درصد و شورای حل اختلاف نیز ۷۰درصد بوده که با این روند کاری،کاهش چشمگیری رابا کار جهادی در برداشته است.

 

وی گفت:تعداد ۲۰۰پرونده موجود در کلانتری های شهرستان در ۶ ماهه اخیر به ۳۰ پرونده کاهش یافته و موضوعات آن بررسی و مختومه اعلام شده است.

 

وی افزود:صلح و سازش حسینیه جماران روستای نامن و مالکین رودخانه نهالدان و صدور گزارش اصلاحی پرونده المان شهدای گمنام شهر داورزن که از سال ۱۳۹۵ در جریان بود از جمله اقدامات مهم مدیریتی در این حوزه محسوب می شود.

 

اهداف سال جاری حوزه قضایی داورزن

 

رئیس حوزه قضایی و دادگاه عمومی شهرستان داورزن در پایان از همکاری همه دستگاه ها،مدیران و امام جمعه و نیروی انتظامی و اعضای شورای حل اختلاف تشکر کرد و افزود: ورود جدی به حقوق عامه،تعیین و تکلیف اختلاف رودخانه داورزن،جلوگیری از برداشت بی رویه شن و ماسه از زمین و کاهش زمان رسیدگی و تاسیس و استقرار نهایی دادسرا از جمله اهداف و پرونده های مهم در سال جاری است که بررسی و مختومه خواهد شد.

 

مراسم گرامیداشت دکتر علی شریعتی در زادگاهش روستای مزینان برگزارشد

داورزن نیوز گزارش می دهد

مراسم گرامیداشت دکتر علی شریعتی در زادگاهش روستای مزینان برگزارشد

مراسم گرامی داشت چهل و یکمین سالگرد دکتر علی شریعتی مزینانی در زادگاهش روستای مزینان داورزن برگزار شد

به گزارش خبرگزاری فارس از داورزن،در این مراسم که تعدادی از دوستداران دکتر علی شریعتی،معاون فرهنگی وزارت علوم،مشاور استاندارخراسان رضوی و مسئولان از سطح شهرستان داورزن سبزوار و استان خراسان رضوی و گروههای دانشجویی و کاروان راهیان دانش متشکل از نخبگان و دانش پژوهان شهرستان نیشابور شماری از مسوولان، فرهیختگان، صاحبنظران، استادان و دانشجویانی از برخی شهرستان های کشور برای بزرگداشت این استاد فرزانه حضور داشتند.

علی شریعتی مَزینانی مشهور به دکتر علی شریعتی زاده ۲ آذر ۱۳۱۲ در روستای کاهک بلوک مزینان شهرستان داورزن است. وی ۲۹ خرداد ۱۳۵۶ در شهر ساوتهمپتون انگلیس درگذشت. پیکر شریعتی در دمشق و در جوار حرم حضرت زینب(س) به خاک سپرده شده است.

حجت الاسلام والمسلمین معلمی فر روحانی مستقر در روستای مزینان با ایراد سخنانی پاسداشت علم و عالمان را برهمه واجب دانست و گفت : دکتر علی شریعتی برای علم ودانش این مرز و بوم زحمات فراوانی کشیده اند

وی ادامه داد:خاندان شریعتی که جملگی از بزرگان دین محسوب می شوند سهم بزرگی در پاسداشت علوم دینی و ایجاد تفکر مبارزه با استکبار را در بین مردم داشته اند.

مشاور استاندار خراسان رضوی نیز ابراز داشت:اینکه چرا امروز شریعتی منبع مجادلات تکبیرانه و بزرگانه شده است و پیرامون اندیشه و شخصیت او اختلافات است نشان از اثرگذاری وی را دارد.

سیدجواد حسینی ادامه داد:کردار و گفتار و اندبشه های شریعتی تاثیرگذار بود و برای درک این موافقت ها و مخالفت ها باید به آثار وی مراجعه کرد.

وی گفت:سخنرانی یا گفتاری در آثار دکتر شریعتی مشاهده نمی شود که طبق براساس اسلوب استادان یا دانشگاه نوشته شده باشد بلکه دردمندی و درک از زمان و تعهد دردمندانه او بود که مسائل را تبدیل به نیاز امروز و فردا می کند.

وی با بیان اینکه تعداد کمی از آثار دکتر در زمان حیاتش توین و منتشر شده است تصریح کرد:بیشترین آثار شریعتی منتشر نشده و به مخاطبین عرضه نشده است وچه بسا اگر منتشر می شد جواب برخی سوالات داده می شد.

استاد جامعه شناسی افزود:دلیل این که بسیاری او را مورد انتقاد قرار داده اند اینست که خواسته ها از وی برابر فیلسوف اسلامی یا عالم شرعی است در صورتی که کار اصلی او جامعه شناسی است که بر مبنی دین بنا نهاده بود.

وی گفت:مبنای کار جامعه شناسی شریعتی آسیب شناسی دینی در جامعه داشت و در کتاب نیایش او این آسیب شناسی هویداست.

پژوهشگر علوم اجتماعی بیان کرد:دکتر علی شریعتی در کنار آسیب شناسی،باز آفرینی هویت فرهنگی و ایرانی را راه حرکت جوشش مداوم را ارائه می دهد.

وی افزود:در عصری که دو ایدئولوژی کاپیتالیست حاکم بر غرب و مارکسسیت حاکم بر شرق برای زندگی سعادت بخش انسان ها با شکست مواجه شدند دکتر شریعتی با رویکرد بازآفرینی هویت فرهنگی و اسلامی توانست ایدئولوژی ارائه دهد که مصادف با انقلاب اسلامی به رهبری امام خمینی(ره) شد.

رئیس دانشگاه حکیم سبزواری نیز به خبرنگارفارس اظهار داشت:از اهداف مهم این دانشگاه،قرار دادن منطقه مزینان یا کاروانسرای تاریخی آن به عنوان اردوگاه ملی دانشجویی معرفی و دانشگاه حکیم کار مرمت آن را برعهده خواهد گرفت.

علی اصغر مولوی افزود:با راه اندازی این اردوگاه مجموعه فاخر برای دانشجویان کل کشوردر مسیر تاریخی جاده ابریشم ایجاد خواهد شد.

فرماندار داورزن نیز ابراز داشت:دکتر شریعتی یک شخصیت مردمی بود و مراسم بزرگ داشت این اندیشمندهمه ساله در خاستگاهش با همت مردم و دوستدارانش برگزار می شود.

سید غلام علی پیش بین افزود:تلاش خواهیم کرد برای مجموعه فرهنگی دکتر شریعتی که چندسالی است روند تکمیل آن در روستای مزینان راکد مانده است اعتباراتی را پیگیری کنیم تا مراسم های پاسداشت در این مجموعه قابل برگزاری باشد.

این مراسم با برنامه های متنوعی نظیر ، سخنرانی،بازخوانی زندگینامه دکتر شریعتی،اجرای تواشی، دلنوشته و شعر ،و پذیرایی از میهمانان به پایان رسید.

اجرا دکلمه و شعر خوانی توسط شاعران سبزواری در وصف دکتر علی شریعتی نیز از دیگر برنامه ای این مراسم بود

این مراسم از ساعت ۱۰ آغاز و تا زمان اذان ظهر به طول انجامید

کاروان راهیان دانش از کانون نخبگان و پژوهشگران شهرستان نیشابور همه ساله در این مراسم شرکت می کنند.

ودر آخر جمله ای از دکتر شریعتی:

هیچ ملتی، هیچ دین و آیینی، هیچ تاریخ و فرهنگی چنین خانواده ای ندارد؛ خانواده ای که پدر علی ، مادر فاطمه، پسر حسین و دختر زینب است.

 


Fatal error: Call to undefined function getPostViews() in /home/davarzan/public_html/wp-content/themes/SilverOrchid/archive.php on line 41