زندگینامه شهید جمشید صدخروی

نام پدر: عباسعلی/تاریخ تولد۱۳۴۸ /محل تولد:شهرستان داورزن روستای صدخرو/تاریخ شهادت: ۲۴/۴/۱۳۶۶ /محل شهادت:جزیره مجنون/ نام عملیات: تک دشمن/ 

       پدر و مادر جمشید ساکن روستای صدخرو بودند و با سختکوشی به کار شریف کشاورزی و نیز قصابی اشتغال داشتند. جمشید که در سال ۱۳۴۸ به دنیا آمد پس از پایان دوران کودکی و تربیت و رشد در دامان خانواده  وارد دبستان شد و تحصیلات ابتدایی را در همان روستای دوست داشتنی اش – صدخرو – گذراند.

او در کار منزل و صحرا کمک دست  پدر و مادر بود و ایام فراغت فوق العاده اش را در مسجد، بسیج و کتابخانه روستا می گذراند. این شهید عزیز پس از گذراندن آموزش های لازم برای مدت سه ماه از طریق بسیج در اولین روز از سال  1366عازم جبهه های دفاع از اسلام  و ایران اسلامی شد.

جمشید که در گردان جندالله لشکر ۵ نصر به عنوان رزمنده تیربارچی فعال بود در جزیره مجنون و در تک نیروهای متجاوز دشمن، ضمن دفاع  و نبرد جانانه دعوت حق را لبیک گفت و در بیست و چهارم تیر سال ۱۳۶۶به سوی معبود پرکشید و به فوزعظیم شهادت دست یافت.

پیکر مطهرش پس از تشییع در گلزار شهدای صدخرو به خاک سپرده شد تا همانند دیگر فرزندان شهید صدخرو، سند ایثار و مقاومت  اهالی روستایشان در دوران دفاع مقدس باشد.

یاد و راه و مرامشان جاودانه باد.

خاطره ای از پدر شهید جمشید  صدخروی:

یک روز با پسرم جمشید گوسفندان را به صحرا برده بودیم. جمشید آنجا به من گفت: پدرجان می خواهم به جبهه بروم اجازه میدهید. گفتم پسرجان نمی خواهد بروی، تو تک فرزند پسر من هستی و پنج خواهر داری و بعد از من همه اینها امیدشان به توست.

 جمشید گفت: پدرجان  همه ما باید به جبهه برویم، اگر من نروم و دیگری نرود، پس چه کسانی باید بروند واز این آب و خاک دفاع کنند. باید برویم تا انقلابمان به پیروزی برسد و ناموسمان درامنیت باشد.

من حتی به تهران رفتم تا او را از رفتن به جبهه منصرف کنم و به روستا برگردانم، ولی او می گفت: پدرجان اگر بیایی و ببینی دشمنان متجاوز چگونه به مرز و بوم این کشور تجاوز کرده اند خود شما هم برای دفاع به جبهه می آیی.

روزهایی هم که به مرخصی می آمد بیشتر اوقات با بچه های بسیج به کتابخانه می رفت و تا روزی که می خواست به جبهه برود  بیشتر اوقاتش را درکتابخانه بود. هرکس او را کار داشت می گفتیم جمشید درکتابخانه است.

برگرفته از کتاب لاله‌های دیار داورزن نوشته غلامرضا ذاکری

استفاده از مطالب سایت باذکر منبع و نام سایت بلامانع است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.