زندگینامه شهید علیرضا پسندیده

نام پدر:محمدابراهیم / تاریخ تولد۱۳۴۸ : / محل تولد: شهرستان داورزن، روستای ساروق/ عضویت:بسیج/ تاریخ شهادت:۱/۵/۱۳۶۶ /محل شهادت:جزیره مجنون /مدفن: گلزار شهدای سبزوار

       دانش آموز شهید علیرضا پسندیده از جمله فرزندان برومند و افتخارآفرین خطه داورزن است که در سال ۱۳۴۸ هجری شمسی در روستای ساروق دیده به جهان گشود. پدرش محمد ابراهیم پسندیده اسم نوزاد دلبندش را همنام امامان محبوبش انتخاب کرد و نام علیرضا را با توافق همسرش در شناسنامه نوزاد ثبت کرد.

وی دوران کودکی اش را تحت تربیت و محبت و مهربانی های والدینش گذراند و پس از آن با ورود به دبستان روستای ساروق، سوادآموزی را آغاز کرد و در مقطع راهنمایی و دبیرستان  ادامه تحصیل داد. علیرضا پسندیده با عضویت در بسیج دانش آموزی افتخار یافت تا از جمله سروقامتانی باشد که از برگ و بار شجره طیبه در مدرسه عشق و ایثار بسیج باشد.

وی توانست با گذراندن دوره آموزش نظامی و ایجاد آمادگی روحی و جسمی اش در کاروان های اعزام نیرو به جبهه ها حضور یابد و سنگر نشین دفاع از مرز و بوم اسلام و ایران اسلامی شود.

او که در منطقه عملیاتی جنوب حضور داشت سرانجام در اول مرداد ماه سال ۱۳۶۶ هدف آتش سلاح های اهدایی شرق و غرب به مزدوران استکبار جهانی  و متجاوزین بعثی صدام قرار گرفت و پسندیده درگاه الهی شد و به فیض عظیم شهادت نائل گردید.

پیکر مطهر دانش آموز شهید علیرضا پسندیده را پس از انتقال به پشت جبهه و تشییع با حضور صمیمانه مردم سبزوار در جوار دیگر شهدای گلزار شهدا این شهر به خاک سپردند.

 قسمتی از دلنوشته های شهید :

خدایا! تو شاهدی که دچار چه درد بزرگی شده ایم. دردی که نه تنها من، بلکه همه دچار آن شده اند. نمی دانیم کشته شویم یا بمانیم؟! از یک سو باید کشته شویم تا آینده بماند و از سوی دیگر باید زنده بمانیم تا خدمتی دیگر به اسلام کنیم.

پروردگارا !از زمانی که تو را شناختم و از خود بیگانه شدم؛ آرزویم شهادت در راهت بود، چون راهی جز شهادت ندیدم که به تو متوسل شوم. هر دری که می یافتم شیطان را در کمین می دیدم.

دوست دارم در راهت شهید شوم و همچون سیدالشهداء(ع) سرم بالای نیزه رود. همچون ابوالفضل(ع) دستانم بریده شود.

همچون علی اکبر(ع) بدنم قطعه قطعه شود.

همچون علی اصغر (ع)گلویم شکافته  و چون امیرالمؤمنین علی(ع) فرقم شکافته شود، اما در راه تو و برای تو و بخاطر تو. 

خداوندا ! آرزویم برای رسیدن به اهداف الهی، شهادت را در بغل گرفتن است، پس مرا به آرزوی خود برسان.

برگرفته از کتاب لاله‌های دیار داورزن نوشته غلامرضا ذاکری

استفاده از مطالب سایت باذکر منبع بلامانع است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.