زندگینامه شهید داوود سویزی

نام پدر: علی اکبر/ تاریخ تولد: ۱۳۴۸ / محل تولد:شهرستان داورزن روستای سویز /  تاریخ شهادت۲۲/۱۱/۱۳۶۴ /محل شهادت:اروندرود/نام عملیات: والفجر۸  /تحصیلات:سوم راهنمایی/عضویت: بسیج دانش آموزی

               شهید داوود سویزی سال ۱۳۴۸در روستای سویز به دنیا آمد. هنوز دو سال بیشتر از عمرش نگذشته بود که متأسفانه  پدر و مادرش از یکدیگر جدا شدند اما خوشبختانه پدربزرگ و مادربزرگش در روستا  با وی بسیار مهربان بودند و با تدین و  تعهدی که داشتند داوود را با سختی و تنگدستی اما با سخاوتمندی و مناعت، بزرگ  و تربیت کردند.

     این شهید بزرگوار خوشبختانه در محیطی ساده و صمیمی رشد کرد. داوود تحصیلات ابتدایی را در روستای سویز و سال های تحصیلات راهنمایی را در روستای مزینان گذراند. او در انقلاب هم از جمله نو جوانان فعال بود. دوستان، هم کلاسی ها و معلمینش از اخلاق و درسش رضایت داشتند و شیفته اخلاقش بودند.

در حدود سنین ۱۵ سالگی بود که با پیگیری و اصرار زیادش توانست از طریق بسیج به جبهه  اعزام شود و در مهران خدمت نماید. این شهید بزرگوار که در گردان ولی الله از لشکر ۵ نصر به عنوان رزمنده آرپی جی زن  فعال شده بود؛ در عملیات والفجر۸  به همراه چند تن دیگر از همرزمان و جوانان روستا در منطقه فاو مورد هدف آتش دشمنان متجاوز قرار گرفته و سوار بر قایق به شهادت رسیدند.

 شهید داوود سویزی در قسمتی از وصیتنامه اش به پاس زحمات مادربزرگش چنین سفارش می کند: « هر زمان شهید شدم پیکرم را به روستای سویز نزد مادر بزرگم ببرید…»  همچنین یکی از معلمین وی نیز پیکر شهید را در مدرسه طواف می دهد و آن را مایه افتخار و عزت مدرسه و روستا معرفی می کند. این معلم فرهیخته خود نیز چندی بعد در جبهه ها به خیل شهیدان دفاع مقدس می پیوندد.

هم اکنون مزار شهید و دیگر شهدای همجوارش در روستای سویز زیارتگاه اهل معرفت است. مادر بزرگش در این خصوص می گوید: هر وقت دلم برای نوه ام تنگ می شود سر مزارش می روم، تا دلم باز شود.

شهادت سنگ را بوسیدنی کرد                   شهادت لاله را بوئیدنی کرد

برگرفته از کتاب لاله‌های دیار داورزن نوشته غلامرضا ذاکری

استفاده از مطالب سایت باذکر منبع و نام سایت بلامانع است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.