لاله‌های دیار داورزن

نام کتاب: ………………….. لاله های دیار داورزن

تحقیق و تدوین: ……………….. غلامرضا ذاکری

بازنویسی :………………غلامرضا هنرور ترشیزی

ویرایش فنی و ادبی :………………..عصمت مرزبان

طراح جلد: …………………………….حمید نخعی

ناشر : ………………………انتشارات زلال اندیشه

لیتوگرافی: ……………………………………افق

چاپ و صحافی: ………چاپخانه دانشگاه فردوسی

شمارگان:……………………………./۲۰۰۰ جلد

نوبت چاپ:……………………………اول/۱۳۹۸

شابک:……………….. ۴-۰۹-۸۰۰۵-۶۰۰-۹۷۸

این کتاب با حمایت اداره کل حفظ آثار و نشر ارزش های

دفاع مقدس استان خراسان رضوی به چاپ رسیده است.

در مقدمه این کتاب به قلم نویسنده آمده است:

مقدمه:

پس از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی، ملت از بند رسته ایران در پی آن بودند که استقلال و آزادی و لذت ناشی از آن را درک کنند.  زندگی همراه با امنیت و آزادی  در سایه حکومت الله آن هم پس از سالها خفقان ناشی از دوران ستمشاهی و خان منشی برای همه شیرین و گوارا بود. مردم ما به دنبال صلح و صفا و سازندگی بودند. جنب و جوشی فراگیر در همه جا آغاز شده بود و در فاصله ای کوتاه بسیاری از خرابی های ناشی از دنیاطلبی دنیا طلبان اصلاح شد.

رضایت مردم انقلابی ایران، حسادت دشمنان دین و میهن را برانگیخت. دشمن زخم خورده برای از بین بردن این انقلاب، با تمام توان به میدان آمد و حوادث و غائله های گوناگونی را به راه انداخت.

 هر کدام از این دسایس و غائله ها کافی بود تا یک انقلاب نوپا را نابود کند. اما لطف و عنایت خدا بیش از هر زمانی متوجه مردم بود. امام خمینی به عنوان ناخدای باخدای کشتی انقلاب  با رهبری الهی و درایت و دوراندیشی به عمق کینه ورزی ها و توطئه های دشمنان اسلام و ایران پی برده بود و مردم هم به شدت مراقب دستاوردهای انقلاب و مطیع امر رهبر بودند.

دشمن که در نتیجه گیری از فتنه های متعددش همچون کودتا، ترور،عوامل نفاق، غائله گنبد، غائله آذربایجان و … شکست خورده بود، یکی دیگر از مهره ها و مزدوران خود یعنی صدام را وارد عمل کرد، تا با استفاده از دلارها و تجهیزات و سلاح های پیشرفته آنها علیه ما بجنگد و حرکت الهی مردم را سرکوب کند و آنان را از قیام الهی  خود پشیمان و ناامید سازد و لذا جنگی هشت ساله  را بر ما تحمیل کردند.

همه طرفداران زر و زور و تزویر در صف مقابل و در کنار یزید زمان یعنی صدام عفلقی قرار گرفتند و همه یاران امام حسین(ع) در صف فرزندش امام خمینی(ره) رهبر کبیر انقلاب اسلامی ایستادند.

جنگی نا خواسته و نابرابرآغازشد. جنگی که از یکسو برای ما برکات بسیار در پی داشت و از سوی دیگر ضایعات و خساراتی را هم  در برداشت. یاران ما از نظر عِده و عُده کم، ولی از نظر ایمان و معنویت و ولایت پذیری فوق العاده بودند. لذا حماسه هایی آفریدند که خاطرات شهیدان کربلا را زنده کرد.

جنگ به ما نشان داد که خود باید برای سرنوشت خویش تصمیم بگیریم، جنگ تحمیلی دوست و دشمن را به ما معرفی کرد، فکرها و دست ها و ابتکارات را به کار انداخت، و از همه مهمتر ما را در معرض بزرگترین آزمایش تاریخ قرار داد.

در اینجا باید از جوانان و عزیزانی یاد کنیم که متهورانه در برابر دشمن غدار ایستادند، مظلومانه دفاع کردند و مردانه و جانانه به شهادت رسیدند.

حمله دشمن خطرناکتر از حمله قوم تاتار و مغول بود، شما جلوه و نمونه اش را در داستان هویزه و سوسنگرد دیده یا شنیده اید، ولی حماسه آفرینان ما، بالاخره دشمن را به خاک ذلت و خواری نشانده و از آب و خاک پاکمان عقب راندند.

آفرین بر ایثارگران و حماسه سازان ایران اسلامی در انقلاب و هشت سال دفاع مقدس و ایثارگران خطه خراسان و شهرستان داورزن که همچون آباء و اجدادشان برای آزادی و استقلال مردم سر به دار دادند اما تن به زیر بارذلت و خفت نداده و حاضر نشدند به اسلام، ناموس و مملکتشان آسیبی برسد.

حال وظیفه ماست تا با پشتیبانی راسخ از ولایت فقیه و اطاعت محض از رهبری، همواره حافظ و پاسدار زحمات این عزیزان باشیم.

 اینک ما با توانایی های محدودمان در شهرستان داورزن حدود۳۰۰  جوانمرد شهید را شناسایی کردیم و قطعا شهدای دیگری نیز هنوز هستند که از برد بینایی ناقص ما دور مانده اند.

در این کتاب ابتدا با اطلاعات مختصر شناسنامه ای و فرازهایی از زندگی و فعالیت های شهداء (در حد بضاعت ما، نه در اندازه بزرگی و کرامت آنها)آشنا می شویم و سپس به اختصار مروری برزندگی و شهادت نامه آنان داشته ایم.

 البته مشت نمونه خروار است و هر فرازی از زندگی این دریادلان گویای عمق ایمان و اخلاص آنان است و آب دریا را اگر نتوان کشید هم به قدر تشنگی باید چشید.

لازم است در این راستا از همکاری سپاه پاسداران انقلاب اسلامی سبزوار، حوزه امام رضا(ع(، امام سجاد)ع( و شهید باهنر داورزن، بنیاد شهید، شورای شهر و شهرداری، کمیته امداد امام خمینی، آموزش و پرورش و همه نهادها و ادارات داورزن که در این راستا یاریگرمان بودند قدردانی نموده و از ارتباط صمیمی، همدلی و مساعدت برادران پسندیده، رمضانی، غنی آبادی، مزینانی، رجبی، جمشیدی، صدخروی، مهری، مظفری، همت خواه، خوش بین، داورزنی و یکایک عزیزانی  که نامی از آنها نیامده است، سپاسگزاری و قدرشناسی خود را ابراز نماییم.

اجر همه با خدای شهیدان

                                                                                                   غلامرضا ذاکری

استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.