زندگینامه شهید سیدمرتضی باشتنی

نام پدر:سید خلیل ا… (کارمند شرکت رویال) /تاریخ تولد: ۱۳۳۹  /محل تولد: شهرستان داورزن روستا ی باشتن/ عضویت:بسیج/ تاریخ شهادت۱۵/۷/۱۳۶۱/ محل شهادت:سومار / نام عملیات:مسلم بن عقیل / گلزار:بهشت زهرا/

                پدرش سید خلیل الله حقیقتا خلیل و دوست خدا بود، و خدا هم سیدخلیل را دوست داشت که به او سید مرتضی را عطا کرد.

سال تولد سید مرتضی یکهزار و سیصد و سی و نه بود و زادگاهش روستای باشتن از توابع داورزن. بازی های کودکی اش که در باغ و بستان تمام شد، روزهای زیستن اش در دبستان آغاز گردید و او دریچه ای روشن از نور علم و دانش در مقابلش باز دید.

فصل نوجوانی و جوانی اش هم در حس و حال درس و تلاش و کار برای کسب معاش گذشت . سید مرتضی که عضو بسیج شده بود در برابر توطئه ها و مشکلاتی که دشمنان بر علیه کشور و ملت تحمیل می کردند بی تفاوت نبود و سعی داشت در حد توان، دین خود را نسبت به دین و میهن ادا نماید و بر اساس تکلیف عمل کند.

سال ۱۳۶۱ از نیمه گذشته بود که سید مرتضی با نیروهای بسیجی خراسان عازم جبهه ها شد و با نیروهای آموزش دیده و تازه نفس در قالب گردان های رزمی به غرب کشور و منطقه سومار اعزام گردید.

پس از چندی عملیات آزادسازی ارتفاعات مُشرف بر شهر مندلی و انهدام نیروهای دشمن با نام عملیات مسلم بن عقیل آغاز شد که ۱۵۰ کیلومتر از خاک وطن و چندین پاسگاه مرزی ایران پاکسازی و از تسلط قوای دشمن آزاد گردید. در این عملیات که هفت روز به طول انجامید نیروهای سپاه و ارتش با هماهنگی و وحدتی بی نظیر بر علیه مواضع دشمن وارد عمل شدند و نیروهای بسیجی نیز پشتیبان آنان بودند.

تقدیر الهی چنان بود که بسیجی جان برکف سید مرتضی باشتنی از جمله شهدای والامقام این عملیات باشد و در تاریخ پانزدهم مهر ماه سال ۱۳۶۱  خورشید زندگی اش در منطقه عملیاتی سومار و ارتفاعات غرب کشور غروبی خونرنگ داشته باشد تا در طلوعی دوباره، درخششی جاودانه از رنگ شهادت داشته باشد.

پیکر مطهرش پس از انتقال به تهران در جوار شهدای گلزار بهشت زهرا(س) به خاک سپرده شد.

روحش هماره شاد باد .      

برگرفته از کتاب لاله‌های دیار داورزن نوشته غلامرضا ذاکری

استفاده از مطالب سایت باذکر منبع بلامانع است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.